• Головна
  • Маму неповнолітнього Андрія Романюка судили за те, що відпустила сина на війну
20:28, 18 березня 2015 р.

Маму неповнолітнього Андрія Романюка судили за те, що відпустила сина на війну

19 березня, Андрієві Романюку виповниться 17 років. На початку березня він повернувся із зони АТО, де провів п’ять місяців. А в 15 він був на Майдані. Коли снайпери стріляли на Інститутській, витягував поранених і вбитих. За пропуски занять юного «майданівця» відрахували з Вінницького коледжу харчових технологій. Його маму, Олену Петрівну, оштрафували за неналежне виховання сина.

З Майдану Андрій разом з друзями відправився в добровольчий батальйон «Айдар». Пробув там недовго. Каже, коли дізналися, що йому тільки 16, не захотіли мати проблем. Відправили додому.  Повернувшись у Вінницю, вступив у вище профтехучилище №11. Вивчав спеціальність автослюсаря. Таку само, як раніше у коледжі, звідки його відрахували за пропуски занять. Історія могла повторитися. Вже був підготовлений наказ на відрахування хлопця з ПТУ №11.  На щастя, все обійшлося. Мама хлопця вдячна за те, що сина не відрахували, а її не позбавили батьківських прав, дирекції училища і особливо керівнику волонтерської групи Олені Верлан-Кульшенко.

Не називайте батальйон

- Коли я читав в Інтернеті, що «сепари» просуваються все далі й далі, сказав мамі, що не можу сидіти вдома, - розповідає Андрій. – Бо якщо сидіти, то вони скоро постукають до нас у двері і скажуть, створюйте якусь свою республіку. Це я так готував її морально.  Знав, що мама проти, щоб я йшов на війну. Тому пішов з дому тоді, коли її не було. Тато постійно в селі. Подзвонив мамі з поїзда. Загін, в який мене мали взяти, знайшов через Інтернет. Але не взяли. Злякалися, що нема навіть 17-ти. І я, на радість мамі, повернувся додому. Знов став ходити в училище.

Андрій називає приблизно десять батальйонів, куди він просився. У кожен з них готові були взяти хлопця з майданівським гартом. Та не брали. Каже, як тільки дізнавалися про вік, розмова на цьому закінчувалася. Хто стукає, тому відчиняють. Так вийшло і в мене. В одному з добровольчих підрозділів, причому, з доброю славою, закрили очі на мої 16 років. І я знов тишком від мами поїхав з дому.

- Ще коли Андрій був на Майдані, вдивлялася у кожну цяточку на екрані телевізора,  чи, бува, то не його голова мелькає, - розповідає пані Олена. – То були валідольні дні. Він же був у тому пеклі, коли розстрілювали снайпери на Інститутській. Телефон з рук не випускала. Десятки разів дзвонила. Почую голос – і відключаю номер. Майдан кінчився, а він знов у пекло.

За сина – повістка на суд

Мати всіляко намагалася вирвати сина з війни. Розуміла, що це не місце для таких, як її Андрій. А тут ще й з училища раз по раз нагадували про те, що Андрій пропускає заняття і це може закінчитися для нього відрахуванням.  Жінка вирішила звернутися по допомогу до волонтерів.

- Зайшла в Інтернет, побачила немало номерів телефонів волонтерських організацій, а один з них був такого самого оператора, як у мене, - каже пані Олена. – Відповіла жінка з таким ім’ям, як у мене. Це була Олена Верлан-Кульшенко. Доки житиму, дякуватиму їй, що не тільки допомогла забрати сина з війни. Залагодила питання з дирекцією училища. Дала на суд адвоката. Та ще й стала для Андрія дуже авторитетною людиною. Бачу по ньому, що таку жінку він не зможе підвести.

Протягом чотирьох тижнів Олена Верлан майже щодня, а то й по декілька разів на день, спілкувалася по телефону з Андрієм. Зізнається, спочатку він нагадував собою «їжачка». Не піддавався на жодні умовляння повернутися на навчання. Проте з часом крига скресла. Тим часом мати хлопця отримала повістку на суд. В училищі звернулися до служби у справах дітей міськради про те, що учень понад три місяці не з’являється на заняття. Звідти передали документи до міліції у справах неповнолітніх. Інспектор на підставі такого звернення подала позов до суду. Олені Романюк інкримінували неналежне виховання сина, що передбачає, зокрема, позбавлення материнських прав.

-Те, що син виріс патріотом, не означає, неналежне виховання, - каже мати хлопця. – Якщо він на перше місце поставив захист України, а на друге навчання, то що, за це мене треба судити?

Андрій з бійцями батальйону (другий ліворуч у нижньому ряду). Вони не побоялися взяти 16-літнього до себе

З поїзда зустріла волонтер

Судове засідання відбулося 4 березня. Андрій приїхав додому вранці напередодні.  Зізнається, що якби йшлося тільки про навчання, можливо, проігнорував би судове засідання.

- Волонтер Олена Верлан мені пояснила, що можуть виникнути проблеми з квартирою, - каже хлопець. – Наша квартира не приватизована. Якби маму позбавили прав, а мене відправили в інтернат, то держава могла б пред’явити претензії на частину площі. Тому я приїхав, щоб бути особисто на суді.

З поїзда  Андрія зустрічала згадана Олена Верлан. Посадила в машину і повезла з собою. Не додому. В училище. Перед тим пані Олена вже була у директора. Заступилася за юного бійця. Просила не спішити з відрахуванням. Дала слово, що «витягне» його з АТО.

- Мені б побритися, вмитися з дороги, - казав Андрій, коли зрозумів, що його везуть в училище. – Встигнеш. Борода не зашкодить спілкуванню.

В училищі Андрій дав розписку про те, що зобов’язується скласти всі «хвости». Журналісту RIA зізнався, що заборгував аж 11 предметів. 17 березня, коли ми спілкувалися в училищі, хлопець сказав, що два іспити вже склав. 4 березня разом з мамою він постав у залі суду перед суддею міського суду. Попросив долучити до матеріалів справи подяку комбата, а також довідку про те, що весь час прогулів в училищі провів у зоні бойових дій. Як пояснила керівник апарату міського суду Неля Гудемчук, суддя під час розгляду справи «закрила» її за відсутністю складу правопорушення. Підтримати на суді маму й сина волонтер пані Верлан надіслала адвоката.

Не робіть з хлопця героя

Директор ПТУ №11Михайло Бевх позитивно оцінює вчинок свого учня у прагненні стати на захист держави. Такої ж думки його заступники, соціальний педагог.

- Знаю про це тому, що ми всі разом радилися. Як бути з учнем Романюком, - каже Михайло Бевх. – У всіх була однакова думка – стати на сторону учня. Але ж є ще закон. Тому змушені були поставити до відома комісію у справах неповнолітніх. Тепер взяли відповідальність за те, що не відрахували учня за значну кількість пропусків. Хочемо вірити, що Андрій не підведе нас.

Директор просить не робити з хлопця героя не тому, що він не заслуговує на таке. Каже, завтра ще хтось виявить бажання  наслідувати його приклад. І потягнеться ниточка. Хоча при цьому згадує епізоди з книг і фільмів, коли в роки війни з фашистами, теж воювали діти. Педагоги, з якими спілкувався журналіст, переконані, що неповнолітні не повинні бути там, де рвуться снаряди і лунають постріли. На запитання одногрупників Андрія, чи є такі, що готові стати на захист держави, хлопці звернули увагу на одного з них. Що радить таким сам Андрій?

- Не можу і не маю права давати такі поради, - каже він. – Я тільки розповідаю про те, що на них там чекає. Рішення має приймати кожен особисто.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...