З низького старту: як молодому спеціалісту побудувати свою кар'єру

Досвід, напрацьований у ВНЗ, репетиція з друзями і заборона на бандани

Ринок працевлаштування переживає не найкращі часи. Досвідчені працівники тримаються за роботу мало не зубами, оскільки бояться скорочень і звільнень. Роботодавці ж, економлячи всіма можливими способами, намагаються не тільки обійтися вже наявними співробітниками, але і завантажити їх додатковою і часто неоплачуваною роботою. За таких обставин молодим фахівцям навіть з числа тих, хто готовий працювати, як бджола, знайти собі місце під сонцем удвічі складніше. Їм і похвалитися поки що нічим, і відзначитися вони ще не встигли, та й подати себе роботодавцю правильно не вміють. HR-фахівці та експерти провідних порталів з пошуку роботи розповіли "Сегодня", як молоді знайти роботу, яку зарплату просити і як поводитися в колективі, щоб вдало розпочати свою кар'єру.

ЗАМКНУТЕ КОЛО: без досвіду не беруть, а напрацювати його не дають

Одна з причин, через яку молодому спеціалісту важко знайти першу роботу, – відсутність досвіду. "Виходить замкнуте коло: після закінчення інституту молодий фахівець не може працевлаштуватися, бо не має виробничого досвіду. А з іншого боку, звідки йому взятися, якщо випускника ніхто не бере саме з цієї причини", – каже спеціаліст з питань працевлаштування рекрутингового агентства "Анкор" Ірина Кононова. Хоча, за її словами, останнім часом у цьому питанні намітився прогрес: деякі роботодавці, оптимізуючи витрати на зарплату новим співробітникам, готові дати шанс молодим фахівцям, які дешевші за досвідчених працівників. "У мене більше 5 років був працівник, зарплата якого становила 10 тис. грн. Я брав його в спокійні часи, фірма могла собі це дозволити. У розпал кризи цей фахівець звільнився, і на його місце я взяв людину без досвіду, але на зарплату майже вдвічі меншу. І я не переживаю: колеги його піднатаскають, і справлятися він буде не гірше за досвідченого співробітника", – розповів Андрій Бєлоухов, директор столичної компанії, що спеціалізується на нерухомості.

НЕ З ПОРОЖНІМИ РУКАМИ. Фахівці з підбору кадрів та HR-фахівці радять претендентам починати підробляти під час навчання, не нехтувати практикою/стажуванням і не упускати можливості пройти тренінги. "Будь-яка активність за майбутньою спеціальністю – це вже досвід і сигнал роботодавцям, що фахівець активний, комунікабельний, не стоїть на місці і готовий розвиватися. Стажування, навіть нетривалий час і без відриву від навчання, або навіть не за тією спеціальністю, на яку претендує здобувач, – це вже практика і робоча дисципліна. Відповідна відмітка в резюме істотно підвищує шанси молодого претендента", – говорить контент-експерт порталу rabota.ua Тетяна Пашкіна. За її словами, сучасні компанії, особливо міжнародні, залюбки беруть до себе стажистів, причому з числа старшокурсників. Правда, деякі відразу попереджають, що практика не оплачується. "Є ВНЗ, де роботодавці стоять у черзі за стажистами. Тому, якщо у студента випадає така можливість, потрібно не сумніваючись погоджуватися на роботу. До того ж, багатьох стажерів після проходження практики працевлаштовують", – говорить експерт.

ПОМИЛКИ: зовнішній вигляд і прості запитання

Іноді здобувач справляє на роботодавця не те враження, яке він очікував, виключно через зовнішній вигляд. "Був випадок, коли на співбесіду на вакансію IT-фахівця прийшов випускник у бандані з черепами і в шкіряному одязі. Або здобувачка на посаду діловода з'явилася у міні-спідниці і з дуже помітним макіяжем. Все це завадило їм стати працівниками нашого підприємства: у компанії такий зовнішній вигляд неприйнятний", – розповіла HR-фахівець київської IT-фірми Наталія Дерев'янко.

Ще одна поширена проблема, про яку говорять роботодавці, – здобувачі не знають, чого хочуть і куди йдуть. Іноді люди не можуть відповісти на найпростіші запитання: ким себе бачите через рік/три/п'ять років. А також нічого не знають про компанію, в яку прийшли на співбесіду. Складається враження, що для людини ця робота неважлива, нецікава спеціальність, і вона навіть не думала, чого хоче на ній досягти, або чого чекає від життя взагалі. В очах роботодавця невиразна відповідь виглядає як спроба знайти будь-яку зайнятість, щоб перечекати до кращого пропозиції. "Мається на увазі, що і працюватиме фахівець, не надто стараючись", – розповідають у рекрутингових агентствах.

РОЗВІДКА І РЕПЕТИЦІЯ. Щоб не провалити співбесіду, необхідно до неї підготуватися. Найбільш вірний спосіб – потрудитися заздалегідь розвідати, чи є дрес-код у компанії, де ви хочете працювати, і які там порядки (як правило, ця інформація відкрита, і її можна знайти в Інтернеті, включаючи відгуки претендентів про роботодавця). Якщо із дрес-кодом з якихось причин у вас не складається, то у виборі вбрання для співбесіди можна зупинитися на загальноприйнятій класиці. Головне, щоб одяг добре сидів – був за розміром і акуратний. Фахівці з підбору персоналу радять: якщо ви не звикли до класичного стилю, якийсь час походіть у такому вигляді вдома, щоб не відчувати себе не в своїй тарілці і не справити враження невпевненої в собі людини.

Також спробуйте прорепетирувати розповідь про себе перед дзеркалом: зверніть увагу на свої рухи, міміку, шкідливі звички, які можуть проявлятися при хвилюванні. "Потім можете повторити "театральну виставу" зі своїм другом або родичем, який зображуватиме роботодавця", – радить керівник аналітичного департаменту Міжнародного кадрового порталу hh.ua Уляна Маслова.

ФАХІВЦІ ДОПОМОЖУТЬ. Якщо все таки у вас є сумніви, звертайтеся за порадами до фахівців кадрових порталів. Можна і в кадрові агентства, але обов'язково ознайомтеся з цінами на послуги.

2_36

Співбесіда. Буде вдалою, якщо все заздалегідь відрепетировано.

ЕЛЕКТРОННА СКРИНЬКА – ВАШЕ ОБЛИЧЧЯ

Перше, що бачить потенційний роботодавець, – ваш лист із резюме у себе на пошті. Навіть такі прості речі, як тема листа, бажана посада та ім'я вашої поштової скриньки, можуть стати причиною того, що спрямоване послання не отримає відгуку. "Якщо роботодавець виставляє вакансію і просить вказати бажану посаду у темі листа, цю умову краще виконати. В іншому випадку ваше резюме може потрапити в скриньку спаму, і роботодавець навіть не дізнається про його існування. Іноді таке може трапитися навіть з правильним листом, тому після його відправлення потрібно зателефонувати в компанію і впевнитися, що воно надійшло", – сказали в одній з найбільших міжнародних компаній із числа найкращих роботодавців за версією порталу rabota.ua.

І ще один важливий момент – заведіть собі поштову скриньку з пристойною назвою. "Це смішно, коли на посаду керівника відділу претендує господиня поштової скриньки sexylady, а менеджером по роботі з клієнтами хоче бути torchok. Не варто дивуватися, що вас не покличуть на співбесіду", – зізнається фахівець з підбору кадрів служби доставки Діана Туполєва.

НІЧОГО, КРІМ ПРАВДИ. Як правило, у молодого спеціаліста після вузівської лави не так вже багато інформації, якою можна зачепити роботодавця. Шукайте родзинки і обов'язково перевірте свій лист на грамотність написання. Мало кого цікавить, як старанно вчорашній студент готувався до пар. Єдине, на чому він може "виїхати", це активність, крім навчання. Обов'язково внесіть у резюме інформацію про курси, тренінги, семінари, наукові конференції, відмітьте волонтерську роботу, підробіток, навіть якщо він був не за фахом, стверджують кадровики. Не зайвим буде попросити письмову рекомендацію з місця практики або стажування та вказати контактні номери осіб, які можуть розповісти про вас. І не намагайтеся обдурити роботодавця. "Був випадок, коли кандидат вказав три контакти, які були недійсними. Мабуть, сподівався, що роботодавець не дзвонитиме за цими номерами", – розповіла директор з підбору персоналу однієї зі столичних фірм Ірина Кобильченко.

4_19

Без обману. Дійсні контакти і справжні рекомендації.

РЕФОРМИ ВІДКЛАДІТЬ НА ПОТІМ

Якщо вас прийняли на бажану посаду і з першого ж дня ви виявили, що в компанії все не так, як ви собі уявляли, а ще раптом вирішили, що знаєте, як все перебудувати, – зупиніться. Не поспішайте критикувати робочий процес і сформовані правила, пропонувати реформи і повчати начальника. Запам'ятайте, що підстроюватися доведеться вам, особливо на перших порах, поки не заробите собі ім'я співробітника, до голосу якого прислухаються. Тим більше випробувальний термін ніхто не відміняв, і ви три місяці перебуватимете під пильною увагою.

У ЧУЖИЙ МОНАСТИР. У перші дні на новій роботі придивіться до звичного для компанії робочого процесу. Проаналізуйте, як працюють колеги, особливо ті, котрі працюють на такій же посаді, що і ви: як вони отримують завдання, в які терміни його виконують, чи повинні комусь звітувати і в якій формі це відбувається, чи засиджуються на роботі. Від цього залежатиме ваша поведінка і те враження, яке ви справите під час випробувального терміну. Якщо живий інтерес до роботи і прохання дати пораду вітаються, то вискочок і "липучок" не любить ніхто. "Якщо ви, наприклад, відрапортуєте начальнику про виконану роботу, а в колективі таке не практикується, ви ризикуєте викликати здивування колег, і у них скоріше за все, сформується не дуже хороша думка про вас. Як і в начальника, на якого ви обрушитесь зі своїм звітом", – пояснює директор з персоналу столичної фірми Леонід Кічігін. За його словами, важливо відчувати межу. "Якщо ви вирішили показати свою працездатність і будете йти пізніше за всіх, може скластися протилежне враження: ви не укладаєтеся в робочий день", – підтримує його колега Оксана Крикун.

НЕ РВІТЬСЯ ВІДРАЗУ В НАЧАЛЬНИКИ І НЕ ПРИПИНЯЙТЕ ПОШУК

Амбіції гарні тільки тоді, коли вони здорові. В іншому випадку вони можуть стати причиною того, що знайти роботу так і не вийде. Здобувач повинен об'єктивно оцінювати свої шанси і відправляти резюме на ті пропозиції, вимогам яких він відповідає. "Коли була відкрита вакансія начальника відділення банку, ми отримали десятки резюме. Третина з них була від шукачів-випускників. Вони не тільки не мали досвіду, але і просили за свої послуги космічну зарплату. Правда, всі вони мали дипломи з відзнакою та зразкову активну позицію. Двох таких випускників запросили на посаду касирів, але навіть у телефонній розмові було чути, як здобувачі образилися на цю пропозицію. Хоча вони повинні були б знати, що відразу стати начальником відділення неможливо, і в таких організаціях, як банк, потрібно або мати досвід на аналогічній посаді, або повинен бути старт з азів", – розповіла HR-фахівець одного з українських банків Дар'я Тортюк.

Напрацювання досвіду може бути низькооплачуваним, але краще погоджуватися.

ЗАРПЛАТНІ ОЧІКУВАННЯ . У той же час експерти порталів пошуку роботи і HR-фахівці попереджають молодих фахівців: не тільки розміщуйте резюме на різноманітних ресурсах з працевлаштування, але і дзвоніть у фірми самі. А коли пощастить, погоджуйтеся на будь-яку запропоновану посаду, щоб не опинитися в затяжному пошуку. "Після закінчення НПУ ім. Драгоманова мені запропонували стажування за професією в одній із київських фірм із зарплатою 3,5 тис. грн. Але я відмовилася – подумала, що це не зовсім те, чого я очікувала. До того ж майже всім моїм колишнім одногрупникам із зарплатою пощастило більше. У підсумку я довго не могла знайти роботу, хоча могла б мати майже рік досвіду, та й гроші якісь отримувати", – з жалем розповіла нам киянка Ганна Писарюк.

Крім того, роботодавці попереджають: перед тим як іти на співбесіду, розвідайте, який середній рівень зарплати в компанії, щоб оцінити запропоновану планку або мати можливість назвати адекватну ціну. "Наприклад, існує негласна зарплата айтішників – $1 тис. І кожен випускник цього профілю вже на останньому курсі починає потирати руки, розраховуючи отримувати саме стільки. І яким же буває їхнє здивування, коли їм пропонують 3,5 тис. грн! А саме це – адекватна ціна після того, як на запитання, що ви вмієте, здобувач починає перераховувати пройдене в інституті. Погоджуватися чи ні – справа здобувача, але у нас були випадки, коли майже за рік молодий спеціаліст виявляв себе так, що із зарплати в 3,5 тис. грн він просувався до провідного спеціаліста із заробітком в 15 тис. грн", – розповіла фахівець відділу кадрів київської IT-фірми Світлана Кіт.

segodnya
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
72 просмотра в октябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Управлением уголовного розыска ГУНП в Винницкой области разыскивается без вести пропавшая Галина Дерешовськая, 15.02.1939 г.р., жительница села Житники Муровано-Куриловецкого района. 29 сентября 2018 женщина ушла из дома и до настоящего времени ее местонахождение неизвестно.Приметы пропавшей: рост 158 см, лицо овальное, светлые волнистые волосы, губы тонкие, глаза темные.Была одета: платок красного цвета, коричневые пальто, синяя юбка, кожаные черные сапог...
Политика
Суд пояснил, что режим "транзит" не является правонарушением Верховный суд признал законным пользование автомобилем с иностранной регистрацией, который был ввезен на территорию Украины с целью транзита. Об этом сообщает пресс-служба суда. К такому выводу пришел Верховный Суд, рассмотрев в кассационном порядке иск физического лица в таможню, который просил отменить постановление о признании его виновным в нарушении таможенных правил и штрафе в размере 8,5 т...
Общество
Энергоснабжающая компания “Винницаоблэнерго” приобрела 6 внедорожников повышенной проходимости Ford, которые будут использоваться для передвижения ремонтных бригад в районах Винницкой области. Как написал на своей страничке в Фейсбуке генеральный директор “Винницаоблэнерго” Андрей Полищук, новые автомобили вместо устаревшей автотехники российского производства переданы в шесть районных структурных подразделений компании. В частности, теперь ремонтные брига...
Общество
В этом году винничане сполна насладились бабьим летом. Столбики термометров били рекордные показатели, а нежное осеннее солнце дарило тепло вплоть до двадцатых чисел октября. Город, который наслаждается последними каплями "осеннего лета", зафиксировала корреспондент Depo.Винница.
Общество
Городские власти подошли к последнему этапу реконструкции улиц в районе Центрального рынка. Как написал мэр Винницы Сергей Моргунов в Facebook, начат капитальный ремонт улицы Тимирязева на отрезке между Шмидта и Верхарна. Твердое покрытие на этом отрезке позволит сократить и облегчить путь с проспекта Коцюбинского на улицы Брацлавскую и Привокзальную, минуя наиболее загруженные перекрестки. «Дорожники обустраивают тротуары по полтора метра шириной с обеих...
Общество
В Виннице перекроют одну улицу. Там будут проводить ремонтные работы.Речь идет об улице Князей Кориатовичей. Там на этой неделе будут проводить работы по ремонту сети теплоснабжения.- В связи с этим, временно, с 22:00 23 октября до 6:00 24 октября будет перекрыто движение транспорта по улице Князей Кориатовичей в районе перекрестка с улицей Понеделина, - отмечают на сайте горсовета.
Происшествия
В субботу, 20 октября, в поселке Браилов Жмеринского района произошел пожар на одном из предприятий. Занялась теплица, где выращивали грибы, сообщили в ГУ ГСЧС в Винницкой области. Пламя охватило строение площадью 400 кв.м. Пятнадцать пожарных и четыре машины тушили пожар более полутора часа. Причина возникновения пожара устанавливается специалистами.
Криминал
В Могилев-Подольском районе во время ссоры со своей сожительницей мужчина нанес ей смертельное ножевое ранение в сердце. За убийство женщины мужчине грозит до 15 лет лишения свободы. 21 октября в полицию поступило сообщение от жителей с. Петровка о смерти их 48-летней соседки. Судебно-медицинский эксперт установил, что смерть женщины наступила в результате проникающего ножевого ранения грудной клетки. Подозрения полицейских по убийству женщины упали на ее...
Общество
На обочине трассы Винница - Калиновка вынужденно поселился брошенный пес. Об этом сообщает "Типовая Калиновка" в facebook, передает 0432.ua. "На границе сел Павленки Калиновского района и Лавровка Винницкого, у проезжей части в лесу выбросили пса. Почти месяц собака верно хранит старые штаны хозяина, который вывез четвероногого и выбросил, оставив на произвол судьбы. Будто с искренней хозяйственной руки постелив рыженькому свои штаны и оставив не снят ошей...