• Головна
  • Чому у Вінниці одним світло вимикають, а іншим ні ?
15:16, 17 грудня 2014 р.

Чому у Вінниці одним світло вимикають, а іншим ні ?

Графік відключення світла для вінничан збільшився у два рази. Але є вулиці, котрі сидять по шість годин без світла, і поза графіком, є ті, кого не “гасили” жодного разу. У Вінницьких електромережах кажуть, це через лікарні, котельні та інші об’єкти, які відключити не можливо. Активісти кажуть - з графіком розберемося

До редакції звернулись дві молоді вінничанки, що мешкають на Великих Хуторах, кажуть, як почали у них місяць тому світло вимикати, так зупинитися не можуть. Графіку відключення не відповідають, техніка горить, адже коли саме висмикувати її з розеток, невідомо...

- Спочатку вимикали два рази по годині, потім по дві, зараз чотири рази на день, - каже вінничанка Тетяна Захарчук. - Причому відключають, коли з сьомої ранку і ми навпомацки на роботу збираємось, коли з восьмої,  коли об одинадцятій, коли о другій дня, але завжди увечері. Будинки приватні, обігріваються від електрокотлів, за годину остигають вщент.
- Ми телефонували в РЕС, питали, який графік є, коли можна прати, коли дітей купати, бо вже перегорів насос. Майстер ремонтував, сказав, що в принципі це може відбуватися від перепаду напруги, хоча в електромережах кажуть, такого бути не може, - розповідає Алла, сусідка Тетяни. - А, наприклад, вулиця Сагайдачного ніколи не сидить у темряві. Кажуть, там хтось з РЕС мешкає, тому і не вимикають. У РЕС нам відповіли: “Якщо у вас кури дохнуть, ви хочете, щоб вони поздихали і в сусідів”. Ні, не хочемо, але де справедливість, можна ж якось визначити черги. Та хоча б знати, коли з розеток прилади виймати, щоб не погоріли, а то ж суцільна інтрига. 

Недостача потужності, тому і вимикають світло.
- На сьогодні план по місту Вінниця - 120 мегават, ми використовуємо 180,  тобто перебираємо 60 мегават, - розповідає Віталій Ковальчук керівник вінницьких електромереж. -  Коли йде перебір потужності, у нас можуть відключитися лінії 110 кіловат, які живлять наші підстанції. Якщо вони вимкнуться, нас викине з енергосистеми України. Наслідки? Протягом 4-5 днів будуть знеструмленні водоканал, транспортні підприємства, котельні..,  все, одним словом. А надворі зима, і коли не запустити котельну через чотири години, система замерзне і буде біда. Саме тому, щоб не допустити катастрофи, з Києва дають команду, якщо є перебір енергії, то відключати. Для цього розробили графік, є черги відключення, всього десять. Перші п'ять - це промислові об'єкти, інші п'ять - населення.  Спочатку ми знижуємо живлення промисловості, але якщо не вистачає, змушені “гасити” населення. Що ми і робимо зараз по місту Вінниця.
За словами начальника електромереж, коли знеструмлюють села (через кожні дві години), там усі розуміють - світла нема і сидять, чекають, коли увімкнуть. У місті по іншому, не те що мікрорайони, окремі вулиці можуть живитися від різних підстанцій, тому можна спостерігати таке явище, що з одного боку вулиця без світла сидить, інший бік не відключають взагалі.
- “Гасити” компактно і по черзі Корею, Старе Місто, Вишеньку... ми не можемо, тому що там в ланцюгу є об’єкти, які виключити від живлення просто неможливо - лікарні, наприклад, котельні. Тому так і виходить, що один бік вулиці відключений, інший горить, - каже начальник Віталій Ковальчук.
Далі буде…. 
Начальник РЕС каже, що перспектива взагалі неясна. Вихід тільки один - буде вугілля, буде світло. 
- Тим паче, що споживання енергії зараз дуже зросло. Якщо взяти, наприклад, 90-ті, на  частку населення приходилось 10-12% споживання електроенергії, на промисловість йшло 60%. Сьогодні промисловість споживає близько 10%, а населення близько 50% електроенергії, все інше ЖКХ котельні, водоканали, малий бізнес. 
За словами Віталія Ковальчука, графік, який розробили для Вінниці, постійно коригується. А як вінничанам підлаштовуватися? Просто варто враховувати піковий час навантаження - з 8.00 до 11.00 та з 17.00 до 22.00, у цей час і можуть бути відключення.
 - Хоча ми, коли бачимо в тому чи іншому районі перевантаження, відключаємо і о 13.00 і о 14.00, - каже начальник РЕС. - Або одну чергу відключити, потім йде друга черга, бачимо, що в ліміт вкладаємось, то у цей день можемо взагалі більше не відключати. Ці відключення нікому не на користь. Уявіть собі, що робиться з обладнанням, яке сім разів на добу включають та виключають, кабельні мережі, яким по п'ятдесят років, що з ними буде?

Графіки є, а чи працюють
У приміщенні Вінницьких міських електричних мереж є величезна кімната, куди стороннім вхід заборонений. Три стіни височенної кімнати, від стелі до підлоги вкриті схемою міста та енерговузлами, що їх живлять. Це диспетчерська служба - саме тут працівники слідкують за живленням міста, і саме тут вирішують, який район відключати від живлення. Графік відключень з переліком вулиць висить на сайті обленерго, а розробив його керівник диспетчерської групи міських електричних мереж Ігор Рудський. 
- Ці графіки хіба працюють? 
- Так, за цими графіками саме зараз ми проводимо відключення окремих районів, - каже Ігор Рудський. 
- Але багато вінничан жаліється на невідповідність інформації в графіку з реальними відключеннями. 
- Частково ці графіки можуть не працювати, тому що схема живлення міста виконана таким чином, що кожна підстанція заживлюється від декількох кабельних ліній, - розповідає керівник диспетчерської служби. -  У випадку, коли одна кабельна лінія пошкоджується, підстанцію доводиться перезаживлювати з інших джерел. І така ситуація може бути не з однією підстанцією, їх може бути п'ять, десять. Через це графіки, які ми створили, можуть не співпадати, але ідеальними ми їх створити не можемо. Справа у тому, що стан мережі змінюється кожен день: десь кабельна лінія пошкоджена, там запобіжники високовольтні вийшли з ладу, десь ремонтні роботи проводяться. Через велику кількість факторів, ми можемо міняти схему живлення міста, через що і міняється схема відключення.

- Тобто на графік відключень людям не варто орієнтуватись, з поправкою на різні форс-мажори?
- Так теж не можна говорити. Ось, наприклад, Хмельницьке шосе. Його заживлює порядку 15 підстанцій. У графіку відключень є прив'язка по будинках,  і вона може зміщуватися. Наприклад, якщо мали відключити з 60 по 80 будинок, але виникла аварійна ситуація, ці будинки перезаживлять з другої лінії, і вони вже на даний момент вимикатись не будуть. Але схема відновиться через тиждень, коли відремонтують ту чи іншу поломку і ці будинки знову попадуть у схему відключень. 
За словами Ігоря Рудського, графік, який він розробив ще минулого тижня, вже кілька разів перероблявся. Вулиці, які спочатку у “темний список” не потрапили, вже там є і навпаки. 
- Просто одна маленька підстанція змінила схему приєднання і дві-три вулиці попали під відключення, або вулиці, які прописані, зникли, - каже Ігор Рудський. -  У нас, наприклад, за вихідні пошкодилися шість кабельних ліній. До цих шести кабельних ліній, схема живлення міста щонайменше шість разів змінилась. Кожен день є багато планових робіт, у зв'язку з якими ми знову змінюємо схему. 
 
На запитання, скільки потрібно економити вінничанам,  щоб їх не вимикали, Ігор Рудський знизав плечами і промовив: навантаження нашого міста 170 мегават на годину. Вінниця за добу споживає  3 мільйони 800 тисяч кіловат. При тому, що ліміт 2,5 мільйони.

Навіть якщо всі вінничани стануть замітати віником і прати руками, повимикають усі лампочки, мікрохвильовки, сидітимуть під світлом комп'ютера чи телевізора, навіть тоді нема шансів? 
- Що я можу обіцяти? Хоча, якщо ми свої параметри зменшимо, і буде видно, що Вінниця обмежилась до такої міри, що чіпати не варто, думаю, що сенсу не стане відключати, - каже пан Ігор.
- А не буде таке, що ми пояски тісно підв'яжемо, все вимкнемо, а нам замість того, щоб сказати “молодці” і прибрати пальця з тумблера, візьмуть і знизять ліміт?
- У нас може бути все, - каже керівник диспетчерської групи Ігор Рудський 

Активісти зібралися в гості до керівника обленерго

На сторінці у Фейсбуці вінницької активістки Таїси Гайди у вівторок, 16 грудня, з'явилося таке повідомлення:
"Давно ми Автомайданом нікуди не їздили. Пропоную в четвер увечері з'їздити до пана керівника обленерго додому, який має свою окрему електролінію, і тому у нього завжди є світло. У четвер о 18 годині стартуємо з Театральної. Узгодимо з ним графік і чайку поп'ємо, бо у мене вдома немає світла і відповідно і кип'ятку. Люди, ми ж не бидло,  просимо елементарних речей: скласти графік і тупо його дотримуватись. Чи бидло?"
У прес-службі Обленерго така новина стала несподіванкою.
- Не зрозуміло, як активісти в гості зібрались, коли керівника у Вінниці немає, він поїхав з міста ще у минулий четвер, а буде лишень у п'ятницю, тож і світла у вікнах ніхто бачити не міг, немає там нікого, - каже Тетяна Павлінчук, прес-секретар Вінницяобленерго. - А стосовно графіків відключень, вони є в нас на сайті. І відключення відбуваються згідно із зазначеним часом, коли ж трапляються якісь перебої, то це лише у випадку аварійності. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...