Вихідні по-європейськи. Або чи справді українці байдикують довше?

Французи відпочивають від 5 до 9 тижнів на рік, німці під час заслуженої відпустки не можуть працювати за наймом, у Польщі тривалість відпустки залежить від стажу, а в Іспанії кожний «округ» може встановлювати свої вихідні

- Особисто моя думка, що фактично два тижні відпочинку  - це забагато, - каже директор підприємства «МакВар», яке займається виробництвом здорового харчування, в тому числі макаронів Олексій Вартаньян. – Водночас, думаю, якби кількість вихідних зробили меншою – люди б не сприйняли це «на ура», адже багато хто влаштовує в ці дні другу відпустку. Наприклад, у нас в грудні традиційно кількість роботи зменшується, відповідно змінюється і зарплата, але цього року довелось пропрацювати трохи довше, захвату це не викликало.

За підрахунками Інформаційної кампанії «Сильніші разом!», торік з 365 днів, вихідними (суботами та неділями) були 104.  

Ще мінімум 24 дні на рік – законодавчо відведений час на щорічні оплачувані відпустки.

Плюс ще десять додаткових вихідних українці отримали за рахунок державних свят: Новий рік, Різдво, Восьме березня, Великдень, 1 та 2 травня, День Перемоги (9 Травня), Трійця, День Конституції і Незалежності.

У сумі виходить – щонайменше 138 вихідних. Фактично кожен третій день року у нас є неробочим.

На перший погляд – доволі вражаюча цифра, яка дає підстави охрестити нас великими любителями побайдикувати. Насправді, вражаюча вона лише на перший погляд і якщо розібратися - виявиться, що європейці відпочивають куди більше.

Відповідно до законодавства Євросоюзу (Директива ЄС 2003/88/ЄC) щорічна оплачувана відпустка в країнах - членах не повинна бути меншою 20 днів, при цьому європейці не повинні працювати більше 48 годин в тиждень. В Україні нормальний робочий тиждень не має перевищувати 40 годин. Але не спішіть називати європейців трудоголіками.

На додачу до загальноєвропейських кожна країна встановлює свої додаткові правила гри у цій сфері.

Нідерланди

Наприклад, у Нідерландах тривалість робочого тижня найнижча в Євросоюзі і складає всього 31 годину. Якщо розділити це на п’ять робочих днів, вийде, що голландці працюють в середньому 6,2 години на день (в Україні - 8). Але і це ще не все. Окрім того, що офіційна – нормативна тривалість щорічної оплачуваної відпустки тут складає 20 днів, фактична тривалість відпустки може досягати … шести тижнів. Кількість загальнодержавних вихідних, як і в Україні – 10.

Правда, на відміну від України, тут відсутня практика «переносу» святкових днів, якщо ті випадають на суботу чи неділю. Тобто теоретично додаткової причини «прогуляти» понеділок, бо умовно в неділю був Новий рік, тут немає. Але  за негласними правилами, фактично вся країна, включно з держустановами, іде на свята в останній тиждень року.

Ще одна особливість Нідерландів – «13 зарплата».  Якщо в більшості країн вона виплачується в кінці року, то тут ще з 1969 року,  - влітку, на коли як і в інших країнах ЄС випадають основні відпустки. При цьому розмір цієї зарплати складає 8% від річної зарплати і її отримують навіть ті, хто насправді роботи не має, а живе на допомогу по безробіттю.

Велика Британія

Як і в Україні, якщо свято випадає на суботу чи неділю, вихідний тут теж може переноситися на п’ятницю чи понеділок.

Не працюють британці і першого січня, в п’ятницю перед Великоднем і понеділок після нього. Вихідними також будуть перший і останній понеділок травня, так само як і останній понеділок серпня.

Щодо тривалості робочого тижня, то в історії країни були періоди, коли через ті чи інші кризові явища, робочий тиждень міг становити … 3 дні (24 години), а робочий день – шість годин.

Перший випадок мав місце на початку 1970-х. Тоді уряд не захотів іти на вимоги шахтарів і підвищувати їм зарплату. В результаті через страйк останніх в країні почалися проблеми з електроенергією.

Друге (6-годинний робочий день) практикувався  з липня 1996 по грудень 1998 року. Тоді, через безробіття та велике навантаження на працюючих, діяла спеціальна державна програма, в якій брали участь 20 муніципалітетів. В результаті британці стали працювати на 20-25% менше, але зарплата зменшилася в середньому тільки на 7%.

Франція

Мінімальна тривалість оплачуваної відпустки тут - 25 днів. Це правило діє при 35-годинному робочому тижні, який вважається нормальним. Ті, хто працюють від 35 до 39 годин на тиждень – вправі розраховувати на додаткові канікули, які можуть сягати 22 днів. Та якщо тривалість робочого тижня «перевалить» за 39 годин – такі «понадурочні» компенсують виключно грошима.

А от ще одна можливість отримати додаткову відпустку – взяти її не влітку, а, наприклад, навесні чи восени. В результаті тривалість відпустки може сягати 9,5 тижня.

А от з державними святами складніше. Хоча їх у Франції 11, оплачуваним рахується тільки 1 травня, решта – залежно від домовленостей з роботодавцем.

Іспанія

Особливість Іспанії в тому, що тут кожен регіон може встановлювати свої вихідні святкові дні. Кількість не має перевищувати 14, з яких не більше 9 повинні затверджуватися «згори», не менше двох вихідних дається на місцеві вибори.

А ще в Іспанії люблять такі собі «містки» - дні між вихідними чи святами, які просто не відробляють.

Польща

Не проти відпочити зайві дні і в Польщі. Так, поляки відпочивали з 25 по 28 грудня та з 1 по 6 січня. Крім того, тут ніхто не забороняв взяти додаткових три дні і таким чином забезпечити собі два тижні канікул.

Щодо відпустки, то цікаво, що її тривалість залежить від стажу працівника. Передбачені мінімальні 20 днів можуть взяти усі. Але ті, хто пропрацював 10 років (в цей термін входить навчання, армія, відпустка по догляду за дитиною тощо) можуть розраховувати на 26 днів. А ще поляки вважають, що відпустка дається на відновлення сил працівника, тому якщо той хворіє – відпустка переноситься.

Справа не в кількості

Підприємці зазначають – організація робочого часу – проста штука тільки на перший погляд. Насправді все залежить не тільки від волі людей, скільки від складних економічних процесів.

- Наприклад, у нас сезонне виробництво, хто буде їсти макарони на Новий рік, в ці дні усі їдять олів’є, - каже Олексій Вартаньян. – Тому навіть якщо я вважаю, що тривалість новорічних вихідних завелика, якщо я скорочу час такого відпочинку – результату це не матиме ніякого, тому що я просто не матиму збуту для виготовленої продукції. Тому мої працівники в цей час відпочивають. А я займаюсь роботою, до якої, як правило, не доходять руки в інший час.

Якщо одні через новорічні особливості відчувають зменшення попиту на свою продукцію, інші навпаки.

За даними Держкомстату, роздрібний товарообіг у грудні стабільно перевищує показники листопада на 10-15%.

За даними головного управління статистики у Вінницькій області, перевищує він показники не тільки листопада, а й січня. Так, у листопаді 2013 року – 505,3 гривні, в грудні 2013 року показник товарообороту на одну особу складав 572,8 гривні, а в січні 2014 – 384,6 гривні.

Але це ж і означає, що приміром працівникам роздрібної торгівлі доводиться працювати на свята більше. Або ж зупинка виробничих процесів неможлива з технічних причин (наприклад, не можна на свята закрити стаціонар у лікарні, зупинити роботу котельні чи електростанції).

- У нас там, де люди не зав’язані на певних процесах – ми з радістю даємо їм відпочити, але разом з тим є процеси, які не можна переривати, тому декому доводиться працювати на новорічні свята, натомість ці працівники зможуть відпочити в інший час. Люди відносяться до цього з розумінням, - каже почесний президент підприємства «АВІС» (виробництво олії, майонезу тощо) Володимир Васильєв.

Аналітики Інформаційної кампанії «Сильніші разом!» зазначають, головне не скільки працювати, а як.

Наприклад, з країн - членів ЄС в 2013 році найбільшу кількість годин довелось відпрацювати грекам, полякам та угорцям. В числі найбільших «трудоголіків» опинилися і країни, які постраждали від кризи 2008-2009 років: Італія, Ірландія та Португалія. Натомість найбільш розвинуті європейські економіки – німецька та голландська – виявилися найбільшими «лінивцями». До таких також можна віднести французів і данців.

- Якщо в країні немає технологій, які дозволять ефективно використовувати трудові ресурси, доводиться досягати зростання ВВП екстенсивним шляхом «трудових досягнень» від світанку до заходу, - зазначають у «Сильніші разом!».

20minut
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока еще никто не оценил
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
В субботу, 7 декабря в Виннице облачно. Прояснения ожидают только днем, на вечер небо снова затянет облаками. Об этом сообщает Украинский гидрометеорологический центр.Температура воздуха ночью от - 4 ° С до - 5 ° С, днем ​​от 0 ° С до + 4 ° С. Народный прогноз погоды: 7 Декабря отмечается день святой Екатерины. Екатерина считается покровительницей брака и невест, поэтому в народе ее еще называют Женодавицею. В этот день устраивались народные гуляния, катан...
Общество
В Виннице планируют кардинально изменить площадь вокруг 2-й школы на улице Соборной. Об этом говорится в сюжете телеканала Вита. За два года территорию вокруг, да и саму винницкую школу-гимназию №2, будет не узнать. Уже в этом году модернизировали и утеплили ее кровлю. На следующий возьмутся за фасад и спортивную площадку. Третья очередь реконструкции - часть Соборной и улицы Хлебной. Эту территорию планируют сделать максимально безопасной для детей, краси...
Общество
С 14 декабря в Виннице стартуют новогодние ярмарки, на которых будут продавать елки и украшения. Купить праздничный товар можно будет до 31 декабря.Исполнительный комитет городского совета утвердил перечень мест, где будут реализовывать новогоднюю продукцию.Итак, где в Виннице будут продавать елки:- ул. Пирогова, 49, площадь перед рынком «Урожай»;- пр. Коцюбинского, 13, площадь перед рынком «Центральный»;- ул. Келецька, 122а, возле ТЦ «Вишенка»;- площадь П...
Общество
В Виннице в Центральном парке уже наполовину собрали новогоднюю елку. В Центральном парке культуры и отдыха были завершены работы по монтажу каркаса главной елки города. Кроме этого на место сбора были привезены свежие елки, которые монтируют в металлический каркас. Постепенно на конструкцию установят все елки и начнут ее украшать украшениями, гирляндами и игрушками. Официальное открытие елки начнется 19 декабря у Летнего театра.Кроме этого в парке возле ф...
Общество
По итогам Всеукраинского муниципального исследования, которое проводила Социологическая группа "Рейтинг" по заказу Международного республиканского института International Republican Institute (IRI), Винница признана самым комфортным городом Украины.Об этом на своей странице в «Фейсбук» сообщил городской голова Сергей Моргунов.«Удивительное чувство, когда твой родной город признают самым комфортным городом в Украине,  - а тем более пятый год подряд! Только...
Происшествия
Сегодня, 6 декабря, в суд направлено обвинительное заключение по полицейскому, который совершил смертельное ДТП. Об этом сообщает пресс-служба прокуратуры Винницкой области.Сообщается, что дорожно-транспортное происшествие имело место 26 мая 2019 в Погребищенском районе Винницкой области. В результате аварии погибла женщина и двое человек (в том числе и ребенок) получили разной степени тяжести телесные повреждения."Полицейский обвиняется в совершении прест...
Бизнес
Купить свадебное платье в Виннице с удовольствием и в рамках разумного бюджета - более, чем реально. Свадебный салон Natella Wedding Dress Room в Виннице предлагает Вам окунуться в атмосферу изысканности, красоты и безупречного вкуса. В нашем арсенале все возможные фасоны и модели платьев, аксессуаров, свадебных шубок и вечерних нарядов для взрослых и детей. Наша миссия - помочь каждой невесте "прочувствовать" себя настоящую, просмотреть максимум вариантов...
Происшествия
В Виннице после посещения кафе "Библиотека" с диагнозом "гастроэнтероколит" госпитализированы в лечебные учреждения шесть человек. Об этом сообщает Depo.Винница со ссылкой на Пресс-служба ГУ Держпродспоживслужбы в Винницкой области.Состояние госпитализированных средней степени тяжести, они получают соответствующее лечение. Все больные обследованы на кишечную группу инфекций, материал для лабораторного исследования в настоящее время в работе.Специалисты Вин...
Происшествия
В четверг, 5 декабря, в Виннице на ул. Гончара возле жилого дома загорелся «Volkswagen». Когда к месту происшествия прибыли спасатели, огнем был охвачен моторный отсек автомобиля. Причины возгорания устанавливают специалисты.