Буде темно до весни, або поки не знайдуть вугілля

Фактично за півроку уряд не спромігся вирішити питання забезпеченості паливом українських ТЕС. З літа запаси вугілля скоротилися вдвічі, через що простоює третина об’єктів електрогенерації, а нам продовжують відключати світло, і це ще на вулиці плюсова температура…

Укренерго 19 грудня дав команду відключити від споживання споживачів загальною потужністю 7416 МВт. Для порівняння, Вінниця – споживає за добу – 170 МВт. Теоретично, аби покрити дефіцит електроенергії в енергосистемі України, щодня треба вимикати 43 таких «Вінниць»

Ще 20 грудня «Вінницяобленерго» оприлюднило нові – уже треті графіки тимчасових відключень світла для Вінниці. Відповідно до останньої «редакції» усе місто поділене на три черги.

При цьому, якщо раніше споживачів могли вимикати по три-чотири рази на день на дві години. Тепер коло тих, кого вимикають, розширили, а кількість відключень на день навпаки  - зменшили.

Як працюють графіки

В результаті чого відключення світла відбуватимуться за принципом: по дві години двічі на день. При цьому перерва між відключеннями має складати в середньому не менше чотирьох годин.

У вівторок, 23 грудня, схожі графіки почали оприлюднювати і для районів області. Але енергетики зізнаються, навіть ці уточнені графіки  не означають, що світло обов’язково зникне, або зникне  лише в оголошений час. Так, якщо команда від Укргенерго на застосування графіків відключень надійде, наприклад, о 10.00 замість 8.00, то відповідно тих, кого мали вимикати раніше – обійдуться без відключень. І навпаки, якщо ситуація в енергосистемі погіршиться, і надійде команда з Києва на застосування спеціальних графіків (відключення по лінії 110 кіловольт) без світла можуть опинитися і ті споживачі, яких на той чи інший момент часу немає в графіку відключень.

Крім того, зараз на сайті Вінницяобленерго (voe.com.ua) триває обговорення цих графіків.

- Усі три черги пропонується зміщувати в залежності від потреб споживачів або  зробити сталими, і тоді  відключення будуть діяти в один і той же час,  що допоможе  вінничанам спланувати свій день, - пояснює генеральний директор компанії Андрій Поліщук.

Згідно з результатами опитування, принаймні на даний момент, 66% голосів за те, аби графіки відключень були сталими.

Ми економимо, а нас вимикають

Відповідно до даних Укренерго, споживання електричної енергії по Україні за перших сім діб грудня склало 3,4798 млн МВт. Середнє споживання потужності в години максимумів навантаження – 22,336 тис. МВт.

У порівняні з аналогічним періодом минулого року споживання електроенергії в країні зменшилося на 2% (69,1 млн кВтг), а середнє споживання електричної потужності за години контролю - на 5% (на 1165 МВт).

Також, відповідно до даних організації, найбільше не вкладалися в доведені ліміти: Луганська область (по електроенергії на 19,1% та по потужності на 32,8%), Донецька (по електроенергії на 18,9% та по потужності на 44,2%) та Київська області (по електроенергії на 13,7% та по потужності на 21,8%).

Щодо Вінницької області, то ми, як зазначають у обленерго, навпаки не добираємо до затверджених лімітів.

- Останніх кілька днів, виконуючи вказівки, ми по Вінницькій області ідемо з недобором лімітів на рівні 50-70 мегават, - зазначив 17 грудня на нараді з питань електрозабезпечення у Вінницькій міськраді технічний директор ПАТ «Вінницяобленерго» Олександр Коломієць. – Тобто ми не добираємо, але нас все одно заставляють робити відключення. Більше того, для контролю за виконанням графіків, на місцях працюють представники Держенергонагляду.

Місто вимикають менше, ніж райони

Шляхом запровадження графіків аварійних відключень світла, практично щодня обласний центр відключається від електроенергії близько на 45 МВт. При тому, що як правило, Вінниця споживає орієнтовно 170 МВт на добу, при ліміті в 123 МВт.

Енергетики зазначають – обласний центр, порівняно з районами – ще в більш-менш привілейованому положенні, адже в списку на застосування  графіків аварійних відключень – Вінниця стоїть тільки у 8-10 черзі, а не у 6-7 як райони. Причина – в місті сконцентровано багато шкіл, лікарень, дитячих садочків, котелень, підприємств оборонного комплексу та тих, які сплачують найбільше податків.

Через це, наприклад, не вимикається державний завод «Форт», який працює на оборонний комплекс. Практично не вимикаються і фабрики “Рошен”. Натомість вони, як і решта промисловості має самостійно обмежувати споживання електричної енергії.

«Для переходу на режим роботи з ефективним використанням енергоресурсів, на Вінницькій фабриці компанія проводить організаційно-технічні заходи з економії енергоресурсів. Так, за перші два тижні споживання електроенергії на Вінницький фабриці знизили на 16%, до кінця поточного місяця загальний обсяг споживання буде скорочено на 35%», - повідомляє прес-служба корпорації.

Рятує погода

Правда, як додають в обленерго, не усі підприємства дотримуються домовленостей і самостійно обмежують споживання електроенергії.

- Якби підприємства нашого міста і України загалом дотримувалися обмеження споживання, можливо б, до застосування графіків так званого аварійного відключення справа і не доходила б. Та оскільки усі швидко відзвітували, що обмежили споживання свого підприємства, але насправді цього не зробили, то маємо те, що маємо і застосовується команда на введення графіків аварійних відключень. Поки що при нинішній температурі це діє. Але, якщо температура опуститься, наприклад, до мінус десяти, наявних зараз потужностей може не вистачати, - каже  Олександр Коломієць. – Якщо ситуація не вирішиться, наступний етап – застосування спеціальних графіків, коли вимкнення відбуваються уже по лініях 110 кіловольт. Якщо і це не дасть ефекту – далі справа автоматики: коли частота напруги падає нижче 49,2 герца – люди у цьому кіно уже не знімаються.

Коли це припиниться

Відповідь на це питання – доволі проста: коли вирішиться питання з вугіллям для ТЕС. Але, насправді, тут усе просто  тільки на перший погляд. По-перше, з літа запаси вугілля в Україні знизилися вдвічі: з 3536,14 до 1765 тисяч тонн вугілля і для вирішення цього питання за півроку так нічого і не зробили.

По-друге, навіть якщо зараз в терміновому режимі підписати контракти на поставку закордонного вугілля, його треба ще видобути і доставити.

В результаті відключення електроенергії можуть тривати до кінця зими. Принаймні, про це 19 грудня заявив заступник міністра енергетики й вугільної промисловості  Олександр Светелик.

Його колишні «колеги по цеху» не менш оптимістичні.

- Ми не виробляємо її (електроенергії) достатньо. Особливо вранці та ввечері,  — каже в інтерв’ю “Газеті по-українськи” колишній міністр палива та енергетики Іван Плачков. — Перспективи тривожні. Особливо на лютий. Може дійти до того, що світло буде кілька годин на день.

P.S. Як вихід з ситуації розглядається можливість купівлі електроенергії в інших країнах, наприклад, Молдові. Але це вирішує ситуацію тільки частково. І при такому варіанті держава має вирішити питання з дотаціями на покриття різниці в ціні. Адже за таку електроенергію доведеться платити вдвічі дорожче, ніж вона коштує в Україні

20minut
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
50 просмотров в ноябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Культура
Белоусовский сельский совет Тульчинского района в 15-ом областном конкурсе развития территориальных общин победил сразу с двумя проектами: «Тепло и уют детям новой украинской школы» и «Создадим музей Костя Широцкого – сохраним культурное наследие Подолья». Сейчас речь об открывшемся в сельской школе музее. Его общая стоимость – 151 тысяча гривен. Облсовет выделил 35 тысяч. Тульчинский райсовет и сельсовет – по 10 тысяч. А почти 2/3 стоимости пожертвовали с...
Общество
20 ноября почитается память святого Федота - одного из мучеников, пострадавших за веру в Христа (всего их было около 30 человек). Федот вместе со своими единомышленниками открыто проповедовал христианство, несмотря на то, что язычники принуждали его отречься от своей веры. В результате Федот был арестован и казнен. 20 ноября крестьянки начинали прясть, но перед началом работы обязательно молились святому Федоту для того, чтобы попросить защиты и помощи, ве...
Общество
С 20 по 23 ноября по ул. Максима Шимко, от дома №4 до дома №24 будет временно перекрыто движение транспорта. На этом участке будут ремонтировать сети водоснабжения.В связи с этим, автобус №17 «Железнодорожный вокзал - Тяжилов (СТО)» будет курсировать в обоих направлениях по Немировскому шоссе и ул. Чехова.Маршрутка № 3А «1-й пер. Киевский - ул. Северная »также будет курсировать в обоих направлениях по Немировскому шоссе и ул. Чехова.Маршрутка №17Б «Барское...
Культура
В Виннице презентовали книгу "Позывной Бандерас". Мероприятие состоялось в стенах библиотеки им. Тимирязева. На презентацию пришел автор сценария одноименного отечественного боевика Артемий Кирсанов."Наш проект рассчитан на широкую аудиторию. Однако больше всего нам интересна молодежь. Именно она обычно выбирает какие фильмы будут идти в кинотеатрах и вообще служит лакмусовой бумажкой современного мира культуры", - отмечает Артемий.Подробнее смотрите в сюж...
Общество
В конце прошлой недели начались работы по установке нового модульного туалета на проспекте Космонавтов (2 очередь, напротив Прозрачный офис). Он будет иметь металлическую конструкцию с антикоррозийным покрытием, стены будут утеплены. В гардеробной предусмотрены удобства для людей с инвалидностью. На сегодня продолжаются подготовительные работы.Проспект Космонавтов стал для винничан тем местом, где можно с удовольствием проводить свободное время, гулять по...
Культура
Магистрант Винницкого национального технического университета Инна Каська одержала победу на чемпионате мира по визажу в Париже. Девушка участвовала в составе сборной команды Украины, сообщает пресс-центр НТБ.По словам Инны, к конкурсу OMC Hairworld она готовилась два года. Как модель должна была выглядеть безупречно, поэтому ставка делалась на спортзал и диету. Волнение придавало то, что в подобном конкурсе винничанка участвовала впервые. Условия по предл...
Происшествия
В субботу, 17 ноября в аварии, произошедшей в Ямпольском районе, погибла 34-летняя пассажирка автомобиля «ЗАЗ». Об этом сообщает ГУ ЧП в Винницкой области. По информации правоохранителей, за рулем легковушки был 30-летний житель с.Буша Ямпольского района. В какой-то момент он не справился с управлением автомобиля, слетела в кювет и перевернулась. Пассажирка легковушки погибла на месте происшествия. Водитель с многочисленными травмами госпитализирован в реа...
Общество
В Виннице жители города выступают против строительства торгового центра на полуострове Бригантина. С таким обращением в петиции обратилась винничанка Ева Коломиец. "На полуострове" Бригантина "планируется строительство трехэтажного торгового центра с парковкой. Местные жители категорически против еще одного, никому не нужного центра. Бригантина почти единственное место в нашем районе, в котором можно погулять с ребенком, подышать свежим воздухом, позанимат...
Общество
17 ноября в городе Фресно, расположенного в Калифорнии, попрощались с американским пилотом Сетом "Джетро" Нерингом, который погиб во время катастрофы военного самолета на Винниччине. Офицера встречали со всеми почестями.Подполковника встречали члены семьи и коллеги. Гроб доставили специальным бортом. «Джетро» был пилотом 194-й боевой эскадрильи Калифорнийского воздушной национальной гвардии.