Чи протримається гривня до траншу МВФ?

Фінансова аналітика, що тісно сусідить з політичними оцінками, стала топовою темою для нашого суспільства. Стрімко подешевшала гривня, що потягла за собою подорожчання ліків, їжі та одягу, перетворилася на головну героїню медіа.

Одні експерти схильні звинувачувати в нинішній фінансовій ситуації Нацбанк, який не використав усього інструментарію для збереження курсової стабільності. "Деградація і розвал процесів у банківській сфері багато в чому відбувається тому, що НБУ бореться з наслідками. Ми не можемо заперечувати, що Україна потрапила в погані умови, але якщо в домі панує здоровий глузд і ведуться дії зі встановлення порядку, то життя налагоджується", - сказав у своєму інтерв'ю Першому національному один з колишніх перших заступників глави НБУ Сергій Яременко. І ця думка має прихильників.

Інші аналітики звинувачують уряд, який надрукував занадто багато грошей. "Якщо у вас непомірний дефіцит бюджету, який покривається верстатом, не питайте, чому у вас слабкі гроші. Якщо у вас дефіцит платіжного балансу, який ви не можете врегулювати без МВФ або іншої фінансової підтримки, якщо ви не можете звести торговий баланс країни, не питайте, чому слабкі національні гроші", - виразно кивнув на адресу Кабміну екс-президент Віктор Ющенко.

Окрема група експертів лає і Нацбанк, і Кабмін. Добре слухала аудиторія на одному з вечірніх шоу Юлію Тимошенко, від якої дісталося всім. ЮВТ поскаржилася, що бездарні уряди влаштовують секвестри, зазначила, що причиною падіння національної валюти стали "емісія, рефінансування банків і корупція".

Нацбанк і Мінфін виправдовуються і намагаються застосовувати різні адміністративні важелі, щоб зберегти курс. Станом на сьогодні ціна долара - 26,5 гривні. Дружній до України іноземний експерт, старший науковий співробітник Інституту світової економіки Петерсона Андерс Ослунд просить протриматися до отримання траншу МВФ. Він пояснює курс валютно-гривневої паніки маленькими валютними резервами і при цьому обіцяє, що курс знизиться з приходом грошей МВФ. Більше того, в перелік винуватців економіст вніс і ЄС, оскільки той наполіг на виплаті Україною більше 3 мільярдів доларів "Газпрому". Так Україна залишилася без резервів, а без них гривні не втримаєш.

Чи протримається гривня на нинішньому рівні до одержання кредитних грошей (а це період від двох тижнів до місяця)? Ми попросили відповісти на це запитання експертів.

НБУ І КАБМІН МАЮТЬ ГОВОРИТИ В УНІСОН І ОПТИМІСТИЧНО

Ігор Шумило, експерт, екс-директор економічного департаменту НБУ часів Володимира Стельмаха:

Ігор Шумило

- Для того, щоб зберегти курс, потрібно виконати такі умови.

Якщо уряд і Нацбанк будуть говорити в унісон, якщо переконають, що такого дефіциту, як торік, не буде, якщо цифри зовнішнього балансу будуть позитивними, і при цьому Нацбанк з урядом будуть єдині у своєму прогнозі, якщо Нацбанк переконає суспільство, що не буде ніяких зловживань з використанням рефінансування - то з курсом все буде нормально.

Зараз потрібне якнайшвидше прийняття бюджету, законів і позитивне рішення ради МВФ щодо нової програми. Робити кроки, в тому числі кадрові, що хоч якось перешкоджають цьому, не варто.

І це очікування програми - шанс для керівництва НБУ показати свою професійну спроможність.

Якщо говорити фундаментально, то причина падіння курсу - високий дефіцит бюджету. Він був таким і в минулому році, і в цьому. Сюди можна додати негативні очікування інвесторів і зовнішніх фінансових аналітиків, що таке ось бюджетне домінування буде продовжено, і побоювання, що монетарна політика буде спрямована не на досягнення якихось своїх цілей, а тільки на обслуговування боргу. І хоча керівництво НБУ каже, що воно незалежне, але досвід останніх тижнів показує, що повної незалежності у них немає. Нацбанку треба підтримувати уряд, але в тих рамках, поки це не заважає макроекономічній стабільності та стабільності валютного курсу.

При цьому, якщо говорити про недоліки НБУ, я хочу згадати про якість комунікації і роз'яснень. Я знаю, що НБУ і МВФ погодили параметри, які дозволять стабілізувати фінансову систему і гривню. Якщо вони домовилися, якщо там обговорюються емісія, рахунки і платежі уряду, то все це має знати українське суспільство.

Звичайно, війна на курс впливає весь час. Навіть при найкращій макрополітиці це фактор негативний. І все ж, якість макроекономічної політики - те, про що треба піклуватися щодня.

ГОНТАРЕВА ХОЧ І НЕ ЦИЦЕРОН, АЛЕ НЕЗАЛЕЖНИЙ КЕРІВНИК НБУ

Борис Кушнірук, економічний експерт, у минулому - керівник Юнекс-банку:

Борис Кушнірук

- Коли чекати траншу? Після позитивного рішення МВФ зазвичай протягом двох днів гроші можуть прийти. А саме засідання буде 11-го березня, це середа, до п'ятниці-суботи гроші можуть надійти. Інша справа, що отримання другого траншу не гарантує, що у нас все буде добре з курсом. Адже не можна продовжувати друк грошей для латання дірок уряду. Якщо буде проводитися незбалансована бюджетна політика, ми будемо продовжувати друкувати гроші, а в результаті це буде провокувати тиск на гривню.

Прийнято зараз звинувачувати Нацбанк нібито в непрозорості, але він оприлюднив усі обсяги рефінансування. Там більше претензій до попередників Гонтаревої.

Які є види рефінансування? Рефінансування, овернайт, так звані нічні гроші. Коли їх на ніч перерахували, щоб банку витримати норматив ліквідності, йому вигідно купити нічні гроші. Вони ввечері перераховуються в банк, а вранці повертаються назад. Вони не впливають на ринок і курс.

Є ще рефінансування під облігації внутрішньої державної позики. Це форма ліквідності. З початку поточного року обсяг ОВДП, що перебувають в обігу, зріс на 66, 8 млрд грн. При цьому Нацбанк, закриваючи діри держбюджету, викупив з них собі в портфель, по суті, надрукував, 20 млрд грн.

А тепер банальне запитання до всіх: що більше впливає на курс гривні - 1 млрд приросту рефінансування банків, у чому дорікнули НБУ, чи 20 млрд грн, виділених Нацбанком уряду?

До речі, в 2014 році заборгованість банків перед НБУ збільшилися на 43 млрд грн. При цьому обсяг ОВДП, що перебувають у портфелі Нацбанку, за підсумками минулого року, зріс на 171 млрд.

Тут можна поставити те ж питання: що вплинуло на курс гривні і рівень інфляції - рефінанс чи закривання дірок у держбюджеті, внаслідок небажання уряду проводити реформи?

Можна зробити елементарні речі, пов'язані з прозорим використанням бюджетних грошей, скороченням держапарату. Чому не ввели електронну систему держзакупівель? Хто в цьому винен? Дядя? Війна?

У мене була розмова з міністром соцполітики Павлом Розенком. Він сам подзвонив, коли його призначили. З розмови випливало, що Розенко добре розуміє, що, наприклад, фонд соціального страхування - система корупційна. Але його думка, мовляв, нехай попрацює, подивимося, а якщо буде погана (система – ред.), то закриємо. Хоча там розкрадаються величезні кошти.

Або хочуть проводити реформи, або все списують на війну. Атмосфера для курсу дуже важлива.

У 2013 році режим вів країну в прірву, але курс був стабільний. Тому що населення вірило у стабільність гривні. У нас депозити росли до кінця 2013 року. Якщо припиняєш довіряти – караул!

Якщо всі бачать, що реформ немає, а влада заробляє, то недовіра тисне на курс.

І, нарешті, ми нічого не робили з олігархами. Великі агровиробники-експортери та металурги, а це 60% експорту, провокують попит на валюту і не поспішають повертати валютну виручку. Гра олігархів на курсі - стара українська історія. Тут теж не НБУ винен. До слова, представники цих людей найбільше хочуть відставки Гонтаревої. Вона, звичайно, не Цицерон, але незалежний і, при всіх моїх претензіях, професійний керівник.

НА ШИЇ ГРИВНІ ВИСИТЬ НЕДОРОЗВИНЕНИЙ ДЕРЖМЕНЕДЖМЕНТ

Олександр Сугоняко, президент Асоціації українських банків:

Олександр Сугоняко

- У нас протягом 2014 року відбулося серйозне падіння економіки. А до цього десь тридцять місяців було падіння виробництва. Якщо взяти період з 1996 року, коли ми ввели гривню, курс був 1 гривня 76 копійок за долар. А сьогодні курс 26,5 гривень за долар.

Майже в 15 разів упав курс гривні. Хто в цьому винен? Стан економіки. Ми за 24 роки не піднялися за ВВП вище 1990 року. Ось вам максимально вичерпна відповідь. Треба питати, хто винен у падінні гривні, запитуйте: хто винен у тому, що українська економіка стільки років падала. В основі падіння гривні - погана структура економіки.

Треба починати вирівнювати платіжний баланс. Баланс - різниця між тим, скільки пішло і скільки прийшло валюти з експорту, імпорту, за кредитами. Якби був надлишок, то курс би зміцнювався. У нас постійний дефіцит платіжного балансу. Стан платіжного балансу передбачає девальвацію. Далі, є дефіцит бюджету. На його покриття потрібні були гроші НБУ. НБУ це робив, гроші надходили на рахунки уряду. Це призвело до інфляції. Знецінення національної валюти. Платіжний баланс і бюджет. Плюс негативні очікування суспільства, господарюючих суб'єктів. Загалом, валюту девальвував і уряд, і Нацбанк. Якщо ми навіть одержимо кредит, але не буде змін в економіці, курс довго не протримається.

Від кого залежить стан платіжного балансу? Спочатку від уряду, потім від НБУ. Від кого залежить зростання економіки? Від уряду і від НБУ. Від НБУ - меншою мірою. Від кого залежить стан бюджету? Від уряду і Нацбанку. Але від останнього - в меншій мірі.

Від кого залежать очікування суспільства? Рівною мірою і від НБУ, і від Кабміну.

Сьогодні девальвує не тільки валюта. Самі заявки керівників НБУ і Кабміну про те, що підстав для такого курсу немає - приклади девальвації слова. Мене запитують, чи маємо право розвалювати більшість і уряд, чи не стане це ударом для гривні?

Не розвалюйте більшість, але приберіть з керівних посад людей, які себе дискредитували.

За рік не була створена програма економічного відродження. Шукайте людей в Україні, здатних творити економіку.

МВФ дасть суму, необхідну, щоб погасити попередні борги перед самим фондом та іншими фінансовими інституціями. Але чи дасть більше - не впевнений. Вони могли б дати гроші влітку, але розумно припускали, що забезпечуючи в нашому розумінні стабільність, ми проїмо 20 мільярдів до рівня шести в держрезерві. Програми економічного відродження немає. Гривню потрібно і можна утримувати за рахунок нашої з вами праці та українського капіталу. Іноземний капітал не для того, щоб вирішувати питання нашої з вами стабільності. Стабільність - те, що ми повинні забезпечувати нашою українською економікою. Тих, хто не впорався, треба міняти, і не варто робити з цього трагедії. На шиї гривні висить не тільки війна, а й недорозвинений державний менеджмент.

ukrinform
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Происшествия
Сегодня последний день агитации перед вторым туром выборов президента Украины. В 19.00  на стадионе "Олимпийский" в Киеве пройдут предвыборные дебаты кандидатов – шоумена и продюсера Владимира Зеленского и действующего президента страны Петра Порошенко. \
Общество
В Виннице мужчина, который был в плену «ДНР», вышел с единичным пикетом в поддержку кандидата в Президенты Украины Петра Порошенко. На плакате мужчины пишет: «Если не Порох, то Л/ДНР будет здесь. Я был в плену ». Об этом сообщила в Facebook Светлана Бондарь.
Криминал
18 апреля в Шаргородскому районе работники полиции задержали подозреваемого, причастного к избиению 87-летней пенсионерки. Сейчас женщина находится в реанимации с тяжелыми травмами головы и туловища.Об этом сообщает отдел коммуникации ГУ ЧП в Винницкой области.В полицию около 20:10 часов поступило сообщение из районной больницы о госпитализации в реанимационное отделение 87-летней жительницы района с тяжелыми травмами головы и туловища.Как рассказал началь...
Общество
18 апреля Винницу посетила делегация из Польши - представители завода-изготовителя общественного транспорта SolarisОсновная цель визита - презентация своей продукции. А именно электробусов. Сегодня руководство города заинтересовано в применении такого вида машин в нашей сети общественного транспорта. Насущная необходимость есть. Изучаются технические возможности эксплуатации электробусов: их выносливость в различных погодных условиях, способности к сложном...
Общество
В Виннице дорожники завершили асфальтирование Центрального моста, а именно его пешеходной части. Работы провели перед открытием фонтана «Рошен», которое состоится в субботу, 20 апреля.«Теперь жители и гости города смогут безопасно и комфортно попасть из центра на # фонтан, а также наблюдать за действом с моста», - написал в facebook советник городского головы Виктор Перлов. Он также добавляет, что новое асфальтовое покрытие будет служить гидроизоляцией и с...
Новости компаний
Дети взрослеют удивительно быстро. И все раньше и раньше начинают стремиться к самостоятельности. Самостоятельно ходить в секцию, возвращаться со школы или играть на улице без присмотра. Даже самый самоотверженный родитель не в состоянии быть с ребёнком каждую минуту. Но для каждого родителя всегда важно знать, что ребенок в безопасности. Смарт-часы для детей решают эту проблему. Они позволяют не только знать, где ребёнок, но и как и с кем он общается. Это...
Общество
21 апреля в Украине состоится второй тур президентских выборов. За победу будут бороться 2 кандидата - действующий глава государства Петр Порошенко и  Владимир Зеленский. В это воскресенье населения Украины сделает окончательный выбор и решит, кто будет занимать самую высокую политическую должность.Редакция Vinbazar поинтересовалась у винничан, кому они отдадут свой голос. Во время первого тура симпатии избирателей разделились. Согласно информации Централь...
Общество
После поминального обеда в селе Гунча Гайсинского района 11 апреля в инфекционное отделение Гайсинской ЦРБ с диагнозом «острая кишечная инфекция» были госпитализированы шесть взрослых. Пострадавшие сидели за одним поминальным столом. Исследуя вспышку инфекции, специалисты ГУ Держпродспоживслужбы в Винницкой области выяснили, что блюда в частный дом привезли из кафе, расположенного в Гайсине.Как отмечают в Главном управлении, на поминках присутствовали 16 ч...
Общество
Друзі! Потрібна Ваша допомоги для маленької Ангелінки з Вінничини. У три роки в дитини почали проявлятися симптоми хвороби у вигляді психічних розладів. В дівчинки виявили гамартому гіпоталамуса – вид пухлини головного мозку. Результати аналізів, які здавали в Києві, невтішні. МРТ показало, що новоутворення досить велике – 11 міліметрів.  Зараз їй 7 років і симптоми тільки погіршуються. Вона боїться великого скупчення людей, замкнутого простору, стає плакс...
Новости по теме
«Если не Порох, то «Л/ДНР» будет здесь», - в Виннице бывший военнопленный вышел с пикетом (фото)
Представители польского завода представили в Виннице электробусы (Фото)
Перед открытием фонтана в Виннице заасфальтировали тротуар на мосту (ФОТО)
Опрос: за кого будет голосовать Винница 21 апреля (Видео)
В Винницкой области отравились шесть человек, общепит временно закрыли
Потрібна Ваша допомоги для маленької Ангелінки з Вінничини (фото, відео)
В Виннице временно ограничат движение по улице Замостянской
Как Винница готовится к празднованию Дня Европы
Операция отменяется. Преимущества эмболизации при лечении миомы матки в Виннице (ВИДЕО)
Найкраще - дітям! Міні-садочок "Я-особистість" в Вінниці запрошує діток