• Головна
  • Чи будуть сортувати сміття в Гайсині?
16:16, 2 квітня 2015 р.

Чи будуть сортувати сміття в Гайсині?

Схоже, що в нашій свідомості поняття «екологія» аж ніяк не пов’язане із пластиковими пляшками, обгортками тощо… Однак питанню переробки сміття, а не його накопиченню, приділяють значну увагу всі розвинені країни. І для цього його сортують. Наприклад, у Швеції це почали робити ще в 80-х. Окремо пластик, скло, папір і харчові відходи.

"Проблема  сортування сміття та встановлення окремих контейнерів вже неодноразово звучала, - розповідає Сергій Канишин, спеціаліст з питань благоустрою та санітарії міськради. - Однак причин для відстрочки впровадження такого проекту вистачає. По-перше, це фінансова складова. Контейнери для пластикових пляшок, скажімо, виконані з полегшеного матеріалу, у вигляді сітки, тож і потребують спеціальних очисних машин з навісною системою, які коштують більше 100 тисяч гривень. По-друге, і найважливіше - рівень культури наших людей, погодьтесь, досить низький. Їх ще треба привчати, як поводитися з відходами, «що й куди» викидати. Приміром, поставили ми контейнер по вулиці Жовтневій, а його враз закидали цементом, штукатуркою і техніка не змогла впоратися з надмірною вагою. Довелося залучати додаткові людські й технічні ресурси, аби вивезти той мотлох. Хіба це нормально?"

Нині в Україні найпоширеніший спосіб знищення твердих побутових відходів (ТПВ) - полігони для захоронення. Однак розвинені країни від цього відмовилися й переробляють від 30 до 75 % ТПВ, тоді як в Україні - лише 3-5%. На жаль, у нас нема системи роздільного збирання - не вистачає потужностей з переробки та утилізації сміття, в тому числі сміттєспалювальних заводів.

"Гайсині діє такий полігон, що є одним із найкращих в Україні, зокрема на Вінниччині, - каже Сергій Юрійович. - Тут, на місці, й сортують сміття".

А поки що погано організоване звалище в парку культури й відпочинку, біля лікарні, щоосені спалюють, а це призводить до викидання газів, що містять небезпечні хімічні речовини, пил та кислотні компоненти. Ціна ж цьому неподобству - наше здоров’я. І про що тільки думають ті, хто доклав до цього рук? Тому, без сумніву, окрім культури поведінки, нам ще не вистачає часу, коштів, системи штрафів, ідей, а, може, й бажання?!

"Будемо вирішувати питання облаштування контейнерів, - розповідає директор парку культури і відпочинку ім. Б. Хмельницького Ігор Гаврищук. - Стежити за кожним, хто викидає туди сміття, марна праця. Не вистачає для цього ні сил, ні людей. Це вже на совісті самих гайсинчан".

А ми, тим часом, ідемо в Європу, де так цінують питання сортування та переробки сміття. Й ігнорувати подібну проблему не можемо, бо вона є однією із умов нашого вступу до ЄС. Тому мусимо вчитись сортувати наш непотріб на чотири групи: папір, скло, пластик, загальні відходи.

"Без вдосконаленої законодавчої бази не обійтися, - каже власник гайсинського полігону ТПВ Леонід Чайковський. -  Людей треба інформувати про вплив відходів, вчити відповідальності: мене, наприклад, не перестають дивувати ті гайсинчани, які привозять сміття до нашого полігону і викидають його біля самих воріт, не доїжджаючи всього кількох метрів. А чому, і самі пояснити не можуть".

Хоча, треба. Бо лише спільними зусиллями влади й населення можна зробити багато корисного. Варто лише оголосити старт.

Чи будуть сортувати сміття в Гайсині?, фото-1
Чи будуть сортувати сміття в Гайсині?, фото-2
Чи будуть сортувати сміття в Гайсині?, фото-3
Чи будуть сортувати сміття в Гайсині?, фото-4
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...