Чечельницький район хочуть поділити на три громади
Вчора, 10 червня, в Чечельницькій районній державній адміністрації відбулась нарада з питань добровільного об’єднання територіальних громад району.
У заході взяли участь очільники району, сільські голови, а також депутат Вінницької обласної ради Павло Каленич та голова обласної Асоціації органів місцевого самоврядування Сергій Татусяк.
Питання децентралізації влади та створення об’єднаних територіальних громад надзвичайно актуальне. Те, що реформувати адміністративно-територіальну систему в Україні потрібно давно, всі розуміють, але як це зробити максимально ефективно і з вигодою для самих громад, спробували розібратись учасники дискусії.
З напрацюваннями і пропозиціями, які вже існують, щодо поділу району на територіальні громади, ознайомив присутніх голова Чечельницької РДА Сергій Пустовий. За словами голови адміністрації, раніше робоча група пропонувала поділити район лише на дві громади, об’єднавши одну навколо Чечельника, а іншу навколо колишнього райцентру Ольгопіль. Але порадившись на місцевому рівні, вирішили по-іншому.
- Ми будемо просити обласних депутатів врахувати нашу пропозицію, адже об’єднання є добровільним і впершу чергу потрібно прислухатись до думки на місцях, -заявив Сергій Пустовий. Уважно вивчивши всі методики щодо об’єднань громад, ми ввжаємо за потрібне, на території району утворити три громади, з центрами в Чечельнику, Ольгополі та Вербці.
В ході дискусії, власну точку зору висловив депутат обласної ради Павло Каленич. Він ввжає, що на території району можна сформувати п'ять громад.
- Я живу і працюю в селі і зацікавлений, щоб сільські громади, в наслідок реформи, лише виграли і зміцнились, - зазначив депутат. Я б не вдавався до помилкової, на мій погляд практики, яка існує по інших районах, коли сільські громади хочуть виключно приєднати до великих міст чи селищ. Іноді доходить до абсурду, коли на весь район створюють одну громаду навколо райцентру. Моя пропозиція, що Чечельницький район можна було б поділити і на 5 громад.
Активну участь у обговоренні взяли сільські голови. Саме у них, керівників рад найнижчого рівня, які безпосередньо контактують із жителями сіл, виникало найбільше запитань. Як буде поділятись бюджет? Що виграють села в наслідок реформи? Що буде зі школами, дитсадками та ФАПами? Звичайних людей цікавлять, у першу чергу, практичні речі. Чи покращиться життя, якщо вони об’єднаються?
На численні запитання аудиторії відповів Сергій Татусяк. Він наголосив, що реформа потрібна і давно назріла. Децентралізація - це загальноєвропейська практика і ми маємо рухатись у цьому напрямку, якщо хочемо вибудувати ефективну модель влади.
Для Вінниччини проведення реформи є особливо необхідним. Адже в нашій області на 1 млн. 600 тис. жителів ми маємо 735 бюджетів. Для прикладу в Донецькій області на 4,5 млн. жителів – 401 бюджет. Маємо дуже велику розпорошеність.
- Як приклад, в 1990 році на рівні місцевих громад залишалось 48% податків, а на сьогодні лише 18%. Яке ж то самоврядування, якщо громада не має ні ресурсів, ні повноважень,- сказав Сергій Татусяк. Ми очікуємо від Уряду і від Верховної Ради якнайшвидшого прийняття нових законів про місцеве самоврядування та змін до бюджетного та податкового кодексів, де б чітко було закріплено перерозподіл повноважень з центру на місця. Тоді громадяни зможуть побачити конкретні заохочення у проведені такої реформи.
За словами Сергія Татусяка, дуже добре, що у громад є можливість об'єднуватись демократично, в процесі таких громадських обговорень та дискусій.
- Суть реформи полягає саме в її добровільності. Не потрібно боятись, що вас будуть ламати через коліно і змушувати об’єднувати громади. Ініціатива іде в першу чергу від вас. Обіцяю, що обласна рада, яка затверджуватиме перспективний план об’єднання територіальних громад, дослухається саме до ваших пропозицій, - запевнив депутат обласної ради. Ви, як сільські голови, повинні в першу чергу бачити перспективу в цій реформі, володіти інформацією та вміти переконувати ваших односельців.
Всі учасники наради отримали свіже видання "Вісника Вінницького самоврядування", присвячене саме темі об’єднання територіальних громад.
Також було зазначено, що така нарада не остання. Подібні обговорення найближчим часом пройдуть у майбутніх центрах об’єднаних громад району, Ольгополі та Вербці. Лише тоді будуть прийматись остаточні рішення.
Коментарі