Сценарій «ДНР» для Вінниччини

Спроба «перевороту» 6 та 7 грудня у Вінниці була фактичною калькою весінніх подій у деяких містах на Сході України. Цікаво, що співорганізаторами невдалого «вінницького путчу» стали хлопці зі «Свободи», місцеві проросійські сили та чиновники часів Януковича, чиї інтереси ситуативно збіглись…

0432.ua
0432.ua

У неоднозначних подіях, які відбулися у Вінниці на минулих вихідних, мали б розібратись правоохоронні органи, яких активісти-«штурмовики» також вимагали люструвати. Проте, чи зможуть – лишається питанням. Бо, як повідомили УНІАН у силових відомствах, 6 грудня у місцевій СБУ був вихідний, керівник – відсутній, а прокуратура, як зазвичай відбувається, виступала лише спостерігачем. Міліціонери, серед яких, за офіційними даними, є постраждалі, заявляють, що «розбираються». А «купка» вінницьких люстраторів вже відмовилась від ідеї звільнення з посади керівника Вінницької міліції Ігоря Моренця, не називаючи причин такої різкої зміни позиції.

То ж, що сталось 6-7 грудня? Хто й що спровокувало «штурм» адмінприміщення, де розташовані апарати Вінницької ОДА й облради? УНІАН спробував зібрати «картинку» до купи.

Трохи історії

До Революції Гідності депутата Вінницької облради, який наприкінці лютого став її головою, Сергія Свитка, майже ніхто не помічав. До облради він потрапив за списками «Батькіщини», і майже 4 роки, коли місцевим «балом» правили регіонали, сидів «тишком-нишком»: не робив гучних заяв, не демонстрував активної діяльності, не ставав на захист прав і свобод своїх виборців.

Однак, у розпалі минулорічних подій, під час Революції Гідності, коли проти режиму Януковича повстала вся Україна, ситуація змінилась. Після лютневого захоплення приміщення ОДА і облради, під тиском громади, обласні депутати зняли з посади свого тодішнього керівника Сергія Татусяка. Замість нього «Народна рада», яку тоді представляли очільниця обласної «Батькіщини» Людмила Щербаківська й «свободівець» Олексій Фурман, в крісло голови фактично «посадили» Свитка (під тиском Майдану депутати швидко проголосували за його призначення). А його заступником стала Наталія Солейко, теж представниця «Батьківщини».

vinnitsaok.com.ua
Віче на початку року в Вінниці / vinnitsaok.com.ua

Сама ж Щербаківська «мітила» на посаду голови облдержадміністрації, зважаючи, що в.о президента на той час був тодішній лідер «Батьківщини» Олександр Турчинов. Однак керівником області став маловідомий Анатолій Олійник, який до призначення керував Томашпільською райрадою Вінницької області.

Громада Вінницької області, як і громадяни всієї країни, прагнули змін. В тому числі, призначень на державні посади професіоналів, які б зупинили корупцію й робили усе для розвитку регіонів. Проте, як в ОДА, так і в облраді, до цього часу на посадах залишаються і на них же перепризначаються ті самі чиновники, які сиділи в своїх кріслах десятиріччями.

Наприклад, група місцевих регіоналів на чолі з екс-головою облради Сергієм Татусяком, який вважається в області людиною Сергія Льовочкіна, прагне «реваншу» й повернення до влади. Незважаючи на те, що сам Татусяк після звільнення не обіймає керівних посад в самій облраді, першим заступником нового голови обласної ради Сергія Свитка є його протеже – Ігор Кревський. Крім того, Татусяк і досі очолює створений ним при облраді орган транскордонного співробітництва, об’єднання місцевих органів влади адміністративно-територіальних одиниць України та Молдови «Єврорегіон «Дністер», діяльність якого, в тому числі, закордонні «вояжі» учансиків, досі фінансуються з обласного бюджету.

В той же час облрада вже кілька разів не могла зібратись й голосувати за рішення, необхідні для забезпечення життєдіяльності області. Тому більшість місцевих депутатів – 68 із 132 – наприкінці листопада 2014 року почали вимагати скликання позачергової сесії і дострокового припинення повноважень голови облради. Сесію призначили на суботу, 6 грудня, хоча на засіданні президії депутати просили перенести її скликання на робочий день. Проте, зібрались і у вихідний, навіть готові були голосувати.

«Східний сценарій»

Не допустити голосування під приміщення облради (у ньому ж знаходиться і ОДА) прийшли приблизно 300 мітингувальників, які заявляли: знімати Свитко з посади, на яку його «обрав Майдан», не можна. Більш того, вони вимагали пропустити їх у сесійну залу. Мовляв, правоохоронці заздалегідь отримали список громадян, які мали намір бути присутніми на сесії облради.

vindaily.info
vindaily.info

У міліції підтверджують, що такий список, в якому було понад 300 людей, дійсно існував. Однак пропустити до приміщення правоохоронці могли б не більше 30-50 осіб, бо у сесійній залі вже знаходились депутати і представники ЗМІ, тому зала просто не могла вмістити заявлену кількість бажаючих долучитись. «З огляду на те, що зала обласної ради, де знаходилися депутати та представники засобів масової інформації, не могла вмістити таку кількість осіб (мова йде про понад 300 людей) та загострення ситуації біля приміщення ОДА, працівники міліції не пропустили усіх бажаючих. Уточнені списки представників мітингувальників працівникам міліції надані не були», - заявив пізніше начальник обласної міліції Ігорь Моренець.

Через недалекоглядність тих, хто складав ці списки і подальші (цілком законні) дії міліції, «невідомі у балаклавах», що були в перших рядах мітингувальників, почали силою прориватись у адмінбудівлю. Вхід блокували 150 правоохоронців, в тому числі, тих, хто нещодавно повернувся із зони АТО. Штурханина переросла в штурм із застосуванням каміння, димових шашок і, як повідомляють у міліції, газу невідомого походження.

Звичайно, сесія не відбулась.  Дехто з депутатів покинув приміщення. Дехто, хто мав намір «створити» нову раду – залишились у сесійній залі. Тим часом, кабінетами адмінбудівлі «гуляли» невідомі особи, як потім сказали у міліції – серед них були й завезені з інших регіонів молодики. «Люстрація» від таких мітингувальників йшла за планом: дуже швидко був знайдений і завезений у кабінет керівника обласної державної адміністрації сміттєвий бак. «Невідомі» зняли зі стіни Герб України, розірвали портрет президента…

Не розгубившись, голова Вінницької облради Сергій Свитко миттєво скликав прес-конференцію і заявив, що переворот у облраді мав намір здійснити керівник області Олійник. Тому президент, на думку Свитко, повинен звільнити губернатора, а, разом із ним, керівників міліції і прокуратури. «Сьогодні відбулася спроба, на мою думку, контрреволюції в обласній Раді... Є достатньо інформації про те, що якраз керівництво облдержадміністрації здійснювало координацію дій депутатських груп, фракцій і окремих депутатів, щоб вчинити заколот в обласній Раді», - сказав Сергій Свитко 6 грудня.

Наступного дня, 7 грудня, у Вінниці нізвідки «намалювалась» «Свобода». Поставивши на площі у центрі міста свій намет, представники цієї партії роздавали мешканцям міста друковані листівки з вимогами звільнення голови ОДА. Пізніше на площу вийшли до 150 осіб з прапорами «Свободи» і «обрали» собі нового губернатора.

Ним став… «свободівець» Олексій Фурман. Його було «обрано Майданом», тими самими півтораста молодиками з прапорами  (до речі, у схожий спосіб «народними губернаторами» себе проголошували ватажки «ДНР» та «ЛНР»). Цікавим є факт, що новоспечений «народний губернатор» є… прес-секретарем голови облради.

«Рука Путіна» й спротив громади

Голова Вінницької ОДА Олійник також виступив із завою того суботнього дня й заявив, що захоплення адміністративної будівлі є спланованою акцією з боку російських спецслужб. «6 грудня, під час засідання сесії Вінницької обласної ради, озброєними групами підготовлених бойовиків було захоплено приміщення Вінницької обласної державної адміністрації та обласної ради. Очевидно, що під час проведення АТО, фактичної агресії з боку Росії, основним методом російських спецслужб є розхитування ситуації всередині країни, терор проти посадовців та патріотів, усіх тих, від кого залежить нормальне функціонування державного організму. На жаль, кремлівський пропаганді вдалось ввести в оману і певну кількість справжніх патріотів», - заявив тоді Олійник.

Вірогідно, якась крихта правди в цьому припущенні губернатора є. Адже захоплення приміщення ОДА відбулось не без підтримки ще одного одіозного місцевого активіста – бізнесмена Віктора Маліновського. Він, свого часу, був прихильником руху «Озимого покоління», створеного бізнес-партнером Дмитра Фірташа Валерієм Хорошковським, потім його підтримував «Український вибір» Віктора Медведчука. Та й після захоплення 6 грудня приміщення ОДА, Маліновський став учасником чергової «Народної ради».

vindaily.info
vindaily.info

Фактично, хоча усі події 6 грудня 2014 року у Вінниці з точністю повторювали весінні заворушення у Донецьку, їх організатори апелювали до подій минулорічної зими у самій Вінниці (тоді, під час Революції Гідності, також відбулось захоплення приміщення адмінбудівлі, внаслідок чого і змінилось керівництво облради). Здавалося, що цього разу у натхненників локального «путчу» все йде за «планом». Але несподіванкою для псевдо-люстраторів став супротив громади і журналістів.

Так, останні,  знаючи усіх псевдоактивістів і їх справжню діяльність у регіоні, заявили власну позицію, створивши «Журналістський майдан». Представники місцевих ЗМІ (понад 30 журналістів) виголосили свою вимогу: усі призначення в органи державної влади узгоджувати з ними.

Що ж стосується громади, місцеві мешканці і керівники громадських організацій заявили, що «купка» мітингувальників не може заявляти на усю країну, що вони представляють інтереси більш ніж мільйонної області. Так, керівник громадської організації «Гармонія» Раїса Панасюк, яка представляє людей з обмеженими фізичними можливостями, назвала події 6-7 грудня неприпустимими: «Мене обурює, що кілька чоловік висловлюють свою думку від імені громади Вінниці. Я заявляю, що громада Вінниці дуже велика, це не купка людей, які взяли на себе роль висвітлювати позицію всієї громади».

«Нам і так є за кого воювати. В мене слів більше немає, бо відбувається неподобство. Треба спокою. У наших домівках має бути мир. Бійцям, які зараз знаходяться на лінії вогню, потрібен надійний та спокійний тил», - заявив, у свою чергу, заступник командира взводу першого батальйону оперативного призначення військової частини 3008 Національної гвардії Валерій Дощанський, який приїхав з 32-го блокпосту та брав участь у подіях на горі Карачун.

Негативно щодо подій з захопленням адмінбудівлі у Вінниці висловились й волонтери, які постійно їздять на передову у зону АТО. «Те, що в нашому місті, в порівнянні з іншими, порядок, красиво, сучасно – декому просто спати не дає», - вважає волонтер Юлія Вотчер.

На її переконання, захоплення будівлі Вінницької облради є намаганням зруйнувати позитивний імідж Вінниці. Тому дівчина закликала «революціонерів-анархістів» спинитися…

Загалом, місцевих жителів обурює, що сьогодні, в реаліях війни, чиновники (тим більше, колишні чиновники – часів Кучми і Януковича) продовжують боротись за владні кабінети. Люди переконані, що у ситуації, яка відбулась у Вінниці, збіглись інтереси різних груп. Представники партій, які потерпіли «фіаско» на виборах у цьому році (як президентських, так і парламентських), разом із «купкою» регіоналів, прагнуть повернутись до влади. Інші ж намагаються створити безлад. А, якщо б спрацювало, повторити «бунт» в інших регіонах. Зрештою, активісти-вінничани звернулись до керівництва держави з проханням втрутитись і… розпустити обласну раду.

unian
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
96 просмотров в январе
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Культура
Сегодня, 22 января, состоялся кастинг "Мисс Винница 2019". На отборочный тур конкурса красоты зарегистрировалось 88 девушек. Среди красавиц выбрали 15 претенденток, которые поборются за корону.К участию в кастинге допускались незамужние девушки, достигшие 16 лет. Кастинг проходил в городском дворце искусств "Заря".На кастинг зарегистрировалось 88 участников, но прийти решились не все. Жюри конкурса отобрало 15 претенденток. Шестнадцатой участницей стала де...
Общество
22 января в День 100-летия Соборности Украины в Виннице под Башней на площади Европейской 500 студентов и учащихся города приняли участие в флешмобе «Единая страна». На площади винничане создали «живое» слово «Соборность» и развернули огромный государственный флаг Украины и спели Гимн ... Слава Украине!
Общество
Сегодня, 22 января, в Виннице трамвай сошел с рельсов. Происшествие случилось около 13 часов на остановке общественного транспорта "Студенческая". Как рассказал  начальник службы эксплуатации "ВТК" Николай Заверюха, сейчас устанавливают причины произошедшего. Одной из основных версий является попадание на рельсы постороннего предмета.В результате происшествия образовалась небольшая задержка общественного транспорта в направлении центра города. Для урегулир...
Общество
В городе Бершадь в Винницкой области священник Московского патриархата не позволил дочери украинского военного стать крестной матерью для новорожденного ребенка. Он выгнал девушку из храма из-за того, что она молилась на украинском языке и была крещена в Украинской греко-католической церкви. Соответствующее видео опубликовала Оксана Лебедь в Facebook. Бершадские хамы Московского патриархата выгнали из храма девушку за то, что она верующая Украинской греко-...
Происшествия
Инцидент произошел на птицефабрике «Винницкий бройлер» ПрАТ «Мироновский хлебопродукт» в г. Ладыжине. 18 января погиб работник. Об этом сообщает управление Труда в Винницкой области. 21-летний машинист занимался разгрузкой цемента с пневмовагона в автоцементовоз. Молодой человек залез на цистерну и упал. Скончался он от травмы головы. Также, была создана комиссия для расследования обстоятельств данного происшествия.
Общество
Сегодня в Виннице ремонтная бригада сети водопровода будет выполнять работы по ликвидации утечки по таким адресам:  по ул. Келецька, 136 на сети водопровода диаметром 300 мм. На время выполнения ремонтных работ будут отключены от водоснабжения дома под номерами 122, 124,126,126а, 128,128а, 130,132,134,136 по ул. Келецька, дома под номерами 14,16,16а, 18,20,20а по ул. М. Ващука, Школы № 34 и 35, детсад №67- по ул. Кн. Кориатовичей 100,104 на сети водопровод...
Общество
Накануне праздника Крещения и в воскресенье после праздника к Православной Церкви Украины присоединились шесть религиозных общин Винницкой области.16 января за поместную Церковь проголосовала община Покровского храма с. Малые Крушлинцы Винницкого района.17 января православные жители с. Сосонка Винницкого района также сделали свой выбор в пользу ПЦУ.19 января был назначен новый настоятель в приход святого апостола Иоанна Богослова с. Бохоники того же Винниц...
Общество
22 января в муниципальных автобусах Винницы появились наклейки с QR-кодом, которые позволяют пассажирам платить за проезд, не используя наличные. Впоследствии такие же коды будут в салонах трамваев и троллейбусов, в каждом по три штуки.Наклейки размещены при входе в автобус, потому рассчитаться телефоном сложно.«Я еще на остановке открыла приложение Privat24, выбрала рубрику« Транспорт »и« Оплата проезда ». Когда зашла в автобус, пришлось сразу же двигатьс...
Общество
Сегодня 22-й день года по григорианскому календарю – до окончания года осталось 343 дня. Именинники – Евстрат, Петр, Филипп, Полиект. В Украине праздник – День Соборности. 22 января 1919 года на Софийской площади в Киеве было торжественно объявлено об объединении Западно-Украинской Народной Республики и УНР в единое государство. Какой православный праздник отмечают украинцы 22 января 2019 года. Кроме этого, мы рассказываем о самых интересных и важных событ...