З низького старту: як молодому спеціалісту побудувати свою кар'єру

Досвід, напрацьований у ВНЗ, репетиція з друзями і заборона на бандани

Ринок працевлаштування переживає не найкращі часи. Досвідчені працівники тримаються за роботу мало не зубами, оскільки бояться скорочень і звільнень. Роботодавці ж, економлячи всіма можливими способами, намагаються не тільки обійтися вже наявними співробітниками, але і завантажити їх додатковою і часто неоплачуваною роботою. За таких обставин молодим фахівцям навіть з числа тих, хто готовий працювати, як бджола, знайти собі місце під сонцем удвічі складніше. Їм і похвалитися поки що нічим, і відзначитися вони ще не встигли, та й подати себе роботодавцю правильно не вміють. HR-фахівці та експерти провідних порталів з пошуку роботи розповіли "Сегодня", як молоді знайти роботу, яку зарплату просити і як поводитися в колективі, щоб вдало розпочати свою кар'єру.

ЗАМКНУТЕ КОЛО: без досвіду не беруть, а напрацювати його не дають

Одна з причин, через яку молодому спеціалісту важко знайти першу роботу, – відсутність досвіду. "Виходить замкнуте коло: після закінчення інституту молодий фахівець не може працевлаштуватися, бо не має виробничого досвіду. А з іншого боку, звідки йому взятися, якщо випускника ніхто не бере саме з цієї причини", – каже спеціаліст з питань працевлаштування рекрутингового агентства "Анкор" Ірина Кононова. Хоча, за її словами, останнім часом у цьому питанні намітився прогрес: деякі роботодавці, оптимізуючи витрати на зарплату новим співробітникам, готові дати шанс молодим фахівцям, які дешевші за досвідчених працівників. "У мене більше 5 років був працівник, зарплата якого становила 10 тис. грн. Я брав його в спокійні часи, фірма могла собі це дозволити. У розпал кризи цей фахівець звільнився, і на його місце я взяв людину без досвіду, але на зарплату майже вдвічі меншу. І я не переживаю: колеги його піднатаскають, і справлятися він буде не гірше за досвідченого співробітника", – розповів Андрій Бєлоухов, директор столичної компанії, що спеціалізується на нерухомості.

НЕ З ПОРОЖНІМИ РУКАМИ. Фахівці з підбору кадрів та HR-фахівці радять претендентам починати підробляти під час навчання, не нехтувати практикою/стажуванням і не упускати можливості пройти тренінги. "Будь-яка активність за майбутньою спеціальністю – це вже досвід і сигнал роботодавцям, що фахівець активний, комунікабельний, не стоїть на місці і готовий розвиватися. Стажування, навіть нетривалий час і без відриву від навчання, або навіть не за тією спеціальністю, на яку претендує здобувач, – це вже практика і робоча дисципліна. Відповідна відмітка в резюме істотно підвищує шанси молодого претендента", – говорить контент-експерт порталу rabota.ua Тетяна Пашкіна. За її словами, сучасні компанії, особливо міжнародні, залюбки беруть до себе стажистів, причому з числа старшокурсників. Правда, деякі відразу попереджають, що практика не оплачується. "Є ВНЗ, де роботодавці стоять у черзі за стажистами. Тому, якщо у студента випадає така можливість, потрібно не сумніваючись погоджуватися на роботу. До того ж, багатьох стажерів після проходження практики працевлаштовують", – говорить експерт.

ПОМИЛКИ: зовнішній вигляд і прості запитання

Іноді здобувач справляє на роботодавця не те враження, яке він очікував, виключно через зовнішній вигляд. "Був випадок, коли на співбесіду на вакансію IT-фахівця прийшов випускник у бандані з черепами і в шкіряному одязі. Або здобувачка на посаду діловода з'явилася у міні-спідниці і з дуже помітним макіяжем. Все це завадило їм стати працівниками нашого підприємства: у компанії такий зовнішній вигляд неприйнятний", – розповіла HR-фахівець київської IT-фірми Наталія Дерев'янко.

Ще одна поширена проблема, про яку говорять роботодавці, – здобувачі не знають, чого хочуть і куди йдуть. Іноді люди не можуть відповісти на найпростіші запитання: ким себе бачите через рік/три/п'ять років. А також нічого не знають про компанію, в яку прийшли на співбесіду. Складається враження, що для людини ця робота неважлива, нецікава спеціальність, і вона навіть не думала, чого хоче на ній досягти, або чого чекає від життя взагалі. В очах роботодавця невиразна відповідь виглядає як спроба знайти будь-яку зайнятість, щоб перечекати до кращого пропозиції. "Мається на увазі, що і працюватиме фахівець, не надто стараючись", – розповідають у рекрутингових агентствах.

РОЗВІДКА І РЕПЕТИЦІЯ. Щоб не провалити співбесіду, необхідно до неї підготуватися. Найбільш вірний спосіб – потрудитися заздалегідь розвідати, чи є дрес-код у компанії, де ви хочете працювати, і які там порядки (як правило, ця інформація відкрита, і її можна знайти в Інтернеті, включаючи відгуки претендентів про роботодавця). Якщо із дрес-кодом з якихось причин у вас не складається, то у виборі вбрання для співбесіди можна зупинитися на загальноприйнятій класиці. Головне, щоб одяг добре сидів – був за розміром і акуратний. Фахівці з підбору персоналу радять: якщо ви не звикли до класичного стилю, якийсь час походіть у такому вигляді вдома, щоб не відчувати себе не в своїй тарілці і не справити враження невпевненої в собі людини.

Також спробуйте прорепетирувати розповідь про себе перед дзеркалом: зверніть увагу на свої рухи, міміку, шкідливі звички, які можуть проявлятися при хвилюванні. "Потім можете повторити "театральну виставу" зі своїм другом або родичем, який зображуватиме роботодавця", – радить керівник аналітичного департаменту Міжнародного кадрового порталу hh.ua Уляна Маслова.

ФАХІВЦІ ДОПОМОЖУТЬ. Якщо все таки у вас є сумніви, звертайтеся за порадами до фахівців кадрових порталів. Можна і в кадрові агентства, але обов'язково ознайомтеся з цінами на послуги.

2_36

Співбесіда. Буде вдалою, якщо все заздалегідь відрепетировано.

ЕЛЕКТРОННА СКРИНЬКА – ВАШЕ ОБЛИЧЧЯ

Перше, що бачить потенційний роботодавець, – ваш лист із резюме у себе на пошті. Навіть такі прості речі, як тема листа, бажана посада та ім'я вашої поштової скриньки, можуть стати причиною того, що спрямоване послання не отримає відгуку. "Якщо роботодавець виставляє вакансію і просить вказати бажану посаду у темі листа, цю умову краще виконати. В іншому випадку ваше резюме може потрапити в скриньку спаму, і роботодавець навіть не дізнається про його існування. Іноді таке може трапитися навіть з правильним листом, тому після його відправлення потрібно зателефонувати в компанію і впевнитися, що воно надійшло", – сказали в одній з найбільших міжнародних компаній із числа найкращих роботодавців за версією порталу rabota.ua.

І ще один важливий момент – заведіть собі поштову скриньку з пристойною назвою. "Це смішно, коли на посаду керівника відділу претендує господиня поштової скриньки sexylady, а менеджером по роботі з клієнтами хоче бути torchok. Не варто дивуватися, що вас не покличуть на співбесіду", – зізнається фахівець з підбору кадрів служби доставки Діана Туполєва.

НІЧОГО, КРІМ ПРАВДИ. Як правило, у молодого спеціаліста після вузівської лави не так вже багато інформації, якою можна зачепити роботодавця. Шукайте родзинки і обов'язково перевірте свій лист на грамотність написання. Мало кого цікавить, як старанно вчорашній студент готувався до пар. Єдине, на чому він може "виїхати", це активність, крім навчання. Обов'язково внесіть у резюме інформацію про курси, тренінги, семінари, наукові конференції, відмітьте волонтерську роботу, підробіток, навіть якщо він був не за фахом, стверджують кадровики. Не зайвим буде попросити письмову рекомендацію з місця практики або стажування та вказати контактні номери осіб, які можуть розповісти про вас. І не намагайтеся обдурити роботодавця. "Був випадок, коли кандидат вказав три контакти, які були недійсними. Мабуть, сподівався, що роботодавець не дзвонитиме за цими номерами", – розповіла директор з підбору персоналу однієї зі столичних фірм Ірина Кобильченко.

4_19

Без обману. Дійсні контакти і справжні рекомендації.

РЕФОРМИ ВІДКЛАДІТЬ НА ПОТІМ

Якщо вас прийняли на бажану посаду і з першого ж дня ви виявили, що в компанії все не так, як ви собі уявляли, а ще раптом вирішили, що знаєте, як все перебудувати, – зупиніться. Не поспішайте критикувати робочий процес і сформовані правила, пропонувати реформи і повчати начальника. Запам'ятайте, що підстроюватися доведеться вам, особливо на перших порах, поки не заробите собі ім'я співробітника, до голосу якого прислухаються. Тим більше випробувальний термін ніхто не відміняв, і ви три місяці перебуватимете під пильною увагою.

У ЧУЖИЙ МОНАСТИР. У перші дні на новій роботі придивіться до звичного для компанії робочого процесу. Проаналізуйте, як працюють колеги, особливо ті, котрі працюють на такій же посаді, що і ви: як вони отримують завдання, в які терміни його виконують, чи повинні комусь звітувати і в якій формі це відбувається, чи засиджуються на роботі. Від цього залежатиме ваша поведінка і те враження, яке ви справите під час випробувального терміну. Якщо живий інтерес до роботи і прохання дати пораду вітаються, то вискочок і "липучок" не любить ніхто. "Якщо ви, наприклад, відрапортуєте начальнику про виконану роботу, а в колективі таке не практикується, ви ризикуєте викликати здивування колег, і у них скоріше за все, сформується не дуже хороша думка про вас. Як і в начальника, на якого ви обрушитесь зі своїм звітом", – пояснює директор з персоналу столичної фірми Леонід Кічігін. За його словами, важливо відчувати межу. "Якщо ви вирішили показати свою працездатність і будете йти пізніше за всіх, може скластися протилежне враження: ви не укладаєтеся в робочий день", – підтримує його колега Оксана Крикун.

НЕ РВІТЬСЯ ВІДРАЗУ В НАЧАЛЬНИКИ І НЕ ПРИПИНЯЙТЕ ПОШУК

Амбіції гарні тільки тоді, коли вони здорові. В іншому випадку вони можуть стати причиною того, що знайти роботу так і не вийде. Здобувач повинен об'єктивно оцінювати свої шанси і відправляти резюме на ті пропозиції, вимогам яких він відповідає. "Коли була відкрита вакансія начальника відділення банку, ми отримали десятки резюме. Третина з них була від шукачів-випускників. Вони не тільки не мали досвіду, але і просили за свої послуги космічну зарплату. Правда, всі вони мали дипломи з відзнакою та зразкову активну позицію. Двох таких випускників запросили на посаду касирів, але навіть у телефонній розмові було чути, як здобувачі образилися на цю пропозицію. Хоча вони повинні були б знати, що відразу стати начальником відділення неможливо, і в таких організаціях, як банк, потрібно або мати досвід на аналогічній посаді, або повинен бути старт з азів", – розповіла HR-фахівець одного з українських банків Дар'я Тортюк.

Напрацювання досвіду може бути низькооплачуваним, але краще погоджуватися.

ЗАРПЛАТНІ ОЧІКУВАННЯ . У той же час експерти порталів пошуку роботи і HR-фахівці попереджають молодих фахівців: не тільки розміщуйте резюме на різноманітних ресурсах з працевлаштування, але і дзвоніть у фірми самі. А коли пощастить, погоджуйтеся на будь-яку запропоновану посаду, щоб не опинитися в затяжному пошуку. "Після закінчення НПУ ім. Драгоманова мені запропонували стажування за професією в одній із київських фірм із зарплатою 3,5 тис. грн. Але я відмовилася – подумала, що це не зовсім те, чого я очікувала. До того ж майже всім моїм колишнім одногрупникам із зарплатою пощастило більше. У підсумку я довго не могла знайти роботу, хоча могла б мати майже рік досвіду, та й гроші якісь отримувати", – з жалем розповіла нам киянка Ганна Писарюк.

Крім того, роботодавці попереджають: перед тим як іти на співбесіду, розвідайте, який середній рівень зарплати в компанії, щоб оцінити запропоновану планку або мати можливість назвати адекватну ціну. "Наприклад, існує негласна зарплата айтішників – $1 тис. І кожен випускник цього профілю вже на останньому курсі починає потирати руки, розраховуючи отримувати саме стільки. І яким же буває їхнє здивування, коли їм пропонують 3,5 тис. грн! А саме це – адекватна ціна після того, як на запитання, що ви вмієте, здобувач починає перераховувати пройдене в інституті. Погоджуватися чи ні – справа здобувача, але у нас були випадки, коли майже за рік молодий спеціаліст виявляв себе так, що із зарплати в 3,5 тис. грн він просувався до провідного спеціаліста із заробітком в 15 тис. грн", – розповіла фахівець відділу кадрів київської IT-фірми Світлана Кіт.

segodnya
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока еще никто не оценил
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
В Виннице на водоемах города празднуют Крещение. В соответствии с традициями жители ныряли в прорубь. Этот праздник выделяет невероятное тепло и светлость, ведь именно 19 января Иисус Христос принял Крещение в быстрых водах Иордана. Во время мероприятий жители и гости города смогли принять участие в спортивных конкурсах, послушать народную музыку, а также - окунуться в крещенскую воду.Уже традиционно, Крещение отмечали на двух локациях: Вишенском озере и н...
Общество
Православные христиане и греко-католики 19 января отмечают Крещение Господне. Этот праздник является последним в рождественско-новогоднем цикле и завершает Святки – двенадцать дней Коляды между Рождеством и Крещением. Как известно, празднование Крещения было установлено в честь крещения Иисуса Христа в реке Иордан Иоанном Крестителем. Подробнее о празднике, его истории, традициях, а также о том, что нельзя делать – далее в материале OBOZREVATEL. Крещение Г...
Общество
В течение 2019 в Винницкой области услугами государственной службы занятости воспользовались почти 98 тыс. граждан. Из них 36,2 тыс. человек нашли работу еще до предоставления статуса безработного.- При содействии областной службы занятости в прошлом году трудоустроены 36,2 тыс. человек, в том числе 41,5% граждан, нашли работу в предоставлении статуса безработного. Выплате пособия по безработице единовременно для открытия собственного дела воспользовались...
Криминал
Могилев-Подольская местная прокуратура внесла в ЕРДР сведения относительно должностных лиц отдела образования райгосадминистрации. Чиновницу считают причастной к закупке школьного оборудования, не соответствующего требованиям, и по значительно более высокой цене. Уголовное производство по данным фактам открыто по части 2 статьи 364 УК Украины. Как отмечают в пресс-службе прокуратуры Винницкой области, следствию удалось установить, что начальник отдела обра...
Общество
Тысячи людей пришли сегодня, 19 января, в праздник Богоявления, на богослужение и освящение воды в Спасо-Преображенского собора ПЦУ в Виннице. Воду у собора святили в два этапа: после Божественных литургий, которые начались в 6:30 и в 9:00.   Тем не менее, человеческая "цепь" достигал почти до центрального моста. Стояли прихожане и по улице Муры. У каждого - посуда с водой. Набрать ее можно было непосредственно возле собора. Освящали также букеты из цветов...
Общество
В течение 2019 года на территории Винницкой области инспекторами патрульной полиции выявлено 6965 случаев, когда водители управляли транспортными средствами в состоянии алкогольного или наркотического опьянения. По этому показателю Винниччина занимает четвертую позицию в национальном «рейтинге». Специфическим достижением поделился в Facebook глава винницких патрульных Редван Усеинов. Он отметил: «Цифры говорят сами за себя! Любят наши люди отдохнуть больше...
Происшествия
В результате ДТП в Винницкой области погиб один человек, еще четверо – получили травмы. Вчера, 17 января 2020 года, около 14:20 неподалеку от села Бугаков произошло ДТП с участием автомобилей Audi и ВАЗ-2110 и микроавтобуса Mercedes. Как сообщают источники, водитель автомобиля Audi не справился с управлением и выехал на встречную полосу, где произошло столкновение с автомобилем ВАЗ и микроавтобусом Mercedes. В результате аварии от полученных травм скончалс...
Общество
17 января в Виннице, на Хмельницком шоссе, патрульная полиция остановила водителя, который выехал на встречную полосу. Общаясь с водителем, который всего несколько дней назад получил права, полицейские заметили у него признаки наркотического опьянения - зрачки глаз не реагировали на свет, руки дрожали, а лицо было бледным.Об этом сообщает пресс-служба патрульной полиции Винницкой области.Патрульные предложили 19-летнему водителю пройти осмотр у врача-нарко...
Происшествия
17 января на дороге сообщением Бершадь - с. Великая Киреевка столкнулись автомобиль Renault Kangoo и мопед. В результате ДТП водитель двухколесного погиб на месте происшествия.Об этом сообщает отдел коммуникации Нацполиции в Винницкой области.Автопроисшествие произошло около 17:30 часов в Бершадском районе. По предварительной информации, 42-летняя водитель, жительница села Великая Киреевка, допустила столкновение с мопедом «Honda Dio», который двигался в п...
Выгодный курс валют
Покупка
Продажа
USD
24,20
24,28
EUR
26,80
26,96
RUB
0,38
0,39