План порятунку України: думки міжнародних політиків та експертів

В ЄС проти відправки своїх поліцейських на Донбас, а в Британії звикли діяти "тихо"

Поки українська влада чекає обіцяний і довгоочікуваний транш від МВФ на $6-8 млрд, бойовики далі продовжують зривати терміни виконання пунктів нового мирного протоколу "Мінськ-2".

Реальне припинення вогню, за мінським протоколом, настало в 00:00 15 лютого. Але. по факту, обстріли тривають і зараз. Також до 1 березня, підписавши новий мирний документ, повинні були відвести всі важке озброєння за лінію розмежування. Цього, Петро Порошенко також підтверджує, не відбулося донині.

У кулуарах міжнародного форуму "Україна завтра", організованого з ініціативи Федерації роботодавців України, "Сегодня" зібрала думки провідних європейських і британських експертів і політиків про те, в чому суть проблем з Росією, коли закінчиться війна, і що потрібно робити Україні.

ЄС не налаштований відправити на Донбас поліцейських

Щоб спробувати вирішити кризу, потрібно зробити хоча б перший крок – дотримуватися першого пункту нового мирного плану "Мінськ-2" про реальне припинення вогню. І ми бачимо, що можливість виконати його існує. Це, зокрема, підтверджують і в ОБСЄ. Але ми не настільки оптимістичні, згадуючи досвід виконання бойовиками попереднього мирного мінського плану.

Особисто я оцінюю можливість повного припинення вогню 50/50.

Але активна дипломатична робота не зупиняється: канцлер Німеччини Ангела Меркель і президент Франції Франсуа Олланд – в постійному контакті з Росією і Володимиром Путіним. Потім потрібно відвести важке озброєння і закінчити обмін полоненими. І тільки після цього можна приступати до обговорення питання відновлення зруйнованої інфраструктури Донбасу, реформи Конституції і розширення прав і повноважень регіонів. Так, в Росії активно обговорюється ідея федералізації України, з якою категорично не згодні самі українці. Називайте це як хочете: "федералізацією", "децентралізацією", "регіоналізацією"... Головне, щоб після такої реформи українські регіони дійсно отримали більше автономії, прав і повноважень. Подивіться на Німеччину, яка пішла шляхом федералізації – сильна країна, є членом країн "Великої сімки". Реформа децентралізації записана окремим пунктом у мирному плані "Мінськ-2". Але ще раз повторюся: приступати до його виконання можна тільки після припинення бойових дій, відведення важкого озброєння, обміну полоненими і перекриття російсько-українського кордону. Євросоюз робить ставку на дипломатію, у нас немає плану "Б": позиція німецького канцлера і президента США – поки не поставляти Україні летальну зброю. Але якщо спроби Заходу мирно врегулювати конфлікт проваляться, а "Мінськ-2" перестане працювати, США і ЄС будуть використовувати іншу тактику. І в цьому випадку, думаю, Україна таки почне отримувати летальну зброю. Але не від Німеччини, а від США та інших країн (Литва, Польща, Латвія, Естонія. – Авт.).

В ЄС без оптимізму дивляться на пропозицію президента України Петра Порошенка відправити на Донбас миротворчу поліцейську місію Євросоюзу.

Офіційний Брюссель вважає, що з цього питання Україна краще звернутися до Радбезу ООН, а зараз вони можуть розширити мандат місії ОБСЄ: збільшити чисельність їх спостерігачів на Донбасі та фінансування. Адже на рішення Радбезу ООН у Росії є вплив – право вето. Якщо мандат місії розширять, а російські солдати і бойовики допустять спостерігачів на кордон, ми побачимо реальний результат. Якщо українські силовики та прикордонники отримають реальний доступ до кордону і почнуть його контролювати, Росія більше не зможе перекидати через кордон зброю бойовикам. І конфлікт вдасться зупинити. Також зі 100%-ою впевненістю я можу сказати, що разом зі спробами вирішити конфлікт дипломатичним шляхом ЄС продовжить посилювати санкції проти РФ. У середині березня офіційний Брюссель готується продовжити персональні та секторальні обмеження проти Кремля, які ввели рік тому. А в разі ескалації конфлікту на Донбасі, посилити санкції (наприклад, відключити Росію від міжнародної міжбанківської системи SWIFT. – Авт.).

Ми звикли працювати тихо, не привертаючи уваги

Зараз вся європейська історія переживає великі зміни. Після падіння Берлінської стіни, розвалу СРСР, появи на європейському континенті нових незалежних держав... За всі 20 з гаком років незалежності очікування і надії українців не виправдалися. Крім військового конфлікту на сході України, українська економіка переживає важку кризу: спостерігається стрімкий відтік капіталу з країни і девальвація національної валюти. Головна мета, на якій зараз сфокусовані Євросоюз і Штати, – провести структурні реформи в Україні. Європейські та американські лідери консультують українську владу, дають поради, як краще вчинити і що краще зробити в першу чергу.

Але ми здивовані тим, що, наприклад, реформа децентралізації влади затягується.

Український президент Петро Порошенко призначив відповідальним за проведення реформи децентралізації Володимира Гройсмана, і ми подивимося, як він буде проводити зміни. Але хочу сказати, що така децентралізація постійно відбувається по всій Європі: у Франції змінюється структура регіонів, у Великобританії вона також переглядається. Те ж відбувається і в питанні боротьби з корупцією та відходу від "тіньових" схем ведення бізнесу – тобто, все те, що прописано в Угоді про асоціацію з ЄС. Але ми далі продовжуємо наполягати на необхідності проведення реформ – і показуємо України та українцям, що вони небайдужі Заходу.

На відміну від своїх німецьких колег, я схильний вірити в реалізацію нового мирного плану "Мінськ-2". Так, ми чуємо, що в Україні нарікають на Британію – адже Англія повинна забезпечувати безпеку України за Будапештським меморандумом, взамін на відмову офіційного Києва від ядерної зброї. Від своїх зобов'язань ми не відмовляємося. Я можу вам відверто сказати: я перебуваю в постійному тісному контакті з нашим Міністерством закордонних справ і прем'єр-міністром Девідом Кемероном. Проблема українсько-російського конфлікту і перспектив його рішення піднімається мало не на кожній зустрічі.

Але, на відміну від лідерів інших країн (США і Євросоюз. – Авт.), влада Британії звикла діяти тихо (чинити тиск на Росію. – Авт.) і не привертати до себе увагу.

Ви чули, що нещодавно сказав наш прем'єр Девід Кемерон? Я з ним спілкувався після цього. Він підтвердив, що Британія буде наполягати на продовженні санкцій проти Росії, і навіть їх посилювання. Також Англія направить своїх військових інструкторів в Україні для спільних військових навчань. Щоправда, можливість поставок Україні летальної зброї (як і в Штатах, і в Євросоюзі) поки зависла в повітрі – рішення немає.

Заходу потрібно продовжувати і посилювати санкції

Потрібно розуміти, що це не конфлікт, а справжня агресія Росії проти України. Саме російські військові і підтримувані Кремлем бойовики атакують регіон і нападають на мирне населення Донбасу. Я вважаю, що є три шляхи зупинити цю агресію. По-перше, український народ повинен сам прийти до розуміння, що з російською агресією треба боротися і їй потрібно протистояти. Взяти навіть Дебальцеве – так, Україна програла, і втратила цей населений пункт. Але я вважаю, що українські військові вийшли звідти з честю, з високо піднятою головою.

По-друге, Захід повинен бути більш жорстким у своїх рішеннях – включаючи позитивне рішення про початок поставок летальної зброї і засобів захисту України.

Мій життєвий досвід ще раз доводить, що єдиний спосіб зупинити війну – мати рівний баланс сил і засобів (у тому числі і зброї. – Авт.). А коли сили розбалансовані – один учасник дуже слабкий, а інший, навпаки, дуже сильний – війна може тривати нескінченно. Щоб добитися цього балансу сил, Україні потрібна летальна зброя, яку Захід все ніяк не вирішується поставити. Ну і, нарешті, третій крок – економічна стабілізація країни, яка продовжує страждати від пережитків комунізму, корупції та війни. Як говорять всі західні лідери: "Економіка прийде, коли піде війна". Україні потрібен план Маршалла з порятунку економіки. Свого часу Маршалл став засновником Європи. Тепер, спираючись на свій досвід, Євросоюз повинен створити "план Маршалла" для України.

Як і кожна людина, я хочу вірити, і намагаюся вірити в реалізацію нового мирного плану "Мінськ-2". Якраз перед переговорами з Володимиром Путіним у Мінську 11-12 лютого я приїжджав в Україну, і ми з Петром Порошенком їздили до Краматорська. Я на власні очі побачив зруйновані будинки, поранених людей... Жителі Сходу дуже хоробрі, вони протистоять російської агресії як можуть. Але руки не опускають – продовжують боротися. Там ми зустріли жінку на ім'я Зоя, їй – близько 80 років. Вона стала жертвою обстрілу з боку проросійських бойовиків, нещодавно перенесла операцію. З її ноги хірург дістав металевий осколок.

Вона передала його Петру Порошенко: "Передай його в Мінську Володимиру Путіну і скажи, що це лікарі здобув з Зої в Краматорську".

Ця історія дуже вразила мене. З вашим президентом ми обговорювали крихкість нового мирного плану. А через пару годин після підписання "Мінська-2" проросійські бойовики пішли в наступ і через пару днів взяли Дебальцеве. Цей договір, на жаль, Україна, Німеччина і Франція підписали з нечесним партнером – Росією. Зараз нам потрібно зупинити перекидання військової техніки з Росії і перекрити кордон. Якщо не вдасться цього зробити, в цьому випадку, я вважаю, Заходу потрібно не тільки продовжити дію раніше введених санкцій, але й посилити їх.

Через санкції Німеччина втратила 60 тис. робочих місць

Мы надеемся на реализацию нового мирного плана "Минск-2": реальное прекращение огня, отвод тяжелого вооружения и обмен пленными. Параллельно должен развиваться процесс модернизации украинской экономики и проведение реформ, и в этом Украине должны помочь европейские эксперты. Наверняка у украинских властей есть политическая воля провести нужные реформы — правительство Арсения Яценюка стремится выполнить рекомендации западных лидеров, потенциальных инвесторов. Но не всегда все получается, не всегда используется опыт стран, которые прошли и преодолели подобные кризисы — Польши и Германии. К примеру, позавчера в Вене объявили о создании "Агентства модернизации Украины". Понятно, что это только предложение — у организаторов пока нет никакого правового мандата. Но если бы был, тогда бы западные инвесторы охотно вкладывали деньги, а украинский бизнес смог бы напрямую перенимать европейский опыт выхода из кризиса.

Из-за военного конфликта между Россией и Украиной страдают все.

Тільки в Німеччині, за час дії санкцій, скоротилося близько 60 тисяч робочих місць.

Тобто, ми в Німеччині безпосередньо відчуваємо наслідки війни України з Росією і введених проти РФ санкцій. У грошовому вираженні втрати склали 10 млрд євро. І тут є ще одна проблема – недовіра європейців до України (я маю на увазі бізнес-зв'язки). Європейські інвестори повинні розуміти, як проходять реформи, трансформується економічна ситуація. Я бачу, що в української влади є бажання проводити реформи. Але одного бажання мало – потрібні дії, щоб завоювати довіру європейських інвесторів. Ще раз повторюся: створення "Агентства модернізації України" говорить про те, що зацікавленість європейських інвесторів до українського бізнесу є. Важливо – завоювати довіру. Останні 20 років я постійно працюю в Україні, з українською владою і бізнесом. Останній раз був у вас 2 тижні тому. Кожен раз мені страшно бачити, як війна Росії руйнує Україну.

Менталітет українців за цей рік сильно змінився на гірше: всі звикли до смертей на Донбасі, ніхто не вірить в майбутнє.

Багато ваших громадяни скаржаться, що Європа відвертається від України – мовляв, не хочуть постачати летальну зброю. Але в Україні повинні зрозуміти, що Євросоюз не забуває про ваші проблеми і ні в якому разі не відвертається від Києва. Зрозумійте: конфлікт не вирішується лише поставками зброї. На це "мінський процес" дав чітку відповідь. Набагато більше користі принесуть людям зміни до Конституції, викорінення корупції та проведення структурних реформ.

segodnya
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
21 апреля православные христиане отмечают большой праздник – Вербное воскресенье 2019. По традиции, в этот день верующие несут в церкви для освящения ветки распустившейся вербы. Они символизируют пальмовые ветви, которыми приветствовали вход Иисуса в Иерусалим накануне его распятия. "Сегодня" пишут, как правильно провести Вербное воскресенье 2019, а также о главных приметах и обычаях этого праздника.   Приметы на Вербное воскресенье 2019    Освященную верб...
Общество
В Виннице прoшел перфoрманс, нацеленный  на привлечение внимания гoрoжан к экoлoгическим прoблемам. Инициатoрами пoдoбнoй акции выступили студенты биoлoгическoгo факультета Дoнецкoгo нациoнальнoгo университета имени Василия Стуса. «Face of Humanity: Экo-Арт Перфoрманс» прoшел в мoлoдежнoм центре «Квадрат». В рамках мерoприятия были сoзданы четыре oснoвные лoкации: выставка фoтo-рабoт, мoдерн инсталляции, выставка картин мoлoдых сoвременных худoжникoв и пер...
Общество
Об этом говорится в сообщении на странице Подольского зоопарка в соцсети "Фейсбук". По словам директора Подольского зоопарка Евгения Ткачика, беременность длилась девять месяцев. Детеныш родился с полосками на грудной клетке. У малышки хорошо выражены основания рогов. "Это винторогая антилопа Канна, одна из самых крупных антилоп, которые есть вообще. Приобрели мы ее четыре года назад. Самцу тогда было два года, а самке — год. Они достигли полового созреван...
Общество
Винницкие правоохранители совместно с рыбоохранным патрулем проводят рейды по выявлению браконьеров. С начала нерестового периода в пределах водоемов Винницкой области они задержали 45 нарушителей, на которых составлены протоколы. Как сообщают в отделе коммуникаций ГУНП в Винницкой области, в профилактических мероприятиях под условным названием «Нерест» принимали участие сотрудники полиции и управления Государственного агентства рыбного хозяйства. Всех выя...
Общество
По сообщению Винницкого областного центра по гидрометеорологии на территории области сохранится прохладная погода с ночными заморозками на поверхности почвы, временами небольшой дождь.20-21 апреля: переменная облачность. 20 апреля без осадков. 21 апреля ночью без осадков, днем небольшой дождь. Ветер восточный с переходом на северо-западный, 5-10 м / с. Температура ночью 1-6 ° тепла, на поверхности почвы заморозки 0-5 °, днем 11-16 ° тепла.Прогноз на 22-23...
Происшествия
Сегодня последний день агитации перед вторым туром выборов президента Украины. В 19.00  на стадионе "Олимпийский" в Киеве пройдут предвыборные дебаты кандидатов – шоумена и продюсера Владимира Зеленского и действующего президента страны Петра Порошенко. \
Общество
В Виннице мужчина, который был в плену «ДНР», вышел с единичным пикетом в поддержку кандидата в Президенты Украины Петра Порошенко. На плакате мужчины пишет: «Если не Порох, то Л/ДНР будет здесь. Я был в плену ». Об этом сообщила в Facebook Светлана Бондарь.
Криминал
18 апреля в Шаргородскому районе работники полиции задержали подозреваемого, причастного к избиению 87-летней пенсионерки. Сейчас женщина находится в реанимации с тяжелыми травмами головы и туловища.Об этом сообщает отдел коммуникации ГУ ЧП в Винницкой области.В полицию около 20:10 часов поступило сообщение из районной больницы о госпитализации в реанимационное отделение 87-летней жительницы района с тяжелыми травмами головы и туловища.Как рассказал началь...
Общество
18 апреля Винницу посетила делегация из Польши - представители завода-изготовителя общественного транспорта SolarisОсновная цель визита - презентация своей продукции. А именно электробусов. Сегодня руководство города заинтересовано в применении такого вида машин в нашей сети общественного транспорта. Насущная необходимость есть. Изучаются технические возможности эксплуатации электробусов: их выносливость в различных погодных условиях, способности к сложном...
Новости по теме
Вербное воскресенье: приметы праздника и как провести этот день
«Face of Humanity»: винницкие студенты устрoили шoкирующий перфoрманс (ФOТO)
Детеныш весом в полцентнера: Подольский зоопарк в Виннице похвастался пополнением
На Винничине полиция проводит операцию «Нерест»
Какой будет погода в Виннице в день открытия фонтана и на выборы
«Если не Порох, то «Л/ДНР» будет здесь», - в Виннице бывший военнопленный вышел с пикетом (фото)
Представители польского завода представили в Виннице электробусы (Фото)
Перед открытием фонтана в Виннице заасфальтировали тротуар на мосту (ФОТО)
Опрос: за кого будет голосовать Винница 21 апреля (Видео)
В Винницкой области отравились шесть человек, общепит временно закрыли