«Вини хочуть, щоб я осліп», - каже засуджений про тюремну лікарню

Зек хоче додому. Через суд вимагає дострокового звільнення стрижавський 35-річний в’язень-інвалід. Геннадій Рейляну вже не бачить на одне око і каже, що в тюремній лікарні йому пригрозили: звільнять, коли стане зовсім сліпий

- Я сліпну, але ще можу врятувати рештки зору, якщо зроблю операцію. А начальник лікарні, через те, що я з ним прирікався, так і сказав мені: «Я тебе відпущу тільки тоді, коли ти осліпнеш повністю»…  

Це так розповідав журналісту по телефону Геннадій Рейляну і попросив прийти до нього на суд, де засідання ведуться в режимі скайп-конференції. Тобто зі Стрижавки позивача не доставляють. Його там садять перед монітором ноутбука. А на іншому боці зв’язку – зала Вінницького районного суду, де веде процес суддя, виступають адвокат, прокурор, свідки.

У вінницькій залі всі збираються вчасно і швидко налаштовують зв'язок. У Стрижавці теж зі зв’язком без проблем, але щоразу доводилося чекати, поки приведуть засудженого або доки в лікарні знайдуть людину, що буде представляти установу виконання покарань. І скільки була на засіданнях журналіст, направляли іншого працівника і тільки після нагадування судді: „присутність представника установи обов’язкова”.

- Його діагноз є причиною для встановлення групи інвалідності, а не для звільнення, - говорив один з таких представників, але переліку захворювань, через які звільняють, не зміг процитувати. - Якби його хвороба була в переліку, то б прийняли інше рішення. Я так думаю.

- То що, будемо чекати, поки осліпне повністю? – реагував адвокат засудженого Василь Гуменюк, коли в залі звучало, що тотальної сліпоти в Рейляну немає.

Засуджений і його цивільна дружина, яка інколи приїздить на слухання з маленькою дитинкою на руках, впевнені: колонія принципово не хоче відпускати Геннадія і всіляко затягує судовий процес.


- Тільки позов у суд вийшов звідти. Ніякі скарги мого чоловіка не виходять ні на мою адресу, ні будь-куди, - говорить цивільна дружина в’язня Стрижавської колонії Людмила Іщенко (29), яка з меншою дочкою Настею їздить на слухання з Кіровограда. Жінка народила від засудженого двох дітей

Геннадій сидів спочатку в Кіровограді, а коли під час столярних робіт його вдарила по голові колода, потрапив в міжобласну лікарню при Стрижавській колонії. Геннадій Рейляну отримав “сімку” за розбій і вже відсидів чотири роки. І хоча його цивільна дружина каже, що запроторила за грати її коханого жінка, яка досі не дає йому розлучення, чи справедливо його посадили – то друге питання. Перше – чи встигне вийти з-за грат чоловік, доки ще можна зупинити прогресування сліпоти, хоча б на одному оці.

- Вони кажуть, що атрофія зорового нерва і субатрофія – це різні речі. А це одне й те саме захворювання, яке не лікується, тільки прогресує. Лише мікрохірургія може зупинити процес, - каже цивільна дружина засудженого Людмила Іщенко. – В інституті Філатова зараз ще беруться оперувати мого чоловіка. Але якщо суди затягнуться, вже не візьмуть.

Щоб звільнитися достроково і піти на операцію, Геннадій і написав позов до суду. Просить звільнення від покарання за хворобою. І суд зараз досліджує, чи стосується зека-молодованина ось цей пункт з переліку, встановленого МОЗом та Мін’юстом: «Повна сліпота, а також стан, коли на грунті стійких патологічних змін гострота зору ока, що краще бачить, не перевищує 0,03 і вона не може бути коригована або коли поле зору обох очей концентрично звужене до 10 градусів».

Простіше кажучи, якщо засуджений не сліпий повністю і зряче око може бачити предмет на відстані більше півтора метри, свобода йому не світить. Людина ж зі стовідсотковим зором, для порівняння, рахує пальці на руці на відстані 50 метрів. Тим не менше, в колонії вирішили, що зір вражений не настільки, щоб говорити про звільнення. От тому, мабуть, і сказали засудженому, що відпустять тільки, коли осліпне.  

Зараз у суді призначили додаткове дослідження. І, як казала суддя, таке робиться швидко, за тиждень. Та результатів чекають вже майже місяць. Лікарську комісію просили уточнити діагноз, бо вони не дали повного формулювання захворювання Геннадія і написали такими словами, що суд не розбереться. А лікарняний офтальмолог засудженого в судовій залі сказала: тяжкість захворювання в позивача ще гірша, ніж треба для звільнення.

- Ми можемо робити висновки щодо наявності чи відсутності підстав для звільнення тільки на підставі медичних даних, - пояснила суддя.

Вона й порадила визначити, чи достатньо погано бачить зряче око засудженого для звільнення, не зі слів лікарів, а за висновками експертів. Але дослідження проведуть в тій самі Стрижавській лікарні, де знаходиться Рейляну. Його дружина не довіряє тим лікарям. Вона каже, що чоловіка возили на МСЕК, але висновок загубився, у справі є тільки якась незрозуміла довідка, написана від руки. Жінка зверталася у Вінницьку правозахисну групу з проханням допомогти.  


Засуджений Геннадій Гейляну (35) сліпий на одне око. Він уже отримав третю групу інвалідності, але каже, що й на друге око стрімко втрачає зір
 

„Засуджений перебільшує тяжкість захворювання і намагається обманути лікарів”

На запит RIA про хворобу Геннадія Рейляну та чому лікарі йому кажуть „відпустимо, коли осліпнеш”, дав відповідь заступник начальника обласного управління Державної пенітенціарної служби Сергій Лисак. Ось частина відповіді:

«...4 лютого на підставі медичного огляду засудженого, вивчення всіх матеріалів та результатів дослідження, одноголосним рішенням членів спеціальної лікарської комісії визначено, що наявне у Рейляну захворювання не входить до переліку тих, які є підставою для звільнення від подальшого відбування покарання...  
Засуджений та його близькі родичі мають установчу поведінку, направлену на досягнення своєї мети, – звільнення від подальшого відбування покарання. З цією метою Рейляну перебільшує тяжкість свого захворювання і при обстеженнях намагається ввести в оману лікарів-фахівців. Близькі, зокрема, громадянка Іщенко, яка називає себе його дружиною, звертається до різних державних установ та недержавний громадських організацій зі скаргами та безпідставними звинуваченнями, маючи на меті вчинення психологічного тиску на членів спеціальної лікарської комісії та суддів. Проведені компетентні перевірки жодних порушень не виявили.”
 

Коментар експерта:
"Не знаю, чому пенітенціарії так пручаються його звільненню"

 Світлана Побережець, правозахисниця
- Знаю ситуацію зі слів дружини засудженого. Вона посилається дійсно на те, що він сліпне і має право по рішенню суду бути звільненим достроково. Але не знає, які саме документи подавалися до суду, тому що адвокат був за призначенням. Люди за призначенням, не можна сказати, що нефахово працюють, але адвокат, як я зрозуміла, не довів суду, що людину дійсно треба звільнити, оскільки його зір погіршується і подальше утримання в установі призведе до каліцтва, можливо, втрати зору назавжди. Тоді вже треба буде судитися відшкодовувати матеріальну, моральну шкоду. Все життя людини буде присвячене тільки проблемі компенсації від держави різних шкод, які йому завдали тим, що він не мав можливість кваліфіковано лікуватися. А в установі виконання покарань немає такої можливості.
Європейська конвенція прав людини прирівнює утримання в державній установі, де немає кваліфікованої медичної допомоги і стан здоров’ям через це погіршився, аж до каліцтва чи втрати функції певного органу, до тортур. Є багато рішень Європейського суду з прав людини щодо подібних ситуацій у всьому світі, коли держава компенсує збитки. Тут тортури мають місце, якщо відповідає дійсності все, що людина описує. Не знаю, чому пенітенціарії так пручаються його звільненню.
Якщо адвокату цікаво, він може отримати консультації наших спеціалістів у галузі медицини і права. Тільки він вправі безперешкодно навідувати установу і в будь-який час працювати з документами. Ми ж можемо включитися в будь-який момент і писати омбудсмену, в комітет ООН проти тортур. В середині країни через корумповану судову систему, яка залишилися з передніх часів, будемо ходити по колу. Треба виходити з цього кола на ООНівські структури чи Європейські і повідомляти про випадки, що є у нас. Механізмів безліч, які можна застосувати в цьому випадку.

20minut
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
26 просмотров в феврале
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Винница за последние несколько лет довольно существенно обновила свой облик. Лучше всего это заметно на старых фотографиях, где контраст очевиден. Предлагаем посмотреть подборку городских фото 2003 года. Снимки сделаны в центральной части города. Заметно не отреставрированные здания и старые чешские трамваи, а также троллейбусы. Еще одно, что падает в глаза - это обилие вывесок на Соборной. Фото с сайна vinbazar
Общество
Несколько десятков винницких пенсионеров, которые называют себя активистами, во главе с одиозным адвокатом Валерием Палием в воскресенье, 17 февраля, напали на агитпалатку Петра Порошенко. В знак несогласия с политикой президента они повредили саму палатку, а агитлитературу принялись рвать. Это первый случай не совсем адекватного поведения пожилых людей. До этого месяцами они не совершали никаких хулиганских действий в Виннице. Правоохранителям ничего не о...
Происшествия
В Ладыжине в школе подрались двое учеников. В результате драки один из них получил разрыв селезенки. Сейчас ребенок прооперирован. 14 февраля из дома в больницу был госпитализирован 12-летней семиклассник с травмой живота. При осмотре врачи диагностировали у него разрыв селезенки. Ребенка немедленно прооперировали. Как выяснилось травму мальчик получил накануне в школе во время драки с девятиклассником. Полицией начато уголовное производство по ч. 1 ст. 12...
Криминал
Винницкий городской суд 18 февраля принял решение об отстранении от должности Могилев-Подольского городского головы Петра Бровко. Во время судебного заседания прокурор отмечал, что подозреваемый не должен находиться на должности в период, пока находится под арестом, то есть в течение 60 суток. Адвокаты приводили контраргументы. Например, письмо председателя Винницкой областной государственной администрации Валерия Коровия в поддержку Бровко. По словам глав...
Происшествия
17 февраля, около 14 часов, работникам патрульной полиции на служебный планшет поступил вызов «ДТП без пострадавших» по улице Князей Кориатовичей. Прибыв на место происшествия, инспекторы обнаружили виновника ДТП, который сидел за рулем своего автомобиля, увяз в болоте. Водитель повредил авто Nissan, которое было припарковано рядом. Об этом сообщает пресс-служба патрульной полиции в Винницкой области.Полицейские попытались пообщаться с водителем, чтобы уст...
Общество
В Виннице на Европейской площади 18 февраля состоялся флешмоб ко Дню Героев Небесной сотни. Студенты местных вузов выстроились возле Башни в виде числа 107, что является количеством погибших людей на Майдане во время Революции Достоинства. Первые жертвы в противостоянии с Беркутом появились именно 18 февраля 2014 на Институтской улице в столице. Участники акции памяти вспомнили события пятилетней давности. Напоследок юноши и девушки выпустили в небо голубе...
Криминал
Полиция задержала трех правонарушителей, которые в подъезде дома избили и ограбили 13-летнего школьника. Двое из нападавших оказались несовершеннолетними. У пострадавшего один из обидчиков отобрал мобильный телефон.В полицию обратился 40-летний житель Винницы и сообщил, что его 13-летнего сына ограбили трое неизвестных парней в подъезде многоэтажного дома по улице Литвиненко. Пострадавшего нападавшие избили и отобрали мобильный телефон «Xiaomi Readmi 4X».В...
Общество
В понедельник, 18 февраля, в Виннице состоялась акция памяти по случаю Дня Героев Небесной Сотни. Официально, по календарю, дата в Украине отмечается 20 февраля. Утром руководство города и области, военнослужащие, участники Майдана, общественные деятели, священники, молодежь возложили цветы к скульптурной композиции «Дерево Свободы» на площадь Небесного сотни.Юноши и девушки спели патриотическую песню и показали хореографический номер о героизме земляков....
Культура
Певица из райцентра Погребище Винницкой области Елена Мазур (KIRA MAZUR) заняла последнее 8-ое место во втором полуфинале нацотбора на Евровидение, прошедшем 16 февраля. Она сумела набрать лишь два балла – по одному от судей и зрителей. Для участия в конкурсе 27-летняя исполнительница представила песню «Дихати» (Дышать). Профессионально выступает Кира с 2015 года. Она из семьи музыкантов. Отец играет на большинстве клавишных и духовых инструментов, а мама...