Чи зможе українська влада підпорядкувати собі всі добровольчі батальйони і приборкати «Правий сектор»

Чи зможе держава підпорядкувати собі добровольців і приборкати "Правий сектор"?

Глава СБУ Валентин Наливайченко рівно тиждень тому закликав усі воєнізовані формування, що не мають відношення до Міноборони, МВС і СБУ, або ввійти до складу цих структур, або роззброїтися. Звернення Наливайченка багато в чому стосувалося підрозділів Добровольчого українського корпусу (ДУК) "Правий сектор", які воюють на сході під власним командуванням. А в четвер вимогу Наливайченка повторив і президент Петро Порошенко. "Сегодня" вирішила з'ясувати, скільки добровольчих батальйонів діють зараз в Україні, кому вони підкоряються і чи зможе держава встановити над ними повний контроль?

ВИМОГИ СБУ. Заява Валентина Наливайченка прозвучала на фоні конфлікту навколо компаній "Укртранснафта" і "Укрнафта", в якому взяв головну участь екс-губернатор Дніпропетровської області Ігор Коломойський.

"Зараз настав час і військовому керівництву, і керівництву МВС, і керівництву СБУ подбати про бійців АТО, надавши їм належний правовий статус і можливість увійти до складу законних збройних формувань – ВСУ, МВС, Нацгвардії або СБУ. Всі інші повинні здати зброю і залишити зону АТО, не створюючи більш будь-яких незаконних воєнізованих об'єднань", – заявив Наливайченко 24 березня.

Керівництво СБУ мало всі підстави для таких вимог. Адже двома днями раніше офіс "Укрнафти" блокували озброєні люди. У них впізнали бійців воєнізованої організації "Січ" з Дніпропетровська, яку пов'язували з Ігорем Коломойським. Як відомо, пан Коломойський допоміг сформувати найбільш відомі добровольчі батальйони МВС – "Дніпро-1" і "Донбас". Як стало відомо "Сегодня" з джерел в Адміністрації президента, добровольців нібито навіть збиралися використовувати для вирішення конфлікту в Києві: "Були погрози "винести" АП за допомогою добровольчих батальйонів. За неофіційною інформацією, ще минулого тижня до Києва привезли близько двох тисяч озброєних добровольців. Називається, привіт, 90-і", – сказало нам джерело.

Конфлікт за участю Ігоря Коломойського затих після того, як він подав у відставку з посади голови Дніпропетровської ОДА. А от питання роззброєння різних іррегулярних формувань залишилося відкритим. Зараз держава контролює добровольчі підрозділи, які діють у складі МВС, Національної гвардії та Збройних сил. Вимогу Наливайченка в четвер повторив і президент. Він заявив, що добровольчі формування в зоні АТО повинні перейти до складу ВСУ або Нацгвардії, і обурився фактами бандитизму в батальйонах.

"У тих, хто одягнув камуфляжну форму і взяв у руки автомати, замість того щоб воювати на фронті в частинах регулярних підрозділів Збройних сил або Нацгвардії, ходить і займається мародерством або вбивством, – випалена земля буде під ними", – пообіцяв Порошенко.

Однак в зоні бойових дій є збройні формування, які не визнають вимог президента.

"ОФІЦІЙНІ" БАТАЛЬЙОНИ. Формування добровольчих батальйонів у складі МВС почалося в квітні минулого року в якості підрозділів патрульної служби міліції особливого призначення. Зараз в МВС і Нацгвардію входить більше 30 добровольчих батальйонів і рот загальною чисельністю понад 7 тис. осіб. Ці формування принесли багато користі на фронті. Наприклад, добровольчий батальйон "Азов" 13 червня минулого року звільняв Маріуполь і зараз продовжує захищати це місто вже в якості полку Нацгвардії. Перехід полку в розпорядження "гвардійців" дозволив азовцям отримати бронетехніку і важке озброєння.

Втім, є й проблеми. Наприклад, 17 жовтня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив про розформування батальйону "Шахтарськ" (який також, за чутками, фінансувався Ігорем Коломойським) "через неодноразові випадків мародерства у Волновасі".

У складі Збройних сил діють батальйони територіальної оборони (БТрО). Як повідомили в прес-службі Міноборони, вони створювалися згідно з указом президента "Про часткову мобілізацію" від 17 березня минулого року. "У жовтні БТрО були переформовані в окремі мотопіхотні батальйони і включені до складу загальновійськових, танкових і артилерійських частин ЗСУ", – пояснили в прес-службі. У Міноборони не розголошують точну кількість і кількість тербатів. "Під час формування батальйонів БТрО їх чисельність коливалася в межах 400-500 військовослужбовців", – уточнили в прес-службі МО.

Інформація з відкритих джерел говорить про те, що в Україні сформовано більше 30 БТрО. У Чернігівській, Харківській та Запорізькій областях створено по два тербати, в Київській, Кіровоградській – по три, у Дніпропетровській – чотири. В інших областях, за винятком Криму і Донецькій області, сформовані по одному тербатальону. Їх бойовий шлях теж не можна вважати безхмарним. Так, у січні був розпущений тербат Івано-Франківської області "Прикарпаття", який військовий прокурор Анатолій Матіос назвав головним винуватцем Іловайського котла. На думку Матіоса, батальйон кинув свої позиції під Амвросіївкою, оголивши фланг угруповання ВСУ. У районі Іловайська, до речі, билися і понесли втрати добровольчі батальйони МВС – "Донбас", "Дніпро-1", "Світязь", "Миротворець" і "Херсон".

У центрі різних скандалів то і справа виявляється 24-й добровольчий тербатальон "Айдар" з Луганської області. Зовсім недавно – 19 березня – Генпрокуратура повідомила про затримання п'ятьох дезертирів-айдарівців, які прихопили з собою цілий арсенал зброї. А ще, наприкінці минулого літа, правозахисна організація Amnesty International звинуватила айдарівців у знущаннях над жителями Старобільська, Сєверодонецька, Лисичанська і Щастя: "Як правило, бійці захоплювали місцевих бізнесменів та фермерів, яких звинувачували у співпраці з сепаратистами... Вони повинні були або заплатити викуп за своє визволення, або їх майно забирали бійці батальйону".

Про героїчні дії тербатів прес-служба Міноборони, на жаль, говорить лише загальними фразами. Так, під час недавніх оборонних боїв на Дебальцевському напрямку добре себе проявили БТрО, сформовані у Київській та Кіровоградській областях; на Донецькому напрямку – батальйон, створений у Дніпропетровській області; на Луганському напрямку – батальйони, збиті в Харківській і Чернігівській області, і на Маріупольському напрямку тербати з Одеської, Запорізької та Вінницької областей. "Стійко утримуючи позиції, вони не дозволяють терористичним угрупованням поширити конфлікт на Маріуполь і в глибину території країни", – повідомила прес-служба.

ФІНАНСУВАННЯ. Забезпечення батальйонів "Дніпро-1" і "Донбас" пов'язують з Ігорем Коломойським. А взагалі фінансування діяльності добровольців, як правило, відбувається з різних джерел. Батальйон "Азов", наприклад, отримував зарплату з бюджету МВС. А ось поставки транспорту, засобів зв'язку та індивідуального захисту йшло за допомогою бізнесменів, волонтерів та просто "небайдужих громадян". Про те, що команда Коломойського також фінансувала "Азов", стало відомо в серпні минулого року, коли заступник губернатора Дніпропетровської області Борис Філатов заявив... про призупинення грошової допомоги батальйонам "Азов" і "Шахтарськ".

"ПРАВИЙ СЕКТОР". Вимога глави СБУ скласти зброю була в першу чергу адресована бійцям ДУК "Правий сектор", який діє самостійно і не хоче підкорятися навіть наказам Верховного головнокомандувача. Вже в середу командир 8-ї окремої роти ДУК ПС Андрій Червень заявив, що керівництво сектора "М" наказало їм до 27 березня покинути Широкине під Маріуполем, а до 1 квітня покинути зону АТО. Начальник штабу 8-ї роти Артем Луцак (Доктор) підтвердив, що командир отримав ультиматум: або добровольчий корпус переходить під офіційну структуру, або покидає зону АТО". Командир 5-го окремого батальйону ДУК ПС Чорний пояснив, що наказ виходив від Верховного головнокомандувача, президента Петра Порошенка, і Червень може або виконати його, або "як нормальний патріот, націоналіст і українець" і далі воювати за свою державу там, де він зараз знаходиться.

"Це не наказ провідника (лідера ПС Дмитра Яроша. – Авт.), і не наказ командира корпусу (Андрія Стемпіцького. – Авт.). Тільки якщо ці дві людини дадуть наказ, ми будемо його виконувати", – заявив Чорний.

Спікер "Правого сектора" Артем Скоропадський підтвердив, що добровольці "Правого сектору" готові підкорятися тільки Ярошу або Стемпіцькому. "Там, на фронті, ми й без того співпрацюємо і з Міноборони, і з Нацгвардією, і з СБУ. Ми допомагаємо їм, а вони допомагають нам. Ми в жодному разі не приєднаємося до Нацгвардії, тому що Нацгвардія – це міліція, а ми вимагаємо повної люстрації в МВС. Але якби нам дали якийсь окремий статус в Міноборони або СБУ, так, щоб ми підпорядковувалися при цьому провіднику (Дмитру Ярошу), таке нас би влаштувало. Ми не хочемо, щоб до нас приставили якогось генерала і він вказував, що нам робити", – сказав Артем Скоропадський.

Позиція представників "Правого сектору" говорить про те, що владі буде важко привести бійців ДУК ПС до єдиного підпорядкування. Не кращим виходом буде і спроба зробити це силовим шляхом. "У нас тут ціла армія – майже 20 батальйонів. Нехай спробують, подивимося, чим це закінчиться", – кажуть представники ПС.

Втім, директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець, вважає, що проблема приведення всіх добровольчих підрозділів під єдине командування є лише питанням політичної волі. "Якщо вище керівництво держави прийняло рішення вчинити саме так, то нехай навіть і зі скрипом, але воно буде цього добиватися. Зараз зроблений лише перший крок. Тому що рано чи пізно, але проблему (єдиного підпорядкування батальйонів. – Авт.) доведеться вирішити, інакше вони перетворяться на збройні формування різних політичних партій", – вважає Сергій Згурець.

segodnya
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока еще никто не оценил
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Пока в Виннице зима напоминает о себе лишь морозным воздухом, на побережье Южного Буга в Шкуринцах дети и взрослые развлекаются катанием на надувных санках со снежных горок. Второй сезон подряд здесь развернули зимний парк развлечений Dream Park. На территории обустроили палатки, где можно купить сладости, горячие напитки или заказать шашлыки ...Развлечься в тюбинговой парке можно ежедневно, кроме понедельника.Со вторника по четверг горки работают с 14.00...
Общество
10 декабря в селе Махновка Винницкой области состоится открытие памятника евреям Махновки и близлежащих сел, ставших жертвами нацизма. Об этом сообщается на странице еврейской общины Винницы в Facebook. Село Махновка было местом основания нового течения в хасидизме. Ребе Авраам Йегошуа Гешель Тверский долгое время возглавлял общину махновских хасидов. Село было оккупировано в 1941 году и пробыло под властью нацистов около трех лет. За это время большинство...
Общество
Пилоты восстанавливали навыки пилотирования в сложных метеорологических условиях.Об этом сообщает пресс-служба командования Воздушных Сил ВСУ."Кроме восстановления навыков, многие экипажи самолетов Ан-26 и вертолетов Ми-8 были подготовлены к инструкторским полетам, не менее пяти экипажей отработали боевое применение с внешней подвеской, а пять летчиков подготовлено к уровню 1-го класса", - говорит руководитель сбора полковника Олег Нечипорук.Военные трансп...
Общество
Пилотный инновационный проект в системе дошкольного образования совместно с Винницким горсоветом будет внедрять частная гимназия «Дельфин». Именно это заведение стало победителем конкурса на аренду помещения детсада на улице Трамвайной. Договор аренды утвержден решением исполкома. Винницкая частная гимназия «Дельфин» в муниципальном помещении обустроит садик на 5 групп. На начальном этапе его будут посещать 100 детей, а в дальнейшем количество воспитаннико...
Общество
Напомним, 4 и 5 декабря до больницы с диагнозом «гастроэнтероколит» попало 6 человек. Все они накануне ели в винницком кафе «Библиотека».Как отмечают в Держпродспоживслужбе, 5 декабря в кафе "Библиотека" (ул. М. Оводова, 32) провели внеплановое инспектирование мощностей заведения.- В ходе инспектирования лабораторно обследовано 14 работников кафе на носительство кишечных инфекций и наличие патогенного стафилококка. Отобраны для лабораторных исследований 4...
Общество
Автором петиции является Лук Панас Емельянович. Мужчина говорит, что формально Гагарин "является символом советской власти и площадь, носящая его имя, является архаизмом».- В то же время имеем возможность присвоить имя центральной площади в честь великого лидера современности - шестого Президента Украины Владимира Александровича Зеленского, - говорится в тексте петиции.Также Афанасий отмечает, что Гагарин и Зеленский очень похожи: простые люди из народа и...
Происшествия
6 декабря на ул. Халтурина в г. Тульчин Винницкой области произошел пожар в жилом доме. Пострадали четыре человека - женщина, мужчина и двое детей. В тяжелом состоянии 34-летняя женщина. Она в реанимации - 40% ожогов тела. Об этом сообщает ГСЧС. Информация о пожаре поступила в 19:48 часов. Прибыв на место происшествия, во время проведения разведки, бойцы ГСЧС выяснили, что жители дома были эвакуированы еще до прибытия подразделения. Также было установлено,...
Общество
В субботу, 7 декабря в Виннице облачно. Прояснения ожидают только днем, на вечер небо снова затянет облаками. Об этом сообщает Украинский гидрометеорологический центр.Температура воздуха ночью от - 4 ° С до - 5 ° С, днем ​​от 0 ° С до + 4 ° С. Народный прогноз погоды: 7 Декабря отмечается день святой Екатерины. Екатерина считается покровительницей брака и невест, поэтому в народе ее еще называют Женодавицею. В этот день устраивались народные гуляния, катан...
Общество
В Виннице планируют кардинально изменить площадь вокруг 2-й школы на улице Соборной. Об этом говорится в сюжете телеканала Вита. За два года территорию вокруг, да и саму винницкую школу-гимназию №2, будет не узнать. Уже в этом году модернизировали и утеплили ее кровлю. На следующий возьмутся за фасад и спортивную площадку. Третья очередь реконструкции - часть Соборной и улицы Хлебной. Эту территорию планируют сделать максимально безопасной для детей, краси...