Як запобігти екстремізму після війни

Тисячі українців, які навесні повернуться з військового життя в мирне, можуть стати серйозною проблемою для української влади.

Проблеми, з якими зіткнуться військовослужбовці, що пройшли бойові дії на Донбасі, становлять загрозу не тільки для них самих, а й для суспільства, вважає експерт з екстремізму Олег Зарубінський, пише Євгенія Вецько у №6 журналу Корреспондентвід 13 лютого 2015 року.

Психологи попереджають: якщо кинути їх напризволяще, не забезпечити роботою і не провести психологічну реабілітацію, то вони, звиклі до зброї, домагатимуться справедливості самі.

А можна спрямувати цю енергію в конструктивне річище, вважає директор Українського інституту дослідження екстремізму Олег Зарубінський.

У минулому році експерти інституту зафіксували 1.980 випадків прояву екстремізму

У минулому році експерти інституту зафіксували 1.980 випадків прояву екстремізму. Рівень радикалізації суспільства на тлі подій на Майдані і конфлікту у східних регіонах зріс у рази. І наступного року ця тенденція збережеться.

В інтерв'ю Корреспонденту Зарубінський розповів, чому вирішувати питання з демобілізованими потрібно на державному рівні і як використовувати їх для стабілізації ситуації в країні.

- Учасники Великої Вітчизняної, афганці ... Тепер у незалежній Україні з'явилися власні ветерани. Це небезпека або ресурс?

- Перш за все це наші люди, громадяни нашої країни. Так, багато з них пройшло всі кола пекла. Багато впритул стикалося зі смертю. Пережило особисті драми, бачачи загибель товаришів. На власні очі зіткнулося з трагедією мирного населення. Це люди, які перенесли і вистраждали дуже-дуже багато.

І тому питання їхнього повернення в мирне середовище, в мирне життя – це не тільки їхнє особисте питання. Воно повинне стати предметом пильної уваги і турботи з боку всього суспільства.

Якщо хтось, не дай боже, спробує наплювати на них, цинічно сказати: «Ви свій обов'язок віддали, а тепер – до побачення», це може призвести до дуже поганих наслідків. Адже найчастіше з війни повертаються внутрішньо, а можливо, і за поведінкою далеко не ті люди, які на війну йшли.

До речі, не можна тут окремо не сказати і про внутрішніх переселенців. Як свідчать результати дослідження нашого інституту, ця категорія громадян України потенційно може виступати як об'єктом, так і суб'єктом крайніх, екстремальних форм поведінки. Як ми їх називаємо, екстремів.

Один з проектів, які ми зараз готуємо, – робота, пов'язана з психологічною та соціальною адаптацією внутрішніх переселенців, кількість яких вже наблизилася до 1 млн осіб. І, звичайно ж, учасників бойових дій.

І тим й іншим просто необхідно надати допомогу психологічного характеру, включити цих громадян у суспільне життя, дати їм можливість у цивілізованій формі висловлювати свої погляди. Одним словом, максимально полегшити адаптацію. Це аксіома.

- А від держави вчорашнім військовим варто чекати допомоги?

- Звичайно, повернення військових – це питання, на яке держава повинна дати відповідь. Важлива не тільки допомога медиків, а й те, що я називаю соціальною реабілітацією, – потрібно підключати до цього вчених, практичних психологів, волонтерів.

Дуже багато чого залежатиме від економічного становища людини. Якщо буде робота, то це на 70% знімає проблему. Психологічний аспект дуже тісно буде пов'язаний з економічним

Дуже багато чого залежатиме від економічного становища людини. За той час, поки вона служила, роботу вона часто втратила, матеріального «жирового прошарку», швидше за все, теж уже немає. А сім'я, діти? Якщо буде робота, то це на 70% знімає проблему. Психологічний аспект дуже тісно буде пов'язаний з економічним, тому держава повинна в першу чергу займатися працевлаштуванням цих людей.

Хоча і тут є ризик потрапити у замкнене коло. Адже багато хто з демобілізованих закономірно звикли до силової моделі поведінки. У зоні бойових дій якщо ворог – то ворог, якщо ворог – то поруч є автомат Калашникова. До цього звикають. Тому є небезпека, що буденна рутинна робота може влаштувати далеко не всіх. Потрібно знайти спосіб, як їх і у якій сфері працевлаштувати.

- Правоохоронні органи?

- Багато учасників бойових дій стають ментально мілітарними людьми. Почалася реформа правоохоронних органів, і їх можна інтегрувати в систему.

Тут є пряма логіка. Люди звикли до дисципліни, порядку, ризику. З одного боку, очевидною є недовіра до нинішніх працівників правоохоронних органів. З іншого – ті самі даішники, наприклад, часто не зупиняють «круті» машини, тому що бояться, що їм під ноги кинуть гранату, бояться зброї, що  розповзлася по всій країні. Випадок, коли в Броварах розстріляли пост ДАІ, всі пам'ятають добре. А ті, хто брав участь у бойових діях, звикли до ризику. Їм робота в правоохоронних органах підійшла б.

Цих людей потрібно інтегрувати в легальні структури, де вони зможуть виявляти свою чоловічу сутність, – захист важливих для країни об'єктів, захист правопорядку, боротьба зі злочинністю

Цих людей потрібно інтегрувати в легальні структури, де вони зможуть виявляти свою чоловічу сутність, – захист важливих для країни об'єктів, захист правопорядку, боротьба зі злочинністю. Але тільки за відповідної психологічної підготовки, після соціальної та психологічної реабілітації. Адже нікому не потрібно, щоб міліціонер вів себе непередбачувано.

- Це один бік. А інший? Чи не стануть нинішні ветерани лідерами якихось ультрарадикальних угруповань? Досвід поводження зі зброєю вже є, а приводів для агресії більш ніж достатньо.

- Ні. Явних, так би мовити, довготривалих лідерів особливо не спостерігається. Коли ж екстреми мають неорганізований характер, їх простіше профілактувати. Легше розуміти і проводити деескалацію. Але теоретично проблема існує. І тут ключову роль має відіграти знову таки держава як єдиний інститут, який має узаконене право на легітимне насильство.

- Чи пропонуєте ще посилити каральну функцію держави?

- У США, наприклад, десь у половині штатів існує смертна кара, а кількість вбивств не зменшується. Навіть більше, у Штатів перше місце за кількістю людей на 100 тис. населення, які сидять у в'язницях. На другому місці – Китай. Тобто жорсткість покарання аж ніяк не прямо пропорційна зміні ситуації. Тому я б не фокусувався на каральних функціях.

Слід зосередитися на реабілітаційних функціях, на залученні людей в позитивні, конкретні, конструктивні для країни речі

Слід зосередитися на реабілітаційних функціях, на залученні людей в позитивні, конкретні, конструктивні для країни речі. Та сама робота в правоохоронних органах, про що я вже казав.

І друге. Поки люди бачитимуть, що груба сила ефективніше права і закону, держава не зможе нормально, поступально розвиватися.

Але заради об'єктивності скажу, що екстремізм знищити як феномен неможливо. Він завжди був, є і буде. Він був у Давньому Римі та Давній Греції, був у Середньовіччі, існує в сучасному світі. Завжди є індивіди, соціальні групи і навіть цілі держави, які вважають себе незаслужено утиснутими, приниженими, відсунутими іншими з мейнстріму, зі «стовпової дороги» історії.

Хтось із них просто впадає у відчай, впадає в апатію. Але є й інші, з набагато більш вираженою пасіонарністю, готові боротися за свої інтереси, відстоювати себе, в тому числі застосовуючи крайні методи. До речі, «екстремус» з латині і перекладається як «крайній».

- Українці раніше були мало знайомі з таким явищем. Коли змінилася ситуація?

- Я і мої колеги ще в минулому році зрозуміли, що екстремізація на нашій планеті досягає мало не піку. Це тренд. Тренд XXI століття. Причому не тільки України, а й фактично всього світу.

Екстремізація на нашій планеті досягає мало не піку. Це тренд. Тренд XXI століття. Причому не тільки України, а й фактично всього світу

Подивіться, що відбувається в Таїланді. Ті, хто побував у цій країні, знають, що у місцевих жителів дуже спокійний менталітет, врівноважений характер, релігійно-філософський погляд на життя. А катаклізми – один за іншим. Подивіться, що відбувається в Штатах, Польщі, Франції, навіть у Норвегії!

Але чим відрізняються цивілізовані країни? Там прояви екстремізму купірують, щоб вони не створювали загрозу розвитку країни. У тому числі і загрозу економічному зростанню.

- Наприклад?

- Зараз на поверхню виходить економічний екстремізм. Рейдерство. Явище, яке неймовірно послаблює нашу державу. Об'єктами для рейдерських захоплень стають навіть великі державні підприємства. Підприємства з іноземними інвестиціями.

Доходить до абсурду. У листопаді 2014-го, наприклад, була спроба захопити приватне підприємство Сучасні технології. Причому одна група людей, які представилися сотнею Майдану, захищала компанію від іншої групи, яка назвала себе учасниками АТО і нібито «приїхала встановити справедливість». Ні в одних ні в інших не було жодних документів чи законних підстав на охорону підприємства.

За останні п'ять років, за підрахунками експертів, в Україні з'явилося до 50 професійних рейдерських угруповань, які заробляють на цьому

За останні п'ять років, за підрахунками експертів, в Україні з'явилося до 50 професійних рейдерських угруповань, які заробляють на цьому. Щорічний дохід від рейдерських переділів до початку нинішньої фінансової кризи наближався до $ 3 млрд. На жаль, рейдерство стає масовим явищем в Україні.

А є ще проблеми міжетнічні, міжконфесійні, проблеми в соціально-інформаційній сфері.

- І які прогнози?

- У 2015 році велика ймовірність збереження тенденції 2014-го щодо зростання кількості екстремів у нашому суспільстві. Комплекс наявних причин і факторів, що обумовлює такий прогноз, нікуди не зник.

КорреспонденТ
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
40 просмотров в ноябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Происшествия
В Винницкой области 16-летняя девушка едва не погибла под колесами легковушки. Автомобильное происшествие произошло в пгт. Тульчин. Перебегая дорогу, травмировалась несовершеннолетняя жительница с. Вилы Томашпольского района. Пострадавшая госпитализирована в местную районную больницу.По предварительным данным, 11 ноября около 20.40, девушка выбежала на нерегулируемый пешеходный переход и попала под колеса автомобиля «ВАЗ 21015», под управлением 19-летнего...
Политика
В конце недели, 16 ноября, Винниччину посетит премьер-министр Украины Владимир Гройсман.Об этом сообщает официальный сайт облгосадминистрации. График пребывания руководителя Кабмина пока неизвестен. Также читайте: Гройсман проинспектировал новый завод в Виннице (ВИДЕО)
Бизнес
В Виннице на Бригантине планируют построить торговый центр. Недавно исполнительный комитет Винницкого городского совета принял решение о строительстве нового торгового центра на полуострове Бригантина. Согласно планам здесь построят трехэтажное здание на земельном участке около двух гектаров. Кроме этого на территории разместится парковка, а в самом здании будут супермаркеты, магазины, офисы и кинотеатр.На сегодня на территории, где будет проводиться строи...
Общество
Виталий Гуменюк - единственный в Виннице гондольер, который имеет соответствующее плавучее средство. Этим летом он предлагал для горожан и гостей города романтические прогулки на лодке «Джульетта». Со следующего года мужчина уже планирует открыть в Виннице школу гондольеров и расширить производство гондол.«Все считают, что гондольеры прежде всего должны уметь петь. Я понимаю, что гондольер, во-первых, должен быть ответственным за жизнь людей, которых он ве...
Общество
52-летний итальянец Аурелио Каллипари до сих пор не привык к нашему менталитету. Переехали в Винницу из Германии почти пять лет назад. Открыл с женой кафе "Италия". Мужчина до сих пор не привык к нашему менталитету и блюд "катастроф". "У итальянцев на каком-то генетическом уровне заложена еда, вкусы. Они очень хорошо готовят и знают блюда. К нам на практику приходят дети, которые на поваров учатся, то скажу, что их учителя только учат варить кашу и суп. С...
Общество
В ночь с 10 на 11 ноября скончался винничанин Николай Шимко. Он был отцом героя Небесной Сотни Максима Шимко.Об этом в фейсбук пишет Общественная Организация «Родина Героев Небесной Сотни».- Сегодня ночью 11.11.2018 года скончался отец Героя Небесной Сотни Максима Шимко. Шимко Николай Федорович был очень добрым, светлым, искренним человеком, таким он останется навсегда в нашей памяти! Искренние соболезнования жене Зои Кузьменко и сыну Павлу Шимко Царство н...
Общество
Национальная полиция запускает областями Украины «Неуправляемый автобус», который будет искать лучшего водителя. Об этом сообщает ГУ ЧП в Винницкой области.Автобус-призрак, который выглядит, как экспонат из кино, запустили в рамках социального проекта «Керуй». Его цель - обратить внимание на вопросы безопасности на дорогах и важности соблюдения Правил дорожного движения. Машина специально оборудована таким образом, чтобы создавалось впечатление, будто за р...
Общество
В 2019 году городские власти Винницы намерены закупить баржу и земснаряд для проведения дноуглубительных работ на Южном Буге с целью улучшения экологического состояния реки. Об этом, как пишет ЦТС, сообщил городской голова Винницы Сергей Моргунов. "В этом году мы закупили земснаряд для очистки водоема от ила, который на протяжении этого сезона работал на реке в районе водозабора предприятия "Винницаоблводоканал". Но вопрос сложный и требует комплексного по...
Происшествия
10 ноября в Виннице патрульные полицейские задерживали мужчину на внедорожнике «Audi Q7». Нарушитель убегал от копов и протаранил один из служебных «Toyota Prius».Происшествие произошло около 22:00, когда правоохранителям сообщили, что по улице Зулинського движется автомобиль, за рулем которого находится пьяный водитель. Патрульные догнали авто, но водитель не реагировал на требования остановиться. Он, наоборот, ускорил движение.Он выехал на ул. Киевскую и...