• Головна
  • У Вінниці розробили унікальні комплекси повітряної розвідки
14:20, 24 березня 2015 р.

У Вінниці розробили унікальні комплекси повітряної розвідки

Незабаром в Україні можуть з’явитися власні розвідувальні підрозділи, які стануть з повітря спостерігати за територією, контрольованою ворогом. На сьогодні більшість безпілотників, що використовується українськими військовими в зоні АТО, працює над локальним завданням. У Вінниці пропонують системний підхід до розвідки та вже створили передумови для озброєння Збройних Сил і Нацгвардії надсучасними моніторинговими комплексами, які коштуватимуть значно дешевше, ніж зарубіжні аналоги.

За словами колишнього голови Вінницької ОДА Анатолія Олійника, вперше ідея щодо створення програми для розробки безпілотників прийшла в травні минулого року. Для реалізації цієї мети влада зібрала однодумців. Вже на початку осені при Вінницькому національному технічному університеті був створений спеціальний центр «Небесна долина», який поєднав військових, науковців, інженерів-конструкторів різного фаху, картографів, авіамоделістів та науковців. Спочатку ідею мали впроваджувати виключно для вінницького 9-го батальйону територіальної оборони, але згодом результати показали, що розробки будуть корисні для кожного з підрозділів ЗСУ.

«За позабюджетні кошти ми оснастили центр усім необхідним обладнанням, але не афішували цю роботу. Сьогодні вже можемо казати про певні успіхи. Перш за все вони стосуються того, що наші фахівці комплексно підійшли до вирішення нагальних питань розвідки. Вони розробили кілька варіантів «комплексів». Найбільш потужний з них включає чотири літальних апарати, дві наземні станції та управляється навченим персоналом з числа військових», - розповідає Анатолій Дмитрович.

На сьогодні вінницькі інженери розробили чотири варіанти таких комплексів. Вони принципово відрізняються від аматорського авіамоделювання, хоча певним чином саме ідеї вітчизняних «кулібіних» взяті за основу, але в кінцевому результаті конструкції вийшли суттєво вдосконаленими та з власними «родзинками».

«Ми не ставили перед собою завдання розробити модель безпілотника. Вони є в достатній кількості, але нашими зусиллями покращені відповідні вузли. Наприклад, інерційна система навігації та автоматизованого управління. Ми розробили власне програмне забезпечення для управління та дешифрування інформації, коли отримавши дані знімків, фахівець надасть артилеристам координати цілі з точністю до кількох сантиметрів», - пояснює директор центру «Небесна долина» Леонід К.

Розробки вінницьких конструкторів вже презентувалися в Міністерстві оборони. Окрім технічних характеристик співробітники центру акцентують увагу на тому, що вітчизняні комплекси значно дешевші за зарубіжні аналоги. Так, якщо американська система, яка керує безпілотниками з дальністю польоту до 50 кілометрів, коштує майже $1 млн., то вінницький комплекс з ідентичними можливостями обійдеться на рівні $15 тисяч.

Щодо інших параметрів, то вітчизняні моделі розраховані на різний термін перебування в повітрі та дистанцію, але на сьогодні вони значно кращі за багато зарубіжних аналогів. Більшість з апаратів, які є на озброєнні ворога не перебувають в небі більше години, вінницькі розробки дозволяють п'ятигодинне дослідження.

«Ми звикли до моделей, які нагадують мініатюрні літаки. Крім них в нас є мультироторні апарати з вертикальним підняттям в повітря. З висоти в 100 метрів він дозволяє детально «роздивитися» територію радіусом 40 кілометрів», - уточнює Леонід Григорович.  

В польових умовах техніка власного виробництва більш пристосована для використання, ніж імпортна, оскільки простіша в обслуговуванні. Розуміючи це, в «Небесній долині» вже підготували до десятка операторів власних комплексів, які на лінії фронту зможуть не тільки користуватися обладнанням, дешифрувати та надавати інформацію, але й виконувати дрібний ремонт літальних апаратів.

Моделі вінницьких розробників готові до серійного виробництва. Питання лише за замовленнями та коштами. Як запевняє А. Олійник, в бюджеті Міноборони на 2015 рік передбачені сотні мільйонів гривень на придбання безпілотників. На думку військових експертів оборонного відомства, вінницькі комплекси є одними з найкращих в Україні, тому мають шанс скласти гідну конкуренцію на конкурсі зарубіжним аналогам.

Більш того, розробки «Небесної долини» хоч завтра можуть серійно випускатись на місцевих підприємствах. Таким чином в найкоротшій термін як Збройні сили, так і Нацгвардію можна підсилити «очами», які вже пройшли випробування в тестовому режимі. До речі, саме для навчання в техуніверситеті зробили кілька моделей-«тренерів», на яких навчають майбутніх операторів комплексів. Якщо справжні безпілотники та системи управління співробітники центру поки що «ховають» від журналістів, то навчальним процесом залюбки діляться. Науковці центру створили програму підготовки операторів, яка дозволяє в стислі терміни випускати фахівців з повітряної розвідки в достатній для потреб військових кількості.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...