Скасування виданих віз – нова практика в Шенгені. Поради заявникам

На тлі не надто оптимістичних повідомлень про перспективи безвізового режиму візова практика знову набуває великого значення. На жаль, і тут приємних новин небагато.

Наприкінці 2014 року в посольствах низки європейських країн набув поширення феномен, з яким українці досі майже не стикалися.

Консульства почали "відкликати" візи тих заявників, які, отримавши візу, скасували бронювання готелю. Навіть якщо зміна готелю була обґрунтованою.

Дипломати переконують, що ця практика – абсолютно законна. І візовий кодекс дійсно надає їм таке право.

До "Європейської правди" протягом місяця надійшло одразу декілька повідомлень про такі випадки, у двох з них співрозмовники погодилися повідомити редакції візові та інші персональні дані, які дозволяють нам стверджувати – проблема дійсно існує.

І під її дію часом потрапляють добропорядні українці, аж ніяк не потенційні нелегальні мігранти.

Словацька гостинність

"Ми запланували поїздку до Словаччини на Новий рік та Різдво. На Trip Advisor я знайшов будинок, зв’язався з власниками, зробив попередню оплату через Paypal. В мене вже була довгострокова австрійська бізнес-віза, у дружини візи не було", - розповів киянин Дмитро, який попросив не наводити в статті його прізвище.

"Я завжди був прихильником чесності з посольствами, ми завжди самі подаємо документи. Та цього разу консульство Словаччини відмовилося їх прийняти, бо підтвердження було "не на офіційному бланку" та не було документів про ведення готелем підприємницької діяльності. Ми зв’язалися із власниками і лише тоді виявилося, що вони не сплачують податків, а тому не можуть зробити те підтвердження, якого вимагає посольство", - розповів він.

Нагадаємо, проплату за новорічне проживання вже було здійснено.

Подальші дії Дмитра та його дружини Дар'ї були прогнозованими – так вчинив би, мабуть, кожен на їхньому місці.

"Ми вирішили забронювати готель на booking.com, отримали від них підтвердження, документи про їхню реєстрацію та подали все це до консульства, а після отримання візи – скасували бронювання. За кілька днів консульство викликало мою дружину на додаткову співбесіду.

Віце-консул звинуватила мою дружину у брехні. Мовляв, вона взагалі збиралася їхати не до Словаччини, а до Австрії, але боялася, що в австрійському посольстві їй би відмовили у візі. 

Звичайно ж, це повна нісенітниця!!!"

 

Історія на цьому не закінчилася. Візовий кодекс дозволяє подаватися на візу повторно в разі відмови. Цього разу сімейна пара проплатила повну вартість готелю (щоби зняти підозри у подальшому скасуванні броні), але тепер консульство Словаччини... відмовилося  приймати документи!

"Отже, ми витратили гроші на візовий збір, купу часу та нервів, я втратив гроші при бронюванні готелю, моя дружина отримала ярлик "брехунки" від віце-консула Словаччини. От скільки зусиль та коштів знадобилося задля "задоволення" провести новорічні та різдвяні свята у Словаччині", - розчаровано каже Дмитро.

Німецька коректність

В німецькому консульстві, до слова, все відбувається принципово інакше. Образливих слів ви тут не почуєте, бо з вами... просто не розмовлятимуть.

Олег Лоя – приклад українця з чудовою візовою історією. Дворічна британська віза з дозволом на роботу, національна віза Швеції майже на рік, шенген Норвегії, два німецьких шенгени та декілька інших. Візових правил не порушував, в блок-списку шенгенської системи не значиться.

Більше того – він був настільки впевнений у своїй "візовій чистоті", що вирішив поскаржитися до Берліна на нечемне поводження в консульстві. А також на дивну видану візу – "мультик" тривалістю 2,5 місяці, тоді як він повідомляв консульство про другу заплановану поїздку, що мала відбутися за три місяці після початку дії візи.

Берлін, схоже, доручив консулу розібратися з проблемним випадком. Але реакція консула виявилася неочікуваною для скаржника.

"Жодних дзвінків не було. Я просто отримав листа, в якому мене повідомили, що мою візу скасовано", - розповів Олег.

В листі консул німецькою мовою повідомив заявникові причину скасування: "бронювання готелю та літака було скасовано вами одразу після отримання візи".

Наш співрозмовник має пояснення: "Я все скасував, оскільки потрапив до лікарні й досі ще тут. А вони раді старатися – не  дізнавшись про обставини, відкликали візу!"

 

Ми не маємо на меті з’ясовувати, чи правду каже Олег про мотиви відмови від поїздки. Водночас, можемо повідомити: в німецькому консульстві нам підтвердили, що не вважають необхідним консультуватися із особою, чия віза скасовується.

"Віза має бути відкликана в разі, якщо підстав для її видачі більше не існує. А це – саме ті випадки, коли бронювання готелю скасовується туристом після отримання візи", - пояснив "Європейській правді" речник посольства Німеччини в Україні Крістофер Фукс.

В інтернеті нескладно знайти інформацію також про інші схожі нещодавні випадки. До слова, форуми свідчать, що німці – традиційно одне з найбільш "суворих" консульств шенгену – практикують скасування віз не лише в Україні, але й в Росії.

То ж це точно не є ознакою негативного ставлення саме до наших заявників.

Законність дій посольств

Дипломати зазначають: відкликання віз насправді є законною дією, ця можливість передбачена ст.34 Візового кодексу ЄС, який діє ще з 2010 року.

Просто досі у консулів було таке право, а тепер – з’явилася практика.

Це – реакція консульств на хитрощі, які ми, українці, звикли вважати нормальною практикою. Але будемо чесні з собою – з точки зору консула фіктивні бронювання готелів є обманом.

Ми шукаємо та ділимося один з одним інформацією про те, в якому консульстві легше отримати візу, і пробуємо подаватися саме там: бронь готелю, бронь квитка, і віза готова!

Два роки тому таким консульством була Словаччина, що розпочала видавати мультивізи туристам. Через це до словаків з’явилися претензії  з боку інших держав Шенгену і Братислава була вимушена зробити крок назад у полегшенні візового режиму.

"Ми тепер вимушені перевіряти, чи громадянин використовував видану візу коректно. Адже в 2013 році міграційна поліція з’ясувала, що

близько 50% українців, що отримали словацьку візу, жодного разу не приїхали на територію Словаччини.

Тому у 2014 році ми отримали зміни до інструкції щодо видачі віз. Минулого року ми почали частіше застосовувати право на відкликання візи, яке надається нам візовим кодексом", - повідомив Європейській правді речник посольства Словаччини Павел Хробак.

Як обійти небезпеку

А тепер – до реалій.

Лишимо в стороні думки про те, що бронювання не може бути скасоване...

Звичайно ж може! Більше того, часто це не є ознакою некоректних дій. Можна знайти готель за  кращою ціною чи з’ясувати, що на лижному курорті, куди ви вирішили поїхати, цього року немає снігу, але він є в сусідньому селі.  То який сенс лишати старе бронювання?

І в німецькому, і в словацькому консульстві повідомили "Європейську правду", що у туристів в цьому разі є можливість уберегти себе від анулювання візи.

"Туристичні фірми нас інформують про зміни планів, якщо такі мають місце. Потрібно, щоби індивідуальні туристи так само нас інформували. Достатньо написати e-mail в посольство, зазначивши дані паспорта, номер візи та інформацію про зміни", - пояснив речник словацького посольства, що перевірив цю можливість у співробітників консульського відділу.

"Якщо ви хочете просто змінити бронювання – припустимо, якщо є варіант з кращою ціною, варто проінформувати про це консульство. В цьому разі ми вважатимемо, що вимоги візового кодексу й надалі виконуються", - підтвердив його колега з посольства Німеччини.

Ще одна практична порада – в жодному разі не скасовуйте бронь відразу по тому, як отримали візу. Для консулів це – вірна ознака обману.

І тут з ними складно не погодитися.

"Пані (Дар'я, героїня нашого словацького епізоду) отримала паспорт у консульстві у проміжку між 14:00 та 14:30. А в 14:33 того ж дня готель повідомив, що вона скасувала бронювання!", - розповів представник словацького диппредставництва.

Зазначимо, що скасування віз (принаймні поки що!) не є надто поширеною практикою і стосується лише частини посольств. Переважно відкликають візу ті посольства, які перед тим вимагали додаткові документи з готелю.

Адже тоді в готелі розуміють, що їх змусили робити фіктивні довідки, та мають підстави повідомити про це консульство.

Якщо ж ви просто забронювали житло на booking.com, а далі скасували бронювання, цієї небезпеки немає. Є хіба що можливість того, що посольський співробітник вирішить перевірити дані раніше виданої візи та випадково розкриє обман.

В кожному разі, нам доведеться миритися з оновленою візовою практикою посольств.

І сподіватися, що зрештою – в кращому випадку з 2016 року – ЄС нарешті скасує візи для короткострокових поїздок українців.

Адже нині всі – і українці, і навіть більшість консульських співробітників чудово розуміють, що

існуючий візовий режим є перш за все перепоною для добропорядних подорожуючих.

Детальніше про це – на "Європейській правді" вже ближчим часом, в одному з наступних матеріалів з візової тематики.

eurointegration
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Бизнес
Для Севериновской ОТГ, что в Жмеринском районе Винницкой области, приобрели первую в Украине мусоросортировочную станцию ​​на колесах.Это пилотный проект как для компании-производителя, так и для Украины в целом. Конструкция станции позволит работать с мусором на территории двух сельских советов ОТГ - Севериновской и Чернятинской. Приобрели технику на средства экологического фонда - 85% стоимости профинансировали из областного бюджета, еще 15% - из местног...
Культура
20 октября в Виннице завершился трехдневный фестиваль искусств Air ГогольFest 2019. В последнюю ночь на сцену поднимались хип-хоп исполнительница Alyona Alyona, писатель Сергей Жадан вместе с группой "Линия Маннергейму" и коллектив "Вагоновожатые". На заключительный концерт приходили целыми семьями. Третий день фестиваля оказался достаточно людным. Посетители приходили семьями, с детьми и даже вместе с младенцами в колясках и в слингах. Первыми выступали "...
Общество
На следующей неделе с 21 по 27 октября в Виннице жители шести улиц сидеть девять часов без света.Какие дома попадают под обесточивание от «Винницаоблэнерго», читайте дальше.Электричества проводить плановые ремонтные работы с 8 до 17 часов.В понедельник, 21 октября, на улице Янгеля через текущий ремонт не будет света.Во вторник, 22 Октябре 2019, также отключат электроэнергию жителям ул. Я. Гальчевського.В среду, 23 октября, 9:00 сидеть без света жители улиц...
Спорт
При поддержке родных стен и болельщиков 19 октября винницкая «Нива» одолела «Чайка с Киевщины со счетом 2:0. Винничане больше хотели победы, действовали мощно и имели преимущество, а забили по голу в каждом тайме.Как отмечает клубная пресс-служба, в дебюте поединка активность проявляли гости из села Петропавловская Борщаговка, что рядом со столицей. Но жителям удался розыгрыш свободного удара. На 19 минуте капитан «Нивы» Игорь Маляренко хорошим ударом голо...
Культура
18 октября на бывших территориях завода "Кристалл" начался нынешний фестиваль современного искусства Air Гоголь Fest.Масштабное трехдневное событие открылось впечатляющей оперой-реквиемом IYOV, которая входит в десятку лучших опер мира и собрала полный аншлаг в зале музыкального колледжа им. Леонтовича. Но большинство событий все же происходило на "Кристалле". Множество инсталляций и художественных перформансов, концерты и поэтические чтения, выставки, кин...
Криминал
Полиция Винницкой области опубликовала фото мужчины, которого подозревают в совершении кражи из магазина «Ева», что на улице Грушевского.«Винницким отделом полиции устанавливается личность мужчины, который может быть причастен к совершению 2 сентября 2019 кражи из магазина «Ева», расположенного в Виннице на ул. Грушевского, 66.Просим граждан, которым известна какая-либо информация об указанном лице, звонить по номерам: (0432) 59-49-00 или 102 », - информир...
Культура
19 октября в Виннице начался Рыцарский турнир памяти Героя Небесной Сотни Максима Шимко, который продлится два дня. Действо происходит на территории бывшего кинотеатра «Россия».По словам руководительницы клуба исторической реконструкции «Аркона» Ольги Грабовской, нынешний турнир - особенный. Кроме соревнования рыцарей, которых будет около сотни со всех уголков Украины, для зрителей подготовлено полноценную концертную программу, которая включает в себя выст...
Новости компаний
По официальной статистике, только за 2018 год мировой ущерб от кражи персональных данных и внедрения вредоносных кодов на коммерческих сайтах составил свыше 45 млрд. долларов. Кибер-преступники не останавливаются на знакомых уже методиках, совершенствуя и развивая их. О новых «веяниях» в сфере цифрового криминала рассказывает Игорь Корноушенко, который является ведущим экспертом с построения систем безопасности украинского системного интегратора – компании...
Происшествия
Сегодня, 19 октября, на пересечение улиц Тимирязева Стрелецкая водитель трамвая снес автомобиль. Свидетели ДТП в социальных сетях сообщают, что один мужчина погиб, женщину и еще одного парня забрала карета скорой помощи. Дополняется ...