• Головна
  • На що в магазині охоронець має право
10:40, 2 липня 2015 р.

На що в магазині охоронець має право

До редакції звернувся вінничанин. Хлопець розповів, що охоронець в секонд-хенді змушував відкрити рюкзак та показати, що в ньому. За словами покупця, підстав для цього не було. Хто правий та як діяти в такій ситуації

- Я пробув в магазині всього хвилини п’ять, не заходив навіть щось приміряти, - каже Віталій Браславський. - А охоронець вимагав показати йому рюкзак. Говорив, що якщо цього не зроблю, то більше сюди не зайду.

Конфлікт між охоронцем та вінничанином стався  в “Планеті секонд-хенд”, яка знаходиться в торговому центрі “Жовтень”. На вході вінничанин рюкзак свій в камері схову не залишив.

- У мене там цінні речі, - говорить Віталій. - Я не хотів їх залишати, тому що адміністрація не несе за них відповідальності. Охоронець сказав мені, що я маю при виході показати вміст мого рюкзака. Але я цього не зобов’язаний робити.

За словами хлопця, він пройшовся по магазину, завжди був на видному місці та в кабінку для примірок не заходив. Як розповідає Віталій, коли він почав виходити з магазину, охоронець почав вимагати показати сумку.

- Він говорив, що я не вийду звідси, доки не покажу, що в рюкзаку, я відмовив йому, - каже вінничанин. - Тоді він сказав, що викличе міліцію. Він підійшов до іншої працівниці магазину, про щось з нею поговорив. Після цього він сам запропонував мені викликати правоохоронців.

В результаті обійшлося без міліції.

Віталій пішов з магазину. Каже, що силою його не тримав, однак, коли він виходив, то охоронець крикнув вслід, що хлопець сюди більше не зайде.

- Через півгодини, я знову зайшов у магазин, - каже Віталій. - Претензій та питань до мене в охоронця вже не було.

На фото: Вінничанин Віталій біля входу в магазин. Саме його охоронець просив показати, що в рюкзаку.

Крадуть постійно

- Про такий випадок я не чула, - каже керівник магазину Жанна. - Зазвичай, коли є якийсь конфлікт, то люди звертаються до мене.

Своє прізвище жінка відмовилась називати. За її словами, охоронець дійсно просить показати вміст великих сумок при виході.

- У нас крадуть постійно, - говорить Жанна. - Вся недостача лягає на плечі наших продавців. А це була середа, день привозу товару, людей багато, тому ми просимо залишати речі в камерах схову або показувати їх при виході. Вся недостача лягає на плечі наших продавців. Приходьте до нас у середу вранці і самі побачите, що тут робиться.  

Правий покупець

- В даній ситуації, якщо охоронець у чомусь підозрював хлопця, то міг викликати міліцію, - говорить адвокат Сніжана Чубенко. - Сам хлопець повів себе правильно, адже не був зобов’язаний показувати свої речі охоронцю. Останній має право тільки просити, а не вимагати.

За словами адвоката, якщо Віталій вважає, що йому забороняли пересуватися, він може звернутися до правоохоронних органів. Також він може відстоювати свої права у суді.

- Крадуть в усіх магазинах, в усіх країнах, - каже юрист. - Але через це звичайний покупець не має виходити з магазину, як непотріб. У вартість товару вже закладений відсоток, який покриє власнику магазину вкрадені речі. Персонал не має сплачує недостачу, але це інша тема. Також  Сніжана Чубенко говорить, що якщо у магазині і є камери схову, але на них висить вивіска: “Адміністрація не несе відповідальності за речі покупців”, то людина не зобов’язана залишати там свої речі.

На що мають права охоронці в магазині

- Є охорона, яка має ліцензію, - говорить адвокат Сніжана Чубенко. - У них можуть бути спецзасоби, вони з дозволу людини мають право оглянути її особисті речі. Охоронці також можуть оглядати автомобілі, які виїжджають за територію об’єкту, який вони охороняють.  Є звичайні працівники, які не відносяться до охоронної фірми. Вони не мають права оглядати ваші речі, автомобіль, просити пройти вас до них у спеціальне приміщення. Зазвичай у супермаркетах працюють останні.

Колега Сніжани Чубенко,  юрист Олександр Бурмагін говорить, що єдине, на що має право охоронець - це затримати покупця. І то, охоронець в момент затримання має мати докази вини людини.

- Тільки затримати людину і чекати, поки приїде міліція. Все дуже просто, бо огляд речей і обшук - це процесуальні дії, які може вчиняти тільки співробітники державного правоохоронного органу, - каже Олександр. - Якщо охоронець затримує людину "просто так", без вагомих підстав і виклику міліції - на нього можна самого писати заяву в міліцію. Бо такі дії містять ознаки злочину, а саме - незаконне позбавлення або обмеження волі, свободи пересування.

Що потрібно знати, заходячи в магазин

Чи обов’язково залишати речі в камері схову?

- Ніхто не має права змусити людину залишити речі в камері схову. Це проблема дирекції  магазину, слідкувати за допомогою камер або своїх працівників за недобросовісними або підозрілими, на їх думку, покупцями. В тому числі, адміністрація не має права змушувати лишати речі через дуже просту причину - вони у 100% не несуть відповідальності за збереження речей в цих камерах.

Хто несе відповідальність за речі у камері схову?

Якщо ж ви поклали речі у камеру схову магазину, адміністрація супермаркету несе повну відповідальність за схоронність ваших речей, навіть незважаючи на наявність оголошення про зворотне. Адміністрація бере на себе обов'язок по збереженню зданих покупцями речей на зберігання. Це підтверджується видачею покупцеві номерного жетона, іншого знака, що засвідчує прийняття речі на зберігання. Як пояснюють юристи, якщо речі у вас пропадуть, то це є підставою для цивільного позову.

Чи має право охоронець просити візуально подивитись ваші речі?

- Просити, не вимагати, а саме просити оглянути речі має право тільки охоронець фірми, у якої є спеціальна ліцензія. Робити це він може тільки з вашого дозволу. Якщо ви проти, то можете йому відмовити. Якщо після цього він вам погрожуватиме чи не випускатиме з магазину, викликайте міліцію. В такому випадку ви вже можете писати заяву на самого охоронця.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...