«Вини хочуть, щоб я осліп», - каже засуджений про тюремну лікарню

Зек хоче додому. Через суд вимагає дострокового звільнення стрижавський 35-річний в’язень-інвалід. Геннадій Рейляну вже не бачить на одне око і каже, що в тюремній лікарні йому пригрозили: звільнять, коли стане зовсім сліпий

- Я сліпну, але ще можу врятувати рештки зору, якщо зроблю операцію. А начальник лікарні, через те, що я з ним прирікався, так і сказав мені: «Я тебе відпущу тільки тоді, коли ти осліпнеш повністю»…  

Це так розповідав журналісту по телефону Геннадій Рейляну і попросив прийти до нього на суд, де засідання ведуться в режимі скайп-конференції. Тобто зі Стрижавки позивача не доставляють. Його там садять перед монітором ноутбука. А на іншому боці зв’язку – зала Вінницького районного суду, де веде процес суддя, виступають адвокат, прокурор, свідки.

У вінницькій залі всі збираються вчасно і швидко налаштовують зв'язок. У Стрижавці теж зі зв’язком без проблем, але щоразу доводилося чекати, поки приведуть засудженого або доки в лікарні знайдуть людину, що буде представляти установу виконання покарань. І скільки була на засіданнях журналіст, направляли іншого працівника і тільки після нагадування судді: „присутність представника установи обов’язкова”.

- Його діагноз є причиною для встановлення групи інвалідності, а не для звільнення, - говорив один з таких представників, але переліку захворювань, через які звільняють, не зміг процитувати. - Якби його хвороба була в переліку, то б прийняли інше рішення. Я так думаю.

- То що, будемо чекати, поки осліпне повністю? – реагував адвокат засудженого Василь Гуменюк, коли в залі звучало, що тотальної сліпоти в Рейляну немає.

Засуджений і його цивільна дружина, яка інколи приїздить на слухання з маленькою дитинкою на руках, впевнені: колонія принципово не хоче відпускати Геннадія і всіляко затягує судовий процес.


- Тільки позов у суд вийшов звідти. Ніякі скарги мого чоловіка не виходять ні на мою адресу, ні будь-куди, - говорить цивільна дружина в’язня Стрижавської колонії Людмила Іщенко (29), яка з меншою дочкою Настею їздить на слухання з Кіровограда. Жінка народила від засудженого двох дітей

Геннадій сидів спочатку в Кіровограді, а коли під час столярних робіт його вдарила по голові колода, потрапив в міжобласну лікарню при Стрижавській колонії. Геннадій Рейляну отримав “сімку” за розбій і вже відсидів чотири роки. І хоча його цивільна дружина каже, що запроторила за грати її коханого жінка, яка досі не дає йому розлучення, чи справедливо його посадили – то друге питання. Перше – чи встигне вийти з-за грат чоловік, доки ще можна зупинити прогресування сліпоти, хоча б на одному оці.

- Вони кажуть, що атрофія зорового нерва і субатрофія – це різні речі. А це одне й те саме захворювання, яке не лікується, тільки прогресує. Лише мікрохірургія може зупинити процес, - каже цивільна дружина засудженого Людмила Іщенко. – В інституті Філатова зараз ще беруться оперувати мого чоловіка. Але якщо суди затягнуться, вже не візьмуть.

Щоб звільнитися достроково і піти на операцію, Геннадій і написав позов до суду. Просить звільнення від покарання за хворобою. І суд зараз досліджує, чи стосується зека-молодованина ось цей пункт з переліку, встановленого МОЗом та Мін’юстом: «Повна сліпота, а також стан, коли на грунті стійких патологічних змін гострота зору ока, що краще бачить, не перевищує 0,03 і вона не може бути коригована або коли поле зору обох очей концентрично звужене до 10 градусів».

Простіше кажучи, якщо засуджений не сліпий повністю і зряче око може бачити предмет на відстані більше півтора метри, свобода йому не світить. Людина ж зі стовідсотковим зором, для порівняння, рахує пальці на руці на відстані 50 метрів. Тим не менше, в колонії вирішили, що зір вражений не настільки, щоб говорити про звільнення. От тому, мабуть, і сказали засудженому, що відпустять тільки, коли осліпне.  

Зараз у суді призначили додаткове дослідження. І, як казала суддя, таке робиться швидко, за тиждень. Та результатів чекають вже майже місяць. Лікарську комісію просили уточнити діагноз, бо вони не дали повного формулювання захворювання Геннадія і написали такими словами, що суд не розбереться. А лікарняний офтальмолог засудженого в судовій залі сказала: тяжкість захворювання в позивача ще гірша, ніж треба для звільнення.

- Ми можемо робити висновки щодо наявності чи відсутності підстав для звільнення тільки на підставі медичних даних, - пояснила суддя.

Вона й порадила визначити, чи достатньо погано бачить зряче око засудженого для звільнення, не зі слів лікарів, а за висновками експертів. Але дослідження проведуть в тій самі Стрижавській лікарні, де знаходиться Рейляну. Його дружина не довіряє тим лікарям. Вона каже, що чоловіка возили на МСЕК, але висновок загубився, у справі є тільки якась незрозуміла довідка, написана від руки. Жінка зверталася у Вінницьку правозахисну групу з проханням допомогти.  


Засуджений Геннадій Гейляну (35) сліпий на одне око. Він уже отримав третю групу інвалідності, але каже, що й на друге око стрімко втрачає зір
 

„Засуджений перебільшує тяжкість захворювання і намагається обманути лікарів”

На запит RIA про хворобу Геннадія Рейляну та чому лікарі йому кажуть „відпустимо, коли осліпнеш”, дав відповідь заступник начальника обласного управління Державної пенітенціарної служби Сергій Лисак. Ось частина відповіді:

«...4 лютого на підставі медичного огляду засудженого, вивчення всіх матеріалів та результатів дослідження, одноголосним рішенням членів спеціальної лікарської комісії визначено, що наявне у Рейляну захворювання не входить до переліку тих, які є підставою для звільнення від подальшого відбування покарання...  
Засуджений та його близькі родичі мають установчу поведінку, направлену на досягнення своєї мети, – звільнення від подальшого відбування покарання. З цією метою Рейляну перебільшує тяжкість свого захворювання і при обстеженнях намагається ввести в оману лікарів-фахівців. Близькі, зокрема, громадянка Іщенко, яка називає себе його дружиною, звертається до різних державних установ та недержавний громадських організацій зі скаргами та безпідставними звинуваченнями, маючи на меті вчинення психологічного тиску на членів спеціальної лікарської комісії та суддів. Проведені компетентні перевірки жодних порушень не виявили.”
 

 

Коментар експерта:
"Не знаю, чому пенітенціарії так пручаються його звільненню"

 Світлана Побережець, правозахисниця  
- Знаю ситуацію зі слів дружини засудженого. Вона посилається дійсно на те, що він сліпне і має право по рішенню суду бути звільненим достроково. Але не знає, які саме документи подавалися до суду, тому що адвокат був за призначенням. Люди за призначенням, не можна сказати, що нефахово працюють, але адвокат, як я зрозуміла, не довів суду, що людину дійсно треба звільнити, оскільки його зір погіршується і подальше утримання в установі призведе до каліцтва, можливо, втрати зору назавжди. Тоді вже треба буде судитися відшкодовувати матеріальну, моральну шкоду. Все життя людини буде присвячене тільки проблемі компенсації від держави різних шкод, які йому завдали тим, що він не мав можливість кваліфіковано лікуватися. А в установі виконання покарань немає такої можливості.
Європейська конвенція прав людини прирівнює утримання в державній установі, де немає кваліфікованої медичної допомоги і стан здоров’ям через це погіршився, аж до каліцтва чи втрати функції певного органу, до тортур. Є багато рішень Європейського суду з прав людини щодо подібних ситуацій у всьому світі, коли держава компенсує збитки. Тут тортури мають місце, якщо відповідає дійсності все, що людина описує. Не знаю, чому пенітенціарії так пручаються його звільненню.
Якщо адвокату цікаво, він може отримати консультації наших спеціалістів у галузі медицини і права. Тільки він вправі безперешкодно навідувати установу і в будь-який час працювати з документами. Ми ж можемо включитися в будь-який момент і писати омбудсмену, в комітет ООН проти тортур. В середині країни через корумповану судову систему, яка залишилися з передніх часів, будемо ходити по колу. Треба виходити з цього кола на ООНівські структури чи Європейські і повідомляти про випадки, що є у нас. Механізмів безліч, які можна застосувати в цьому випадку.

20minut
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Происшествия
23 сентября в 11:31 в Службу спасения «101» поступило сообщение о том, что за пределами с.Устье Бершадского района произошло ДТП. «Камаз», проезжая железобетонный мост, проломил его часть и упал в реку.Об этом говорится на сайте ГСЧС в Винницкой области.«Во время проведения аварийно-спасательных работ дополнительно были привлечены автокран МАЗ, ЗИЛ-131 с лебедкой и бульдозер ДТ-75. К проведению указанных работ от ГСЧС привлекалось пять человек личного сост...
Бизнес
В Винницкой облaсти, в селе Крaсное, построили солнечную стaнцию ​​мощностью 5,3 МВт. Нa земельном учaстке площaдью 10 гa рaзместили 18 500 солнечных пaнелей. По предвaрительным подсчетaм, солнечнaя электростaнция будет производить ежегодно 6,2 МВт-ч электроэнергии — этого хвaтит трем тысячaм жилых домов, — пишут нa сaйте рaдиокомпaнии «Город нaд Бугом». В компaнии «Вольтaж Групп», которaя выступaет подрядчиком, отметили, что пaнели будут генерировaть элек...
Происшествия
На территории Винницкой области в одной из воинских частей в ДТП погиб военнослужащий. Об этом сообщает пресс-служба Государственного бюро расследований. По предварительной информации старший солдат-контрактник не справился с управлением военным автомобилем "Урал 4320" и в въехал в бетонную электроопору. Военнослужащий, находившийся в кузове автомобиля, погиб. Процессуальное руководство в уголовном производстве осуществляет военная прокуратура Винницкого г...
Новости компаний
ООО «Протон» предлагает идеальное решение для тех, кто ищет, где купить мягкие контейнеры Биг-бэг. Мы являемся производителем полного цикла и предлагаем купить биг-бэги для разных типов груза: для семян и агрокультур (пшеница, кукуруза, ячмень и др.) с распространенными типоразмерами: 95х95х150, 95х95х160, 95х95х170; биг-бэги для удобрений: 80х80х145, 75х75х140, 92х92х180. для пищевой отрасли вы можете купить биг-бэги для перевозки сахара или муки с размер...
Бизнес
По адресу улица Лысенко, 19В планируют построить трехэтажный дом сблокированного типа. Заказчиком проекта является Виктор Калашник.Об этом сообщают в Винницком городском совете.С 13 сентября начались общественные слушания относительно будущего строительства. Оно продлится месяц. "Предложения и замечания по данному вопросу просим присылать в департамент правовой политики и качества Винницкого городского совета по адресу - г. Винница, ул. Соборная, 59, каб....
Общество
В центральном Прозрачном офисе Винницы, который расположен в городском совете на ул. Соборной, 59 начали менять пол. Поэтому работа ЦНАП изменилась, сообщили в мэрии.На время ремонта перечень услуг населению будет сокращено. В мэрии будут только регистрировать СПД и юридических лиц, выдавать выдержки из ГЗК (Винница) и другие документы, заявки на которые были поданы до 23 сентября.За получением других административных услуг необходимо обращаться в территор...
Происшествия
В Виннице патрульные остановили водителя, который ехал под действием наркотических веществ и перевозил холодное оружие. Об этом сообщает пресс-служба патрульной полиции Винницкой области.На Хмельницком шоссе инспекторы патрульной полиции остановили автомобиль КИА на иностранной регистрации. Водитель иномарки имел признаки наркотического опьянения, и патрульные это сразу заметили. Мужчина отказался от медицинского освидетельствования в присутствии двух свид...
Криминал
Винницкая полиция 20 сентября неподалеку от железнодорожного вокзала задержала 40-летнего подозреваемого в нападении на прохожего, у которого отобрали сумку с вещами. Злоумышленником оказался «гость» из Закарпатья.    Как сообщают в отделе коммуникаций ГУНП в Винницкой области, около 21.00 на спецлинию 102 пожаловался 42-летний житель села Черномин Песчанского района. Пострадавший рассказал, что на железнодорожном вокзале в Виннице его ограбил неизвестный....
Общество
С 24 сентября в Винницкой области начинается осенняя компания по вакцинации диких животных против бешенства. С помощью самолетов планируют распространить более 500 000 доз приманок.Об этом сообщили в Держспоживслужби Винницкой области.Во время кампании обработают площадь в 21560 квадратных километров, за исключением территорий, подпадающих под запрет полетов самолетов. Будет применяться специальная антирабическая вакцина для пероральной иммунизации плотояд...
Новости по теме
В Прозрачном офисе на Соборной начинают ремонт. Куда обращаться за услугами?
Над Винниччиной с самолетов будут разбрасывать вакцины против бешенства для диких животных
Полицейские Винницкой области получили 7 новых авто (Фото)
В Виннице планируют осовременить торговый центр "Дастор". Как он может выглядеть. ПРОЕКТ
Пограничник с Винниччины и его собака Бархан победили на чемпионате по дрессировке (фото)
В пригороде Винницы люди блокировали международную трассу М-21
На дорогах Винницкой области увеличилось количество TruCam для контроля скорости движения
В ОТГ на Винниччине мэр лично присоединился к покраске моста (фото)
В Винницкой области мужчина хотел пересечь границу с чужим паспортом
В Виннице живет семья, которая отказалась от привычных в быту вещей: зубная паста из глины и бамбуковые игрушки для детей