Чи зможе українська влада підпорядкувати собі всі добровольчі батальйони і приборкати «Правий сектор»

Чи зможе держава підпорядкувати собі добровольців і приборкати "Правий сектор"?

Глава СБУ Валентин Наливайченко рівно тиждень тому закликав усі воєнізовані формування, що не мають відношення до Міноборони, МВС і СБУ, або ввійти до складу цих структур, або роззброїтися. Звернення Наливайченка багато в чому стосувалося підрозділів Добровольчого українського корпусу (ДУК) "Правий сектор", які воюють на сході під власним командуванням. А в четвер вимогу Наливайченка повторив і президент Петро Порошенко. "Сегодня" вирішила з'ясувати, скільки добровольчих батальйонів діють зараз в Україні, кому вони підкоряються і чи зможе держава встановити над ними повний контроль?

ВИМОГИ СБУ. Заява Валентина Наливайченка прозвучала на фоні конфлікту навколо компаній "Укртранснафта" і "Укрнафта", в якому взяв головну участь екс-губернатор Дніпропетровської області Ігор Коломойський.

"Зараз настав час і військовому керівництву, і керівництву МВС, і керівництву СБУ подбати про бійців АТО, надавши їм належний правовий статус і можливість увійти до складу законних збройних формувань – ВСУ, МВС, Нацгвардії або СБУ. Всі інші повинні здати зброю і залишити зону АТО, не створюючи більш будь-яких незаконних воєнізованих об'єднань", – заявив Наливайченко 24 березня.

Керівництво СБУ мало всі підстави для таких вимог. Адже двома днями раніше офіс "Укрнафти" блокували озброєні люди. У них впізнали бійців воєнізованої організації "Січ" з Дніпропетровська, яку пов'язували з Ігорем Коломойським. Як відомо, пан Коломойський допоміг сформувати найбільш відомі добровольчі батальйони МВС – "Дніпро-1" і "Донбас". Як стало відомо "Сегодня" з джерел в Адміністрації президента, добровольців нібито навіть збиралися використовувати для вирішення конфлікту в Києві: "Були погрози "винести" АП за допомогою добровольчих батальйонів. За неофіційною інформацією, ще минулого тижня до Києва привезли близько двох тисяч озброєних добровольців. Називається, привіт, 90-і", – сказало нам джерело.

Конфлікт за участю Ігоря Коломойського затих після того, як він подав у відставку з посади голови Дніпропетровської ОДА. А от питання роззброєння різних іррегулярних формувань залишилося відкритим. Зараз держава контролює добровольчі підрозділи, які діють у складі МВС, Національної гвардії та Збройних сил. Вимогу Наливайченка в четвер повторив і президент. Він заявив, що добровольчі формування в зоні АТО повинні перейти до складу ВСУ або Нацгвардії, і обурився фактами бандитизму в батальйонах.

"У тих, хто одягнув камуфляжну форму і взяв у руки автомати, замість того щоб воювати на фронті в частинах регулярних підрозділів Збройних сил або Нацгвардії, ходить і займається мародерством або вбивством, – випалена земля буде під ними", – пообіцяв Порошенко.

Однак в зоні бойових дій є збройні формування, які не визнають вимог президента.

"ОФІЦІЙНІ" БАТАЛЬЙОНИ. Формування добровольчих батальйонів у складі МВС почалося в квітні минулого року в якості підрозділів патрульної служби міліції особливого призначення. Зараз в МВС і Нацгвардію входить більше 30 добровольчих батальйонів і рот загальною чисельністю понад 7 тис. осіб. Ці формування принесли багато користі на фронті. Наприклад, добровольчий батальйон "Азов" 13 червня минулого року звільняв Маріуполь і зараз продовжує захищати це місто вже в якості полку Нацгвардії. Перехід полку в розпорядження "гвардійців" дозволив азовцям отримати бронетехніку і важке озброєння.

Втім, є й проблеми. Наприклад, 17 жовтня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив про розформування батальйону "Шахтарськ" (який також, за чутками, фінансувався Ігорем Коломойським) "через неодноразові випадків мародерства у Волновасі".

У складі Збройних сил діють батальйони територіальної оборони (БТрО). Як повідомили в прес-службі Міноборони, вони створювалися згідно з указом президента "Про часткову мобілізацію" від 17 березня минулого року. "У жовтні БТрО були переформовані в окремі мотопіхотні батальйони і включені до складу загальновійськових, танкових і артилерійських частин ЗСУ", – пояснили в прес-службі. У Міноборони не розголошують точну кількість і кількість тербатів. "Під час формування батальйонів БТрО їх чисельність коливалася в межах 400-500 військовослужбовців", – уточнили в прес-службі МО.

Інформація з відкритих джерел говорить про те, що в Україні сформовано більше 30 БТрО. У Чернігівській, Харківській та Запорізькій областях створено по два тербати, в Київській, Кіровоградській – по три, у Дніпропетровській – чотири. В інших областях, за винятком Криму і Донецькій області, сформовані по одному тербатальону. Їх бойовий шлях теж не можна вважати безхмарним. Так, у січні був розпущений тербат Івано-Франківської області "Прикарпаття", який військовий прокурор Анатолій Матіос назвав головним винуватцем Іловайського котла. На думку Матіоса, батальйон кинув свої позиції під Амвросіївкою, оголивши фланг угруповання ВСУ. У районі Іловайська, до речі, билися і понесли втрати добровольчі батальйони МВС – "Донбас", "Дніпро-1", "Світязь", "Миротворець" і "Херсон".

У центрі різних скандалів то і справа виявляється 24-й добровольчий тербатальон "Айдар" з Луганської області. Зовсім недавно – 19 березня – Генпрокуратура повідомила про затримання п'ятьох дезертирів-айдарівців, які прихопили з собою цілий арсенал зброї. А ще, наприкінці минулого літа, правозахисна організація Amnesty International звинуватила айдарівців у знущаннях над жителями Старобільська, Сєверодонецька, Лисичанська і Щастя: "Як правило, бійці захоплювали місцевих бізнесменів та фермерів, яких звинувачували у співпраці з сепаратистами... Вони повинні були або заплатити викуп за своє визволення, або їх майно забирали бійці батальйону".

Про героїчні дії тербатів прес-служба Міноборони, на жаль, говорить лише загальними фразами. Так, під час недавніх оборонних боїв на Дебальцевському напрямку добре себе проявили БТрО, сформовані у Київській та Кіровоградській областях; на Донецькому напрямку – батальйон, створений у Дніпропетровській області; на Луганському напрямку – батальйони, збиті в Харківській і Чернігівській області, і на Маріупольському напрямку тербати з Одеської, Запорізької та Вінницької областей. "Стійко утримуючи позиції, вони не дозволяють терористичним угрупованням поширити конфлікт на Маріуполь і в глибину території країни", – повідомила прес-служба.

ФІНАНСУВАННЯ. Забезпечення батальйонів "Дніпро-1" і "Донбас" пов'язують з Ігорем Коломойським. А взагалі фінансування діяльності добровольців, як правило, відбувається з різних джерел. Батальйон "Азов", наприклад, отримував зарплату з бюджету МВС. А ось поставки транспорту, засобів зв'язку та індивідуального захисту йшло за допомогою бізнесменів, волонтерів та просто "небайдужих громадян". Про те, що команда Коломойського також фінансувала "Азов", стало відомо в серпні минулого року, коли заступник губернатора Дніпропетровської області Борис Філатов заявив... про призупинення грошової допомоги батальйонам "Азов" і "Шахтарськ".

"ПРАВИЙ СЕКТОР". Вимога глави СБУ скласти зброю була в першу чергу адресована бійцям ДУК "Правий сектор", який діє самостійно і не хоче підкорятися навіть наказам Верховного головнокомандувача. Вже в середу командир 8-ї окремої роти ДУК ПС Андрій Червень заявив, що керівництво сектора "М" наказало їм до 27 березня покинути Широкине під Маріуполем, а до 1 квітня покинути зону АТО. Начальник штабу 8-ї роти Артем Луцак (Доктор) підтвердив, що командир отримав ультиматум: або добровольчий корпус переходить під офіційну структуру, або покидає зону АТО". Командир 5-го окремого батальйону ДУК ПС Чорний пояснив, що наказ виходив від Верховного головнокомандувача, президента Петра Порошенка, і Червень може або виконати його, або "як нормальний патріот, націоналіст і українець" і далі воювати за свою державу там, де він зараз знаходиться.

"Це не наказ провідника (лідера ПС Дмитра Яроша. – Авт.), і не наказ командира корпусу (Андрія Стемпіцького. – Авт.). Тільки якщо ці дві людини дадуть наказ, ми будемо його виконувати", – заявив Чорний.

Спікер "Правого сектора" Артем Скоропадський підтвердив, що добровольці "Правого сектору" готові підкорятися тільки Ярошу або Стемпіцькому. "Там, на фронті, ми й без того співпрацюємо і з Міноборони, і з Нацгвардією, і з СБУ. Ми допомагаємо їм, а вони допомагають нам. Ми в жодному разі не приєднаємося до Нацгвардії, тому що Нацгвардія – це міліція, а ми вимагаємо повної люстрації в МВС. Але якби нам дали якийсь окремий статус в Міноборони або СБУ, так, щоб ми підпорядковувалися при цьому провіднику (Дмитру Ярошу), таке нас би влаштувало. Ми не хочемо, щоб до нас приставили якогось генерала і він вказував, що нам робити", – сказав Артем Скоропадський.

Позиція представників "Правого сектору" говорить про те, що владі буде важко привести бійців ДУК ПС до єдиного підпорядкування. Не кращим виходом буде і спроба зробити це силовим шляхом. "У нас тут ціла армія – майже 20 батальйонів. Нехай спробують, подивимося, чим це закінчиться", – кажуть представники ПС.

Втім, директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець, вважає, що проблема приведення всіх добровольчих підрозділів під єдине командування є лише питанням політичної волі. "Якщо вище керівництво держави прийняло рішення вчинити саме так, то нехай навіть і зі скрипом, але воно буде цього добиватися. Зараз зроблений лише перший крок. Тому що рано чи пізно, але проблему (єдиного підпорядкування батальйонів. – Авт.) доведеться вирішити, інакше вони перетворяться на збройні формування різних політичних партій", – вважає Сергій Згурець.

segodnya
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
По сообщению Винницкого областного центра по гидрометеорологии на территории области сохранится прохладная погода с ночными заморозками на поверхности почвы, временами небольшой дождь.20-21 апреля: переменная облачность. 20 апреля без осадков. 21 апреля ночью без осадков, днем небольшой дождь. Ветер восточный с переходом на северо-западный, 5-10 м / с. Температура ночью 1-6 ° тепла, на поверхности почвы заморозки 0-5 °, днем 11-16 ° тепла.Прогноз на 22-23...
Происшествия
Сегодня последний день агитации перед вторым туром выборов президента Украины. В 19.00  на стадионе "Олимпийский" в Киеве пройдут предвыборные дебаты кандидатов – шоумена и продюсера Владимира Зеленского и действующего президента страны Петра Порошенко. \
Общество
В Виннице мужчина, который был в плену «ДНР», вышел с единичным пикетом в поддержку кандидата в Президенты Украины Петра Порошенко. На плакате мужчины пишет: «Если не Порох, то Л/ДНР будет здесь. Я был в плену ». Об этом сообщила в Facebook Светлана Бондарь.
Криминал
18 апреля в Шаргородскому районе работники полиции задержали подозреваемого, причастного к избиению 87-летней пенсионерки. Сейчас женщина находится в реанимации с тяжелыми травмами головы и туловища.Об этом сообщает отдел коммуникации ГУ ЧП в Винницкой области.В полицию около 20:10 часов поступило сообщение из районной больницы о госпитализации в реанимационное отделение 87-летней жительницы района с тяжелыми травмами головы и туловища.Как рассказал началь...
Общество
18 апреля Винницу посетила делегация из Польши - представители завода-изготовителя общественного транспорта SolarisОсновная цель визита - презентация своей продукции. А именно электробусов. Сегодня руководство города заинтересовано в применении такого вида машин в нашей сети общественного транспорта. Насущная необходимость есть. Изучаются технические возможности эксплуатации электробусов: их выносливость в различных погодных условиях, способности к сложном...
Общество
В Виннице дорожники завершили асфальтирование Центрального моста, а именно его пешеходной части. Работы провели перед открытием фонтана «Рошен», которое состоится в субботу, 20 апреля.«Теперь жители и гости города смогут безопасно и комфортно попасть из центра на # фонтан, а также наблюдать за действом с моста», - написал в facebook советник городского головы Виктор Перлов. Он также добавляет, что новое асфальтовое покрытие будет служить гидроизоляцией и с...
Новости компаний
Дети взрослеют удивительно быстро. И все раньше и раньше начинают стремиться к самостоятельности. Самостоятельно ходить в секцию, возвращаться со школы или играть на улице без присмотра. Даже самый самоотверженный родитель не в состоянии быть с ребёнком каждую минуту. Но для каждого родителя всегда важно знать, что ребенок в безопасности. Смарт-часы для детей решают эту проблему. Они позволяют не только знать, где ребёнок, но и как и с кем он общается. Это...
Общество
21 апреля в Украине состоится второй тур президентских выборов. За победу будут бороться 2 кандидата - действующий глава государства Петр Порошенко и  Владимир Зеленский. В это воскресенье населения Украины сделает окончательный выбор и решит, кто будет занимать самую высокую политическую должность.Редакция Vinbazar поинтересовалась у винничан, кому они отдадут свой голос. Во время первого тура симпатии избирателей разделились. Согласно информации Централь...
Общество
После поминального обеда в селе Гунча Гайсинского района 11 апреля в инфекционное отделение Гайсинской ЦРБ с диагнозом «острая кишечная инфекция» были госпитализированы шесть взрослых. Пострадавшие сидели за одним поминальным столом. Исследуя вспышку инфекции, специалисты ГУ Держпродспоживслужбы в Винницкой области выяснили, что блюда в частный дом привезли из кафе, расположенного в Гайсине.Как отмечают в Главном управлении, на поминках присутствовали 16 ч...
Новости по теме
Какой будет погода в Виннице в день открытия фонтана и на выборы
«Если не Порох, то «Л/ДНР» будет здесь», - в Виннице бывший военнопленный вышел с пикетом (фото)
Представители польского завода представили в Виннице электробусы (Фото)
Перед открытием фонтана в Виннице заасфальтировали тротуар на мосту (ФОТО)
Опрос: за кого будет голосовать Винница 21 апреля (Видео)
В Винницкой области отравились шесть человек, общепит временно закрыли
Потрібна Ваша допомоги для маленької Ангелінки з Вінничини (фото, відео)
В Виннице временно ограничат движение по улице Замостянской
Как Винница готовится к празднованию Дня Европы
Операция отменяется. Преимущества эмболизации при лечении миомы матки в Виннице (ВИДЕО)