Сценарій «ДНР» для Вінниччини

Спроба «перевороту» 6 та 7 грудня у Вінниці була фактичною калькою весінніх подій у деяких містах на Сході України. Цікаво, що співорганізаторами невдалого «вінницького путчу» стали хлопці зі «Свободи», місцеві проросійські сили та чиновники часів Януковича, чиї інтереси ситуативно збіглись…

0432.ua

У неоднозначних подіях, які відбулися у Вінниці на минулих вихідних, мали б розібратись правоохоронні органи, яких активісти-«штурмовики» також вимагали люструвати. Проте, чи зможуть – лишається питанням. Бо, як повідомили УНІАН у силових відомствах, 6 грудня у місцевій СБУ був вихідний, керівник – відсутній, а прокуратура, як зазвичай відбувається, виступала лише спостерігачем. Міліціонери, серед яких, за офіційними даними, є постраждалі, заявляють, що «розбираються». А «купка» вінницьких люстраторів вже відмовилась від ідеї звільнення з посади керівника Вінницької міліції Ігоря Моренця, не називаючи причин такої різкої зміни позиції.

То ж, що сталось 6-7 грудня? Хто й що спровокувало «штурм» адмінприміщення, де розташовані апарати Вінницької ОДА й облради? УНІАН спробував зібрати «картинку» до купи.

Трохи історії

До Революції Гідності депутата Вінницької облради, який наприкінці лютого став її головою, Сергія Свитка, майже ніхто не помічав. До облради він потрапив за списками «Батькіщини», і майже 4 роки, коли місцевим «балом» правили регіонали, сидів «тишком-нишком»: не робив гучних заяв, не демонстрував активної діяльності, не ставав на захист прав і свобод своїх виборців.

Однак, у розпалі минулорічних подій, під час Революції Гідності, коли проти режиму Януковича повстала вся Україна, ситуація змінилась. Після лютневого захоплення приміщення ОДА і облради, під тиском громади, обласні депутати зняли з посади свого тодішнього керівника Сергія Татусяка. Замість нього «Народна рада», яку тоді представляли очільниця обласної «Батькіщини» Людмила Щербаківська й «свободівець» Олексій Фурман, в крісло голови фактично «посадили» Свитка (під тиском Майдану депутати швидко проголосували за його призначення). А його заступником стала Наталія Солейко, теж представниця «Батьківщини».

vinnitsaok.com.ua

Сама ж Щербаківська «мітила» на посаду голови облдержадміністрації, зважаючи, що в.о президента на той час був тодішній лідер «Батьківщини» Олександр Турчинов. Однак керівником області став маловідомий Анатолій Олійник, який до призначення керував Томашпільською райрадою Вінницької області.

Громада Вінницької області, як і громадяни всієї країни, прагнули змін. В тому числі, призначень на державні посади професіоналів, які б зупинили корупцію й робили усе для розвитку регіонів. Проте, як в ОДА, так і в облраді, до цього часу на посадах залишаються і на них же перепризначаються ті самі чиновники, які сиділи в своїх кріслах десятиріччями.

Наприклад, група місцевих регіоналів на чолі з екс-головою облради Сергієм Татусяком, який вважається в області людиною Сергія Льовочкіна, прагне «реваншу» й повернення до влади. Незважаючи на те, що сам Татусяк після звільнення не обіймає керівних посад в самій облраді, першим заступником нового голови обласної ради Сергія Свитка є його протеже – Ігор Кревський. Крім того, Татусяк і досі очолює створений ним при облраді орган транскордонного співробітництва, об’єднання місцевих органів влади адміністративно-територіальних одиниць України та Молдови «Єврорегіон «Дністер», діяльність якого, в тому числі, закордонні «вояжі» учансиків, досі фінансуються з обласного бюджету.

В той же час облрада вже кілька разів не могла зібратись й голосувати за рішення, необхідні для забезпечення життєдіяльності області. Тому більшість місцевих депутатів – 68 із 132 – наприкінці листопада 2014 року почали вимагати скликання позачергової сесії і дострокового припинення повноважень голови облради. Сесію призначили на суботу, 6 грудня, хоча на засіданні президії депутати просили перенести її скликання на робочий день. Проте, зібрались і у вихідний, навіть готові були голосувати.

«Східний сценарій»

Не допустити голосування під приміщення облради (у ньому ж знаходиться і ОДА) прийшли приблизно 300 мітингувальників, які заявляли: знімати Свитко з посади, на яку його «обрав Майдан», не можна. Більш того, вони вимагали пропустити їх у сесійну залу. Мовляв, правоохоронці заздалегідь отримали список громадян, які мали намір бути присутніми на сесії облради.

vindaily.info

У міліції підтверджують, що такий список, в якому було понад 300 людей, дійсно існував. Однак пропустити до приміщення правоохоронці могли б не більше 30-50 осіб, бо у сесійній залі вже знаходились депутати і представники ЗМІ, тому зала просто не могла вмістити заявлену кількість бажаючих долучитись. «З огляду на те, що зала обласної ради, де знаходилися депутати та представники засобів масової інформації, не могла вмістити таку кількість осіб (мова йде про понад 300 людей) та загострення ситуації біля приміщення ОДА, працівники міліції не пропустили усіх бажаючих. Уточнені списки представників мітингувальників працівникам міліції надані не були», - заявив пізніше начальник обласної міліції Ігорь Моренець.

Через недалекоглядність тих, хто складав ці списки і подальші (цілком законні) дії міліції, «невідомі у балаклавах», що були в перших рядах мітингувальників, почали силою прориватись у адмінбудівлю. Вхід блокували 150 правоохоронців, в тому числі, тих, хто нещодавно повернувся із зони АТО. Штурханина переросла в штурм із застосуванням каміння, димових шашок і, як повідомляють у міліції, газу невідомого походження.

Звичайно, сесія не відбулась.  Дехто з депутатів покинув приміщення. Дехто, хто мав намір «створити» нову раду – залишились у сесійній залі. Тим часом, кабінетами адмінбудівлі «гуляли» невідомі особи, як потім сказали у міліції – серед них були й завезені з інших регіонів молодики. «Люстрація» від таких мітингувальників йшла за планом: дуже швидко був знайдений і завезений у кабінет керівника обласної державної адміністрації сміттєвий бак. «Невідомі» зняли зі стіни Герб України, розірвали портрет президента…

Не розгубившись, голова Вінницької облради Сергій Свитко миттєво скликав прес-конференцію і заявив, що переворот у облраді мав намір здійснити керівник області Олійник. Тому президент, на думку Свитко, повинен звільнити губернатора, а, разом із ним, керівників міліції і прокуратури. «Сьогодні відбулася спроба, на мою думку, контрреволюції в обласній Раді... Є достатньо інформації про те, що якраз керівництво облдержадміністрації здійснювало координацію дій депутатських груп, фракцій і окремих депутатів, щоб вчинити заколот в обласній Раді», - сказав Сергій Свитко 6 грудня.

Наступного дня, 7 грудня, у Вінниці нізвідки «намалювалась» «Свобода». Поставивши на площі у центрі міста свій намет, представники цієї партії роздавали мешканцям міста друковані листівки з вимогами звільнення голови ОДА. Пізніше на площу вийшли до 150 осіб з прапорами «Свободи» і «обрали» собі нового губернатора.

Ним став… «свободівець» Олексій Фурман. Його було «обрано Майданом», тими самими півтораста молодиками з прапорами  (до речі, у схожий спосіб «народними губернаторами» себе проголошували ватажки «ДНР» та «ЛНР»). Цікавим є факт, що новоспечений «народний губернатор» є… прес-секретарем голови облради.

«Рука Путіна» й спротив громади

Голова Вінницької ОДА Олійник також виступив із завою того суботнього дня й заявив, що захоплення адміністративної будівлі є спланованою акцією з боку російських спецслужб. «6 грудня, під час засідання сесії Вінницької обласної ради, озброєними групами підготовлених бойовиків було захоплено приміщення Вінницької обласної державної адміністрації та обласної ради. Очевидно, що під час проведення АТО, фактичної агресії з боку Росії, основним методом російських спецслужб є розхитування ситуації всередині країни, терор проти посадовців та патріотів, усіх тих, від кого залежить нормальне функціонування державного організму. На жаль, кремлівський пропаганді вдалось ввести в оману і певну кількість справжніх патріотів», - заявив тоді Олійник.

Вірогідно, якась крихта правди в цьому припущенні губернатора є. Адже захоплення приміщення ОДА відбулось не без підтримки ще одного одіозного місцевого активіста – бізнесмена Віктора Маліновського. Він, свого часу, був прихильником руху «Озимого покоління», створеного бізнес-партнером Дмитра Фірташа Валерієм Хорошковським, потім його підтримував «Український вибір» Віктора Медведчука. Та й після захоплення 6 грудня приміщення ОДА, Маліновський став учасником чергової «Народної ради».

vindaily.info

Фактично, хоча усі події 6 грудня 2014 року у Вінниці з точністю повторювали весінні заворушення у Донецьку, їх організатори апелювали до подій минулорічної зими у самій Вінниці (тоді, під час Революції Гідності, також відбулось захоплення приміщення адмінбудівлі, внаслідок чого і змінилось керівництво облради). Здавалося, що цього разу у натхненників локального «путчу» все йде за «планом». Але несподіванкою для псевдо-люстраторів став супротив громади і журналістів.

Так, останні,  знаючи усіх псевдоактивістів і їх справжню діяльність у регіоні, заявили власну позицію, створивши «Журналістський майдан». Представники місцевих ЗМІ (понад 30 журналістів) виголосили свою вимогу: усі призначення в органи державної влади узгоджувати з ними.

Що ж стосується громади, місцеві мешканці і керівники громадських організацій заявили, що «купка» мітингувальників не може заявляти на усю країну, що вони представляють інтереси більш ніж мільйонної області. Так, керівник громадської організації «Гармонія» Раїса Панасюк, яка представляє людей з обмеженими фізичними можливостями, назвала події 6-7 грудня неприпустимими: «Мене обурює, що кілька чоловік висловлюють свою думку від імені громади Вінниці. Я заявляю, що громада Вінниці дуже велика, це не купка людей, які взяли на себе роль висвітлювати позицію всієї громади».

«Нам і так є за кого воювати. В мене слів більше немає, бо відбувається неподобство. Треба спокою. У наших домівках має бути мир. Бійцям, які зараз знаходяться на лінії вогню, потрібен надійний та спокійний тил», - заявив, у свою чергу, заступник командира взводу першого батальйону оперативного призначення військової частини 3008 Національної гвардії Валерій Дощанський, який приїхав з 32-го блокпосту та брав участь у подіях на горі Карачун.

Негативно щодо подій з захопленням адмінбудівлі у Вінниці висловились й волонтери, які постійно їздять на передову у зону АТО. «Те, що в нашому місті, в порівнянні з іншими, порядок, красиво, сучасно – декому просто спати не дає», - вважає волонтер Юлія Вотчер.

На її переконання, захоплення будівлі Вінницької облради є намаганням зруйнувати позитивний імідж Вінниці. Тому дівчина закликала «революціонерів-анархістів» спинитися…

Загалом, місцевих жителів обурює, що сьогодні, в реаліях війни, чиновники (тим більше, колишні чиновники – часів Кучми і Януковича) продовжують боротись за владні кабінети. Люди переконані, що у ситуації, яка відбулась у Вінниці, збіглись інтереси різних груп. Представники партій, які потерпіли «фіаско» на виборах у цьому році (як президентських, так і парламентських), разом із «купкою» регіоналів, прагнуть повернутись до влади. Інші ж намагаються створити безлад. А, якщо б спрацювало, повторити «бунт» в інших регіонах. Зрештою, активісти-вінничани звернулись до керівництва держави з проханням втрутитись і… розпустити обласну раду.

unian
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
В течение года винничане обсуждали реконструкцию парка «Химик» и прилегающих улиц. 11 июня в Хабе «Город смыслов» был утвержден план развития. В основу будущего парка легла разработка одесских архитекторов, которую соединили с идеями урбанистов из Винницы и Киева.В ближайшее время будет обустроено временное освещение территории парка (по имеющимся опорах), а уже после передачи территории парка на баланс держателя, будет разработан проект освещения и другие...
Общество
В Виннице перекрывать въезд на улицу 600-летия со стороны Лесопарке из-за ремонта трамвайных путей. Напомним, что здесь будут проводить капитальный ремонт трамвайных путей. Поэтому с 23:00 часов вечера 18 июня до 5:30 2 июля каждую ночь будет перекрыто движение автомобилей. Обновления путей не затрагивают работу 4 и 5 маршрута трамвая.
Политика
Влaдимир Зеленский уволил нескольких руководителей и зaместителей Службы безопaсности Укрaины. Среди них — руководитель Винницкого упрaвления СБУ Олег Зозуля. Об этом сообщил зaместитель глaвы Aдминистрaции президентa Руслaн Рябошaпкa во время очередного брифингa. В общем, президент уволил двух зaместителей глaвы СБУ — Олегa Фроловa и Влaдислaвa Косинского, и еще пятерых руководителей регионaльных упрaвлений СБУ.  «Были уволены двa зaместителя председaтеля...
Общество
Накануне Винницкая епархия УПЦ МП во главе с архиепископом Варсонофием призвала священников, которые перешли к Православной церкви Украины, покаяться. Клирикам дали две недели на то, чтобы снова вернуться, или пообещали созвать Синод и лишить их сана. 14 июня на подобные заявления отреагировали в местной ячейке ПЦУ.Об этом говорится на сайте Винницко-Барской епархии Православной Церкви Украины.В заявлении говорится, что после получения Томоса клирики и вер...
Общество
В Виннице на проезжей части улицы Привокзальная (от ул. Брацлавская до ул. Ясная) заменено 24 метра канализационного коллектора. В целом предприятие «Винницаоблводоканал» запланировало заменить 75 метров этого коллектора. Коллектор был железобетонный, диаметром 800 миллиметров. Заменяют его на металлопластиковый, диаметром 600 мм.Об этом сообщает пресс-служба предприятия «Винницаоблводоканал».   В последние годы поток воды, который проходит коллектором, у...
Общество
В Виннице транспортная компания активно обновляет трамвайные пути на улице Замостянской. Со вчерашнего дня в городе на улице Замостянской начали реконструкцию трамвайных путей. Почти за сутки транспортники демонтировали рельсо-шпальные решетки. Кроме этого был произведен демонтаж контактной сети трамвая. Сегодня начали демонтировать опоры контактной сети. Также с помощью экскаватора на самосвал переносят старый щебеночный балласт. После этого здесь будут у...
Происшествия
Спасатели Винницкой области предупреждают: по данным Укргидрометцентра, днем, 14 июня, в Виннице и Винницкой области ожидаются грозы 1-го уровень опасности.Во время грозы воздержитесь от поездок в лес, поле или к водоему. Молния опасна тогда, когда за вспышкой тут же раздается грохот грома, то есть грозовая туча находится над вами. Лучше не выходить из дома, закрыть окна, чтобы не было сквозняка, который может привлечь шарообразную молнию, подальше держать...
Криминал
На площади Константина Могилко неизвестный мужчина украл сумку в мальчика. Событие зафиксировали камеры видеонаблюдения. Сейчас полиция разыскивает злоумышленника.Об этом сообщают в ситуационном центре.Неизвестный мужчина долго наблюдал за вещами ребенка, которые оставили на скамейке у фонтанов. Тогда вор забрал поясную сумку парня и быстро скрылся с места происшествия. Информацию о внешности злоумышленника и видеозапись передали работникам милиции.Если вы...
Происшествия
В Мурованокуриловецком районе Винницкой, бойцы ГСЧС оказали помощь медикам. Об этом сообщает пресс-служба ГУ ГСЧС в Винницкой области.Вчера, 13 июня, в Службу спасения "101" поступило сообщение о том, что в с. Жван Мурованокуриловецкого района нужна помощь спасателей работникам медицинской службы. Во время транспортировки больного в больницу, в автомобиле экстренной медицинской помощи сломалась система охлаждения, и автомобиль застрял в размытой  сильными...
Новости по теме
Как будет выглядеть обновленный парк «Химик»?
В Виннице ночью будут перекрывать въезд на улицу 600-летия со стороны Лесопарка
В Винницкой епархии ПЦУ отреагировали на ультиматум УПЦ МП
В Виннице из-за старых труб коммунальщики перекопали часть улицы в районе железнодорожного вокзала (Фото)
В Виннице транспортная компания активно обновляет трамвайные пути на улице Замостянской (фото)
В Винницкой области летчики-транспортники впервые летали в составе отряда (Фото)
На Винниччине парикмахер салона красоты бесплатно обслуживает клиентов с особыми потребностями (видео)
В течение лета через Винницу будет курсировать поезд в Болгарию
В Виннице экспедиторы автомобиля Кока-Кола розкидали велосипеды Next bike, чтобы разгрузить товар (ФОТО)
В Виннице в парке Химик начали обновлять освещения (фото)