Буде темно до весни, або поки не знайдуть вугілля

Фактично за півроку уряд не спромігся вирішити питання забезпеченості паливом українських ТЕС. З літа запаси вугілля скоротилися вдвічі, через що простоює третина об’єктів електрогенерації, а нам продовжують відключати світло, і це ще на вулиці плюсова температура…

Укренерго 19 грудня дав команду відключити від споживання споживачів загальною потужністю 7416 МВт. Для порівняння, Вінниця – споживає за добу – 170 МВт. Теоретично, аби покрити дефіцит електроенергії в енергосистемі України, щодня треба вимикати 43 таких «Вінниць»

Ще 20 грудня «Вінницяобленерго» оприлюднило нові – уже треті графіки тимчасових відключень світла для Вінниці. Відповідно до останньої «редакції» усе місто поділене на три черги.

При цьому, якщо раніше споживачів могли вимикати по три-чотири рази на день на дві години. Тепер коло тих, кого вимикають, розширили, а кількість відключень на день навпаки  - зменшили.

Як працюють графіки

В результаті чого відключення світла відбуватимуться за принципом: по дві години двічі на день. При цьому перерва між відключеннями має складати в середньому не менше чотирьох годин.

У вівторок, 23 грудня, схожі графіки почали оприлюднювати і для районів області. Але енергетики зізнаються, навіть ці уточнені графіки  не означають, що світло обов’язково зникне, або зникне  лише в оголошений час. Так, якщо команда від Укргенерго на застосування графіків відключень надійде, наприклад, о 10.00 замість 8.00, то відповідно тих, кого мали вимикати раніше – обійдуться без відключень. І навпаки, якщо ситуація в енергосистемі погіршиться, і надійде команда з Києва на застосування спеціальних графіків (відключення по лінії 110 кіловольт) без світла можуть опинитися і ті споживачі, яких на той чи інший момент часу немає в графіку відключень.

Крім того, зараз на сайті Вінницяобленерго (voe.com.ua) триває обговорення цих графіків.

- Усі три черги пропонується зміщувати в залежності від потреб споживачів або  зробити сталими, і тоді  відключення будуть діяти в один і той же час,  що допоможе  вінничанам спланувати свій день, - пояснює генеральний директор компанії Андрій Поліщук.

Згідно з результатами опитування, принаймні на даний момент, 66% голосів за те, аби графіки відключень були сталими.

Ми економимо, а нас вимикають

Відповідно до даних Укренерго, споживання електричної енергії по Україні за перших сім діб грудня склало 3,4798 млн МВт. Середнє споживання потужності в години максимумів навантаження – 22,336 тис. МВт.

У порівняні з аналогічним періодом минулого року споживання електроенергії в країні зменшилося на 2% (69,1 млн кВтг), а середнє споживання електричної потужності за години контролю - на 5% (на 1165 МВт).

Також, відповідно до даних організації, найбільше не вкладалися в доведені ліміти: Луганська область (по електроенергії на 19,1% та по потужності на 32,8%), Донецька (по електроенергії на 18,9% та по потужності на 44,2%) та Київська області (по електроенергії на 13,7% та по потужності на 21,8%).

Щодо Вінницької області, то ми, як зазначають у обленерго, навпаки не добираємо до затверджених лімітів.

- Останніх кілька днів, виконуючи вказівки, ми по Вінницькій області ідемо з недобором лімітів на рівні 50-70 мегават, - зазначив 17 грудня на нараді з питань електрозабезпечення у Вінницькій міськраді технічний директор ПАТ «Вінницяобленерго» Олександр Коломієць. – Тобто ми не добираємо, але нас все одно заставляють робити відключення. Більше того, для контролю за виконанням графіків, на місцях працюють представники Держенергонагляду.

Місто вимикають менше, ніж райони

Шляхом запровадження графіків аварійних відключень світла, практично щодня обласний центр відключається від електроенергії близько на 45 МВт. При тому, що як правило, Вінниця споживає орієнтовно 170 МВт на добу, при ліміті в 123 МВт.

Енергетики зазначають – обласний центр, порівняно з районами – ще в більш-менш привілейованому положенні, адже в списку на застосування  графіків аварійних відключень – Вінниця стоїть тільки у 8-10 черзі, а не у 6-7 як райони. Причина – в місті сконцентровано багато шкіл, лікарень, дитячих садочків, котелень, підприємств оборонного комплексу та тих, які сплачують найбільше податків.

Через це, наприклад, не вимикається державний завод «Форт», який працює на оборонний комплекс. Практично не вимикаються і фабрики “Рошен”. Натомість вони, як і решта промисловості має самостійно обмежувати споживання електричної енергії.

«Для переходу на режим роботи з ефективним використанням енергоресурсів, на Вінницькій фабриці компанія проводить організаційно-технічні заходи з економії енергоресурсів. Так, за перші два тижні споживання електроенергії на Вінницький фабриці знизили на 16%, до кінця поточного місяця загальний обсяг споживання буде скорочено на 35%», - повідомляє прес-служба корпорації.

Рятує погода

Правда, як додають в обленерго, не усі підприємства дотримуються домовленостей і самостійно обмежують споживання електроенергії.

- Якби підприємства нашого міста і України загалом дотримувалися обмеження споживання, можливо б, до застосування графіків так званого аварійного відключення справа і не доходила б. Та оскільки усі швидко відзвітували, що обмежили споживання свого підприємства, але насправді цього не зробили, то маємо те, що маємо і застосовується команда на введення графіків аварійних відключень. Поки що при нинішній температурі це діє. Але, якщо температура опуститься, наприклад, до мінус десяти, наявних зараз потужностей може не вистачати, - каже  Олександр Коломієць. – Якщо ситуація не вирішиться, наступний етап – застосування спеціальних графіків, коли вимкнення відбуваються уже по лініях 110 кіловольт. Якщо і це не дасть ефекту – далі справа автоматики: коли частота напруги падає нижче 49,2 герца – люди у цьому кіно уже не знімаються.

Коли це припиниться

Відповідь на це питання – доволі проста: коли вирішиться питання з вугіллям для ТЕС. Але, насправді, тут усе просто  тільки на перший погляд. По-перше, з літа запаси вугілля в Україні знизилися вдвічі: з 3536,14 до 1765 тисяч тонн вугілля і для вирішення цього питання за півроку так нічого і не зробили.

По-друге, навіть якщо зараз в терміновому режимі підписати контракти на поставку закордонного вугілля, його треба ще видобути і доставити.

В результаті відключення електроенергії можуть тривати до кінця зими. Принаймні, про це 19 грудня заявив заступник міністра енергетики й вугільної промисловості  Олександр Светелик.

Його колишні «колеги по цеху» не менш оптимістичні.

- Ми не виробляємо її (електроенергії) достатньо. Особливо вранці та ввечері,  — каже в інтерв’ю “Газеті по-українськи” колишній міністр палива та енергетики Іван Плачков. — Перспективи тривожні. Особливо на лютий. Може дійти до того, що світло буде кілька годин на день.

P.S. Як вихід з ситуації розглядається можливість купівлі електроенергії в інших країнах, наприклад, Молдові. Але це вирішує ситуацію тільки частково. І при такому варіанті держава має вирішити питання з дотаціями на покриття різниці в ціні. Адже за таку електроенергію доведеться платити вдвічі дорожче, ніж вона коштує в Україні

20minut
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
50 просмотров в январе
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Криминал
По информации УНН в Виннице произошла кража коллекции наручных часов у гражданина Турции, проживающего в областном центре. В пресс-службе Нацполиции в Винницкой области “РЕАЛу” сообщили, что за два последних дня такое преступление не регистрировалось. Было ли оно ранее, в выходной ответить затруднились. В агентстве же УНН сегодня указывают, что когда мужчина отсутствовал, в его квартиру забрались злоумышленники, подобрав ключи. Из жилья иностранца пропала...
Происшествия
20 января в 00:36 в Службу спасения поступило сообщение о пожаре в одной из комнат общежития Винницкого транспортного колледжа, расположенном на ул. Героев Крут в областном центре. По повышенному номеру вызова к месту чрезвычайного происшествия были направлены дежурные караулы государственных пожарно-спасательных частей Винницы.Персонал объекта до прибытия спасателей совершил эвакуацию лестницей 30 жителей. Бойцы ГСЧС на месте вызова выяснили, что огнем ох...
Общество
Имя Иоанна Предтечи знакомо всем верующим православным христианам. 20 января христианский мир отмечает празднество, посвященное памяти этого Святого - Собор Иоанна Предтечи. Согласно православному календарю, Собор Иоанна Предтечи принято ежегодно отмечать в один и тот же день, в отличие от некоторых других церковных событий, дата которых год от года меняется. Иоанн Предтеча, или Иоанн Креститель - значимая фигура не только в православном христианстве. Като...
Криминал
Сотрудники УСБУ в Винницкой области совместно с департаментом собственной безопасности Нацполиции под процессуальным руководством военной прокуратуры Винницкого гарнизона разоблачили на взятках работников Главного управления Нацполиции в Винницкой области.Оперативники спецслужбы установили, что двое полицейских вымогали у жителя Винницы шесть тысяч гривен. В случае отказа уплатить сумму они угрожали фальсифицировать доказательную базу и искусственно начать...
Криминал
Винницкая полиция открыла уголовное производство против командира военной части А-1358 Виктора Иванива, которого обвиняют в том, что он на протяжении года домогался своей коллеги. Заявление правоохранителям 24-летняя лейтенант Виктория Сикал подавала уже не раз, но в Хмельницком, где все и происходило, над откровением девушки только посмеялись, сообщает "Укринформ". Отмечается, что руководитель якобы регулярно предлагал Сикал вступить в половую связь в обм...
Общество
Сегодня, 19 января, в Украине отмечают Крещение. Винничане традиционно собираются возле водоемов, чтобы нырнуть в ледяную воду. Празднование происходят на двух водоемах - Вишенском озере и в районе масложирового комбината.Винничане поочередно погружаются в крещенскую воду. Развлекательные мероприятия начались в 12:00 дня. В парке Дружбы народов установлены палатки, где можно приобрести чай и кофе. Для того, чтобы удобно было заходить в воду, обустроены спе...
Культура
16 лютого до Дня всіх закоханих у Вінниці в Будинку офіцерів відбудеться великий сольний концерт Alekseev. ALEKSEEV – учасник вокального телешоу «Голос країни», що став музичним кумиром сучасності. Тріумфатор у номінації «Відкриття року» за версією Першої музичної премії YUNA, у номінації «Прорив року» престижної музичної премії M1 Music Awards. Володар більше 20 значних музичних нагород СНД. Всього за 2 роки на сцені ALEKSEEV створив власний музичний прос...
Происшествия
Жительницу села Писаревка Ямпольского района Винницкой области Юлию Вышгу, которая в прошлом году убила своего новорожденного сына, приговорили к году тюрьмы. Суд признал ее виновной в преступлении и назначил минимальное наказание, передает "33 канал". Отметим, что прокуратура просила для горе-матери три года лишения свободы. Теперь женщина, у которой четверо детей, может обратиться в Винницкий апелляционный суд, чтобы обжаловать приговор. Односельчане Юли...
Общество
19 января православная церковь отмечает великий двунадесятый праздник – Крещение Господне и Богоявление (Водокрещи). В народе праздник назвали Водокрещи. Название появилось из-за основных крещенских обрядов – водоосвящения, или водокрещения. К Крещению готовились еще накануне: мыли избы и тщательно выметали сор, в котором, по мнению наших предков, мог спрятаться чертенок. По поверью, утром перед водоосвящением в воде должны утонуть все чертенята. Вечером п...