• Главная
  • Вінничани остаточно “похоронили” Донцову і читають “Гру Престолів”
16:21, 23 июня 2015 г.

Вінничани остаточно “похоронили” Донцову і читають “Гру Престолів”

Щоб дізнатись, що читають вінничани, журналісти 20minut.ua поспілкувались з відвідувачами та продавцями книжкових магазинів у Вінниці. Вінничани винесли «вирок» Донцовій, та разом з усім світом зачитуються «Грою престолів» та розмальовують спеціальні книжки, щоб зняти стрес.

- В основному купують світові бестселери.  На топі з продажів – «Гра Престолів».  ЇЇ купують люди різного віку. Як не дивно, але ще тримаються «50 відтінків сірого».  Класика - поза конкуренцією: Ремарк, Остен, Хемінгуей, Мітчел, - говорить продавець-консультант магазину «Буква» Наталя Межирівська. – На певні книги піднімається попит сплеском, коли виходить по ній фільм чи серіал. Так було і з Річардом Бренсоном – почали активно купувати після недавньої конференції з ним у Києві.

На українську літературу за словами пані Наталі, попит теж підвищився. Найчастіше запитують Жадана, Лузіну, Роздобудько, Шевченка та Костенко. Серед мемуарів в лідерах - Стів Джобс і Генрі Форд. Також вінничани часто купують книгу про Вінстона Черчіля. Добре продаються історії полководців:  Наполеона, Чингізхана, але їх купують в основному на подарунок. На Стівена Кінга попит є завжди. У інших письменників-фантастів є своя стабільна аудиторія.

- Тридцятирічні жінки в основному купують Рубіну, Уліцьку, Гавальду. Добре купують Довлатова і  Гришковця. На Вишневського ажіотаж спав. Впав у продажах і Пелевін. Бегбедера запитують тепер тільки «Любов живе три роки» - бо ще пам’ятають фільм, - говорить продавець Наталя Межирівська. - Донцовій вже більше року «гаплик».  Хіба що хтось бере в лікарню чи поїзд, щоб потім не шкода викинути. Знову Токарєва з’явилась – жіноча проза, але не «мило». Її не було майже два роки, мабуть не писала.  А от любовні романи про «герцогів» і «герцогинь» як брали, так і беруть. 

Лідер серед дитячої літератури – Всеволод Нестайко. Пані Наталя пояснює це тим, що його вивчають в школі. Активно купують й інші казки, на дітях стараються не економити. Біблії та різні афоризми купують в основному на подарунки. У езотерики – свої прихильники. Норбекова, Свіяша чи Зеланда запитують стабільно. Великий попит на мотиваційні книги Ніка Вуйчіча – хлопця, що народився без рук та ніг, але навчився жити нормальним життям.

Продавець іншого книжкового магазину анонімно поділився спостереженнями, як останнім часом змінювались літературні смаки вінничан. Звертає увагу,  що за останніх півтора року з’явився новий сегмент книжок  - про Майдан. Тут і художні, і публіцистика, і фотоальбоми. Деякі просто «друкують Інтернет»: в книжці за 300 гривень на 1000 сторінок, вміщують твіти і записи з Фейсбуку за період Євромайдану. Також почали масово з’являтись на прилавках політичні книги, наприклад про Путіна.

- Ажіотаж тривав від кінця Євромайдану - тоді ж почали виходити перші книги. Зараз пішов спад. Все менше їх купують і видають. Про анексований Крим навіть книжок менше, ніж про Майдан. Більшість з них незрозуміло на яку аудиторію розраховані, - вважає продавець. -  Описують свої враження, емоції. Розгортаєш і читаєш: «Йо, був на Майдані, покришка горить, я поняв, що це український дух». Те що зараз продається - ми і так всі знаємо. Немає системності і досліджень. Не знаю, кому це потрібно, «бабські книжки».

Продавець відмічає, що вінничани майже не цікавляться сучасною українською поезією. Пояснює тим, що вона дуже абстрактна. Вірші  Ліни Костенко виключення, вона давно стала живим класиком.  

- Спостерігаю тенденцію, що немає книжки покоління. Жінки купляють «бабські» книжки, чоловіки якісь серйозні. Покоління 80-х років читало «Майстра і Маргариту». А зараз такої книжки немає. Приходять різні тітки і дядьки на подарунок купити «Кобзарика». Бо це типу хороший тон, - каже продавець. - Досить популярні ще розмальовки для дорослих. Назвали їх «Антистрес». Жінки їх просто жменями купують. Вони стоять на топах ще з грудня. На один топ із 20 позицій  - одразу три розмальовки. Поряд з Костенко, Фордом і Селінджером. Наше суспільство хворе, чи ні?

Найтоповіша біографія - Генрі Форда. За словами продавця, книга зараз переживає бурхливе життя, але згодом також відправиться туди ж, куди і українська поезія. Зрідка ще приходять «динозаври» які не мають Джобса. Але майже у  всіх школярів він вже є.

- У нас в Україні “флагман” любовних романів - Люко Дашвар але вона нас вже давно “не радує”. Певно з Донцовою десь відпочиває. Колись безвилазно на топах стояла. Зараз, слава богу, немає вже. Але є її колеги. Наприклад, Ірен Роздобудько, - каже продавець. - От що довго буде теліпатись між полицями на топах - це “7 звичок надзвичайно ефективних людей”, різні інструменти успіху. Їх беруть школярі і соціально пасивні безуспішні люди.

Кажу продавцеві, що отримаю зарплату, також куплю біографію Форда. Продавець говорить: «купіть читалку електронну, не купляйте ці книжки». Говорю, що читалку маю, але все рівно іноді хочеться щось придбати. Продавець радить мені антистрес-розмальовку.

В магазині ми запитали вінничан, як змінились їх літературні смаки за останніх півтора року

- За цей час мої смаки тільки почали формуватись, - говорить 17-річний Богдан. - Став більше читати політичну, історичну, та наукову літературу. Художню почав трохи менше читати. Деякі видання нові мені дуже сподобались. Наприклад, «Жлобологія» Антона Мухарського. Збірка статей та есе українських культурних діячів та музикантів, присвячені жлобам. 

- Перестала читати любовні романи, переключилась на  філософію та психологію, - говорить 19-річна Тетяна. - Зараз купую Фрейда, знадобиться. Навчаюсь на вчителя початкових класів та психолога.

- В мене смаки не помінялись. Як читав історико-філософську літературу, так і читаю. Люблю українського історика Володимира Белінського. Останнім часом прочитав майже всього Василя Шкляра. Кокотюху читаю, Куркова, - говорить бухгалтер на пенсії, 67-річний Юрій.  

- Я класику взагалі люблю. Сучасну літературу пробувала читати, але вона мені не запам’ятовується. Люблю Джейн Остін,  Оскара Уайльда, російських класиків, - каже 45-річна Наталя Діденко.

- Раніше читала Чехова, Олексія Толстого, Хемінгуея. Я в той час народилась і навчалась, коли нас вчили читати. Зараз люблю сучасних авторів. Читаю сучасні детективи. Подобається, як пише Метлицька.  Читаю дуже інтенсивно, одну книгу за два дні. Більше стала читати, щоб не бачити усього того жаху, що відбувається в країні і по телевізору, говорить 67-річна пані Жанна.

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
0,0
Оцените первым
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Объявления
live comments feed...