Чи протримається гривня до траншу МВФ?

Фінансова аналітика, що тісно сусідить з політичними оцінками, стала топовою темою для нашого суспільства. Стрімко подешевшала гривня, що потягла за собою подорожчання ліків, їжі та одягу, перетворилася на головну героїню медіа.

Одні експерти схильні звинувачувати в нинішній фінансовій ситуації Нацбанк, який не використав усього інструментарію для збереження курсової стабільності. "Деградація і розвал процесів у банківській сфері багато в чому відбувається тому, що НБУ бореться з наслідками. Ми не можемо заперечувати, що Україна потрапила в погані умови, але якщо в домі панує здоровий глузд і ведуться дії зі встановлення порядку, то життя налагоджується", - сказав у своєму інтерв'ю Першому національному один з колишніх перших заступників глави НБУ Сергій Яременко. І ця думка має прихильників.

Інші аналітики звинувачують уряд, який надрукував занадто багато грошей. "Якщо у вас непомірний дефіцит бюджету, який покривається верстатом, не питайте, чому у вас слабкі гроші. Якщо у вас дефіцит платіжного балансу, який ви не можете врегулювати без МВФ або іншої фінансової підтримки, якщо ви не можете звести торговий баланс країни, не питайте, чому слабкі національні гроші", - виразно кивнув на адресу Кабміну екс-президент Віктор Ющенко.

Окрема група експертів лає і Нацбанк, і Кабмін. Добре слухала аудиторія на одному з вечірніх шоу Юлію Тимошенко, від якої дісталося всім. ЮВТ поскаржилася, що бездарні уряди влаштовують секвестри, зазначила, що причиною падіння національної валюти стали "емісія, рефінансування банків і корупція".

Нацбанк і Мінфін виправдовуються і намагаються застосовувати різні адміністративні важелі, щоб зберегти курс. Станом на сьогодні ціна долара - 26,5 гривні. Дружній до України іноземний експерт, старший науковий співробітник Інституту світової економіки Петерсона Андерс Ослунд просить протриматися до отримання траншу МВФ. Він пояснює курс валютно-гривневої паніки маленькими валютними резервами і при цьому обіцяє, що курс знизиться з приходом грошей МВФ. Більше того, в перелік винуватців економіст вніс і ЄС, оскільки той наполіг на виплаті Україною більше 3 мільярдів доларів "Газпрому". Так Україна залишилася без резервів, а без них гривні не втримаєш.

Чи протримається гривня на нинішньому рівні до одержання кредитних грошей (а це період від двох тижнів до місяця)? Ми попросили відповісти на це запитання експертів.

НБУ І КАБМІН МАЮТЬ ГОВОРИТИ В УНІСОН І ОПТИМІСТИЧНО

Ігор Шумило, експерт, екс-директор економічного департаменту НБУ часів Володимира Стельмаха:

Ігор Шумило

- Для того, щоб зберегти курс, потрібно виконати такі умови.

Якщо уряд і Нацбанк будуть говорити в унісон, якщо переконають, що такого дефіциту, як торік, не буде, якщо цифри зовнішнього балансу будуть позитивними, і при цьому Нацбанк з урядом будуть єдині у своєму прогнозі, якщо Нацбанк переконає суспільство, що не буде ніяких зловживань з використанням рефінансування - то з курсом все буде нормально.

Зараз потрібне якнайшвидше прийняття бюджету, законів і позитивне рішення ради МВФ щодо нової програми. Робити кроки, в тому числі кадрові, що хоч якось перешкоджають цьому, не варто.

І це очікування програми - шанс для керівництва НБУ показати свою професійну спроможність.

Якщо говорити фундаментально, то причина падіння курсу - високий дефіцит бюджету. Він був таким і в минулому році, і в цьому. Сюди можна додати негативні очікування інвесторів і зовнішніх фінансових аналітиків, що таке ось бюджетне домінування буде продовжено, і побоювання, що монетарна політика буде спрямована не на досягнення якихось своїх цілей, а тільки на обслуговування боргу. І хоча керівництво НБУ каже, що воно незалежне, але досвід останніх тижнів показує, що повної незалежності у них немає. Нацбанку треба підтримувати уряд, але в тих рамках, поки це не заважає макроекономічній стабільності та стабільності валютного курсу.

При цьому, якщо говорити про недоліки НБУ, я хочу згадати про якість комунікації і роз'яснень. Я знаю, що НБУ і МВФ погодили параметри, які дозволять стабілізувати фінансову систему і гривню. Якщо вони домовилися, якщо там обговорюються емісія, рахунки і платежі уряду, то все це має знати українське суспільство.

Звичайно, війна на курс впливає весь час. Навіть при найкращій макрополітиці це фактор негативний. І все ж, якість макроекономічної політики - те, про що треба піклуватися щодня.

ГОНТАРЕВА ХОЧ І НЕ ЦИЦЕРОН, АЛЕ НЕЗАЛЕЖНИЙ КЕРІВНИК НБУ

Борис Кушнірук, економічний експерт, у минулому - керівник Юнекс-банку:

 Борис Кушнірук

- Коли чекати траншу? Після позитивного рішення МВФ зазвичай протягом двох днів гроші можуть прийти. А саме засідання буде 11-го березня, це середа, до п'ятниці-суботи гроші можуть надійти. Інша справа, що отримання другого траншу не гарантує, що у нас все буде добре з курсом. Адже не можна продовжувати друк грошей для латання дірок уряду. Якщо буде проводитися незбалансована бюджетна політика, ми будемо продовжувати друкувати гроші, а в результаті це буде провокувати тиск на гривню.

Прийнято зараз звинувачувати Нацбанк нібито в непрозорості, але він оприлюднив усі обсяги рефінансування. Там більше претензій до попередників Гонтаревої.

Які є види рефінансування? Рефінансування, овернайт, так звані нічні гроші. Коли їх на ніч перерахували, щоб банку витримати норматив ліквідності, йому вигідно купити нічні гроші. Вони ввечері перераховуються в банк, а вранці повертаються назад. Вони не впливають на ринок і курс.

Є ще рефінансування під облігації внутрішньої державної позики. Це форма ліквідності. З початку поточного року обсяг ОВДП, що перебувають в обігу, зріс на 66, 8 млрд грн. При цьому Нацбанк, закриваючи діри держбюджету, викупив з них собі в портфель, по суті, надрукував, 20 млрд грн.

А тепер банальне запитання до всіх: що більше впливає на курс гривні - 1 млрд приросту рефінансування банків, у чому дорікнули НБУ, чи 20 млрд грн, виділених Нацбанком уряду?

До речі, в 2014 році заборгованість банків перед НБУ збільшилися на 43 млрд грн. При цьому обсяг ОВДП, що перебувають у портфелі Нацбанку, за підсумками минулого року, зріс на 171 млрд.

Тут можна поставити те ж питання: що вплинуло на курс гривні і рівень інфляції - рефінанс чи закривання дірок у держбюджеті, внаслідок небажання уряду проводити реформи?

Можна зробити елементарні речі, пов'язані з прозорим використанням бюджетних грошей, скороченням держапарату. Чому не ввели електронну систему держзакупівель? Хто в цьому винен? Дядя? Війна?

У мене була розмова з міністром соцполітики Павлом Розенком. Він сам подзвонив, коли його призначили. З розмови випливало, що Розенко добре розуміє, що, наприклад, фонд соціального страхування - система корупційна. Але його думка, мовляв, нехай попрацює, подивимося, а якщо буде погана (система – ред.), то закриємо. Хоча там розкрадаються величезні кошти.

Або хочуть проводити реформи, або все списують на війну. Атмосфера для курсу дуже важлива.

У 2013 році режим вів країну в прірву, але курс був стабільний. Тому що населення вірило у стабільність гривні. У нас депозити росли до кінця 2013 року. Якщо припиняєш довіряти – караул!

Якщо всі бачать, що реформ немає, а влада заробляє, то недовіра тисне на курс.

І, нарешті, ми нічого не робили з олігархами. Великі агровиробники-експортери та металурги, а це 60% експорту, провокують попит на валюту і не поспішають повертати валютну виручку. Гра олігархів на курсі - стара українська історія. Тут теж не НБУ винен. До слова, представники цих людей найбільше хочуть відставки Гонтаревої. Вона, звичайно, не Цицерон, але незалежний і, при всіх моїх претензіях, професійний керівник.

НА ШИЇ ГРИВНІ ВИСИТЬ НЕДОРОЗВИНЕНИЙ ДЕРЖМЕНЕДЖМЕНТ

Олександр Сугоняко, президент Асоціації українських банків:

Олександр Сугоняко

- У нас протягом 2014 року відбулося серйозне падіння економіки. А до цього десь тридцять місяців було падіння виробництва. Якщо взяти період з 1996 року, коли ми ввели гривню, курс був 1 гривня 76 копійок за долар. А сьогодні курс 26,5 гривень за долар.

Майже в 15 разів упав курс гривні. Хто в цьому винен? Стан економіки. Ми за 24 роки не піднялися за ВВП вище 1990 року. Ось вам максимально вичерпна відповідь. Треба питати, хто винен у падінні гривні, запитуйте: хто винен у тому, що українська економіка стільки років падала. В основі падіння гривні - погана структура економіки.

Треба починати вирівнювати платіжний баланс. Баланс - різниця між тим, скільки пішло і скільки прийшло валюти з експорту, імпорту, за кредитами. Якби був надлишок, то курс би зміцнювався. У нас постійний дефіцит платіжного балансу. Стан платіжного балансу передбачає девальвацію. Далі, є дефіцит бюджету. На його покриття потрібні були гроші НБУ. НБУ це робив, гроші надходили на рахунки уряду. Це призвело до інфляції. Знецінення національної валюти. Платіжний баланс і бюджет. Плюс негативні очікування суспільства, господарюючих суб'єктів. Загалом, валюту девальвував і уряд, і Нацбанк. Якщо ми навіть одержимо кредит, але не буде змін в економіці, курс довго не протримається.

Від кого залежить стан платіжного балансу? Спочатку від уряду, потім від НБУ. Від кого залежить зростання економіки? Від уряду і від НБУ. Від НБУ - меншою мірою. Від кого залежить стан бюджету? Від уряду і Нацбанку. Але від останнього - в меншій мірі.

Від кого залежать очікування суспільства? Рівною мірою і від НБУ, і від Кабміну.

Сьогодні девальвує не тільки валюта. Самі заявки керівників НБУ і Кабміну про те, що підстав для такого курсу немає - приклади девальвації слова. Мене запитують, чи маємо право розвалювати більшість і уряд, чи не стане це ударом для гривні?

Не розвалюйте більшість, але приберіть з керівних посад людей, які себе дискредитували.

За рік не була створена програма економічного відродження. Шукайте людей в Україні, здатних творити економіку.

МВФ дасть суму, необхідну, щоб погасити попередні борги перед самим фондом та іншими фінансовими інституціями. Але чи дасть більше - не впевнений. Вони могли б дати гроші влітку, але розумно припускали, що забезпечуючи в нашому розумінні стабільність, ми проїмо 20 мільярдів до рівня шести в держрезерві. Програми економічного відродження немає. Гривню потрібно і можна утримувати за рахунок нашої з вами праці та українського капіталу. Іноземний капітал не для того, щоб вирішувати питання нашої з вами стабільності. Стабільність - те, що ми повинні забезпечувати нашою українською економікою. Тих, хто не впорався, треба міняти, і не варто робити з цього трагедії. На шиї гривні висить не тільки війна, а й недорозвинений державний менеджмент.

ukrinform
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока еще никто не оценил
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Происшествия
В двух районах Винницкой области спасатели уничтожили боеприпасы времен Второй мировой войны. Об этом сообщает ГУ ГСЧС области.В селе Хижинцы Винницкого района был найден артиллерийский снаряд калибром 76 мм, а в с. Титусовци Казатинского района - 88-миллиметровый артснаряд. На находки люди наткнулись за пределами населенных пунктов.Оба боеприпасы были ликвидированы в безопасном месте.
Власть
Бывший исполняющий обязанности главы ГУ Нацполиции в Винницкой области Сергей Крымчук назначен директором Государственного научно-исследовательского экспертно-криминалистического центра МВД Украины. Соответствующий приказ министерства от 21 ноября опубликован на сайте учреждения. Также указывается о назначении Бронислава Теплицкого первым заместителей директора ГНИЭКЦ. Бронислав Брониславович ранее возглавлял винницкий НИЭКЦ, а с 2016 года уже работал на с...
Новости компаний
Аннотация Чтобы подарить вам и вашим деткам еще больше ярких счастливых моментов, мы запускаем “Почту Деда Мороза”. Эта волшебная коробочка полна сюрпризов и чудес. В ней вы найдете конверты с письмами от Деда Мороза, интересными заданиями и неожиданными подарками:)  Новый год - пора волшебства. То самое время, когда с замиранием сердца ждешь чудес и веришь в сказку. Загадываешь самые сокровенные мечты и знаешь, что они обязательно сбудуться. Эти эмоции ро...
Общество
С 11 декабря в Виннице инспекторы по парковке приступят к «уличным» работам. На первом этапе водителей, нарушающих правила дорожного движения, штрафовать не будут. Для перевоспитания в течение месяца-двух им станут раздавать флаера, где в доступной форме объясняется, что они нарушили и какое наказание за это предусмотрено. С созданием патрульной полиции именно «копы» призваны были выписывать протоколы за неправильную парковку, но то ли водителей, которые п...
Происшествия
Трагедия произошла около десяти часов воскресного утра. К винницкой областной полиции поступило сообщение, что на железнодорожной станции в городе Гнивань под колесами грузового поезда погиб человек.Как выяснили правоохранители, погибшим оказался 19-летний местный житель.К сожалению, врачи, прибывшие на вызов, лишь констатировали смерть пострадавшего.- По словам машиниста и свидетелей происшествия, когда поезд подошел к станции, молодой человек внезапно вы...
Общество
Об этом говорится в заметке винничанина Влада Цепеша в группе "Дизайн городской среды Винницы" в соцсети "Фейсбук".В Виннице территория бывшего мясокомбината уже давно начала превращаться в строительную площадку. Все цеха сравняли с землей еще осенью. Сейчас завершают демонтаж административных зданий, который фасадами выходили на улицу Батожскую.По предварительной информации, на этой территории должен разместиться гипермаркет строительных материалов.
Общество
В понедельник, 9 декабря, отряд полицейских Винницкой облати отправился на восток страны выполнять служебные задачи в зоне проведения операции объединенных сил. Об этом сообщает отдел коммуникации полиции Винницкой области.Почти сорок винницких полицейских сводного отряда заменят своих коллег, которые в течение двух месяцев обеспечивали публичную безопасность и правопорядок в Донецкой области.Заместитель начальника ГУНП в Винницкой области Руслан Мороз про...
Происшествия
Трагическое ДТП произошло ночью в воскресенье, 8 декабря 2019. Как сообщает "Информатор", водитель Audi двигался по Владимирскому спуску в направлении Почтовой площади. Иномарку занесло на Мостовой и она боком вылетела на встречную полосу, прямо "в лоб" Skoda. Внутри транспортных средств находилось пять человек. От мощного удара один человек погиб, еще четверо получили травмы (по два с каждого автомобиля). Как стало известно, врачи еще пытались спасти деву...
Общество
Об этом говорится в сообщении старшего инспектора полка полиции особого назначения "Миротворец" ГУНП в Киевской области Игоря Клейноты в соцсети "Фейсбук", передает Depo.Винница. "На автовокзале пгт Крыжополь мне, как участнику боевых действий, при предъявлении удостоверения было отказано в приобретении билета для проезда в г.Винница. Кто мне может объяснить, что происходит?" - написал военный. Он отметил, что ехал в Винницу, чтобы в рамках ротации отправи...