Батальйон «Вінниця» на Сході в авторитеті

Нова міліція. Що бійців очолюваного ним спецпідрозділу поважають східняки, говорить Руслан Мороз. А про себе самого він чув від тамтешніх чиновників «комбат дерзкий, но справедливый». Батальйон «Вінниця» п’ятий місяць служить в Попасному Луганської області

Він не терпить, що бійців його батальйону рівняють з міліціонерами патрульно-постової служби. Для чого тоді, каже, назвали їх спецпризначенцями. Руслан Мороз, який прийшов у міліцію із самооборони, не пустив би своїх хлопців під обласну раду, якби 6 грудня був у Вінниці, а не в зоні АТО.

Повернувся в рамках ротації комбат з частиною батальйону «Вінниця» минулого тижня. Його підрозділ служить з липня на Луганщині, в місті Попасна. Там зараз його заступник із іншою частиною бійців. Патрулюють місто, ловлять наркоманів, шукають зброю, підсилюють сусідні блокпости і ходять у розвідку на територію ополченців. «Вінниця» працює на першій лінії вогню та оборони і допомагає місцевому населенню після обстрілів. А по Попасній постійно луплять з важкої артилерії.

- У місті кожний день були жертви. Люди ховаються в підвалах. Тижнями не виходять, - каже Руслан Мороз. - Мої хлопці знають місця на своїх маршрутах патрулювання, де можна укритися. Після обстрілу вони надають допомогу людям. Якщо влучило в будівлю, повинні оглянути, чи немає поруч нерозірваних мін чи снарядів. Якщо є, огородити територію і викликати саперів. Таке не раз було, що транспортували поранених.

Підлеглі комбата Мороза мають значно кращий побут від вояків, які сидять в траншеях. Сам він називає умови служби своїх бійців і армійців різними вимірами.
Батальйон «Вінниця» зайняв у Попасній школу музичних мистецтв. Засклив вікна, відремонтував опалення і відновив світло, а в сусідній будівлі – полагодив плити, щоб місцеві кухарі готували для охоронців правопорядку з Вінниччини обіди і вечері з наданих ними продуктів.

Зарплату годувальникам вінничан платить тамтешня мерія. Сама зголосилася й гарантувала: люди в камуфляжах і з автоматами, які утримують лад в їхньому райцентрі, щодня матимуть воду і хліб.- У нас усе було в шоколаді. Нормальні умови. І ми були в авторитеті, - жартує комбат. - Тобто повага до нас була. І місцеві керівники сказали: „комбат дерзкий, но справедливый”, тобто відповідає за свої слова. Ми завоювали повагу і особливо, чим були задоволені, що не було там над нами 35 начальників, кожний з яких гне свою лінію.

„Ми всі прийшли з вулиці”
Коли формували «Вінницю» (набирали добровольців, які мали хоча б якийсь досвід військової служби), командир сумнівався, що після п’ятиденного навчання хлопці будуть готові їхати на Схід. А планувався батальйон, як початок нової міліції, оновленої патріотами, які дійсно хочуть служити.  

- Така була ідея - змінити міліцію в кращу сторону, - говорить комбат. – В батальйоні більшість таких, що місяцями, а то й роками, не могли потрапити до міліції. По критеріях не підходили. Дещо різкі. Усі різні. Але зараз скажу, що абсолютно кожен адекватний, хоч я спершу мав сумніви. Зібрали ж людей, яким завтра тримати зброю в руках, а вони в конфліктних ситуаціях неперевірені. Ніхто випробування тут не пройшов, до того, як іти на фронт. Звичайно, в мене, як у командира, були побоювання, чи не почне хто від паніки в різні сторони шмаляти... І я людина, яка ще вчора була цивільною, до кожного мав придивитися. Не тут, а в зоні антитерористичної операції.  

- Ми всі прийшли з вулиці, - продовжує Руслан Мороз. - Були деякі нюанси. Але вони для такої ситуації нормальні. Коли тут ти формально командир батальйону, то там – ще не командир, бо не залужив довіри. Хлопці ж один крутіший другого, один сильніший від іншого. Конкуренція була. І щоб цей спортивний інтерес не погубив, треба було втримати рівновагу між ними. Створювалися групи в батальйоні, кістяки і кожний хотів зайняти лідируючу позицію. Доводилися не давати їм волю, глушити дуже часто. І остання ротація, третя, - це парадокс. Жодного зальоту. Хто до нас не приїжджав, усі дивувалися, наскільки в нас все було адекватно.

Були безшабашні
А в липні комбат-самооборонівець поїхав на Схід один з сотнею бійців-новобранців. З ними не відправили куратора.  

- Пізніше я зрозумів, що це навіть непогано, - каже Руслан Мороз. - Сам побудував стратегію, графік і режим роботи, який нам зручний. І реально ми були скрізь. Не виключаю, що якби було з нами керівництво з обласного управління, то частину роботи ми б не зробили. В якійсь мірі були безшабашні. Без особливих обмежень. Нас скрізь тягнуло. Ми скрізь повинні були все зробити.

Найстрашніша ніч комбата Мороза
- Це було ще в першому заїзді. Ми надавали допомогу 19 блокпосту, не знаючи, що він офіційно визнаний першою лінією оборони. Колишні десантники і розвідники виконували окремі задачі з нацгвардійцями - засідки, розвідки. Я тримав біля себе вночі дві радіостанції, нашу і цифрову, й чув, як Нацгвардія між собою спілкується. Командир групи з блокпосту попросив підтримки. Вони потрапили в засідку, почався обстріл з тяжкої зброї. Я почув: „Ми їдемо в БТРі, і батальйон „Вінниця” з нами”... Обстріл тривав більше двох годин. Хлопцям не могли забезпечити відхід. А потім радіозв’язок просто обірвався. Зв’язку не було до ранку. Там було четверо наших хлопців. Слава Богу, на ранок вони з’явилися. Неушкоджені. Але психологічний стрес був, бо вони чули, як попадали гранати по БТРу і поруч вибухало, БТРом хитало не по-дитячому. Вони не вірили, що вціліють.


Серед інших завдань, батальйон “Вінниця” боровся із беззаконням. Командир каже, що в Попасному та сусідніх містечках кожний третій носить у кишенях коноплю й не боїться „спалитися”. Звідки травка? Затримані казали, що з Росії.

- З компанії із 14 хлопців, які стояли й курили за 400 метрів від райвідділу, лишень у трьох не було в кишенях трави. Там наркотики дуже поширені. Курять скрізь - на вулиці, в барах. Є ще нам над чим працювати, - говорить командир батальйону „Вінниця”.  

Чи бачив він „поліцію ЛНР”? Каже, не доводилося. Руслан Мороз категорично таких не визнає і повпливав, щоб з органів звільнили офіцера і старшину з Попасної, які мали необережність при ньому висловити прихильність до ополченців.

- Людина, яка присягнула на вірність народу України, носить форму і користується привілеями і пільгами, які б вони не були, в принципі не має права говорити, що голосувала б за ЛНР, - говорить Руслан Мороз. – Вони були звільнені у найкоротші строки.

Зараз тренуватися ніде
На питання, чи здатні бійці батальйону „Вінниця” стати новою міліцією, їхній командир відповідає ствердно.

– Але деякі керівники намагаються нас зрівняти з основною масою. Зі спецпідрозділу, який прийшов воювати і захищати людей, з нас планово роблять патрульно-постову службу, - говорить командир. - Нам ніде відпрацювати військову тактику. Нам взагалі не дають можливості тренуватися. А місто Попасне - на першій лінії вогню і оборони, і щоб хлопці поверталися звідти неушкодженими, по максимуму виконували завдання, нам потрібні тренування. Ми зараз реально на вулиці.

Руслан Мороз розповів, що батальйону виділили напівпідвальне приміщення в райвідділі на Ленінградській, почали там ремонт, але він зупинився – не фінансується. Зараз комбат шукає допомоги в людей бізнесу і волонтерів. Ще каже – його принципову позицію щодо забезпечення бійців не сприймають в обласному управлінні міліції.   

- Я не відпускаю людей в патруль, якщо вони не забезпечені зимовим одягом. Ви призвали нас, то чому ми маємо самі собі купувати одяг? Що поганого, якщо я турбуюся, щоб хлопцям дали те, що повинні? Не всі згодні з моїм підходом до роботи, але я буду дотримуватися свого бачення.„Не збираюся грати в політичних іграх”
- Мій підрозділ використали всліпу і абсолютно несправедливо, коли 6 грудня під обласною радою поставили на першу лінію перед людьми. Мене тоді у Вінниці не було. Якби був, цього б не сталося, - каже комбат “Вінниці” Руслан Мороз. - Для чого було нас змішувати з іншими підрозділами, які мають достатньо прикру репутацію? Я сам, будучи бійцем самооборони, неодноразово був присутній на сесіях. І тоді людям, які бажали бути там, мали дати це право. Не дали. Перешкоджали конституційному праву заходами фізичного впливу. Треба було стати обличчям до людей й вести перемовини з активістами, які намагаються чогось добитися. Їхні вимоги і бажання законні й абсолютно справедливі. Я буду їх підтримувати. Ні, я не збираюся повертатися зброєю до своїх колег, працівників УМВС. Але народу, який стоїть зі своїми законними вимогами, однозначно перешкоджати не буду. Щоб я зробив, якби був там? Говорив би з керівниками громадських організацій, які привели людей. Якщо ж група людей захоче штурмувати управлінні міліції, однозначно, ми станемо на захист. Там зброя, документи. Зрозуміло, треба тримати вхід. Це не обговорюється. А під обласною радою, прокуратурою чи судом, вибачте, треба спочатку розібратися, в чому полягає вимога людей, і в чому наш фізичний вплив полягає. Просто охороняти порядок, щоб люди один одного не травмували, – це одне. А стати барикадою і тиснути, віджимати – зовсім інше. Я цього не розумію.

20minut
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Винничанка рассказала историю о том, как она попала в "фильм ужасов", а точнее одну из украинских больниц. В истории говорилось про Тывривское детское отделение в Винницкой области. Девушка совершенно обосновано ставит вопрос главному врачу Тывривской больницы Присяжному, положил ли бы он своих детей лечится в такие условия.  До выяснения диагноза их положили в хорошую палату №2, но позже их перенаправили в полную антисанитарию, в которой не то что, лечить...
Общество
Як заявляв раніше голова Інтернет-асоціації України Олександр Федієнко, ціна на послугу доступу до Інтернету виросте у 2019 році в середньому на 25%. Коли ж і на скільки насправді подорожчає Інтернет цьогоріч? Про підвищення вартості доступу до Інтернету провайдери заговорили ще наприкінці минулого року. Більшість з них відкорегували ціни на початку 2019 р., а найспритніші встигли підняти абонплату кілька разів: на 10-15% в кінці 2018 р. і приблизно на сті...
Бизнес
В небольшом городке Ильинцы, расположенном в 70 километрах от Винницы, вскоре откроется производство тротуарной плитки и кровельной черепицы из пластиковых отходов. 26 июня местное коммунальное предприятие, ведающее вопросами благоустройства, объявило тендер на площадке Prozorro – хотят пробрести комплект необходимого для фабрики оборудования стоимостью 2,6 млн грн. Из местного бюджета на проект выделяют 400 тыс. грн. Остальное покроют за счет средств из о...
Общество
В Винницкой области после попадания химикатов в реку Рось воду из колодцев уже можно пить – она очистилась после загрязнения гербицидами. Несмотря на то, что все показатели уже в норме, пока что чиновники просят людей подождать и быть осмотрительными. За два дня примут новые пробы воды. "Физически было очищенные колодцев, когда тот даже ил, когда песок, глина, которая находилась в колодцах, были оттуда вычищены. Уже, по крайней мере в колодцах, превышения...
Общество
Семейство лебедей, обитающих на озере возле Центрального парка, стало больше. 25 июня, вечером, там вылупились трое птенцов. Сегодня дети уже плавают в водоеме со своими родителями. В гнезде осталось еще два яйца. Винничане  подходят к озеру, чтобы рассмотреть лебедят. Фотографируют их. Маленькие серые клубочки не отплывают от мамы. Несколько последних лет лебеди на озере дают потомство. Птенцы живут там до осени, потом их забирают в зоопарк. Фото, видео с...
Происшествия
В Винницкой области столкнулись микроавтобус и грузовик. В результате ДТП пострадал водитель автобуса и его семь пассажиров. Об этом сообщает пресс-служба Нацполиции области. По информации ведомства, ДТП произошло в Немировском районе вблизи села Каролина 26 июня около полудня. Предварительно, 34-летний водитель грузовика, житель Полтавской области, выехал на встречную полосу движения и столкнулся с рейсовым микроавтобусом Mercedes Sprinter. Автобус курсир...
Общество
На днях камеры видеонаблюдения зафиксировали конфликт на Хмельницком шоссе. Водитель маршрутного такси №29А не предоставил преимущество в движении пешеходу, который переходил проезжую часть на нерегулируемом пешеходном переходе (возле «Пассажа»).Об этом сообщает Ситуационный центр Винницы.«Пешеходу это не понравилось и возмутило, поэтому он попытался проучить водителя-правонарушителя. В результате конфликта завязалась драка. В конце на место происшествия в...
Происшествия
В среду, 26 июня, около шести утра в селе Ильинцы Винницкой области умер 37-летний участник АТО Максим Слипенький. Ранее он провалился в яму, спасая коллегу на птицефабрике. Об этом сообщает издание «33-й канал». Мужчина перед своей смертью провел две недели в коме.   «В тот день мужчины грузили мертвую птицу в фуру, но вдруг упала какая-то запчасть. Один полез ее вынимать, но ему стало плохо. Просил помощи, и первым бросился Максим. Когда он подавал руку,...
Происшествия
Управлением уголовного розыска полиции Винницкой области разыскивается 15-летняя жительница с. Маяки Тульчинского района Виктория Заболотная. 25 июня девушка села на маршрутный автобус сообщением «Винница-Городковка» и до настоящего времени ее местонахождение неизвестно.Ее приметы: рост 165 см, среднего телосложения, серые глаза, длинные светлые волосы.Особые приметы: на правой стороне лица шрамы. Была одета в черную футболку, темно-синие джинсы и черные б...
Новости по теме