• Головна
  • Як зменшити енерговитрати у «хрущовці», - поради експерта
16:45, 13 травня 2015 р.

Як зменшити енерговитрати у «хрущовці», - поради експерта

Найбільшим надбанням громадян в Україні за часи Незалежності стала безкоштовна приватизація квартир. Держава «віддала» частину «загально-народного» добра в руки конкретної сім’ї. Але чомусь до цього часу більшість мешканців не сприймають себе у ролі власника нерухомості, у ролі повноцінного власника своєї квартири. Натомість, дуже багато мешканців чекають на те, що держава повинна й далі забезпечувати кожну квартиру і будинок ремонтами і утриманням всієї будинкової господарки.  Практично ніхто не намагається провести повний облік витрат своєї квартири, щоб зрозуміти де і як можна змінити ситуацію з втратами для зменшення плати за енергію.

Ось приклад обговорення, яке виникло після запитання: «як порівняти продуктивність повітряного і вакуумного сонячних колекторів?». Запитання отримано електронним способом від людини, яка напевно отримує основні знання через телебачення  і шукає способи використати фрагментарно отримані знання про способи використання дешевої енергії для зменшення оплати за опалення.

Після пояснення технічних моментів роботи колекторів, обговорення перейшло в площину пошуку способів нагрівання гарячої води: виникли питання про сонячну панель для живлення електродного котла або навіть гумовий шланг на даху у вигляді найпростішого водонагрівача. Для переведення спілкування у конкретну площину  було запропоновано надати дані про конкретне споживання енергії в квартирі, заповнивши Анкету початкового енергетичного заочного обстеження. Перша відповідь була такою: «Як вплине на мій гаманець обговорення способів економії з переліком енергоощадних заходів?». 

Прийшлось пояснювати про те, що заповнюючи Анкету власник квартири отримує відчуття контролю – це вже може дати економію 5-10%. Але прийшла відповідь, яка містила емоції і не було жодних цифр, не було бажання звернути свою увагу на облік та аналіз спожитої енергії. Прийшлось ще раз надати пояснення про користь попереднього енергетичного обстеження.

Позиції з відповіді

Моя реакція

1. Хрущовка, 5 останній поверх, дах - дирявий шифер - важко назвати дахом.

 

Маю хату у селі. Сам ремонтую дах. Збудована хата за власні кошти, розуміється – не подарована державою у власність, як міські квартири.

Ви власник квартири? Отримали від держави безкоштовно? Чому Вам повинен хтось ремонтувати дах? Ви ж здаєте квартирні внески – зберіться будинком – «приведіть» ЖЕК – задайте питання де гроші – заплануйте ремонт – створіть свій фонд для ремонту (спільний з сусідами) …

Є варіант ОСББ – але не розраховуйте, що на Вашу приватну квартиру повинні піти і мої податки з бюджету. Ви такий же власник як і я на селі – вкладаю свої гроші в дах, паркан, вивіз сміття … 

2. Вікна ще старіші, дерев’яні з щілинами (Ви скажете треба утеплити / заколупатити вікна та двері для збереження тепла. Так я вам скажу, що зимою цього тепла у нас аж забагато - від жарких батарей ще й вікна відкриваємо)

 

Технічно: будинок після теплового лічильника повинен встановити систему автоматичного регулювання з прив’язкою до зовнішньої температури, щоб не перегрівати квартири понад 20 градусів. Треба щороку робити гідровирівнювання подачі тепла по стояках. І це за власні кошти треба робити – окуповується за 2 роки, а може й швидше. Коштує біля 100 тисяч грн

3. Ясне діло, що зовнішній фасад не утеплений

 

Цього року починають виділяти кредити для багатоповерхових будинків, де мешканці беруть збори і порахують необхідність утеплення – тоді можна робити проект, брати кредит – відшкодують 30-40%. Але за тепло треба буде платити на 40% дешевше. Приклад ОСББ «Каменяр» у Львові – голова ОСББ Ділай Богдан 050-3152665

4. Опалення централізоване, бо вже давно у Івано-Франківську дозвіл дають тільки, коли всі мешканці під'їзду перейдуть на індивідуальне опалення одночасно. Ясна річ, що у більшості пенсіонерів таких коштів немає.

І правильно, що централізоване – тільки треба заставити подавати тепло ефективно. Газовий котел в кожній квартирі став невигідним – літом 20 м3газу піде для плитки, 50 м3 піде для гарячої води = 500 грн/місяць (газ по 7,20)

5. Користуємось 100л бойлером для підігріву води, бо централізованим водопостачанням хіба колеса у ровері мити (бруд зливати до 1 години, а лічильник то ж крутить) 

Це добрий був варіант – вигідніший ніж гріти газом

6. Зараз написали заяву на установку газового лічильника на плитку, ясне діло, що за власні кошти, адже держава, ще молода...

Питання: чи є сенс ставити за свої кошти лічильник на газ, адже вартість його досить плаваюча величина?

Треба було це зробити давно – Ви ж платили за 4 осіб по 18 кубів на місяць, а споживали не більше ніж 20 (це дані від тих хто має лічильник). Далі – ви платили «по нормі», а фірташі понаднормовий газ продавали і брали собі в кишеню … Ось тут і політичне рішення – чи ставити лічильник

Все ж, на чергове пояснення про користь цифр, на основі котрих можна зробити пошук покрокових способів реалізації економії енергії, Анкета таки була заповнена.

Відповідь з Анкети

Моя оцінка

Кількість старих вікон - 4 шт.площею 9,5 м2

к-сть нових вікон _-_ шт. площею _-_м2

Якщо немає нових вікон це не страшно – спробуйте за літо «відновити» старі – зачистити, просиліконити, ущільнити.

Нові вікна роблять кімнати без повітря і якщо ставити склопакети, то треба ще й ставити віконні провітрювачі – на одне вікно ще 700 грн

Порахуйте площу зовнішніх стін, де необхідне утеплення31,0 м2

Ця цифра потрібна для того, щоб з сусідами прийняти рішення про загальне утеплення – не робіть «клаптикового» - воно не дає економії грошей, а тільки покращує температуру в кімнатах – у Вас і так тепло – тож треба мати можливість регулювати температуру на весь будинок

Яку суму за тепло Ви заплатили

за 2013 рік - 2051,30 грн, 

за 2014 рік - 2493,50 грн

З цих даних виходить, що будинок має тепловтрати (потрібне поповнення тепла взимку) на рівні 200 кВт/м2 – а норми вже зараз вказують, що треба 150 – німці і поляки вже переходять до норми 90 – це вдвічі менше споживання тепла і відповідно грошей – досягається регулюванням тепла, утепленням, якісними (можна й відновленими старими) вікнами і правильною вентиляцією

Скільки холодної води використано 

за 2013 рік  - 200 м3, 

за 2014 рік  - 196 м3

 

Можна оцінити, що гарячої води десь третина 60 м3. На неї пішло б 3000 кВт*год електроенергії. При ціні 0,30 грн/кВт – ціна води вийшла 15 грн/м3, а централізовано у Львові ціна гарячої води вже зараз 27 грн/м3.

Але тут є проблема із змінами ціни ел.енергії: ліміти до 100 кВт*год = 0,37 грн, до 600 кВт*год  = 0,63 грн. Ваша вода влітку буде коштувати 32 грн/м3

Скільки ел.енергії використано 

за 2013 рік - 5788 кВт*год, 

за 2014 рік - 5444 кВт*год

 

Бойлером стає дорого гріти воду.

Щомісячно споживали 450 кВт*год – це буде коштувати 250 грн/місяць. А в 2017 році це буде коштувати 680 грн - за 2017 рік треба заплатити 8000 грн. Сонячний колектор може стати в пригоді. Ціна сезонного колектора 12000 грн

Поставте цифрами черговість дій, які би Ви провели  у будинку (від 1 до 11)

- проведення обстеження втрат тепла в будинку 10 

- утеплення стін 10           

- заміна газового котла на новий ___       

- заміна вікон 7

- встановлення автоматики для керування температурою в будинку (день-ніч)  10

- встановлення котла на дровах 5

- встановлення електричного котла 5  

- встановлення теплової помпи «повітря-вода» 5  

- утеплення горища 7

- встановлення електричного лічильника для нічного тарифу 7

- встановлення сонячних  повітря-/водо - нагрівачів  10

 

На мою думку – у Вашій квартирі потрібний такий порядок дій:

- проведення обстеження втрат тепла в будинку 1

- утеплення стін 8

- заміна газового котла на новий -

- заміна вікон 7

- встановлення автоматики для керування температурою в будинку (день-ніч)  2

- встановлення котла на дровах -

- встановлення електричного котла -

- додавання теплової помпи «повітря-вода» 3

- утеплення горища 4

- встановлення електричного лічильника для нічного тарифу 5

- встановлення сонячних  повітря-/водо - нагрівачів  6

 

Повної відповіді на питання для власника квартири немає, але він вже звернув увагу на гідровирівнювання стояків системи опалення, на систему регулювання тепла після лічильника – він вже ставить питання про те, де взяти кошти на таке обладнання – адже більше половини мешканців будинку це пенсіонери.  Наступне питання конкретизує спосіб зменшення енергії на гарячу воду – є запитання про сонячні панелі для нагрівання води в бойлері при заміні тена на 24В. 

На мою думку, тільки через самооблік і аналіз споживання можна кожному власнику шукати способи економії. Немає універсальних способів для такого процесу – але з цифрами і бажанням пошуку шляхів економії можна знайти конкретне рішення.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...