• Головна
  • До Нового року Вінницький театр ляльок «оживив» радянські кінохіти
17:22, 29 грудня 2014 р.

До Нового року Вінницький театр ляльок «оживив» радянські кінохіти

У Вінницькому обласному академічному театрі ляльок у розпалі новорічна кампанія. Про те, що цікавого до зимових свят підготували лялькарі, які прем’єри запланували на 2015 рік, як переживають фінансову кризу через підвищення долара та підтримують зв’язки із російськими колегами, ексклюзивно для «Вінниця Daily» розповів  головний режисер театру, заслужений діяч мистецтв України Олександр Свіньїн.

До Нового року Вінницький театр ляльок «оживив» радянські кінохіти, фото-1

Головний режисер Вінницького академічного театру ляльок Олександр Свіньїн

- Олександре Володимировичу, як цього року проходила підготовка до новорічної кампанії?

- Для нас це завжди дуже відповідальна пора. Цього року ми поставили собі завдання зробити два нових новорічних видовища. Так відбувається не кожен рік, бо часто ми «реанімуємо» непогані масовки, які після першого показу відпочивають 2-4 роки, за цей час народжуються і підростають нові дітки і ми із задоволенням показуємо апробовані видовища у новій якості. Додаємо до них нові ігри, актуальні ходи. Адже у цих видовищах головне - щоб кожна присутня дитинка не просто стояла і слухала все в куточку, а брала безпосередню участь у святі. Тому ігри у нас масові, є багато хороводів та розваг із Дідом Морозом, Снігуронькою та іншими казковими персонажами. Одне з наших нових видовищ «Новорічні пригоди Кози і козенят на новий лад» ми присвятили господарці 2015-го року - Козі - та популярному радянському мюзиклу «Мама» 1976 року, у якому блищали Людмила Гурченко та Михайло Боярський. А у другому видовищі «Таємниця Снігової Королеви» знамениту казку Андерсена ми трішки видозмінили. Зла Снігова Королева у фіналі виявляється зачаклованою Снігуронькою, яку рятують присутні діти.

- Які вистави показуєте діткам після розваг у фойє?

- Оскільки ми - театр ляльок, лялькові вистави - це основний наш продукт. За роки роботи з-поміж 30 репертуарних вистав ми маємо шість новорічних, дія яких відбувається взимку або безпосередньо у Новий рік. Цього року під час новорічної кампанії маленьким глядачам пропонуємо наші хіти: «Кошеня на снігу», «Як Їжачок Новий рік зустрічав», «Кому потрібен Сніговик», «Шуронька-Снігуронька», «Веселий маскарад», «Лисичка-сестричка та Вовк-панібрат», «Хто розбудить Сонечко?», «Стрибаюча принцеса». Також буде показана наша найсвіжіша вистава «Ти, я і… Лялькар», прем’єра якої відбулася 14 грудня. Цю виставу за п’єсою теоретика лялькового мистецтва Генріха Юрковського поставила наш режисер Людмила Земелько. У виставі всього дві ляльки-рукавички: Крапочка і Рисочка. Вони щасливо живуть доти, доки не починають одна одній доводити, хто краща, бо однарозмальована у рисочку, а друга - у крапочку. Край їхній ворожнечі кладе Лялькар, який пропонує ударити одна одну і відчути біль, зрозумівши, що вони - одне ціле. Філософія цієї вистави зводиться до того, що весь наш світ такий хиткий, що будь-яка бійка чи катастрофа може призвести до того, що все розрушиться, тому треба дуже бережно ставитися до планети й оточуючих, адже будь-яке зло повертається до тебе ще більшим злом. Звісно, тут одразу згадуються події, які зараз відбуваються в Україні. Вистачило одного неправильного рішення, щоб все переросло у таку катастрофу, яка аукнеться не одному поколінню українців…

- Зараз, коли з ростом доларавсюди ціни підскочили вдвоє, як вам вдалося втримати вартість квитків на новорічні ранки, як у минулому році, на рівні 25 гривень?

- Наш театр - все-таки організація дотаційна. Фіксовану зарплатню нам дає держава, тож вона напряму не пов’язана із нашим доходом. Скільки буде можливості, ми будемо утримувати вартість квитків, щоб вона не стала обтяжливою для наших відвідувачів. Бо є різні глядачі: хтось приходить і дивується: «25 гривень, як дешево!», а комусь - це дуже дорого. В той же час, звісно, ми залежимо від зароблених грошей. Крім зарплати ми нічого не отримуємо, а все зароблене йде на оплату приміщення, комунальних послуг, заправку та ремонт автобуса й інші робочі моменти. На щастя, крупні питання допомагає вирішувати обласне управління культури, яке чує наші прохання і за можливості завжди допомагає. Зокрема, нещодавно нам виділили кілька сотень тисяч гривень на придбання світлової і звукової апаратури та поновлення парку станків у наших цехах, де виготовляються ляльки й декорації. За це ми дуже вдячні. Хоча, на жаль, поки ці кошти дійдуть до нас із казначейства, ми багато втрачаємо. Тільки через ріст курсу долара за попередніми підрахунками втратили біля 100 тисяч гривень, бо із підвищенням курсу валюти одразу зросли ціни на апаратуру. Вона дасть нам багато нових можливостей. Перейшовши на нові стандарти - світлодіодне освітлення - по-перше, матимемо набагато яскравіше сяйво, а, по-друге, велику економію. Замість одного світлодіодного прожектора, що має 3 і навіть 4 світлових позиції, та потужність всього 120 Вт, у нас нині працюють 4 прожектора по 500 Вт. До того ж ми багато їздимо по районам і селам, ставимо всього 2 прожектора, але часто розетки не витримують, світло вибиває. Зі світлодіодними прожекторами ця проблема буде вирішена. Адже будь-яка, навіть дуже слабка, мережа легко витримає навантаження у 120 Вт.

- А як проходить будівництво омріяного приміщення для театру?

- Йде. Пару днів тому проходив повз: фундамент закінчено, робочі далі будують. Дай Боже, щоб не прийшлося все призупинятися у зв’язку зі стрімким ростом цін… Тим паче, вже пора думати над тим, де шукати кошти на наступні роботи. Адже «Наша Ряба» взяла на себе побудову приміщення. А далі для нас почнуться нові турботи: меблі, крісла, оздоблення, технологія сцени, світло, вентиляція, завіси, куліси... На жаль, зараз все дуже дороге, одне театральне крісло вже тисячу коштує.

- На фестивалі вінницький театр у 2015 році збирається?

- Так. Нас запрошують у Молдову - в Кишинів та в Румунію - у Яси. Через зрозумілі обставини в Росію цього року не поїдемо, хоча були плани їхати на фестивалі у Волгоград та Астрахань, де нас завжди чекають.

- Після війни на Сході України і відверту дезінформацію у російських ЗМІ погіршилися ваші відносини із російськими колегами?

- Ні, відносини не погіршилися. Зокрема, наші друзі з Татарстану - театр з НабережниЧелни - за традицією у травні приїде до нас на фестиваль. З 18 по 23 травня ми уже вдев’ятепроводитимемо фестиваль «Подільська лялька», організацією якого зараз активно займаємося. Хоч офіційно приймаємо заявки до 2 лютого, але вже зараз майже сформовано список учасників. У 2015-му до Вінниці приїде 18 театрів з Болгарії, Грузії, Білорусії, Румунії, Австрії та, звісно, різних регіонів України. До нас просилося багато колективів з Іспанії, Італії, Німеччини, Аргентини, але всі ці театри приватні, тому жадають оплати перельотів та ще й гонорарів. Для нас же цей фестиваль буде чи не найважчим у фінансовому плані. Єдине, що ми надаємо своїм учасникам - це проживання і харчування. Відтак, багатьом довелося відмовити.

- Які вистави плануєте ставити у 2015-му році?

- Щось обов’язково буде ставити Людмила Земелько. А я особисто хочу активно зайнятися поновленням вистав, що перевірені часом, але з об’єктивних причин, як то вихід актрис у декрет чи смерть акторів, були зняті з репертуару. Цього року наш театр знову поповнився талановитою молоддю, тож із ними ці вистави зазвучать по-новому, та й я, як режисер, багато чого б змінив. Капітально хочу оновити вистави: «Коза-дереза», «Пригоди мисливця Дамая», «Як козак короля провчив», «Весела подорож», «Веселе мишеня», «Чарівник 101, або Петрик у Вогнедимному королівстві». Також знову будемо співпрацювати із МНС-никами. Вони пообіцяли надати матеріал по тому, як поводитися з вогнем, на воді, коли заблукали у лісі чи знайшли невідомий предмет. За цими матеріалами п’єсу до постановки підготує наш досвідчений драматург Олександр Гончарук, який вже не перший рік пише сценарії, а нещодавно написав чудову п’єсу на військову тематику про життя мирного населення під час німецької окупації.

Сам я також хочу поставити нову виставу «Півтори жмені». Це цікава історія про те, як на пасовиськах у горах отара пішла далі, а мама-Вівця занедужала й попросила своє маленьке Ягнятко принести півтори жмені солі, аби відновити сили. Щоб не забути завдання, Ягня біжить і весь час повторює: «Півтори жмені, півтори жмені». Зустрічає Півня, який сіє зерно і приговорює: «Одне тисячею обернись». А Ягня: «Півтори жмені». Півень обурюється: «Як півтори жмені? Ти мені такого бажаєш?! Треба казати: одне тисячею обернись». От Ягня біжить і вже інакше примовляє. Потім зустрічає Крільчиху, у якої шуліка вкрав кролика, вона бідкається: «Яке горе?» А Ягня: «Одне тисячею обернись». Знову виникає нерозуміння… На таких моментах побудована ця чудова п’єса. Зрештою, Ягнятко добігає до хазяїна і приносить сіль мамі, яка одразу бачить: за цей час її син став мужнішим, подорослішав. Окрім «Півтори жмені» я ще розглядаю інші варіанти до постановки: «За щучим велінням», «Дуже проста історія», «Кіт у чоботях». Хочеться ставити якомога більше, щоб наші глядачі постійно отримували нові вистави. Також сподіваємося, що під час наступних новорічних свят житиме ще одне наше «дитя». Цього року на замовлення Фонду Петра Порошенка ми створили постановку свята Миколая, яке презентували дітям-сиротам у інтернатах та на виїздах у селах: Сосонці, Гавришівці, Щітках, Вороновиці, Вінницьких хуторах. Святий Миколай - чудовий персонаж, про вражаючу долю якого хочеться розказувати, аби дітки брали приклад, щоб, як і він, допомагали бідним та знедоленим, а самі ніколи не забували, що за кожен свій вчинок в кінці року отримають по заслугах: цукерку або різочку.

Програма новорічної кампанії у Вінницькому театрі ляльок

30 грудня о 10.00 дивіться новорічне видовище «Таємниця Снігової Королеви» та виставу «Ти, я і… Лялькар».

2 січня о 10.00 та 13.00 дивіться новорічне видовище «Таємниця Снігової Королеви» та виставу «Шуронька-Снігуронька».

3 січня о 10.00 та 13.00 дивіться новорічне видовище «Новорічні пригоди Кози і козенят на новий лад» та виставу «Веселий маскарад».

4 січня о 10.00 та 13.00 дивіться новорічне видовище «Таємниця Снігової Королеви» та виставу «Лисичка-сестричка та Вовк-панібрат».

7-8 січня о 10.00 дивіться новорічне видовище «Новорічні пригоди Кози і козенят на новий лад» та виставу «Хто розбудить Сонечко?».

10 січня о 10.00 та 13.00 дивіться новорічне видовище «Новорічні пригоди Кози і козенят на новий лад» та виставу «Кошеня на снігу».

11 січня о 10.00 та 13.00 дивіться новорічне видовище «Таємниця Снігової Королеви» та виставу «Як Їжачок Новий рік зустрічав». 

До Нового року Вінницький театр ляльок «оживив» радянські кінохіти, фото-2
До Нового року Вінницький театр ляльок «оживив» радянські кінохіти, фото-3
До Нового року Вінницький театр ляльок «оживив» радянські кінохіти, фото-4
До Нового року Вінницький театр ляльок «оживив» радянські кінохіти, фото-5
До Нового року Вінницький театр ляльок «оживив» радянські кінохіти, фото-6
До Нового року Вінницький театр ляльок «оживив» радянські кінохіти, фото-7
До Нового року Вінницький театр ляльок «оживив» радянські кінохіти, фото-8
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...