Короткий правовий аналіз перспектив визнання «ДНР» та «ЛНР» терористичними організаціями

Снаряд, який влучив у блокпост на Маріупольському шосе 13 січня 2015 р. забрав життя 12 безневинних мирних жителів та покалічив долі ще десятків людей. Винні у цьому злочині мають бути покарані і в цьому немає сумніву. Через цю подію ЗМІ та громадськість з новою силою підняли тему визнання так званих ДНР – ЛНР терористичними організаціями. Оцінимо таку перспективу, застосувавши правовий метод.

В Україні за створення терористичної організації передбачена кримінальна відповідальність  за статтею 258-3 Кримінального кодексу (далі КК) України.

Закон визнає злочином не лише створення терористичної групи чи терористичної організації та керівництво такою групою чи організацією, але й сам факт участі у ній, а так само організаційне чи інше сприяння створенню або діяльності терористичної групи чи терористичної організації. Організаційне та інше сприяння включає в себе фінансування, консультування, інформаційну підтримку тощо.

У нашій державі немає інституту кримінальної відповідальності для юридичних осіб (організацій). Але завдяки вказаній нормі, судовий вирок, що набрав законної сили, за статею 258-3 КК, в якому було б визнано, що такий-то громадянин є винним у створенні чи керівництві або участі в терористичній організації «ДНР» чи «ЛНР», означав би юридичний факт визнання цих самопроголошених «республік» терористичними організаціями.

Терористична організація, відповідно до Закону України «Про боротьбу з тероризмом», це стійке об’єднання трьох і більше осіб, яке створене з метою здійснення терористичної діяльності, у межах якого здійснено розподіл функцій, встановлено певні правила поведінки, обов’язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів. Організація визнається терористичною, якщо хоч один з її структурних підрозділів здійснює терористичну діяльність з відома хоча б одного з керівників (керівних органів) усієї організації. Тобто, посилання на те, що Міністр освіти ДНР безпосередньо не займається викраденням людей чи іншими формами тероризму, не звільняє його від кримінальної відповідальності за ст. 258-3, оскільки такі дії здійснював або був про них обізнаний, приміром, О.Захарченко. Які політико-правові наслідки такого прецеденту? Найголовніше, що будь-яка участь чи допомога таким організаціям є злочином, а будь-яка фінансова чи господарська діяльність з «ДНР» та «ЛНР» стає неможливою.

Чи має Україна такий прецедент? Єдиний державний реєстр судових рішень стверджує, що судових вироків за ст. 253-3 в Україні немає. Кримінальні провадження є – їх сотні. Є і підозрювані, а вироків немає.

Чи є цьому логічне пояснення? Так. Не варто забувати про те, що єдиним, вибачте, «товаром» для обміну українських полонених є саме затримані бойовики – учасники терористичних угруповань. Таким чином, українська сторона вимушена добровільно передавати практично всіх затриманих назад, до терористів. У разі, якщо ми відмовляємося від обмінів – військові залишаються у полоні, а простір для маневру та переговорів звужується.

Чи можна отримати судове рішення без затримання обвинуваченого? Наприклад, без формального очільника так званої ДНР О.Захарченка? Глава 24-1, ст.323 КПК України передбачає теоретичну можливість проведення процесуальних дій за відсутності підозрюваного, обвинуваченого, проте й така можливість наразі не застосована.

Чи є пояснення і такому феномену?

Є. Врахуємо, що наразі окуповані бойовиками території Донецької та Луганської областей залишаються територією України, на якій проживають наші громадяни. Їх мільйони. Закон про особливий порядок здійснення місцевого самоврядування на Донбасі не діє. Але з цими територіями тривають господарські, фінансові, міжродинні та інші контакти. Наприклад, закупається і пропускається вугілля для ТЕС України, на Донбас доправляються продукти з України. Якщо ж застосувати закон буквально і визнати «ДНР-ЛНР» терористами, нам доведеться припинити будь-які контакти із структурами, що автоматично стають злочинними. Злочином буде й та сама купівля вугілля з ДНР.

Чи можна обійти кримінально-процесуальну процедуру визнання терористичною організацією і прийняти з цього приводу закон? Тобто визнати винними у вчиненні злочину не судовим вироком, а політичним рішенням? Скажімо так: – це суперечливий шлях. Бо ж є стаття 62 Конституції України, яка говорить, що особа вважається не виннною у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і не встановлено обвинувальним вироком суду. Законом же ми визнаємо організацію злочинною, а відповідно всіх «службовців» так званої ДНР – злочинцями без суду.

Щодо перспектив визнання терористичними організаціями на міжнародному рівні. Маємо тут міжнародні організації (ООН, Рада ЄС) та національні уряди іноземних держав.

В ООН процедура передбачає  одноголосне рішення Радбезу, членом якого є Росія. Питання знято. В Раді ЄС – одностайне рішення всіх держав-членів ЄС. Теоретично – це можливо. Як наслідок – кримінальне переслідування усіх причетних до «ДНР» і «ЛНР» та розрив будь-яких зв’язків. Далі – визнання Росії країною, що підтримує тероризм з усіма наслідками.

Але… По-перше, для іноземців первинним також є саме наш внутрішній прецедент. До цього і Захід і Схід знову висловлюватимуть глибоке занепокоєння та обурення з приводу злочинних дій «ДНР-ЛНР» (Так, 14.01.15 Генеральний секретар ООН Пан Ґі Мун був глибоко стурбований ескалацією бойових дій на сході України і засудив обстріл автобуса на Донеччині). І нічого більше! Будьмо реалістами, жоден політик не візьме таку відповідальність, допоки існує можливість, що Україна якимось чином домовиться з невизнаними республіками.

По-друге, відкрита конфронтація з Росією не потрібна світові. Мета міжнародного тиску – примусити Росію залишити Україну, використовуючи методи економічного та політичного тиску, але аж ніяк не розпочати війну.

Отож, юридичний механізм визнання «ДНР» та «ЛНР» терористичними організаціями існує. Ціна питання – долі мільйонів наших співвітчизників.

ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНИЙ ЦЕНТР РНБО
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
27 просмотров в марте
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Винницким отделом полиции разыскивается без вести пропавший 49-летний житель Могилев-Подольского района Констянтинов Сергей Юрьевич. 8 марта мужчина ушел из Винницкого казенного экспериментального протезно-ортопедического предприятия и не вернулся.Приметы пропавшего: на вид 45-50 лет, рост 160 см, худощавого телосложения, русые короткие волосы, овальное лицо.Был одет в синие джинсы, серую куртку, черную шапку. Вместо ног у мужчины протезы, передвигается с...
Общество
На винницком 45-м экспериментальном механическом заводе восстанавливают машины, которые возвращаются с зоны ООС. В этом году мастера завода планируют отремонтировать полсотни машин. Заместитель главного инженера ГП “45 механический завод” Андрей Плат рассказал журналистам телеканала “ВИТА”, что машины, которые к ним приезжают с войны или из хранения, мастера разбирают “до винтика”. Ежемесячно более 30 специалистов восстанавливают пять машин.Подробнее смотр...
Общество
Винничанин Роман Ворона выложил в сети фото, что смутили винничан: вода в реке Южный Буг вблизи пляжа «Химик» была покрыта пеной желто-коричневых оттенков.Пока санэпидслужба проводит исследования взятых проб воды, жители города выдвигают собственные предположения о том, кто и каким образом испачкал Буг. А в том, что пена - результат именно загрязнения, люди не сомневаются. Не знают только, насколько это опасно.«То, что сейчас происходит с водой в Виннице и...
Общество
Технический старт нового сезона городского велопроката в Виннице может произойти сегодня, 25 марта. Старт сезона пришлось перенести с 15 марта на 10 дней в связи с ураганом, который пронесся Винницей недавно. Вследствие шквального ветра были повреждены три станции, которые пришлось чинить, пишет Vежа. "Сезон в Виннице стартует официально 1 апреля, как и в остальные города Украины. А 25 марта планирует старт в тестовом режиме. Возникли вопросы по технически...
Происшествия
Периодически винницкие водители, которые не умеют сдерживать свое желание притормозить, попадают в странные ситуации. В ночь на 24 марта на тротуар по улице Черновола - минуя препятствия в виде зеленых насаждений - вылетел водитель Mercedes. Как отмечает в Facebook советник Винницкого городского головы Виктор Перлов, сезон ночных гонок не заканчивается. Иномарка пролетела тротуар возле троллейбусной остановки и «остановилась» в киоске «Пресса».
Новости компаний
Каждый раз, когда необходимо выбрать подарок близкому человеку, многие люди сталкиваются с проблемой: кажется, что у него все есть, что подарить – неизвестно. Но 2018 год подготовил несколько модных и стильных новинок, которые отлично подойдут в роли подарка. Чтобы не ошибиться, выбирая подарки близким, и сделать оригинальный и приятный сюрприз – выберете часы в деревянном корпусе. Это стильно, полезно, необычно. Ваш друг, родственник или коллега обязатель...
Криминал
В пятницу, 22 марта, в Виннице ранее судимый житель Николаевской области напал на 16-летнего подростка и, угрожая ножом, отобрал его телефон, деньги и наушники. Об этом сообщает отдел коммуникации полиции Винницкой области. Сообщила о преступлении мать пострадавшего, 40-летняя жительница областного центра. По словам женщины, 20 марта около 06.30 неизвестный мужчина на проспекте Космонавтов в Виннице, пригрозив ее несовершеннолетнему сыну предметом, внешне...
Бизнес
Исполнительный комитет Винницкого городского совета принял решение о строительстве нового торгового центра на полуострове Бригантина.  Согласно планам здесь построят четырехэтажное здание на земельном участке около двух гектаров. Кроме этого на территории разместится парковка, а в самом здании будут супермаркеты, магазины, офисы и кинотеатр. Компания UTG подписала договор эксклюзивного брокериджа самого большого ТРЦ в городе Винница. Новый торгово-развлека...
Общество
25 марта - день памяти святого преподобного Феофана Исповедника - византийского монаха, летописца и богослова. В народе "Феофан – проломи наст". В этот день продолжали встречать весну, наблюдали за пробуждением природы, по некоторым признакам и явлениям судили о том, каким будет текущий год. "Символом дня" считалась лошадь. В день Феофана-исповедника к ней относились с особенным почтением. Ведь совсем скоро должны начаться полевые работы. А лошадь при пахо...