Лідер гурту «ТІК»: Або українці закачають рукава і почнуть працювати, або будемо й далі тішитися своїм болотом

Лідер гурту «ТІК» розказав, які плюси і мінуси вбачає у європейських цінностях, чого в погоні за європейськістю варто остерігатися українцям і що ми самі можемо ставити в приклад країнам ЄС.

- Вікторе, ви давно виступаєте за європейський шлях розвитку України. Як відчуваєте, позитивні зрушення вже почались?

- Звісно! Наочний доказ - як змінилося за останні роки моє рідне місто Вінниця. Згадую, коли вінницьким мером став Володимир Гройсман і запропонував мені працювати в команді, з колегами по міській раді ми довго думали, який девіз дати Вінниці, що буде уособлювати план розвитку міста. Взяли концепцію: «Вінниця - європейське місто!» - хоча зараз розумію, що самі тоді до кінця не усвідомлювали, що маємо на увазі. Адже насправді тоді між Вінницею і Європою була величезна прірва. Навіть коли їхали на гастролі у Київ або Львів, відчувалось, що приїхали з провінції. Але все швидко змінилось.

Позаминулого року я за тиждень проїхав сім країн Європи, включаючи потужні, великі міста. І дуже здивувався, коли повернувся у Вінницю і не відчув дискомфорту. Це було вперше у моєму житті! Зараз зміни видно по самих громадянах. Пригадую, коли ми робили перші масштабні Дні міста й інші загальноміські акції, після свят вивозили по 2-3 автомобілі пляшок. Зараз же на вулицях украй рідко можна побачити п’яних людей. Всі зрозуміли, що свято їм ніхто не організує, якщо самі за це не візьмуться. Власне, тому святкування Дня Європи є своєрідною родзинкою Вінниці, коли люди об’єднуються, цілими сім’ями відвідують виставки і карнавали. Громада максимально активізувалась. Штучно насадити це людям не вдається, можна намагатися вбивати в голови, але все змінюється лише, коли приходить розуміння.

Сьогодні я радію, що наша ідея спрацювала, нині Вінниця дійсно є в числі перших міст України, які по-справжньому європейські. У місті нормальні дороги, гарне освітлення, нормальний громадський транспорт, який працює так, як в цивілізованій Європі.

- А як щодо інших міст України? Їх можна назвати європейськими?

- Я не мислю такими категоріями, бо немає чіткого шаблону, що є європейським, а що - ні. В самій Європі є речі кращі, ніж у нас, а є й навпаки - гірші. Європейська система цінностей теж має свої негативні сторони і про це не варто забувати. Наприклад, мене дуже сильно непокоїть питання сексуальних меншин. Вони це називають толерантністю, але ці явища у них стали занадто показовими, все переросло у зовсім іншу фазу й іпостась, навіть вийшло на перший план, чого, як на мене, не мало би бути. Все-таки є основи етики й моралі. Ми - країна, яка має свою культуру, свою духовність, які, в першу чергу, треба зберігати. Суть Європейського Союзу також передбачає ліквідацію самоідентифікації тих чи інших народів та націй. Це вже переживають такі країни, як Польща та Болгарія. Але в нас вже був один Союз. І в гонитві за новим, тими європейськими стандартами, важливо не втратити себе, ставши безликою етнічною спільнотою, яка не має чітко вираженого обличчя. Цей підступ дуже важливо обійти! Бо така тенденція вже зараз спостерігається і ріже око. Нам треба будувати свою власну Європу на дотичних моментах, брати їх позитив, але й не забувати, що самі маємо багато хорошого.

- Що варто переймати у європейських країн?

- Найперше - це безумовне верховенство закону і права для всіх. Звісно, деколи і в Європі зустрічається корупція та інші ганебні явища - це така хвороба влади, хвороба суспільства, від якої ніде не дінешся. Але, як би там не було, в них все одно є потужний інститут права і закони працюють. Ми ж у цьому плані далеко-далеко - в глухій норі. Якби сьогодні в Україні нарешті запрацював закон, ми б позбулися дуже багатьох негативних суспільних явищ… Ще один плюс Європи - це людина, її цінність, її право на свободу вибору, віросповідання, тощо. Тут нам теж треба підтягнутися. Хоча й зараз не можна сказати, що в Україні хтось когось гнобить, все-таки за ті 20 років свої позитивні надбання здобули і зараз стоїмо на порозі створення справжнього громадянського суспільства. Поки до кінця не вдалося вибудувати його, як хотілося б, але тенденції дуже похвальні.

В Україні не прижилися ознаки тоталітаризму й авторитаризму влади і це вважаю дуже позитивним фактором. Взявши за основу демократичний напрямок розвитку, українці вчергове довели, що є європейцями за походженням. А нинішня ситуація лише підтвердила слова Кіплінга, який говорив, що Захід - це Захід, а Схід - це Схід, і разом їм ніколи не бути. Це правда, бо у людей різні способи виробництва і сприйняття світу. Українці завжди були носіями приватної власності, що деколи навіть ставало темою анекдотів: в мене є моя земля, а то ще на бурячки - і взагалі було б добре. Східні народи, і Росія в тому числі, інші. Вони звикли жити в умовах східної деспотії за принципом: «Все вокруг колхозное. Все вокруг мое».

Коли немає відповідальності, а є цар. Хоч він і дурний, але цар сказав, то має так бути. Це й відрізняє українців і росіян, бо в нас генетично закладено прагнення до приватної власності і відповідальності за неї.

- Що, по-вашому, Україні варто робити, аби стати ближчою до Європи?

- Ми всі мріємо, щоб, як в казках, прийшов добрий дядько чи тітка з Європи чи Америки і побудували нам країну. Цього ніхто ніколи не зробить! Допоки ми своїми зусиллями не візьмемося і не побудуємо ту Україну - країну нашої мрії, якою б гордилися наші діти і ми самі.

Нам треба переходити від теорії до практики, закачувати рукава і працювати. Адже все починається з маленьких справ. У цьому я неодноразово пересвідчувався по роботі нашого благодійного фонду «Подільська громада» у рамках благодійних програм розвитку дворового спорту і прибудинкових територій. Невеличкою громадою люди організовуються і вирішують облаштувати свій двір. Наш фонд, будучи своєрідним містком, вишукує якийсь ресурс, долучає комунальні служби, вибудовує комунікацію - і люди за підтримки інших своїми зусиллями роблять собі двір. Повірте мені, людина, яка власними руками створювала той дитячий майданчик, буде зовсім по-іншому до того відноситися, бо робила все сама. І коли вона побачить, що стоїть здоровий лобуряка і справляє нужду в пісочницю, де граються діти, людина вже осторонь не пройде. Саме з таких моментів починається відповідальність за процеси. Це яскравий приклад маленьких справ, як ми можемо будувати свою Європу у своїй Україні.

Не треба одразу гнатися за великими цілями, а починати з малого - з себе. Якщо в нас буде прагнення до досконалості, реальна робота, то будуть зміни. А якщо будемо жити, як раніше, говорячи, що в нас прекрасне болото, у якому можна спокійно сидіти і квакати - то так все і залишиться.

Або українці закачають рукава і почнуть працювати, або будемо й далі тішитися своїм болотом!

- Яка з європейських країн вас особливо вразила під час відвідування? Яка може бути взірцем для наслідування?

- Ідеалу немає. Кожна країна, кожне місто - це окрема історія. Париж і Амстердам не можна порівнювати, точно як Варшаву, Будапешт чи Софію. Кожна країна має своє обличчя, свою історію, архітектуру, самобутність. Нам не потрібно вигадувати новий велосипед чи бездумно брати чужий. Треба переймати найкращий досвід інших і самим вдосконалювати його, враховуючи національні та індивідуальні особливості. Приказка правильно каже: що українцю добре, то німцю - смерть. Навіть при абсолютному копіюванні в нас все працювати інакше.

Народ не може за день почати жити по-новому. Нам просто потрібно показувати можливості, приклади, як може бути краще, а для цього людям слід частіше виїздити і бачити інший світ. Я пам’ятаю, коли був на Луганщині, падали в очі хатки потьомкінського періоду, де немає парканів, а вікна повростали в землю. Але немає сенсу  звинувачувати людей, що так жили. Вони з такою агресією сприймають «буржуїв з Європи», НАТО, бо нічого не бачили, не мають з чим порівняти власне життя. В Інтернеті можна зустріти багато вражень людей зі Східної України, які вперше приїжджали хоча б до Львова. В їх голові абсолютно все змінювалося, миттю зникали страхи, які їм все життя нав’язували. Бо вони власними очима бачили нормальних, привітних людей, які собі побудували прекрасне місто, у якому живуть. Тому я хочу, щоб ми все-таки рухалися в бік прекрасного.

Поки що Європа - взірець того, до чого ми можемо дотягнути. Але я хочу, щоб ми жили набагато краще. Щоб пройшов час і, може сьогодні це смішно звучить, але, щоб усі казали: «От, подивіться, як в Україні! Люди змогли!» Я вірю, що ми зможемо!

ВИННИЦА.info
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Происшествия
В городе Казатин, после обеда в школьной столовой, на больничных койках сначала оказались 15 учеников. Детям стало плохо после того, как съели кашу и куриную отбивную. Во всех отравленных одинаковые симптомы - тошнота, высокая температура и головная боль. Врачи предварительно поставили диагноз - сальмонеллез. Подробнее смотрите в сюжете ТСН:
Общество
17 сентября в жилых районах Винницы будет наблюдаться отключения водоснабжения и снижения давления воды. В этот период будут проводить аварийно-ремонтные работы на ул. Богуна, 260.Об этом сообщили в коммунальном предприятии "Винницаоблводоканал".17 сентября с 09:00 до 22:00 отключат водоснабжение на улице Заречная (весь частный сектор).Также будет наблюдаться понижение давления и временное отсутствие водоснабжения на верхних улицах / этажах:Жилой район "Сл...
Культура
Во Дворце «Украина» состоялся финал конкурса красоты «Мисс Украина 2019». Победительницей стала участница под номером 15 - Маргарита Паша. Ее выбрали из двадцати четырех самых красивых девушек со всех регионов страны.Приз зрительских симпатий достался киевлянке Анастасии Никитюк. Титул «Вице-мисс Украина» - одесситке Валерии Кучеренко. «Miss International 2019» получила Виктория Киосе, «Miss Earth 2019» стала Диана Шабас.Винницу на конкурсе представляли дв...
Общество
В Виннице завершили реконструкцию улицы Замостянской. Работы были завершены ко Дню города. Напомним, что работы по реконструкции данной улицы начали проводить еще с весны текущего года. За это время здесь были обновлены трамвайные пути длиной 1,5 км и опоры контактной сети. С сегодняшнего дня заработали три новых трамвайных остановки устроены на проезжей части, но ими пользуются лишь единицы.  Также были проведены работы по устройству стоянок и трех трамва...
Происшествия
Калиновский районный совет сообщает, что с сегодняшнего дня, 16 сентября, на территории военной части А1119 восстанавливают плановую утилизацию боеприпасов, не подлежащих транспортировке. Подрывы будут проходить в будние дни с 12 до 15 часов. Председатель районного совета Василий Полищук призывает людей сохранять спокойствие и не распространять недостоверную информацию среди населения.
Общество
Чтобы разнообразить традиционный День здоровья, десятиклассники винницкой школы №3 вместе с родителями подготовили к празднику гамбургер-великан. Они собрали это блюдо вместе, а потом дружно съели его на природе. Хотя гамбургер не взвешивали, но по весу ингредиентов, 33-сантиметровый «бутерброд» потянет на пять килограммов. Фото Ирины Корж По словам Ирины Корж, матери десятиклассника Артема, традиция праздновать День здоровья на природе в школе существует...
Происшествия
В Гайсине из-за пожара на сахарном заводе «Заря Подолья» эвакуировали людей. Существует угроза разрушения бункера, где произошло возгорание. Около сотни домов остались без газоснабжения. Ограничено движение транспорта по улице Заводской.Об этом сообщает пресс-служба ГУ ГСЧС Винницкой области.«13 сентября в 15:03 в Службу спасения поступило сообщение о пожаре на территории одного из предприятий Гайсин. Спасатели выяснили, что загорелось техническое оборудов...
Криминал
План «Перехват» помог сотрудникам Барской полиции оперативно задержать 18-летнего парня, который угнал автомобиль у 72-летнего местного жителя. Зачем ему понадобился «ВАЗ-2106» пенсионера, молодой человек так и не смог пояснить. Как сообщают в отделе коммуникаций ГУНП в Винницкой области, в местной полиции пенсионер пояснил, что его старенький «Жигуль» выкрали из гаража. Поскольку кража произошла относительно недавно, ориентировки на автомобиль были переда...
Криминал
Депутату Винницкого областного совета и его сообщникам сообщено о подозрении в хищении бюджетных средств. Об этом сообщает пресс-служба прокуратуры Винницкой области. По результатам проведенных следственных действий установлено, что предприниматель, депутат Винницкого областного совета, по предварительному сговору с начальниками отделов образования некоторых РГА поставлял в школы оборудования и программное обеспечение, которое не соответствует требованиям...
Новости по теме
17 сентября в нескольких районах Винницы понизится давление водоснабжения. Перечень
В Виннице завершили реконструкцию Замостянской: как сейчас выглядит улица после проведения строительных работ (фото)
Винницкие школьники приготовили гигантский гамбургер (фото)
Вышла книга о загадочной Виннице (фото)
В Виннице 200 байкеров создали мотоколонну в форме флага Украины (видео)
Винничанин сделал предложение своей девушке во время концерта ко Дню города (фото)
ТОП-5 винницких домов-должников за “коммуналку”
В Виннице создали самый милый фестиваль, чтобы спасти бездомных животных (фото)
У седой Винницы есть будущее: Как город над Бугом отгулял 656-й День рождения (ФОТОРЕПОРТАЖ)
В Виннице вместо бывшего военного госпиталя построят жилой массив (ФОТОРЕПОРТАЖ)