• Головна
  • Чи законна “мирна” мобілізація і кому одягати берці?
11:00, 16 січня 2015 р.

Чи законна “мирна” мобілізація і кому одягати берці?

Три хвилі мобілізації забезпечать більше 100 тисячами чоловіків ряди Української армії. Хворим та багатодітним, студентам та священикам, а також сепаратистам за покликом душі, зброя в руках не грозить. Інші ж мають виконувати накази… що суперечать закону України про оборону

З кінця січня в Україні загалом, а у Вінниці зокрема розпочнеться перша хвиля мобілізації 2015, яка охопить усіх військовозобов'язаних чоловіків віком від 25 до 60 років.

Ще півроку тому питання мобілізації та захисту держави не викликало нарікань. На громадянській позиції та патріотизмі з’явилась армія, спроможна захищати національні інтереси. Сьогодні градус патріотизму суттєво знизився. Не тому, що українці стали менше любити Україну, а через незрозумілі “танці” наших керманичів. 
- Зараз навіть не про питання економічних відносин з країною, яка в нас воює, - каже вінничанин Олексій, який не піде воювати. - Люди просто розуміють, що завдяки їхньому патріотизму, представники влади гарно економлять. Адже військовий стан не вводиться, а значить, статус учасника бойових дій ніхто не отримає, а разом з ним якусь підтримку від держави. Хіба в нас десь ідуть бої? І які ви учасники, ви просто громадяни, десь щось там робите і робіть… Звичайно посмертно щось там хтось від держави отримає, а всі інші... З другого боку це серйозна соціальна проблема, адже насправді, яка б скотська наша влада не була, країну потрібно захищати - це наш національний інтерес. 
  
Кого заберуть
У Міністерстві оборони кажуть, що в бойових діях будуть задіяні лише ті, хто пройде посилену медкомісію і має особливо-патріотичний настрій. А от ті, хто має на утриманні трьох та більше дітей, непрацездатних родичів, а також студенти, аспіранти денних форм та священики призиватися не будуть. 
Скільки саме вінничан потрапить до лав армії та у хвилю мобілізації, в обласному військкоматі не сказали. Мовляв, ніяких цифр оприлюднювати не мають права. 
- Можна сказати лише, що це будуть військовозобов'язані від 20 до 60 років, з акцентом на всі військові професії - від водія до артилериста, - каже Вікторія Галенко, з прес-служби Вінницького обласного військового комісаріату. - Мобілізація буде проводитись згідно з відповідним законом, кого і як буде зачіпати, буде сказано в розпорядженні генерального штабу.

Мобілізація проти закону?
Юристи ж кажуть, що неважливо, яка це хвиля, кого заберуть і куди пошлють - мобілізація мирного населення в АТО, це не законно. Тому що Антитерористична операція, яка задекларована нашою державою по всьому світу, повинна проводитись силовими структурами. Примусово закликати до зброї мирне населення дозволено тільки в разі оголошення надзвичайного стану, війни або підготовки до бойових дій. Офіційна ж версія, на якій наполягають наші чиновники, Антитерористична операція. А це справа відповідного центру при СБУ. І аж ніяк не Збройних сил та цивільного населення. Правозахисник Тетяна Монтян вважає, що зараз ми спостерігаємо, як безчинствують ті, хто дорвався до влади. 
- Як без оголошення війни в країні, в країні оголошують мобілізацію, і по ходу саджають інколи тих, хто відмовляється воювати та вбивати своїх співгромадян, - каже Тетяна Монтян. - Тому кожен має вирішувати самостійно, що йому робити. Йти воювати, проливати кров свою та таких самих, як ти. Чи може є сенс змитися звідси, чи відкупитись. А може йти відбріхуватися в судах, які повністю контролюються нашою новою "чесною" владою. Хоча формально ніякої відповідальності за відмову йти воювати бути не повинно, якщо жити за українськими законами, тому що військовий стан не оголошений. 

Активісти теж проти
Cтосовно наступної хвилі мобілізації досить красномовно висловилися вінницькі активісти, коли облили двері обласного військкомату червоною фарбою напередодні Нового року, 27 грудня. Мовляв, його працівники порушують законодавство України.
- Вінницький обласний військовий комісаріат останнім часом відправляє повістки молодим людям і повідомляє, що вони мають виконати свій обов’язок перед країною. Але у нас немає війни чи надзвичайного стану. У нас АТО і значить, що повістки, це як би «запрошення», яке має починатися зі слів: “Не хотіли б ви поїхати в зону АТО?” - розповів один із представників автономних націоналістів. - Але люди, які погоджуються їхати, не мають потім жодних пільг, їм можуть написати у військових квитках ”допомагав ЗСУ”, “волонтер” або навіть “покинули пост без вказівки командира”, як це було з одним з вінницьких батальйонів.
Законна чи незаконна четверта хвиля мобілізації в рамках оголошеної Антитерористичної операції, у військкоматі судити не беруться.
- Ми лише виконуємо наказ Президента України, - каже Вікторія Галенко з прес-служби обласного військкомату.  

Нема підпису, нема повістки
За словами Володимира Талатая, генерал-майора генштабу України, кожна повістка має корінець і розписку про те, хто її отримав, а підписати її повинен громадянин, який призивається. Жодна інша особа, крім призовника, не має права підписуватися на повістці.  Проти тих осіб, які будуть ухилятися від виконання військового обов'язку, не застосовуватимуть масштабні заходи з розшуку, однак це матиме відповідні наслідки при поверненні до мирного життя. 

Якщо не хочете в армію - можете судитися 
Найпростіший спосіб уникнути участі у військовий діях без наслідків - це покинути територію України, хоча б на період мобілізації. Дуже важко буде потім довести, що ви уникаєте мобілізації, вас просто немає в країні і все.
Якщо ви хочете відстоювати своє право і не воювати в суді, просто пишете заяву про те, що відмовляєтесь поповнювати лави армії. На підставі вашої відмови порушується кримінальне провадження. За цих обставин до війська вас уже не призивають, а розглядають кримінальне провадження, в рамках якого відбуваються процесуальні дії, де ви зможете довести своє право. Нормативна база для свого власного захисту складається всього з трьох факторів - Закон України про оборону, Закон України про мобілізацію, а також Указ президента про мобілізацію від 2014. 
Мобілізація в країні відбувається за Указом президента, але Закон України про оборону за верховенством права посідає вищу ступінь. Вони дещо суперечать між собою, тому що особливий період, по причині якого проводиться мобілізація, не передбачений в законі про оборону. А антитерористичні дії не пов’язані із несенням військової служби, це актуально лише для військового часу. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...