Європейська армія – реальність чи фантазія?

"Європейська правда" продовжує серію публікацій, присвячених ідеї президента Єврокомісії Жана-Клода Юнкера про створення "армії ЄС". 

Минулого тижня ми публікували думку міністра Павла Клімкіна щодо того, якими мають бути функції нової європейської "миротворчої" армії. Тепер до вашої уваги - аналітичний матеріал про історію виникнення такої ідеї та перспективи її виконання

* * * * *

Те, що від урядовців Євросоюзу прозвучала теза про створення європейської армії, є до певної міри логічним і передбачуваним.

Своє мляве реагування на мілітарні кризи в ЄС досі звикли пояснювати браком спроможності. А отже, давно усвідомлювали необхідність цю спроможність збільшити.

Будь-яка криза в Європі була імпульсом для розбудови Спільної зовнішньої та безпекової політики (СЗБП) Європейського союзу –

інструменту, що покликаний дати відповідь безпековим викликам, пов’язаним із застосуванням сили.

Нагадаємо, Спільна зовнішня та безпекова політика власне й була започаткована Маастрихтським договором ЄС як відповідь на розпад Югославії та жорстокі конфлікти між її республіками.

Далі був наступний крок - спільна політика безпеки та оборони (СПБО), що постала внаслідок кризи у Косові. Згодом було створено Стратегію безпеки ЄС – до цього, поміж іншого, призвели розбіжності у поглядах держав-членів та тертя між США та Європою щодо залучення європейських армій до війни в Іраку у складі НАТО.

Відповідно, російсько-українська війна також стала поштовхом для пошуку нових рішень.

Ідея щодо зменшення залежності від НАТО та від США (як рушійної сили альянсу), висловлена президентом Європейської ради Дональдом Туском, є не новою.

Фактично, кожен з кроків, спрямованих на розбудову оборонної політики ЄС, мав на меті зменшити залежність держав-членів ЄС від НАТО та США у питаннях безпеки та оборони.

Теза про "європейську армію" також не є революційною: 2012 року вона прозвучала від ініціативної групи "Майбутнє Європи", до якої входили міністри закордонних справ 11 держав-членів ЄС - Австрії, Бельгії, Данії, Франції, Італії, Німеччини, Люксембургу, Нідерландів, Польщі, Португалії та Іспанії.

Утім, попри наміри, розбудувати власну військову спроможність ЄС не вдається.

На це є ціла низка причин, ключові з яких окреслимо нижче.

Не секрет, що розвиток безпекової та оборонної політики Європейського союзу найменше залежить від комунітарних інституцій, а найбільше – від політичної волі у столицях "Великої трійки" - Великої Британії, Німеччини та Франції.

Хоча ідея європейської армії може знайти підтримку у Парижі, якому притаманна великодержавна стратегічна культура, та у Берліні, вона має надзвичайно малі шанси на підтримку Лондона.

Причина - властивий Британії євроскептицизм та "особливі відносини" з США.

Британська газета "The Guardian" вже процитувала речника британського уряду, який підтвердив: "Наша позиція залишається абсолютно чіткою: оборона є національною, а не євросоюзівською відповідальністю. Жодної перспективи ані для зміни цієї позиції, ані для європейської армії немає".

Нагадаємо, що у рамках Cпільної політики безпеки та оборони ЄС передбачені так звані бойові групи (БГ) швидкого реагування, чисельністю 1500 бійців, у будь-який момент готові для оперативного відрядження.

Той факт, що бойові групи, які існують з 2007 року, жодного (!) разу не були задіяні, говорить сам за себе. 

За всю історію існування СЗБП не було жодного разу, коли б держави-члени мали єдину позицію щодо військового втручання.

Поява кожної потенційної інтервенції на порядку денному ЄС тільки підкреслювала розбіжності у підходах країн.

Ілюстраціями цьому слугують останні операції ЄС у Лівії 2011 року та у Малі 2013 року. У 2011 році Франція та Велика Британія, не покладаючись на СЗБП, виступили у тандемі, керуючи військовою кампанією проти Муаммара Каддафі, коли той за допомогою збройних сил придушив народне повстання у Лівії.

Велика Британія та Франція, знову ж таки, опікувалися військовою операцією у Малі у 2013 році, куди Париж, зокрема, відправив 4 000 військовослужбовців. Інші держави ЄС обмежилися тим, що заявили про власну готовність сприяти підготовці національних збройних сил Малі та інших африканських країн.

Експерти з питань СПБО піддали критиці поведінку лідерів ЄС під час кризи у Малі, коли європейські урядовці не відрядили туди бойові групи, створені саме для таких операцій.

При цьому навіть сукупних потужностей Великої Британії та Франції недостатньо, щоб забезпечити безпеку у Європі. Так, тодішній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен у 2013 році прокоментував, що без допомоги США операції у Малі та Лівії не могли б бути успішними. Під час Мюнхенської конференції безпеки він зауважив, що США були змушені надати європейцям принаймні дві спроможності: засоби розвідки та повітряні танкери для заправки літаків, та заохотив ЄС інвестувати у власні оборонні технології.

Інвестиції та матеріальне забезпечення є ще одним слабким місцем оборонної політики ЄС.

Розбудова власної військової спроможності була б для ЄС дуже коштовною ініціативою, і навіть тоді вона навряд чи могла б дорівнятися спроможностями до НАТО. Більшість європейських держав-членів НАТО і так не підтримують витрати на оборону на рівні 2% ВВП, як того вимагає Альянс.

Навіть зараз, із відкритим збройним конфліктом на своєму кордоні, ЄС не збільшує витрати на оборону: за даними консультаційної агенції з питань оборони IHS Jane, Німеччина у 2015 році скоротила оборонний бюджет до 1,09% ВВП, а Франція лишила на рівні попереднього року у номінальному вираженні.

Також відкритим залишається питання щодо того, як довести необхідність європейської армії виборцям. Опитування європейської думки "Євробарометр", проведене у листопаді 2014 року, коли російсько-український конфлікт тривав вже дев’ять місяців, підтверджує, щовійськові конфлікти не входять у коло європейських страхів.

Тероризм був найменш згадуваним приводом для занепокоєння з тринадцяти можливих, а закордонні конфлікти взагалі не були включені у список можливих відповідей. 

Навіть якщо за якихось фантастичних умов європейська армія таки була б створена, розраховувати на неї як на інструмент допомоги Україні було б принаймні наївно: європейська нерішучість та тиск з боку Москви грають не на користь Києва.

eurointegration
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Происшествия
Сегодня последний день агитации перед вторым туром выборов президента Украины. В 19.00  на стадионе "Олимпийский" в Киеве пройдут предвыборные дебаты кандидатов – шоумена и продюсера Владимира Зеленского и действующего президента страны Петра Порошенко. \
Общество
В Виннице мужчина, который был в плену «ДНР», вышел с единичным пикетом в поддержку кандидата в Президенты Украины Петра Порошенко. На плакате мужчины пишет: «Если не Порох, то Л/ДНР будет здесь. Я был в плену ». Об этом сообщила в Facebook Светлана Бондарь.
Криминал
18 апреля в Шаргородскому районе работники полиции задержали подозреваемого, причастного к избиению 87-летней пенсионерки. Сейчас женщина находится в реанимации с тяжелыми травмами головы и туловища.Об этом сообщает отдел коммуникации ГУ ЧП в Винницкой области.В полицию около 20:10 часов поступило сообщение из районной больницы о госпитализации в реанимационное отделение 87-летней жительницы района с тяжелыми травмами головы и туловища.Как рассказал началь...
Общество
18 апреля Винницу посетила делегация из Польши - представители завода-изготовителя общественного транспорта SolarisОсновная цель визита - презентация своей продукции. А именно электробусов. Сегодня руководство города заинтересовано в применении такого вида машин в нашей сети общественного транспорта. Насущная необходимость есть. Изучаются технические возможности эксплуатации электробусов: их выносливость в различных погодных условиях, способности к сложном...
Общество
В Виннице дорожники завершили асфальтирование Центрального моста, а именно его пешеходной части. Работы провели перед открытием фонтана «Рошен», которое состоится в субботу, 20 апреля.«Теперь жители и гости города смогут безопасно и комфортно попасть из центра на # фонтан, а также наблюдать за действом с моста», - написал в facebook советник городского головы Виктор Перлов. Он также добавляет, что новое асфальтовое покрытие будет служить гидроизоляцией и с...
Новости компаний
Дети взрослеют удивительно быстро. И все раньше и раньше начинают стремиться к самостоятельности. Самостоятельно ходить в секцию, возвращаться со школы или играть на улице без присмотра. Даже самый самоотверженный родитель не в состоянии быть с ребёнком каждую минуту. Но для каждого родителя всегда важно знать, что ребенок в безопасности. Смарт-часы для детей решают эту проблему. Они позволяют не только знать, где ребёнок, но и как и с кем он общается. Это...
Общество
21 апреля в Украине состоится второй тур президентских выборов. За победу будут бороться 2 кандидата - действующий глава государства Петр Порошенко и  Владимир Зеленский. В это воскресенье населения Украины сделает окончательный выбор и решит, кто будет занимать самую высокую политическую должность.Редакция Vinbazar поинтересовалась у винничан, кому они отдадут свой голос. Во время первого тура симпатии избирателей разделились. Согласно информации Централь...
Общество
После поминального обеда в селе Гунча Гайсинского района 11 апреля в инфекционное отделение Гайсинской ЦРБ с диагнозом «острая кишечная инфекция» были госпитализированы шесть взрослых. Пострадавшие сидели за одним поминальным столом. Исследуя вспышку инфекции, специалисты ГУ Держпродспоживслужбы в Винницкой области выяснили, что блюда в частный дом привезли из кафе, расположенного в Гайсине.Как отмечают в Главном управлении, на поминках присутствовали 16 ч...
Общество
Друзі! Потрібна Ваша допомоги для маленької Ангелінки з Вінничини. У три роки в дитини почали проявлятися симптоми хвороби у вигляді психічних розладів. В дівчинки виявили гамартому гіпоталамуса – вид пухлини головного мозку. Результати аналізів, які здавали в Києві, невтішні. МРТ показало, що новоутворення досить велике – 11 міліметрів.  Зараз їй 7 років і симптоми тільки погіршуються. Вона боїться великого скупчення людей, замкнутого простору, стає плакс...
Новости по теме
«Если не Порох, то «Л/ДНР» будет здесь», - в Виннице бывший военнопленный вышел с пикетом (фото)
Представители польского завода представили в Виннице электробусы (Фото)
Перед открытием фонтана в Виннице заасфальтировали тротуар на мосту (ФОТО)
Опрос: за кого будет голосовать Винница 21 апреля (Видео)
В Винницкой области отравились шесть человек, общепит временно закрыли
Потрібна Ваша допомоги для маленької Ангелінки з Вінничини (фото, відео)
В Виннице временно ограничат движение по улице Замостянской
Как Винница готовится к празднованию Дня Европы
Операция отменяется. Преимущества эмболизации при лечении миомы матки в Виннице (ВИДЕО)
Найкраще - дітям! Міні-садочок "Я-особистість" в Вінниці запрошує діток