Буде темно до весни, або поки не знайдуть вугілля

Фактично за півроку уряд не спромігся вирішити питання забезпеченості паливом українських ТЕС. З літа запаси вугілля скоротилися вдвічі, через що простоює третина об’єктів електрогенерації, а нам продовжують відключати світло, і це ще на вулиці плюсова температура…

Укренерго 19 грудня дав команду відключити від споживання споживачів загальною потужністю 7416 МВт. Для порівняння, Вінниця – споживає за добу – 170 МВт. Теоретично, аби покрити дефіцит електроенергії в енергосистемі України, щодня треба вимикати 43 таких «Вінниць»

Ще 20 грудня «Вінницяобленерго» оприлюднило нові – уже треті графіки тимчасових відключень світла для Вінниці. Відповідно до останньої «редакції» усе місто поділене на три черги.

При цьому, якщо раніше споживачів могли вимикати по три-чотири рази на день на дві години. Тепер коло тих, кого вимикають, розширили, а кількість відключень на день навпаки  - зменшили.

Як працюють графіки

В результаті чого відключення світла відбуватимуться за принципом: по дві години двічі на день. При цьому перерва між відключеннями має складати в середньому не менше чотирьох годин.

У вівторок, 23 грудня, схожі графіки почали оприлюднювати і для районів області. Але енергетики зізнаються, навіть ці уточнені графіки  не означають, що світло обов’язково зникне, або зникне  лише в оголошений час. Так, якщо команда від Укргенерго на застосування графіків відключень надійде, наприклад, о 10.00 замість 8.00, то відповідно тих, кого мали вимикати раніше – обійдуться без відключень. І навпаки, якщо ситуація в енергосистемі погіршиться, і надійде команда з Києва на застосування спеціальних графіків (відключення по лінії 110 кіловольт) без світла можуть опинитися і ті споживачі, яких на той чи інший момент часу немає в графіку відключень.

Крім того, зараз на сайті Вінницяобленерго (voe.com.ua) триває обговорення цих графіків.

- Усі три черги пропонується зміщувати в залежності від потреб споживачів або  зробити сталими, і тоді  відключення будуть діяти в один і той же час,  що допоможе  вінничанам спланувати свій день, - пояснює генеральний директор компанії Андрій Поліщук.

Згідно з результатами опитування, принаймні на даний момент, 66% голосів за те, аби графіки відключень були сталими.

Ми економимо, а нас вимикають

Відповідно до даних Укренерго, споживання електричної енергії по Україні за перших сім діб грудня склало 3,4798 млн МВт. Середнє споживання потужності в години максимумів навантаження – 22,336 тис. МВт.

У порівняні з аналогічним періодом минулого року споживання електроенергії в країні зменшилося на 2% (69,1 млн кВтг), а середнє споживання електричної потужності за години контролю - на 5% (на 1165 МВт).

Також, відповідно до даних організації, найбільше не вкладалися в доведені ліміти: Луганська область (по електроенергії на 19,1% та по потужності на 32,8%), Донецька (по електроенергії на 18,9% та по потужності на 44,2%) та Київська області (по електроенергії на 13,7% та по потужності на 21,8%).

Щодо Вінницької області, то ми, як зазначають у обленерго, навпаки не добираємо до затверджених лімітів.

- Останніх кілька днів, виконуючи вказівки, ми по Вінницькій області ідемо з недобором лімітів на рівні 50-70 мегават, - зазначив 17 грудня на нараді з питань електрозабезпечення у Вінницькій міськраді технічний директор ПАТ «Вінницяобленерго» Олександр Коломієць. – Тобто ми не добираємо, але нас все одно заставляють робити відключення. Більше того, для контролю за виконанням графіків, на місцях працюють представники Держенергонагляду.

Місто вимикають менше, ніж райони

Шляхом запровадження графіків аварійних відключень світла, практично щодня обласний центр відключається від електроенергії близько на 45 МВт. При тому, що як правило, Вінниця споживає орієнтовно 170 МВт на добу, при ліміті в 123 МВт.

Енергетики зазначають – обласний центр, порівняно з районами – ще в більш-менш привілейованому положенні, адже в списку на застосування  графіків аварійних відключень – Вінниця стоїть тільки у 8-10 черзі, а не у 6-7 як райони. Причина – в місті сконцентровано багато шкіл, лікарень, дитячих садочків, котелень, підприємств оборонного комплексу та тих, які сплачують найбільше податків.

Через це, наприклад, не вимикається державний завод «Форт», який працює на оборонний комплекс. Практично не вимикаються і фабрики “Рошен”. Натомість вони, як і решта промисловості має самостійно обмежувати споживання електричної енергії.

«Для переходу на режим роботи з ефективним використанням енергоресурсів, на Вінницькій фабриці компанія проводить організаційно-технічні заходи з економії енергоресурсів. Так, за перші два тижні споживання електроенергії на Вінницький фабриці знизили на 16%, до кінця поточного місяця загальний обсяг споживання буде скорочено на 35%», - повідомляє прес-служба корпорації.

Рятує погода

Правда, як додають в обленерго, не усі підприємства дотримуються домовленостей і самостійно обмежують споживання електроенергії.

- Якби підприємства нашого міста і України загалом дотримувалися обмеження споживання, можливо б, до застосування графіків так званого аварійного відключення справа і не доходила б. Та оскільки усі швидко відзвітували, що обмежили споживання свого підприємства, але насправді цього не зробили, то маємо те, що маємо і застосовується команда на введення графіків аварійних відключень. Поки що при нинішній температурі це діє. Але, якщо температура опуститься, наприклад, до мінус десяти, наявних зараз потужностей може не вистачати, - каже  Олександр Коломієць. – Якщо ситуація не вирішиться, наступний етап – застосування спеціальних графіків, коли вимкнення відбуваються уже по лініях 110 кіловольт. Якщо і це не дасть ефекту – далі справа автоматики: коли частота напруги падає нижче 49,2 герца – люди у цьому кіно уже не знімаються.

Коли це припиниться

Відповідь на це питання – доволі проста: коли вирішиться питання з вугіллям для ТЕС. Але, насправді, тут усе просто  тільки на перший погляд. По-перше, з літа запаси вугілля в Україні знизилися вдвічі: з 3536,14 до 1765 тисяч тонн вугілля і для вирішення цього питання за півроку так нічого і не зробили.

По-друге, навіть якщо зараз в терміновому режимі підписати контракти на поставку закордонного вугілля, його треба ще видобути і доставити.

В результаті відключення електроенергії можуть тривати до кінця зими. Принаймні, про це 19 грудня заявив заступник міністра енергетики й вугільної промисловості  Олександр Светелик.

Його колишні «колеги по цеху» не менш оптимістичні.

- Ми не виробляємо її (електроенергії) достатньо. Особливо вранці та ввечері,  — каже в інтерв’ю “Газеті по-українськи” колишній міністр палива та енергетики Іван Плачков. — Перспективи тривожні. Особливо на лютий. Може дійти до того, що світло буде кілька годин на день.

P.S. Як вихід з ситуації розглядається можливість купівлі електроенергії в інших країнах, наприклад, Молдові. Але це вирішує ситуацію тільки частково. І при такому варіанті держава має вирішити питання з дотаціями на покриття різниці в ціні. Адже за таку електроенергію доведеться платити вдвічі дорожче, ніж вона коштує в Україні

 

 

20minut
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Винничанка рассказала историю о том, как она попала в "фильм ужасов", а точнее одну из украинских больниц. В истории говорилось про Тывривское детское отделение в Винницкой области. Девушка совершенно обосновано ставит вопрос главному врачу Тывривской больницы Присяжному, положил ли бы он своих детей лечится в такие условия.  До выяснения диагноза их положили в хорошую палату №2, но позже их перенаправили в полную антисанитарию, в которой не то что, лечить...
Общество
Як заявляв раніше голова Інтернет-асоціації України Олександр Федієнко, ціна на послугу доступу до Інтернету виросте у 2019 році в середньому на 25%. Коли ж і на скільки насправді подорожчає Інтернет цьогоріч? Про підвищення вартості доступу до Інтернету провайдери заговорили ще наприкінці минулого року. Більшість з них відкорегували ціни на початку 2019 р., а найспритніші встигли підняти абонплату кілька разів: на 10-15% в кінці 2018 р. і приблизно на сті...
Бизнес
В небольшом городке Ильинцы, расположенном в 70 километрах от Винницы, вскоре откроется производство тротуарной плитки и кровельной черепицы из пластиковых отходов. 26 июня местное коммунальное предприятие, ведающее вопросами благоустройства, объявило тендер на площадке Prozorro – хотят пробрести комплект необходимого для фабрики оборудования стоимостью 2,6 млн грн. Из местного бюджета на проект выделяют 400 тыс. грн. Остальное покроют за счет средств из о...
Общество
В Винницкой области после попадания химикатов в реку Рось воду из колодцев уже можно пить – она очистилась после загрязнения гербицидами. Несмотря на то, что все показатели уже в норме, пока что чиновники просят людей подождать и быть осмотрительными. За два дня примут новые пробы воды. "Физически было очищенные колодцев, когда тот даже ил, когда песок, глина, которая находилась в колодцах, были оттуда вычищены. Уже, по крайней мере в колодцах, превышения...
Общество
Семейство лебедей, обитающих на озере возле Центрального парка, стало больше. 25 июня, вечером, там вылупились трое птенцов. Сегодня дети уже плавают в водоеме со своими родителями. В гнезде осталось еще два яйца. Винничане  подходят к озеру, чтобы рассмотреть лебедят. Фотографируют их. Маленькие серые клубочки не отплывают от мамы. Несколько последних лет лебеди на озере дают потомство. Птенцы живут там до осени, потом их забирают в зоопарк. Фото, видео с...
Происшествия
В Винницкой области столкнулись микроавтобус и грузовик. В результате ДТП пострадал водитель автобуса и его семь пассажиров. Об этом сообщает пресс-служба Нацполиции области. По информации ведомства, ДТП произошло в Немировском районе вблизи села Каролина 26 июня около полудня. Предварительно, 34-летний водитель грузовика, житель Полтавской области, выехал на встречную полосу движения и столкнулся с рейсовым микроавтобусом Mercedes Sprinter. Автобус курсир...
Общество
На днях камеры видеонаблюдения зафиксировали конфликт на Хмельницком шоссе. Водитель маршрутного такси №29А не предоставил преимущество в движении пешеходу, который переходил проезжую часть на нерегулируемом пешеходном переходе (возле «Пассажа»).Об этом сообщает Ситуационный центр Винницы.«Пешеходу это не понравилось и возмутило, поэтому он попытался проучить водителя-правонарушителя. В результате конфликта завязалась драка. В конце на место происшествия в...
Происшествия
В среду, 26 июня, около шести утра в селе Ильинцы Винницкой области умер 37-летний участник АТО Максим Слипенький. Ранее он провалился в яму, спасая коллегу на птицефабрике. Об этом сообщает издание «33-й канал». Мужчина перед своей смертью провел две недели в коме.   «В тот день мужчины грузили мертвую птицу в фуру, но вдруг упала какая-то запчасть. Один полез ее вынимать, но ему стало плохо. Просил помощи, и первым бросился Максим. Когда он подавал руку,...
Происшествия
Управлением уголовного розыска полиции Винницкой области разыскивается 15-летняя жительница с. Маяки Тульчинского района Виктория Заболотная. 25 июня девушка села на маршрутный автобус сообщением «Винница-Городковка» и до настоящего времени ее местонахождение неизвестно.Ее приметы: рост 165 см, среднего телосложения, серые глаза, длинные светлые волосы.Особые приметы: на правой стороне лица шрамы. Была одета в черную футболку, темно-синие джинсы и черные б...
Новости по теме