Вихідні по-європейськи. Або чи справді українці байдикують довше?

Французи відпочивають від 5 до 9 тижнів на рік, німці під час заслуженої відпустки не можуть працювати за наймом, у Польщі тривалість відпустки залежить від стажу, а в Іспанії кожний «округ» може встановлювати свої вихідні

- Особисто моя думка, що фактично два тижні відпочинку  - це забагато, - каже директор підприємства «МакВар», яке займається виробництвом здорового харчування, в тому числі макаронів Олексій Вартаньян. – Водночас, думаю, якби кількість вихідних зробили меншою – люди б не сприйняли це «на ура», адже багато хто влаштовує в ці дні другу відпустку. Наприклад, у нас в грудні традиційно кількість роботи зменшується, відповідно змінюється і зарплата, але цього року довелось пропрацювати трохи довше, захвату це не викликало.

За підрахунками Інформаційної кампанії «Сильніші разом!», торік з 365 днів, вихідними (суботами та неділями) були 104.  

Ще мінімум 24 дні на рік – законодавчо відведений час на щорічні оплачувані відпустки.

Плюс ще десять додаткових вихідних українці отримали за рахунок державних свят: Новий рік, Різдво, Восьме березня, Великдень, 1 та 2 травня, День Перемоги (9 Травня), Трійця, День Конституції і Незалежності.

У сумі виходить – щонайменше 138 вихідних. Фактично кожен третій день року у нас є неробочим.

На перший погляд – доволі вражаюча цифра, яка дає підстави охрестити нас великими любителями побайдикувати. Насправді, вражаюча вона лише на перший погляд і якщо розібратися - виявиться, що європейці відпочивають куди більше.

Відповідно до законодавства Євросоюзу (Директива ЄС 2003/88/ЄC) щорічна оплачувана відпустка в країнах - членах не повинна бути меншою 20 днів, при цьому європейці не повинні працювати більше 48 годин в тиждень. В Україні нормальний робочий тиждень не має перевищувати 40 годин. Але не спішіть називати європейців трудоголіками.

На додачу до загальноєвропейських кожна країна встановлює свої додаткові правила гри у цій сфері.

Нідерланди

Наприклад, у Нідерландах тривалість робочого тижня найнижча в Євросоюзі і складає всього 31 годину. Якщо розділити це на п’ять робочих днів, вийде, що голландці працюють в середньому 6,2 години на день (в Україні - 8). Але і це ще не все. Окрім того, що офіційна – нормативна тривалість щорічної оплачуваної відпустки тут складає 20 днів, фактична тривалість відпустки може досягати … шести тижнів. Кількість загальнодержавних вихідних, як і в Україні – 10.

Правда, на відміну від України, тут відсутня практика «переносу» святкових днів, якщо ті випадають на суботу чи неділю. Тобто теоретично додаткової причини «прогуляти» понеділок, бо умовно в неділю був Новий рік, тут немає. Але  за негласними правилами, фактично вся країна, включно з держустановами, іде на свята в останній тиждень року.

Ще одна особливість Нідерландів – «13 зарплата».  Якщо в більшості країн вона виплачується в кінці року, то тут ще з 1969 року,  - влітку, на коли як і в інших країнах ЄС випадають основні відпустки. При цьому розмір цієї зарплати складає 8% від річної зарплати і її отримують навіть ті, хто насправді роботи не має, а живе на допомогу по безробіттю.

Велика Британія

Як і в Україні, якщо свято випадає на суботу чи неділю, вихідний тут теж може переноситися на п’ятницю чи понеділок.

Не працюють британці і першого січня, в п’ятницю перед Великоднем і понеділок після нього. Вихідними також будуть перший і останній понеділок травня, так само як і останній понеділок серпня.

Щодо тривалості робочого тижня, то в історії країни були періоди, коли через ті чи інші кризові явища, робочий тиждень міг становити … 3 дні (24 години), а робочий день – шість годин.

Перший випадок мав місце на початку 1970-х. Тоді уряд не захотів іти на вимоги шахтарів і підвищувати їм зарплату. В результаті через страйк останніх в країні почалися проблеми з електроенергією.

Друге (6-годинний робочий день) практикувався  з липня 1996 по грудень 1998 року. Тоді, через безробіття та велике навантаження на працюючих, діяла спеціальна державна програма, в якій брали участь 20 муніципалітетів. В результаті британці стали працювати на 20-25% менше, але зарплата зменшилася в середньому тільки на 7%.

Франція

Мінімальна тривалість оплачуваної відпустки тут - 25 днів. Це правило діє при 35-годинному робочому тижні, який вважається нормальним. Ті, хто працюють від 35 до 39 годин на тиждень – вправі розраховувати на додаткові канікули, які можуть сягати 22 днів. Та якщо тривалість робочого тижня «перевалить» за 39 годин – такі «понадурочні» компенсують виключно грошима.

А от ще одна можливість отримати додаткову відпустку – взяти її не влітку, а, наприклад, навесні чи восени. В результаті тривалість відпустки може сягати 9,5 тижня.

А от з державними святами складніше. Хоча їх у Франції 11, оплачуваним рахується тільки 1 травня, решта – залежно від домовленостей з роботодавцем.

Іспанія

Особливість Іспанії в тому, що тут кожен регіон може встановлювати свої вихідні святкові дні. Кількість не має перевищувати 14, з яких не більше 9 повинні затверджуватися «згори», не менше двох вихідних дається на місцеві вибори.

А ще в Іспанії люблять такі собі «містки» - дні між вихідними чи святами, які просто не відробляють.

Польща

Не проти відпочити зайві дні і в Польщі. Так, поляки відпочивали з 25 по 28 грудня та з 1 по 6 січня. Крім того, тут ніхто не забороняв взяти додаткових три дні і таким чином забезпечити собі два тижні канікул.

Щодо відпустки, то цікаво, що її тривалість залежить від стажу працівника. Передбачені мінімальні 20 днів можуть взяти усі. Але ті, хто пропрацював 10 років (в цей термін входить навчання, армія, відпустка по догляду за дитиною тощо) можуть розраховувати на 26 днів. А ще поляки вважають, що відпустка дається на відновлення сил працівника, тому якщо той хворіє – відпустка переноситься.

Справа не в кількості

Підприємці зазначають – організація робочого часу – проста штука тільки на перший погляд. Насправді все залежить не тільки від волі людей, скільки від складних економічних процесів.

- Наприклад, у нас сезонне виробництво, хто буде їсти макарони на Новий рік, в ці дні усі їдять олів’є, - каже Олексій Вартаньян. – Тому навіть якщо я вважаю, що тривалість новорічних вихідних завелика, якщо я скорочу час такого відпочинку – результату це не матиме ніякого, тому що я просто не матиму збуту для виготовленої продукції. Тому мої працівники в цей час відпочивають. А я займаюсь роботою, до якої, як правило, не доходять руки в інший час.

Якщо одні через новорічні особливості відчувають зменшення попиту на свою продукцію, інші навпаки.

За даними Держкомстату, роздрібний товарообіг у грудні стабільно перевищує показники листопада на 10-15%.

За даними головного управління статистики у Вінницькій області, перевищує він показники не тільки листопада, а й січня. Так, у листопаді 2013 року – 505,3 гривні, в грудні 2013 року показник товарообороту на одну особу складав 572,8 гривні, а в січні 2014 – 384,6 гривні.

Але це ж і означає, що приміром працівникам роздрібної торгівлі доводиться працювати на свята більше. Або ж зупинка виробничих процесів неможлива з технічних причин (наприклад, не можна на свята закрити стаціонар у лікарні, зупинити роботу котельні чи електростанції).

- У нас там, де люди не зав’язані на певних процесах – ми з радістю даємо їм відпочити, але разом з тим є процеси, які не можна переривати, тому декому доводиться працювати на новорічні свята, натомість ці працівники зможуть відпочити в інший час. Люди відносяться до цього з розумінням, - каже почесний президент підприємства «АВІС» (виробництво олії, майонезу тощо) Володимир Васильєв.

Аналітики Інформаційної кампанії «Сильніші разом!» зазначають, головне не скільки працювати, а як.

Наприклад, з країн - членів ЄС в 2013 році найбільшу кількість годин довелось відпрацювати грекам, полякам та угорцям. В числі найбільших «трудоголіків» опинилися і країни, які постраждали від кризи 2008-2009 років: Італія, Ірландія та Португалія. Натомість найбільш розвинуті європейські економіки – німецька та голландська – виявилися найбільшими «лінивцями». До таких також можна віднести французів і данців.

- Якщо в країні немає технологій, які дозволять ефективно використовувати трудові ресурси, доводиться досягати зростання ВВП екстенсивним шляхом «трудових досягнень» від світанку до заходу, - зазначають у «Сильніші разом!».

20minut
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Происшествия
В понедельник, 25 марта, около 17.00 в Виннице по Хмельницкому шоссе, вблизи складов универмага, столкнулись трамвай и легковой автомобиль «Ford Mondeo». В ситуационного центра города сообщили, что «водитель автомобиля« Ford », выезжая со второстепенной дороги на главную, не предоставил преимущество трамваю, который ехал по маршруту №2. Транспортные средства получили механические повреждения. На место происшествия вызвали экипаж патрульных. В результате на...
Общество
В Виннице автопарк полиции охраны пополнился новыми автомобилями "Skoda". 22 марта на площади Василия Стуса начальник Департамента полиции охраны Нацполиции Украины Александр Гаврилюк, начальник Главного управления Национальной полиции в Винницкой области Юрий Педос и руководитель управления полиции охраны в Винницкой области Сергей Голодюк вручили пяти экипажам полицейских групп реагирования ключи от новых «Volkswagen» и «Skoda».Приобретенные они за счет...
Общество
26 марта отмечается Никифоров день. В этот день практически все приметы связаны с погодой и урожаем. А еще люди заприметили: если до Никифорова дня медведь не проснулся, то 26-го числа лесной зверь обязательно начнет ворочаться в своей берлоге.  В Никифоров день наши предки лишний раз не наведывались в лесную чащу. Считалось, что с этой даты медведи просыпаются и начинают осматривать свои владения, чтобы отыскать лакомство и утолить голод после зимней спяч...
Общество
В помещении КП «Винницакартсервис» очереди льготников не уменьшаются. Люди с рассвета продолжают занимать очередь, чтобы сдать документы для получения «Муниципальной карточки винничанина», которая позволит с 1 октября бесплатно ездить в общественном транспорте. По словам директора коммунального предприятия Елены Бабиной, льготникам не обязательно спешить с тем, чтобы побыстрей подать заявку и занимать очередь за несколько часов до официального открытия офи...
Общество
В начале марта в городе было зарегистрировано петицию, автор которой предлагала обязать владельцев животных убирать за питомцами. Обращение собрало необходимое количество подписей и было рассмотрено городским советом. Отныне в Виннице будут штрафовать владельцев животных, которые не убирают за четвероногими."У нас во дворе довольно часто гуляют с собаками. И последствия особенно видно весной, когда растает снег. Даже в песочницах на детских площадках они е...
Общество
В Виннице из Киевского моста забрали на реставрацию фигурку гуся. К вынужденной меры скульпторы обратились после повреждения ее вандалами, сообщает Vежа.По словам автора украшения, скульптора Владимира Овраха, гусю отломали лапу и согнули фигуру так, что она мешала людям проходить по тротуару. Поймать вандалов не удалось, потому что на этом участке нет камер видеонаблюдения.В Муниципальной полиции Винницы сообщили, что в мэрии решено установить на Киевском...
Общество
В Виннице 500 нацгвардийцев воинских частей 3008 и 3028 прошлись праздничным маршем по центру Винницы. Их сопровождал военный оркестр к площади им. Василия Стуса. Торжества посвятили пятой годовщине со дня создания Национальной гвардии. Прохожие мгновенно фиксировали событие на телефоны. Пассажиры общественного транспорта выглядывали из окон и также снимали на планшеты и смартфоны. В марше приняли участие многие женщины-военные. В последние годы их количес...
Происшествия
Сразу три автомобиля попали сегодня в ДТП на улице К.Василенка в Виннице. Авария произошла вблизи городской налоговой инспекции около 14 часов. Фото с места события очевидцы опубликовали в соцсетях.Как сообщили в пресс-службе патрульной полиции Винницкой области, столкнулись «Шевроле», «Ауди» и грузовой JAC. «Водитель« Ауди »ехал по улице К.Василенка, не придерживался безопасной дистанции и допустил столкновение с« Шевроле », который по инерции въехал в JA...
Общество
В эти выходные, винничане присоединились к Всеукраинской акции «Чистые водоемы - экологически здоровая страна», цель которой - очистка от мусора и бытовых отходов берегов водоемов.В Виннице мероприятие состоялось в районе «Бригантины» и на Вишенском озере. К участию в уборке организаторы приглашали всех неравнодушных, желающих помочь в проведении данного мероприятия.Рыбоохранный патруль Винницкой области совместно с активистами, работниками коммунальных пр...
Новости по теме
В Виннице автопарк полиции охраны пополнился новыми автомобилями "Skoda" (ФОТО)
Приметы на 26 марта: что категорически нельзя делать в Никифоров день
Винницкие пенсионеры продолжают штурмовать «Винницакартсервис»
В Виннице будут штрафовать владельцев животных, которые не убирают за своими питомцами (Видео)
В Виннице на Киевском мосту вандалы сломали фигуру гуся: ее восстанавливают в мастерской (фото)
Произвели фурор: В Виннице с размахом отметили пятую годовщину создания Нацгвардии (фото, видео)
800 мешков мусора: в Винницкой области провели акцию "Чистые водоемы" (Фото)
На Винниччине впервые госслужащим стал человек на коляске (фото)
В Виннице исчез 49-летний мужчина (фото)
В Виннице 45-й завод отремонтирует для армии более 50 автомобилей (Видео)