Шамрай vs Одарченко: про напад, звинувачення та причини звільнення
Лікарські таємниці. Минулого тижня двоє невідомих напали на головного лікаря вінницького онкодиспансеру Володимира Шамрая. Пан Шамрай пов’язує інцидент із тим, що він почав виявляти корупційні схеми в диспансері та говорить про звільнення заступника головного лікаря з хірургічної роботи Сергія Одарченка. Одарченко-молодший, натомість, каже, що звільнився через несприятливі умови для роботи та професійного розвитку
- На одній із “п’ятихвилинок” Володимир Шамрай висварив мене перед усім колективом за те, що я створив … сторінку у фейсбуці, де надавав безкоштовну консультацію онкохворим та займався роз'яснювальною роботою, - каже вже колишній заступник головного лікаря з хірургічної роботи Вінницького обласного онкодиспансеру Сергій Одарченко. - Все почалося зі звинувачень у саморекламі, а завершилося тим, що мені, фактично, запропонували написати заяву на звільнення. Тоді увірвався терпець, і я написав заяву на звільнення, бо працювати в таких умовах неможливо.
Гумовою кулею поцілили в стегно
Про напад на головного лікаря вінницького обласного онкодиспансеру Володимира Шамрая стало відомо в понеділок, 15 червня. Двоє невідомих напали на лікаря неподалік його будинку о 7 годині ранку. За словами пана Шамрая, один із зловмисників стріляв у нього з пристрою для відстрілу гумових куль і поцілив у стегно. Проте лікареві вдалося чинити опір нападникам і, врешті решт, втекти. Вже через 15 хвилин потерпілого доставили до міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги.
Стан потерпілого не викликав побоювань, тому наступного дня його відпустили додому. Наразі пан Шамрай почувається добре та перебуває на лікарняному. За словами лікаря, рана на стегні ще не загоїлася повністю, тому будь-які фізичні навантаження недопустимі. Незважаючи на це, головного лікаря ледь не щодня можна побачити на роботі:
- Є важливі справи, які потрібно вирішувати та післяопреаційні хворі, яких я не можу покинути, - каже Володимир Шамрай. - Тому якось не вдається відлежатися на лікарняному.
Міліція склала фоторобот
За фактом нападу на Володимира Шамрая у міліції відкрили кримінальне провадження передбачене частиною 4 статті 296 Кримінального кодексу України - хуліганство. За словами прес-офіцера вінницької обласної міліції Ганни Олійник, за такий злочин передбачено покарання - до семи років ув’язнення. Правоохоронці також склали фоторобот одного з нападників.
- Проводиться розслідування, перевіряється коло спілкування потерпілого - особисті контакти та стосунки у професійній діяльності, - каже Ганна Олійник.
За словами пана Шамрая, напад пов’язаний виключно з його професійною діяльністю.
- Два місяці тому я почав внутрішні перевірки використання у лікарні гуманітарної допомоги та безкоштовних ліків, - каже лікар. - Виявилося, що торгували голками для пункцій молочної залози, вимагали по 500 доларів за апарат для зшивання. Почав службові розслідування щодо задокументованих заяв хворих, зокрема пацієнтів хірургії. Це багатьом не сподобалося. Несподівано звільнився заступник головного лікаря із хірургічної роботи Сергій Одарченко.
Чому з вуст пана Шамрая прозвучало прізвище саме Сергія Одарченка, лікаря хірурга-онколога вищої категорії та сина колишнього головного лікаря онкодиспансеру Петра Одарченка? За словами самого Володимира Шамрая, службові зловживання, які йому нібито вдалося розкрити, не могли відбуватися без відома людини, яка завідувала хірургічною роботою у диспансері. Такою людиною на той момент був, власне, Сергій Одарченко. До того ж, головний лікар зізнається, що був незадоволений роботою Одарченка-молодшого. Проте наполягає, що нікого ні в чому не звинувачує…
Чи “вимагали” зшивачі по 500 доларів?
На момент, коли стався напад на Володимира Шамрая, прозвучали прізвища та коментарі, які “не звинувачення”, Сергій Одарченко перебував у закордонній відпустці. На статті у вінницьких ЗМІ, які цікавилися причиною раптового звільнення Одарченка-молодшого, лікар відреагував постом на своїй сторінці у фейсбуці:
- Дуже прикро читати про себе і свою сім'ю такі брудні наклепи! Обіцяю пояснити причини мого звільнення одразу, як тільки повернусь із відпустки. Поки що можу сказати, що жодного апарату чи голки не було придбано за бюджетні кошти, і в мене є фінансові підтвердження тому. До того ж, ніяких офіційних розслідувань по фактам “корупції”, про які говорить пан Шамрай, не було.
Сергій Одарченко перший і поки що єдиний хірург-онколог у Вінницькій області, який проводив опреації за допомогою зшивача.
- Це новітня технологія для хворих на рак прямої кишки, яка успішно застосовується у всьому цивилізованому світі, - пояснює пан Одарченко. - Завдяки зшивачу пацієнти не мають проблем з утриманням калу, що є однією з головних проблем таких післяопреаційних хворих. Звісно, зшивачі дороговартісні - близько 500 доларів, але ефективні. Кожному пацієнтові я розповідаю про всі варіанти проведення опреацій, і, якщо хворий може дозволити собі операцію зі зшивачем, він перераховує кошти на рахунок медичної фірми, яка має ліцензію на продаж такого апарату - я ж не кладу цих 500 доларів собі до кишені! На жаль, держава не забезпечує онкодиспансери безкоштовними зшивачами…
Сергій Одарченко також каже, що за власний кошт вчився користуватися зшивачами на спеціальних майстер-класах. І вже зробив десять таких операцій. Жоден пацієнт, каже лікар, не скаржився:
- Про все це знає і Володимир Шамрай. Залишається дивуватися, чому він вказує, нібито за такі зшивачі я вимагав (!) по 500 доларів!
Володимир Шамрай, головний лікар вінницького обласного онкодиспансеру:
“Я незадоволений роботою Сергія Одарченка”
- Коли мене призначили головним лікарем онкодиспансеру, я обіцяв, в першу чергу, зробити прозорою роботу благодійного фонду при лікарні та боротися із фактами корупції в закладі.
Обіцянки своєї дотримав. Починаючи з травня цього року, я почав активно спілкуватися із пацієнтами, багато з яких написали офіційні скарги на конкретних лікарів. З’ясувалися факти “торгівлі” гуманітарною допомогою та безкоштовними ліками. Це багатьом не сподобалося. Результатом такого стану речей, коли я пообіцяв обов’язково передати всі виявлені факти до компетентних органів, думаю, і став напад на мене. І, хоча в інтернеті вже прозвучали версії “доброзичливців” про те, що я сам себе замовив, думаю, людям думаючим нічого не потрібно пояснювати.
Нападники, як і їхні замовники, хотіли мене злякати і, так би мовити, застерегти. Але в мене не той характер, аби “сховати голову в пісок”. Зауважте, що нікого конкретно ні в чому не звинувачую. Винних буде знайдено і притягнено до відповідальності, тоді й поговоримо відверто.
Щодо звільнення Сергія Одарченка. Він звільнився за власним бажанням. Чесно кажучи, я не був задоволений його роботою, він неадекватно поводився у колективі. І ця історія з голками для пункції молочної залози… Питання до Сергія Петровича - чому голки, які нам безкоштовно надало Міністерство охорони здоров’я ще в 2012 році, продавалися пацієнтам по 270 гривень?
Сергій Одарченко, лікар-онкохірург вищої категорії:
“Хочу розвиватися, але не маю підтримки нового керівництва”
- Прикро звільнятися з закладу, де я, фактично, виріс як лікар та професіонал. Я розпочав трудову діяльність ще в 15 років, пройшов шлях від санітара до заступника головного лікаря, маю наукову ступінь та вчене звання. Проте близько півроку тому відчув, що більше не можу розвиватися тут як професіонал. Мені запропонували роботу в Києві, і я погодився. Тому що не маю бажання борсатися в закулісних інтригах, які сьогодні заохочуються у вінницькому онкодиспансері тільки тому, що комусь не подобається моє прізвище.
Я постійно працюю над собою, відвідую конференції різного рівня, майстер-класи, стажування і хочу втілювати в практику найсучасніші досягнення медицини. На жаль, не мав підтримки в цих питаннях від нового керівництва. Навіть навпаки - різко зменшилась моя хірургічна активність, виникали проблеми в клінічних дослідженнях, де хворі отримують найсучасніше лікування безкоштовно. Позиція головного лікаря Володимира Шамрая відображалась і в діях окремих завідувачів відділень та їхніх колективів.
Щодо голок для пункції молочної залози, які я нібито продавав хворим по 270 гривень. Рак молочної залози 2-3-ої стадії неможливо лікувати без імуногістологічного аналізу, матеріал для проведення якого береться за допомогою біопсійних голок. Ще в 2012 році диспансер безкоштовно отримав біля 20 таких голок для різних пункцій. Лікарі використали ті голки, аби хоча б навчитися ними користуватися. Після чого хворим потрібно було вже купувати їх за власний кошт у спеціалізованій аптеці, тому що більше від держави нічого безкоштовного ми не отримували. Всі кошти за голки переведені на рахунок медичної фірми, про що свідчать і фінансові документи.
Коментарі