Складнощі акредитації. Чому європейські сертифікати не можна отримати в Україні?

Український бізнес несе чималі витрати в разі виходу на ринки ЄС. Це одна з причин нинішнього падіння експорту до Європи.

Чи можливо зменшити ці витрати? І що робить уряд для спрощення торгівлі з Євросоюзом?

Одним з кроків, що здатні істотно "здешевити" вихід українського бізнесу в ЄС, є адаптація в Україні європейської системи сертифікації. І ось тут є чималі проблеми, вирішити які Мінекономрозвитку поки що виявилося не під силу.

Сертифікацію в Україні здійснюють приватні компанії, проте дозвіл (акредитацію) на таку діяльність видає їм Національне агентство з акредитації України (НААУ).

Це державна структура, що діє на принципах самоокупності. Важливо, що за нормами ЄС видачею таких ліцензій в країні може займатися лише один орган, а тому швидкість переходу України на техстандарти ЄС багато в чому залежить саме від НААУ.

З першого погляду ситуація з роботою нацагентства зовсім не виглядає жалюгідною. Станом на сьогодні НААУ має право видавати ліцензії, що приймаються ЄС за п'ятьма з шести можливих смуг (позицій). Для порівняння, серед країн СНД лише Казахстан має право видавати ліцензії лише по одній позиції.

Отже, згідно з Угодою між НААУ та Європейською асоціацією з акредитації, українське нацагентство має право видавати акредитацію на діяльність калібрувальних і вимірювальних лабораторій; органів сертифікації персоналу; органів сертифікації систем менеджменту; органів сертифікації продукції, послуг та процесів; а також інспекційних органів.

Однак останню смугу, що дає право на акредитацію органів сертифікації продукції, послуг і процесів, Україна так і не отримала.

А саме це є наважливішою для бізнесу опцією. Сертифікація продукції охоплює видачу сертифікатів, прийнятих в ЄС, на весь спектр вироблених в Україні товарів: від продуктів харчування до високих технологій. По суті, її отримання і повинно було стати довершенням роботи НААУ, що відкриває перед українським бізнесом європейську перспективу.

Можливість отримати право на таке ліцензування у НААУ була у жовтні минулого року, однак агентство провалило відповідну перевірку. "Перездача" відбудеться в травні нинішнього року. Однак занадто багато факторів вказує на те, що і її результат не буде кращим.

До "Європейської правди" звернулися співробітники НААУ, які заявили, що за останні два роки – з моменту затвердження на посаді нового глави агентства Володимира Рущака (попереднім місцем роботи якого було керівництво фракцією Партії регіонів в одній з міських рад Донецької області) – робота з адаптації української системи акредитації фактично зупинилася. Більше того, проведене зараз в нацагентстві скорочення кадрів насамперед стосується фахівців, які спеціалізувалися на "євроінтеграції" відомства і пройшли програми підвищення кваліфікації, що фінансуються ЄС.

Їхні побоювання викладені у відкритому листі до керівництва країни, підписаному співробітниками нацагентства.

00bec02-1.jpg
натисніть для перегляду документа (pdf)

Ці побоювання поділяють і експерти. "Власне, за останні два роки НААУ перетворилося на комерційну фірму, яка торгує акредитаціями. За таких умов про жодну адаптацію до євростандартів просто не йшлося", – говорить віце-президент Американської торговельної палати Тарас Качка.

Якою була відповідь Мінекономрозвитку? Поки в міністерстві не відповіли на запит ЄвроПравди. Однак їхні дії самі ілюструють розуміння проблеми.

У міністерстві вже намагалися минулого року провести масштабну перевірку діяльності НААУ, однак вона наштовхнулася на протести з боку єврочиновників.

"У міністерстві підставилися, допустивши конфлікт інтересів. Оскільки в Україні практично немає фахівців з акредитації, до перевірки були залучені фахівці діючих лабораторій. Це дозволило НААУ скаржитися на тиск з боку влади", – каже експерт з юридичних питань Проекту ЄС з усунення технічних бар'єрів у торгівлі між Україною та ЄС Дмитро Луценко. За його словами, уникнути цієї колізії можна було, від початку запросивши для участі в перевірці фахівців тієї ж Європейської асоціації з акредитації.

При цьому в Мінекономрозвитку нещодавно повернулися до перевірки роботи НААУ, вимагаючи пояснити бездіяльність Ради з акредитації.

У будь-якому випадку скандал навколо нацагентства ще більше знижує шанси на проходження НААУ останньої смуги.

Більш того, припускає Дмитро Луценко, у разі тривалого конфлікту можлива ситуація, коли Європейська асоціація з акредитації відкличе вже видані НААУ дозволи. Втім, останній сценарій, за словами Тараса Качки, поки все ж є малоймовірним.

Тепер спробуємо оцінити, що означає ця затримка для українського бізнесу.

"Безумовно, українські компанії і зараз отримують європейські сертифікати, однак для цього вони звертаються до лабораторій країн ЄС. Це набагато дорожче, а крім того, у разі адаптації української системи акредитації до європейської ці гроші залишалися б в країні", – пояснює Тарас Качка.

Крім того, зараз український експортер оплачує дві сертифікації – вітчизняну та європейську, що вже точно не сприяє конкурентоспроможності його продукції.

eurointegration
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
10 просмотров в сентябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Политика
Коллективу прокуратуры Винницкой области исполняющий обязанности главы ведомства Сергей Сухоребрый 20 сентября представил нового заместителя прокурора области. На эту должность назначен Андрей Шпортун. Напомним, вакантной должность стала после увольнения Александра Попеско, который является фигурантом уголовного производства по факту получения неправомерной выгоды. По делу проходит также адвокат. Следствие продолжается. Поскольку место освободилось, генпро...
Общество
Калиновский городской совет Винницкой области дал согласие на присоединение к своей объединенной общине села Корделевка, расположенного в 7 км севернее Калиновки на международной трассе “Могилев-Подольский – Винница – Житомир – Выступовичи”. Как сообщает советник по децентрализации Винницкого центра развития местного самоуправления Евгений Шаповалов, за такое решение 20 сентября проголосовали 17 из 25 депутатов Калиновского горсовета. По его словам, принят...
Общество
Мастер на все руки - именно так можно сказать о жителе Винницкой области, который создает просто невероятные работы из металла. К слову, именно за это его признали лучшим в Украине. Речь идет об известном винницком кузнеце Руслане Бойчуке. Именно он победил на VII Международном фестивале кузнечного искусства "Металлическое сердце Украины". Мужчина получил сразу две награды - первое место по результатам голосования кузнецов и приз зрительских симпатий. - Мн...
Происшествия
20 сентября в Погребищенском районе водитель «семерки» съехал в кювет и перевернулся. В результате ДТП погиб пассажир легковушки. Авария произошла около 18.30 возле села Павловка. 28-летний житель одного из сел района, управляя автомобилем «ВАЗ 2107» в состоянии алкогольного опьянения, съехал в кювет, где его машина перевернулась. В результате ДТП 48-летний пассажир легковушки погиб на месте происшествия. Водитель задержан в процессуальном порядке. Сейчас...
Общество
В 2018-ом государственное Шендеровское лесничество обзавелось десятком самок пятнистых оленей, которые уже на Винничине родили молодняк. А теперь для стада привезли первого взрослого самца. В лесничестве пятнистые олени живут в вольере для полусвободного содержания диких охотничьих животных площадью 163,2 га. Также здесь содержится и восстанавливается поголовье дикого кабана. Чтобы животные удачно адаптировались к новым условиям проживания, на территории в...
Новости компаний
Лучшие студенты украинских транспортных и железнодорожных вузов посетили ведущую отраслевую выставку мира InnoTrans 2018 в Германии. Поездка была организована благотворительным Фондом Бориса Колесникова в рамках проекта «Железнодорожник», который он реализует для творческой и активной молодежи. Проект длился полгода, в нем приняли участие около тысячи конкурсантов. После нескольких этапов отбора жюри определило 70 победителей, в том числе из учебных заведе...
Происшествия
В ночь на сегодня, 21 сентября, в Осиповке Казятинского района Винницкой области, умер младенец. Об этом сообщает "Вестник Коазятинщины ". Селом распространяется слух, что месячного мальчика задушила мать. Утром она прибежала к соседке, сказала, что малыш не дышит и убежала. Правоохранители ищут женщину. Супруги не местное, в мае перебралось в Осиповку из Киевской области. Сняли жилье с правом последующего выкупа. У женщины это уже шестой ребенок, на старш...
Происшествия
В Винницкой области прогремел взрыв в одном из жилых домов. Об этом сообщает пресс-слжуба ДержНС.Как уточняется, спасателей вызвали сегодня около 6:52 до частного жилого дома в пгт Турбов Липовецкого района. Там произошел взрыв без последующего горения."Во время проведения разведки под обломками было обнаружено травмированного мужчину, им оказался 71-летний владелец домохозяйства", - подчеркивается в сообщении.Пострадавшего госпитализировали в ближайшую бо...
Происшествия
Сегодня, 21 сентября 2018 года, в Виннице на пешеходном переходе произошла авария. Авария произошла около половины десятого утра. Девушка переходила дорогу на регулирующем пешеходном переходе и попала под колеса такси. По предварительной информации, такси на евро номерах. Обстоятельства выясняются. Фото сайта 20минут