Скасування виданих віз – нова практика в Шенгені. Поради заявникам

На тлі не надто оптимістичних повідомлень про перспективи безвізового режиму візова практика знову набуває великого значення. На жаль, і тут приємних новин небагато.

Наприкінці 2014 року в посольствах низки європейських країн набув поширення феномен, з яким українці досі майже не стикалися.

Консульства почали "відкликати" візи тих заявників, які, отримавши візу, скасували бронювання готелю. Навіть якщо зміна готелю була обґрунтованою.

Дипломати переконують, що ця практика – абсолютно законна. І візовий кодекс дійсно надає їм таке право.

До "Європейської правди" протягом місяця надійшло одразу декілька повідомлень про такі випадки, у двох з них співрозмовники погодилися повідомити редакції візові та інші персональні дані, які дозволяють нам стверджувати – проблема дійсно існує.

І під її дію часом потрапляють добропорядні українці, аж ніяк не потенційні нелегальні мігранти.

Словацька гостинність

"Ми запланували поїздку до Словаччини на Новий рік та Різдво. На Trip Advisor я знайшов будинок, зв’язався з власниками, зробив попередню оплату через Paypal. В мене вже була довгострокова австрійська бізнес-віза, у дружини візи не було", - розповів киянин Дмитро, який попросив не наводити в статті його прізвище.

"Я завжди був прихильником чесності з посольствами, ми завжди самі подаємо документи. Та цього разу консульство Словаччини відмовилося їх прийняти, бо підтвердження було "не на офіційному бланку" та не було документів про ведення готелем підприємницької діяльності. Ми зв’язалися із власниками і лише тоді виявилося, що вони не сплачують податків, а тому не можуть зробити те підтвердження, якого вимагає посольство", - розповів він.

Нагадаємо, проплату за новорічне проживання вже було здійснено.

Подальші дії Дмитра та його дружини Дар'ї були прогнозованими – так вчинив би, мабуть, кожен на їхньому місці.

"Ми вирішили забронювати готель на booking.com, отримали від них підтвердження, документи про їхню реєстрацію та подали все це до консульства, а після отримання візи – скасували бронювання. За кілька днів консульство викликало мою дружину на додаткову співбесіду.

Віце-консул звинуватила мою дружину у брехні. Мовляв, вона взагалі збиралася їхати не до Словаччини, а до Австрії, але боялася, що в австрійському посольстві їй би відмовили у візі. 

Звичайно ж, це повна нісенітниця!!!"

82b3b4f-60.jpg
 

Історія на цьому не закінчилася. Візовий кодекс дозволяє подаватися на візу повторно в разі відмови. Цього разу сімейна пара проплатила повну вартість готелю (щоби зняти підозри у подальшому скасуванні броні), але тепер консульство Словаччини... відмовилося  приймати документи!

"Отже, ми витратили гроші на візовий збір, купу часу та нервів, я втратив гроші при бронюванні готелю, моя дружина отримала ярлик "брехунки" від віце-консула Словаччини. От скільки зусиль та коштів знадобилося задля "задоволення" провести новорічні та різдвяні свята у Словаччині", - розчаровано каже Дмитро.

Німецька коректність

В німецькому консульстві, до слова, все відбувається принципово інакше. Образливих слів ви тут не почуєте, бо з вами... просто не розмовлятимуть.

Олег Лоя – приклад українця з чудовою візовою історією. Дворічна британська віза з дозволом на роботу, національна віза Швеції майже на рік, шенген Норвегії, два німецьких шенгени та декілька інших. Візових правил не порушував, в блок-списку шенгенської системи не значиться.

Більше того – він був настільки впевнений у своїй "візовій чистоті", що вирішив поскаржитися до Берліна на нечемне поводження в консульстві. А також на дивну видану візу – "мультик" тривалістю 2,5 місяці, тоді як він повідомляв консульство про другу заплановану поїздку, що мала відбутися за три місяці після початку дії візи.

Берлін, схоже, доручив консулу розібратися з проблемним випадком. Але реакція консула виявилася неочікуваною для скаржника.

"Жодних дзвінків не було. Я просто отримав листа, в якому мене повідомили, що мою візу скасовано", - розповів Олег.

В листі консул німецькою мовою повідомив заявникові причину скасування: "бронювання готелю та літака було скасовано вами одразу після отримання візи".

Наш співрозмовник має пояснення: "Я все скасував, оскільки потрапив до лікарні й досі ще тут. А вони раді старатися – не  дізнавшись про обставини, відкликали візу!"

97079e2-1.jpg
 

Ми не маємо на меті з’ясовувати, чи правду каже Олег про мотиви відмови від поїздки. Водночас, можемо повідомити: в німецькому консульстві нам підтвердили, що не вважають необхідним консультуватися із особою, чия віза скасовується.

"Віза має бути відкликана в разі, якщо підстав для її видачі більше не існує. А це – саме ті випадки, коли бронювання готелю скасовується туристом після отримання візи", - пояснив "Європейській правді" речник посольства Німеччини в Україні Крістофер Фукс.

В інтернеті нескладно знайти інформацію також про інші схожі нещодавні випадки. До слова, форуми свідчать, що німці – традиційно одне з найбільш "суворих" консульств шенгену – практикують скасування віз не лише в Україні, але й в Росії.

То ж це точно не є ознакою негативного ставлення саме до наших заявників.

Законність дій посольств

Дипломати зазначають: відкликання віз насправді є законною дією, ця можливість передбачена ст.34 Візового кодексу ЄС, який діє ще з 2010 року.

Просто досі у консулів було таке право, а тепер – з’явилася практика.

Це – реакція консульств на хитрощі, які ми, українці, звикли вважати нормальною практикою. Але будемо чесні з собою – з точки зору консула фіктивні бронювання готелів є обманом.

Ми шукаємо та ділимося один з одним інформацією про те, в якому консульстві легше отримати візу, і пробуємо подаватися саме там: бронь готелю, бронь квитка, і віза готова!

Два роки тому таким консульством була Словаччина, що розпочала видавати мультивізи туристам. Через це до словаків з’явилися претензії  з боку інших держав Шенгену і Братислава була вимушена зробити крок назад у полегшенні візового режиму.

"Ми тепер вимушені перевіряти, чи громадянин використовував видану візу коректно. Адже в 2013 році міграційна поліція з’ясувала, що

близько 50% українців, що отримали словацьку візу, жодного разу не приїхали на територію Словаччини.

Тому у 2014 році ми отримали зміни до інструкції щодо видачі віз. Минулого року ми почали частіше застосовувати право на відкликання візи, яке надається нам візовим кодексом", - повідомив Європейській правді речник посольства Словаччини Павел Хробак.

Як обійти небезпеку

А тепер – до реалій.

Лишимо в стороні думки про те, що бронювання не може бути скасоване...

Звичайно ж може! Більше того, часто це не є ознакою некоректних дій. Можна знайти готель за  кращою ціною чи з’ясувати, що на лижному курорті, куди ви вирішили поїхати, цього року немає снігу, але він є в сусідньому селі.  То який сенс лишати старе бронювання?

І в німецькому, і в словацькому консульстві повідомили "Європейську правду", що у туристів в цьому разі є можливість уберегти себе від анулювання візи.

"Туристичні фірми нас інформують про зміни планів, якщо такі мають місце. Потрібно, щоби індивідуальні туристи так само нас інформували. Достатньо написати e-mail в посольство, зазначивши дані паспорта, номер візи та інформацію про зміни", - пояснив речник словацького посольства, що перевірив цю можливість у співробітників консульського відділу.

"Якщо ви хочете просто змінити бронювання – припустимо, якщо є варіант з кращою ціною, варто проінформувати про це консульство. В цьому разі ми вважатимемо, що вимоги візового кодексу й надалі виконуються", - підтвердив його колега з посольства Німеччини.

Ще одна практична порада – в жодному разі не скасовуйте бронь відразу по тому, як отримали візу. Для консулів це – вірна ознака обману.

І тут з ними складно не погодитися.

"Пані (Дар'я, героїня нашого словацького епізоду) отримала паспорт у консульстві у проміжку між 14:00 та 14:30. А в 14:33 того ж дня готель повідомив, що вона скасувала бронювання!", - розповів представник словацького диппредставництва.

Зазначимо, що скасування віз (принаймні поки що!) не є надто поширеною практикою і стосується лише частини посольств. Переважно відкликають візу ті посольства, які перед тим вимагали додаткові документи з готелю.

Адже тоді в готелі розуміють, що їх змусили робити фіктивні довідки, та мають підстави повідомити про це консульство.

Якщо ж ви просто забронювали житло на booking.com, а далі скасували бронювання, цієї небезпеки немає. Є хіба що можливість того, що посольський співробітник вирішить перевірити дані раніше виданої візи та випадково розкриє обман.

В кожному разі, нам доведеться миритися з оновленою візовою практикою посольств.

І сподіватися, що зрештою – в кращому випадку з 2016 року – ЄС нарешті скасує візи для короткострокових поїздок українців.

Адже нині всі – і українці, і навіть більшість консульських співробітників чудово розуміють, що

існуючий візовий режим є перш за все перепоною для добропорядних подорожуючих.

Детальніше про це – на "Європейській правді" вже ближчим часом, в одному з наступних матеріалів з візової тематики.

eurointegration
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
21 апреля православные христиане отмечают большой праздник – Вербное воскресенье 2019. По традиции, в этот день верующие несут в церкви для освящения ветки распустившейся вербы. Они символизируют пальмовые ветви, которыми приветствовали вход Иисуса в Иерусалим накануне его распятия. "Сегодня" пишут, как правильно провести Вербное воскресенье 2019, а также о главных приметах и обычаях этого праздника.   Приметы на Вербное воскресенье 2019    Освященную верб...
Общество
В Виннице прoшел перфoрманс, нацеленный  на привлечение внимания гoрoжан к экoлoгическим прoблемам. Инициатoрами пoдoбнoй акции выступили студенты биoлoгическoгo факультета Дoнецкoгo нациoнальнoгo университета имени Василия Стуса. «Face of Humanity: Экo-Арт Перфoрманс» прoшел в мoлoдежнoм центре «Квадрат». В рамках мерoприятия были сoзданы четыре oснoвные лoкации: выставка фoтo-рабoт, мoдерн инсталляции, выставка картин мoлoдых сoвременных худoжникoв и пер...
Общество
Об этом говорится в сообщении на странице Подольского зоопарка в соцсети "Фейсбук". По словам директора Подольского зоопарка Евгения Ткачика, беременность длилась девять месяцев. Детеныш родился с полосками на грудной клетке. У малышки хорошо выражены основания рогов. "Это винторогая антилопа Канна, одна из самых крупных антилоп, которые есть вообще. Приобрели мы ее четыре года назад. Самцу тогда было два года, а самке — год. Они достигли полового созреван...
Общество
Винницкие правоохранители совместно с рыбоохранным патрулем проводят рейды по выявлению браконьеров. С начала нерестового периода в пределах водоемов Винницкой области они задержали 45 нарушителей, на которых составлены протоколы. Как сообщают в отделе коммуникаций ГУНП в Винницкой области, в профилактических мероприятиях под условным названием «Нерест» принимали участие сотрудники полиции и управления Государственного агентства рыбного хозяйства. Всех выя...
Общество
По сообщению Винницкого областного центра по гидрометеорологии на территории области сохранится прохладная погода с ночными заморозками на поверхности почвы, временами небольшой дождь.20-21 апреля: переменная облачность. 20 апреля без осадков. 21 апреля ночью без осадков, днем небольшой дождь. Ветер восточный с переходом на северо-западный, 5-10 м / с. Температура ночью 1-6 ° тепла, на поверхности почвы заморозки 0-5 °, днем 11-16 ° тепла.Прогноз на 22-23...
Происшествия
Сегодня последний день агитации перед вторым туром выборов президента Украины. В 19.00  на стадионе "Олимпийский" в Киеве пройдут предвыборные дебаты кандидатов – шоумена и продюсера Владимира Зеленского и действующего президента страны Петра Порошенко. \
Общество
В Виннице мужчина, который был в плену «ДНР», вышел с единичным пикетом в поддержку кандидата в Президенты Украины Петра Порошенко. На плакате мужчины пишет: «Если не Порох, то Л/ДНР будет здесь. Я был в плену ». Об этом сообщила в Facebook Светлана Бондарь.
Криминал
18 апреля в Шаргородскому районе работники полиции задержали подозреваемого, причастного к избиению 87-летней пенсионерки. Сейчас женщина находится в реанимации с тяжелыми травмами головы и туловища.Об этом сообщает отдел коммуникации ГУ ЧП в Винницкой области.В полицию около 20:10 часов поступило сообщение из районной больницы о госпитализации в реанимационное отделение 87-летней жительницы района с тяжелыми травмами головы и туловища.Как рассказал началь...
Общество
18 апреля Винницу посетила делегация из Польши - представители завода-изготовителя общественного транспорта SolarisОсновная цель визита - презентация своей продукции. А именно электробусов. Сегодня руководство города заинтересовано в применении такого вида машин в нашей сети общественного транспорта. Насущная необходимость есть. Изучаются технические возможности эксплуатации электробусов: их выносливость в различных погодных условиях, способности к сложном...
Новости по теме
Вербное воскресенье: приметы праздника и как провести этот день
«Face of Humanity»: винницкие студенты устрoили шoкирующий перфoрманс (ФOТO)
Детеныш весом в полцентнера: Подольский зоопарк в Виннице похвастался пополнением
На Винничине полиция проводит операцию «Нерест»
Какой будет погода в Виннице в день открытия фонтана и на выборы
«Если не Порох, то «Л/ДНР» будет здесь», - в Виннице бывший военнопленный вышел с пикетом (фото)
Представители польского завода представили в Виннице электробусы (Фото)
Перед открытием фонтана в Виннице заасфальтировали тротуар на мосту (ФОТО)
Опрос: за кого будет голосовать Винница 21 апреля (Видео)
В Винницкой области отравились шесть человек, общепит временно закрыли