План порятунку України: думки міжнародних політиків та експертів

В ЄС проти відправки своїх поліцейських на Донбас, а в Британії звикли діяти "тихо"

Поки українська влада чекає обіцяний і довгоочікуваний транш від МВФ на $6-8 млрд, бойовики далі продовжують зривати терміни виконання пунктів нового мирного протоколу "Мінськ-2".

Реальне припинення вогню, за мінським протоколом, настало в 00:00 15 лютого. Але. по факту, обстріли тривають і зараз. Також до 1 березня, підписавши новий мирний документ, повинні були відвести всі важке озброєння за лінію розмежування. Цього, Петро Порошенко також підтверджує, не відбулося донині.

У кулуарах міжнародного форуму "Україна завтра", організованого з ініціативи Федерації роботодавців України, "Сегодня" зібрала думки провідних європейських і британських експертів і політиків про те, в чому суть проблем з Росією, коли закінчиться війна, і що потрібно робити Україні.

ЄС не налаштований відправити на Донбас поліцейських

Щоб спробувати вирішити кризу, потрібно зробити хоча б перший крок – дотримуватися першого пункту нового мирного плану "Мінськ-2" про реальне припинення вогню. І ми бачимо, що можливість виконати його існує. Це, зокрема, підтверджують і в ОБСЄ. Але ми не настільки оптимістичні, згадуючи досвід виконання бойовиками попереднього мирного мінського плану.

Особисто я оцінюю можливість повного припинення вогню 50/50.

Але активна дипломатична робота не зупиняється: канцлер Німеччини Ангела Меркель і президент Франції Франсуа Олланд – в постійному контакті з Росією і Володимиром Путіним. Потім потрібно відвести важке озброєння і закінчити обмін полоненими. І тільки після цього можна приступати до обговорення питання відновлення зруйнованої інфраструктури Донбасу, реформи Конституції і розширення прав і повноважень регіонів. Так, в Росії активно обговорюється ідея федералізації України, з якою категорично не згодні самі українці. Називайте це як хочете: "федералізацією", "децентралізацією", "регіоналізацією"... Головне, щоб після такої реформи українські регіони дійсно отримали більше автономії, прав і повноважень. Подивіться на Німеччину, яка пішла шляхом федералізації – сильна країна, є членом країн "Великої сімки". Реформа децентралізації записана окремим пунктом у мирному плані "Мінськ-2". Але ще раз повторюся: приступати до його виконання можна тільки після припинення бойових дій, відведення важкого озброєння, обміну полоненими і перекриття російсько-українського кордону. Євросоюз робить ставку на дипломатію, у нас немає плану "Б": позиція німецького канцлера і президента США – поки не поставляти Україні летальну зброю. Але якщо спроби Заходу мирно врегулювати конфлікт проваляться, а "Мінськ-2" перестане працювати, США і ЄС будуть використовувати іншу тактику. І в цьому випадку, думаю, Україна таки почне отримувати летальну зброю. Але не від Німеччини, а від США та інших країн (Литва, Польща, Латвія, Естонія. – Авт.).

В ЄС без оптимізму дивляться на пропозицію президента України Петра Порошенка відправити на Донбас миротворчу поліцейську місію Євросоюзу.

Офіційний Брюссель вважає, що з цього питання Україна краще звернутися до Радбезу ООН, а зараз вони можуть розширити мандат місії ОБСЄ: збільшити чисельність їх спостерігачів на Донбасі та фінансування. Адже на рішення Радбезу ООН у Росії є вплив – право вето. Якщо мандат місії розширять, а російські солдати і бойовики допустять спостерігачів на кордон, ми побачимо реальний результат. Якщо українські силовики та прикордонники отримають реальний доступ до кордону і почнуть його контролювати, Росія більше не зможе перекидати через кордон зброю бойовикам. І конфлікт вдасться зупинити. Також зі 100%-ою впевненістю я можу сказати, що разом зі спробами вирішити конфлікт дипломатичним шляхом ЄС продовжить посилювати санкції проти РФ. У середині березня офіційний Брюссель готується продовжити персональні та секторальні обмеження проти Кремля, які ввели рік тому. А в разі ескалації конфлікту на Донбасі, посилити санкції (наприклад, відключити Росію від міжнародної міжбанківської системи SWIFT. – Авт.).

Ми звикли працювати тихо, не привертаючи уваги

Зараз вся європейська історія переживає великі зміни. Після падіння Берлінської стіни, розвалу СРСР, появи на європейському континенті нових незалежних держав... За всі 20 з гаком років незалежності очікування і надії українців не виправдалися. Крім військового конфлікту на сході України, українська економіка переживає важку кризу: спостерігається стрімкий відтік капіталу з країни і девальвація національної валюти. Головна мета, на якій зараз сфокусовані Євросоюз і Штати, – провести структурні реформи в Україні. Європейські та американські лідери консультують українську владу, дають поради, як краще вчинити і що краще зробити в першу чергу.

Але ми здивовані тим, що, наприклад, реформа децентралізації влади затягується.

Український президент Петро Порошенко призначив відповідальним за проведення реформи децентралізації Володимира Гройсмана, і ми подивимося, як він буде проводити зміни. Але хочу сказати, що така децентралізація постійно відбувається по всій Європі: у Франції змінюється структура регіонів, у Великобританії вона також переглядається. Те ж відбувається і в питанні боротьби з корупцією та відходу від "тіньових" схем ведення бізнесу – тобто, все те, що прописано в Угоді про асоціацію з ЄС. Але ми далі продовжуємо наполягати на необхідності проведення реформ – і показуємо України та українцям, що вони небайдужі Заходу.

На відміну від своїх німецьких колег, я схильний вірити в реалізацію нового мирного плану "Мінськ-2". Так, ми чуємо, що в Україні нарікають на Британію – адже Англія повинна забезпечувати безпеку України за Будапештським меморандумом, взамін на відмову офіційного Києва від ядерної зброї. Від своїх зобов'язань ми не відмовляємося. Я можу вам відверто сказати: я перебуваю в постійному тісному контакті з нашим Міністерством закордонних справ і прем'єр-міністром Девідом Кемероном. Проблема українсько-російського конфлікту і перспектив його рішення піднімається мало не на кожній зустрічі.

Але, на відміну від лідерів інших країн (США і Євросоюз. – Авт.), влада Британії звикла діяти тихо (чинити тиск на Росію. – Авт.) і не привертати до себе увагу.

Ви чули, що нещодавно сказав наш прем'єр Девід Кемерон? Я з ним спілкувався після цього. Він підтвердив, що Британія буде наполягати на продовженні санкцій проти Росії, і навіть їх посилювання. Також Англія направить своїх військових інструкторів в Україні для спільних військових навчань. Щоправда, можливість поставок Україні летальної зброї (як і в Штатах, і в Євросоюзі) поки зависла в повітрі – рішення немає.

Заходу потрібно продовжувати і посилювати санкції

Потрібно розуміти, що це не конфлікт, а справжня агресія Росії проти України. Саме російські військові і підтримувані Кремлем бойовики атакують регіон і нападають на мирне населення Донбасу. Я вважаю, що є три шляхи зупинити цю агресію. По-перше, український народ повинен сам прийти до розуміння, що з російською агресією треба боротися і їй потрібно протистояти. Взяти навіть Дебальцеве – так, Україна програла, і втратила цей населений пункт. Але я вважаю, що українські військові вийшли звідти з честю, з високо піднятою головою.

По-друге, Захід повинен бути більш жорстким у своїх рішеннях – включаючи позитивне рішення про початок поставок летальної зброї і засобів захисту України.

Мій життєвий досвід ще раз доводить, що єдиний спосіб зупинити війну – мати рівний баланс сил і засобів (у тому числі і зброї. – Авт.). А коли сили розбалансовані – один учасник дуже слабкий, а інший, навпаки, дуже сильний – війна може тривати нескінченно. Щоб добитися цього балансу сил, Україні потрібна летальна зброя, яку Захід все ніяк не вирішується поставити. Ну і, нарешті, третій крок – економічна стабілізація країни, яка продовжує страждати від пережитків комунізму, корупції та війни. Як говорять всі західні лідери: "Економіка прийде, коли піде війна". Україні потрібен план Маршалла з порятунку економіки. Свого часу Маршалл став засновником Європи. Тепер, спираючись на свій досвід, Євросоюз повинен створити "план Маршалла" для України.

Як і кожна людина, я хочу вірити, і намагаюся вірити в реалізацію нового мирного плану "Мінськ-2". Якраз перед переговорами з Володимиром Путіним у Мінську 11-12 лютого я приїжджав в Україну, і ми з Петром Порошенком їздили до Краматорська. Я на власні очі побачив зруйновані будинки, поранених людей... Жителі Сходу дуже хоробрі, вони протистоять російської агресії як можуть. Але руки не опускають – продовжують боротися. Там ми зустріли жінку на ім'я Зоя, їй – близько 80 років. Вона стала жертвою обстрілу з боку проросійських бойовиків, нещодавно перенесла операцію. З її ноги хірург дістав металевий осколок.

Вона передала його Петру Порошенко: "Передай його в Мінську Володимиру Путіну і скажи, що це лікарі здобув з Зої в Краматорську".

Ця історія дуже вразила мене. З вашим президентом ми обговорювали крихкість нового мирного плану. А через пару годин після підписання "Мінська-2" проросійські бойовики пішли в наступ і через пару днів взяли Дебальцеве. Цей договір, на жаль, Україна, Німеччина і Франція підписали з нечесним партнером – Росією. Зараз нам потрібно зупинити перекидання військової техніки з Росії і перекрити кордон. Якщо не вдасться цього зробити, в цьому випадку, я вважаю, Заходу потрібно не тільки продовжити дію раніше введених санкцій, але й посилити їх.

Через санкції Німеччина втратила 60 тис. робочих місць

Мы надеемся на реализацию нового мирного плана "Минск-2": реальное прекращение огня, отвод тяжелого вооружения и обмен пленными. Параллельно должен развиваться процесс модернизации украинской экономики и проведение реформ, и в этом Украине должны помочь европейские эксперты. Наверняка у украинских властей есть политическая воля провести нужные реформы — правительство Арсения Яценюка стремится выполнить рекомендации западных лидеров, потенциальных инвесторов. Но не всегда все получается, не всегда используется опыт стран, которые прошли и преодолели подобные кризисы — Польши и Германии. К примеру, позавчера в Вене объявили о создании "Агентства модернизации Украины". Понятно, что это только предложение — у организаторов пока нет никакого правового мандата. Но если бы был, тогда бы западные инвесторы охотно вкладывали деньги, а украинский бизнес смог бы напрямую перенимать европейский опыт выхода из кризиса.

Из-за военного конфликта между Россией и Украиной страдают все.

Тільки в Німеччині, за час дії санкцій, скоротилося близько 60 тисяч робочих місць.

Тобто, ми в Німеччині безпосередньо відчуваємо наслідки війни України з Росією і введених проти РФ санкцій. У грошовому вираженні втрати склали 10 млрд євро. І тут є ще одна проблема – недовіра європейців до України (я маю на увазі бізнес-зв'язки). Європейські інвестори повинні розуміти, як проходять реформи, трансформується економічна ситуація. Я бачу, що в української влади є бажання проводити реформи. Але одного бажання мало – потрібні дії, щоб завоювати довіру європейських інвесторів. Ще раз повторюся: створення "Агентства модернізації України" говорить про те, що зацікавленість європейських інвесторів до українського бізнесу є. Важливо – завоювати довіру. Останні 20 років я постійно працюю в Україні, з українською владою і бізнесом. Останній раз був у вас 2 тижні тому. Кожен раз мені страшно бачити, як війна Росії руйнує Україну.

Менталітет українців за цей рік сильно змінився на гірше: всі звикли до смертей на Донбасі, ніхто не вірить в майбутнє.

Багато ваших громадяни скаржаться, що Європа відвертається від України – мовляв, не хочуть постачати летальну зброю. Але в Україні повинні зрозуміти, що Євросоюз не забуває про ваші проблеми і ні в якому разі не відвертається від Києва. Зрозумійте: конфлікт не вирішується лише поставками зброї. На це "мінський процес" дав чітку відповідь. Набагато більше користі принесуть людям зміни до Конституції, викорінення корупції та проведення структурних реформ.

segodnya
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока еще никто не оценил
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
14 декабря в Виннице начала свою работу Новогодне-Рождественская ярмарка. На Европейской площади разместили несколько десятков домиков, работают карусели, обустроили сцену для концертов и домик новогодней почты.В палатках в основном продают шерстяные носки, варежки, шапки, жилеты, валенки. Цены на такие товары от 80 гривен и больше. Также продают сладости - конфеты из карамели, имбирное печенье, жареные орехи.Есть несколько домиков с душистым глинтвейном....
Новости компаний
Счастье приходит к тем, кто умеет его планировать:) И большие мечты, и маленькие приятные события нужно записывать. Тогда они наверняка сбудуться. Именно поэтому мы решили создать новый яркий календарь-планер особенных моментов на 2020 год.  Календарь-планер Mofy.life - это 12 стриничек хорошего настроения, вдохновения и полезных советов. У каждого месяца своя тематика - личный рост, здоровье, путешествия, отношения, экология, праздники и подарки. Следуя с...
Общество
13 декабря на базе тренингового центра ГУНП в Винницкой области завершился четырехдневный учебный курс лидерства младшего начальствующего состава секторов реагирования патрульной полиции. Учили винницких полицейских канадские коллеги по курсу адаптированным для Украины.Об этом сообщает отдел коммуникации Нацполиции в Винницкой области.15 руководителей секторов реагирования патрульной полиции ГУНП в Винницкой области получили сертификаты об успешном окончан...
Общество
Впереди - два зимних выходных, поэтому Depo.Винница предлагает несколько вариантов, как сделать незабываемым свой уикенд. Суббота, 14 декабря Суббота - лучшее время для похода в театр. 14 декабря вас ждет комедийный спектакль "Швейк" - это более чем вольная интерпретация знаменитого романа Ярослава Гашека "Похождения бравого солдата Швейка". Спектакль построен на единении всех возможных в театре жанров, но самым главным его преимуществом является откровенн...
Культура
Вчера, 13 декабря, на маршрут вышел третий троллейбус, собранный мастерами Винницкой транспортной компании.Кузова во всех трех винницких троллейбусах белорусского производства. Изготовленные на заводе МАЗ."Закупали по тендерным процедурам. Белорусы предложили самую низкую цену. На качество не жалуемся. И дизайн современный. Во втором и третьем VinLine компрессоры работают тише, чем в первом винницком троллейбусе. А это - комфорт для пассажиров. В конце кон...
Культура
В бюджетной комиссии Винницкого облсовета посчитали, что выделение 2 миллионов гривен на проведение в будущем году международного фестиваля Operafest Tulchyn является ненужной тратой средств, и лучше эти средства направить на помощь аграриям. Руководитель фестиваля Ирина Френкель в Facebook упрекнула избранников в том, что они хотят уничтожить «визитку» региона, ставшую брендом. Постоянная комиссия Винницкого облсовета, рассматривая проект решения «Об обла...
Происшествия
В Калиновке завершили разминировать техническую территорию 48-го арсенала Министерства обороны Украины. Такую информацию передает издание «Калиновка.City» со ссылкой на командира воинской части А1119 полковника Николая Батюка.- Поверхностное разминирования территории завершено, - сообщил командир воинской части. - Сейчас происходит проверка разминирования. Ее проводит специальная группа специалистов-саперов, которые не участвовали в разминировании. То есть...
Бизнес
Винницкий городской совет и предприятие "Аэропорт Винница" подписали соглашение с Агентством по вопросам поддержки государственно-частного партнерства. Цель сотрудничества - поиск инвестора для реконструкции аэровокзала. Агентство включило винницкий аэропорт в перечень приоритетных предложений для инвестирования.Об этом сообщил городской голова Сергей Моргунов.В Винницком аэропорту продолжаются работы по реконструкции. "Сейчас мы должны приступить к первом...
Общество
13 декабря винничане Михаил и Виктория взяли на воспитание маленькую Веронику. Девочке нет еще и года. Из городского бюджета молодая семья получила единовременное денежное пособие в размере 25 000 гривен, чтобы купить все необходимое для ребенка. Об этом говорится на сайте Винницкого городского совета. «Хочу поблагодарить вас от имени городского головы Сергея Моргунова и депутатского корпуса, что вы приняли такое решение и намерены подарить этому  ребенку...