Чому міліція не шукає інтернет-шахраїв

Не подобається – в суд! Колишній міліціонер став жертвою простого інтернет-шахрайства. Він подав заяву в міліції і паралельно згадав минуле - провів своє власне розслідування і знайшов того, хто його “кинув”. Але... в міліції справу закрили. Бо брати гроші і зникати - це не злочин? Ідеальні умови для шахраїв...

Випробувати систему оскарження дій слідчого вирішив міліціонер старої школи, якого обманули на сайті ОLХ. Він зібрав дані на шахрая, але слідство назвало злочин цивільною справою. Через суд чоловік вимагає поновити розслідування.

Майже всім сотень вінничан з початку року писали заяви в міліцію про шахрайство. Але кожне п’яте з відкритих „автоматом” кримінальних проваджень закрили.  Слідство замість криміналу констатувало цивільно-правові стосунки. Тобто людина, яка взяла гроші, але не вислала товар - це просто “непорядний продавець”  і розбиратися з ним потрібно через суд.  

Два з половиною роки уже, як Кримінальний процесуальний кодекс вимагає відкривати провадження одразу за заявою про злочин. А до суду в решті доходять тільки вершки. Якщо говорити про шахрайства, на які можна наткнутися на кожному кроці, то розкривають в основному обмани фірм або справи з немаленькими збитками.

Найпоширеніших шахрайств, телефонних або на купівлі-продажу, як розказав RIA головний розшуківець області Олександр Цимбалюк, розкривається приблизно десята частина. Решта - це „глухарі” або не перспективні справи. Перші «висять». Другі закриваються (скільки яких – див. у інфографіці).

- Закриваються ті провадження, які не мають судової перспективи. Рішення про це погоджує прокуратура, - говорить Олександр Цимбалюк й пояснює, що ініціативу проявляти оперативникам забороняє той самий КПК. – Ми тільки виконуємо доручення слідчого в рамках провадження. Право проведення оперативно-розшукової діяльності без доручення в нас забрали.

Боятися нічого
На те, що їх не шукатимуть, й розраховують шахраї і відкрито пасуться в соціальних мережах, на сайтах безкоштовних оголошень, інтернет-аукціонах. Нічого боятися інтернет-аферистам ще й тому, що навіть якщо людина й заявила в міліцію, то правоохоронці їх гірше, ніж недобросовісними покупцями, виходить, не назвуть.

Це доводить історія вінничанина, який спіткнувся на ОLХ, хоча і „пробивав” дані юнака-продавця, пропускав через гугл знімки товару: чи не „світилися” деінде. Продавець все одно  кинув його на завдаток у 500 гривень. Відкрито, не ховаючи особистих даних. Шахраю 20 років. А «терпила», як жартома називає себе постраждалий, - втричі старший чоловік, який раніше служив в органах.    

Він записував переговори, робив скрини. В решті - передав це і зібрану постфактум інформацію в міліцію. Він навіть встановив особу шахрая, скориставшись своїми методами і зв’язками. Не допомогло. Справу закрили.

Колишній міліціонер думає, що шахрая правоохоронці й не шукали. Слідство перевело кримінал в цивільно-правові стосунки. Не повідомили про це заявника, доки він сам не поцікавився ходом розслідування.

Показова справа
Видалася правоохоронцям неперспективною справа Андрія Моховікова про спробу купити за оголошенням на розрекламованому сайті ОLХ мобільний телефон „Самсунг Ноут-3” за чотири тисячі гривень. Продавець переконав покупця сплатити півтисячі завдатку. За легендою, продавав юнак свій вживаний, але доглянутий телефон, бо конче треба були гроші.

І  Андрій Моховіков перекинув 500 гривень через „Приват-24”. Чекав накладної про доставку покупки через “Нову пошту”. Але продавець поставив свій мобільний на автовідповідач і не прислав покупку.

- Це був стандартний кидок на завдаток, - говорить потерпілий, який потім, своїми силами дізнався в банку, що шахрай – мешканець Рівного, що на його картковому рахунку маже 200 тисяч гривень, й що протягом одного тижня він отримав переводів на різні суми від 500 грн  до чотирьох тисяч аж 50. – Що зробила слідча, якій вже можна було й не вставати з-за столу? Замість розіслати запити і видати постанову про допит шахрая за місцем проживання, вона написала постанову про закриття кримінального провадження.

На чиєму боці?
Слідча розцінила дії лохотронщика як недобросовісне виконання продавцем своїх зобов’язань, що має розбиратися в цивільному суді.

- Особливий цинізм в її діях у тому, що вона, як юрист, не могла не розуміти, що в такій ситуації немає сенсу йти до суду, - говорить Андрій Моховіков. – Офіційно особу шахрая не встановили. Кого притягувати як відповідача? Куди посилати повістку?

Врешті вінничанин почав судитися не зі злочинцем, а з сучасною правоохоронною системою. Він подав позов на дії слідчої і оскаржив слідчому судді закриття кримінального провадження.

- Фактично виходить, що міліція і прокуратура стоять на захисті інтересів не потерпілих, а інтернет-шахраїв, - каже Андрій Моховіков.

Слухання його скарги заплановане якраз на сьогодні, 8 липня. Суд запланував затребувати й вивчити матеріали кримінального провадження, яке передали вже, ймовірно, в архів. З них буде зрозуміло, все можливе для пошуку шахрая зробили чи справді, просто «забили» на справу зі збитком в 500 гривень.

- Діло не в цих грошах, звісно, - каже Андрій Моховіков.

Його мета - змусити систему працювати, довести, що  “невідворотність покарання”, це не просто гарні слова.

-  І хочу заставити слідчих міліції та прокурорів працювати і не опиратися на статті, які дозволять залишити потерпілих сам на сам з їх проблемами, - каже колишній співробітник міліції.
 

Новий КПК. Прокуратура не допоможе

«Якщо раніше потерпілий міг з «пролетарською ненавистю» на листку в клітинку в довільній формі написати скаргу прокурору на недобросовісного працівника міліції, й це призводило до серйозного покарання, - говоритьАндрій Моховіков, - то тепер треба звертатися до слідчих суддів. Згідно зі статтею 303 нового Кримінального процесуального Кодексу України, прокуратура більше не розглядає скарги на дії чи бездіяльність слідчих міліції.
Такі скарги в судах розбираються на загальних підставах, де доведення вини (недбалості) однієї сторони або необґрунтованих претензій іншої лежить на самих сторонах спору.
Уявіть ситуацію: з одного боку від судді сидять професіонали з юридичного відділу МВС для відстоювання позиції працівника, а з другого – мати-одиначка, наприклад, яка намагалася в інтернеті купити дешеву коляску для дитини. До того, вартість підготовки грамотної заяви в суд – 2000 гривень, участь у одному засіданні адвоката - 500 гривень.
Хто піде на таких умовах оскаржувати закриття провадження під приводом переводу його в цивільно-правові стосунки?»
 


20minut
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
62 просмотра в августе
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Директор Винницкого областного центра занятости Галина Скоковская рассказала о высоком спросе среди работодателей Винничины на трактористов: «Если проанализировать базу вакансий областной службы занятости, то можно увидеть, что среди востребованных профессий, которые нужны работодателям, больше всего трактористов-машинистов. В течение 6 месяцев текущего года таких вакансий насчитывалось 2,8 тысяч». Соответственно, служба и ориентирует безработных. В том чи...
Интервью
Двухметровые вырезки на бумаге создает львовская мастерица с винницким корнями Дарья Алешкина. О том, как возникло увлечение этим старинным ремеслом, и можно ли монетизировать народное искусство в нынешнее время инноваций и технологий, Дарья рассказала в разговоре с корреспондентом Depo.Винница. – Дарья, расскажите, почему вы взялись за это древнее украинское ремесло? Повлияли ли на вас ваши родители, известные на Виннитчине художники? – Мы росли в творчес...
Общество
Два случая ботулизма зафиксировали в Винницкой области.Так, в Виннице и в Песчанском районе со всеми симптомами ботулизма госпитализировали двух человек.Как сообщают эксперты, причиной заболевания стало употребление домашних консерв, которые не имели надлежащей термической обработки.Сейчас больные находятся в больнице. Их жизни уже ничего не угрожает. Напомним, что с начала года в Винницкой области ботулизмом заболело всего два человека. Болезнь является с...
Происшествия
По обеда 17 августа возле села Болган Песчанского района произошло дорожно-транспортное происшествие с жертвами.По информации ГУ ГСЧС в Винницкой области, водитель автомобиля «Volkswagen Passat» допустил столкновение с автомобилем ВАЗ 2106. От лобового столкновения смяло передок «Жигулей», а иномарка опрокинулась в кювет. На месте происшествия погиб пассажир ВАЗа - 38-летний мужчина, водители травмированы.
Общество
Сегодня, 17 августа, в Бершади перед началом сессии райсовета состоялась акция протеста. На митинг вышли жители села Кидрасовка, чтобы выразить свое возмущение по реорганизации «их» школы. Учебное заведение, где учится всего 30 детей, планируют перевести с I-II степени в школу I степени. Таким образом, в связи с низкой наполняемостью классов, оставить в селе только начальное звено.Данный вопрос должны сегодня рассматривать депутаты райсовета. Это уже втора...
Происшествия
17 августа в 11:00 в Службу спасения «101» поступило сообщение о том, что на автодороге вблизи с. Лукашевка Литинского района произошло ДТП.Прибыв на место происшествия спасатели Государственной пожарной спасательной части №7 установили, что водитель автомобиля ЗИЛ-130 не справился с управлением транспортного средства и допустил опрокидывание авто на бок. Прибывшие на вызов спасатели провели работы по обеспечению пожарной безопасности на месте происшествия...
Происшествия
Винницким отделом полиции ГУНП в Винницкой области разыскивается несовершеннолетний Богдан Уздемир, житель Винницы, который 20 июня 2018 ушел из дома вместе со своим 34-летним отцом Евгением и по настоящее время их местонахождение неизвестно.Приметы ребенка: рост около 150 см., среднего телосложения, карие глаза, русые волосы. Если кому известна информация, которая поможет установить местонахождение разыскиваемых, просьба сообщить в полицию по телефонам: (...
Общество
В июне началось строительство нового корпуса Винницкого регионального клинического лечебно-диагностического центра сердечно-сосудистой патологии по Хмельницкому шоссе. Этот проект реализуется совместно с Всемирным банком при поддержке государства и облгосадминистрации. Завершить строительство планируют в 2020 году, об этом сообщает мэр Винницы на своей странице в Фейсбук."Хорошо понимаем, насколько нужен такой центр, когда сердечно-сосудистые болезни - сам...
Бизнес
Новый винницкий завод «Green Cool» харьковской UBC Group, который официально начнет работу 7 сентября, уже сделал первую поставку продукции на экспорт. Об этом сообщил президент компании Игорь Гуменный на своей странице в Facebook.Первая продукция была экспортирована в соседнюю Молдову. Бизнесмен посетил вновь завод и показал мощности мэру Винницы Сергею Моргунову и директору департамента экономики и инвестиций городского совета Виталию Погосяну.Завод расп...