• Головна
  • Валерій Коровій про перші 120 днів на посаді голови Вінницької ОДА
15:30, 16 липня 2015 р.

Валерій Коровій про перші 120 днів на посаді голови Вінницької ОДА

Напередодні звіту перед Президентом України в Одесі губернатор Вінницької ОДА відповів на запитання читачів «33-го каналу».

– Які виклики і переваги Вінницькій області дасть анонсована децентралізація?

– Коли ми говоримо про децентралізацію, то треба розуміти, що багато функцій на сьогодні виконуються в Києві та концентруються в руках центральної влади, «на вершині»... Чого лише варте отримання дозволу на будівництво чи введення об’єкту в експлуатацію? Бо, коли люди інвестують кошти і лише планують будувати нове виробництво, вони їдуть до столиці, ходять кабінетами влади, починають щось і когось шукати, як кажуть — «вирішують питання». І таких прикладів буде багато, бо, щоб поміняти у Жмеринці чи Козятині кілометр водогону, треба брати дозвіл у Києві! Фактично в країні вибудувана бюрократична піраміда, вертикаль із величезною кількістю непотрібних людей, що провокують корупцію... Так було. А відтепер більшу частину повноважень передадуть на місця, на рівень області, району, окремої громади та водночас скоротять цілу армію державних виконавців, контролерів, перевіряючих чи чиновників... Натомість можна буде суттєво підняти заробітну плату людей, що якісно і вчасно, без хабарів та тяганини надають громадянам послуги.

Звісно, я не сприймаю популізм на рівні «скоротимо апарат ОДА на 20%»! А чого не на 30 чи 40%?

Так само назву «псевдореформування» санстанції, ветеринарного контролю, Держгірпромнагляду, яке вже триває більше року... І результату поки що немає, а їхню діяльність та кошторис на утримання продовжують щомісяця знову і знову. Виходить, що стару службу майже ліквідували, а нову так і не створили... Хіба це системний підхід? Хіба такі реформи люди приймуть і в них повірять? Тому я вважаю, що всі зміни та реформи треба робити розумно, виважено, щоб сама ідея децентралізації не вихолощувалась. Тим більше, що тут на місцях достатньо кваліфікованих працівників та виконавців у місцевому самоврядуванні.

– Що вже дала бюджетна децентралізація для громад Вінниччини? Куди будуть спрямовані додаткові надходження, їх не покрадуть?

– Спершу її всі сприйняли в штики, бо не знали, що це таке! А насправді на сьогодні більшість громад за півроку вже майже виконала річний план надходжень чи близькі до цього. Зокрема Корделівська сільська рада, що жалілась «33-му каналу» на мізерні надходження від акцизу з трьох АЗС на своїй території, із запланованих на рік 775 вже має 737 тисяч надходжень, чи 95%! Решту коштів, які сільрада матиме понад план, вона через рішення своїх депутатів має направити на розвиток громади — дороги, освітлення, садочок чи прибирання території. А щоб гроші не крались через завищені ціни на непрозорих тендерах і закупівлях, цю тему моніторить державне казначейство і вже готується до запуску «система-експеримент» через електронну систему торгів.

І такий фінансовий розклад у мене є по всіх громадах Вінниччини, який я беру із собою у відрядження по області для перевірки роботи на місцях. Бо справді, часто виникають непрофесійні дискусії на цю тему з головами сіл та селищ... Але вже можу сказати, що бюджети громад Вінниччини з початку року додатково отримали 250 мільйонів фінансового ресурсу за рахунок цієї децентралізації. Із 701 громади базовий бюджет вже виконали 700! Не виконала одна Моївка Чернівецького району через непрацюючий цукровий завод...

А будуть красти чи не будуть — це питання моралі голів та місцевих депутатів!

– Об’єднання територіальних громад області буде добровільним чи все-таки із адміністративним примусом?

– Треба розуміти, що Україна знаходиться в стані війни. І треба розуміти, що кроки із примусу, тиску чи створенню додаткової напруги в країні нині ніхто робити не буде... Ми три місяці говорили із людьми, пояснювали переваги і слухали їхні думки із цього питання. Водночас, треба розуміти, що йде об’єктивний процес урбанізації та старіння населення. І нікуди ми від цього не дінемось, ця тенденція буде тривати... Тому треба бачити перспективу громад і територій на 5-10 років уперед. А ще законодавець заклав серйозну фінансову підтримку для громад, що добровільно об’єднаються — кошти на дороги, транспорт, школи, лікарні. Скажу так: якщо до кінця року на Вінниччині об’єднаються хоча б 10, 15, 20 громад – це буде успіх та приклад для інших.

– Можете назвати, хто із місцевих «князів» проти об’єднання?

– Так, це, в першу чергу, голови населених пунктів, що стоять на трасах, вздовж доріг чи біля великих районних центрів. У них все добре, є гроші, але чи готові вони самостійно займатись усім – від медицини до освіти... Умовно кажучи, це «паразити», яким і так добре, і нічого вони міняти не хочуть... Але чи виберуть цього голову повторно, чи буде він потрібен селу, де успіх — це не його заслуга? Друга група – це ті, що взагалі нічого чути не хочуть та живуть «лжепатріотизмом» — мовляв, від змін село помре, тут нічого не буде і ми пропадемо! А третя група супротивників об’єднання — районні «князі» та «царі», які втратять все в разі концентрації владних послуг і повноважень в сусідньому потужному районі... Їм і так добре, а тут скасовують РДА, ліквідовують цілий ряд непотрібних, надуманих структур, за рахунок яких живе цей прошарок чиновництва...

Зрозумійте, райони ніхто чіпати чи скасовувати не буде. Але коли із трибуни обласної сесії вже кричать: «Рятуйте! Геноцид! Всьо пропало!», то треба знати, хто як керував і докерувався в тому ж Оратівському районі...

– На вашу думку, за якою системою мають пройти восени місцеві вибори?

– Якщо Верховна Рада нічого не мінятиме, то голосування пройде за так званими відкритими партійними списками. Тобто в бюлетенях будуть партії та окремі кандидати. І їхні результати та рейтинги будуть тісно пов’язані. Бо навіть якщо ти отримав перемогу на окрузі, а твоя партія не набрала тут прохідні 5%, депутатом тобі не бути... Тому зараз будуть відбуватись дуже цікаві процеси, коли 5-7 потенційно прохідних партій будуть залучати в свої ряди авторитетних, відомих, із хорошою репутацією людей. І не все будуть вирішувати гроші, як це часто раніше було із обранням мажоритарників.

Якщо парламент не проголосує за нову систему, то вибори пройдуть, як раніше...

– Чому Президент не призначив вас головою ОДА одразу після Майдану? Для чого була потрібна перехідна «фігура» Анатолія Олійника? Ким він працює нині?

– Олійника призначив тодішній виконуючий обов’язки Президента Турчинов, і я не можу коментувати його рішення. Мені він пропозиції не робив.

Щодо працевлаштування Анатолія Дмитровича, то на нього подані документи на призначення в одну із державних служб... По мірі реорганізації цієї служби вирішиться питання із його новою роботою.

– Вашого попередника на всю Україну в ЗМІ звинувачували в придбанні партії неякісних бронежилетів для 9-го батальойну, через які був скандал та навіть загиблі? Хто відповів за їхню якість та затримку на півроку із поставкою на передову?

– Можу лише констатувати, що в момент призначення Олійника головою ОДА армії та служби її забезпечення фактично не було. Було піднесення, хвиля патріотизму та водночас початок окупації наших територій, війна, і рішення треба було приймати негайно... Я думаю, що його рішення були правильними на той час. Якісні чи не якісні ті бронежилети — не можу сказати, бо це визначав не я. Нині ми маємо боєздатну армію, забезпечуємо і підтримуємо наші бойові частини, прикордонний загін, провели штабно-військові навчання в Гайсині та Крижополі з реальним розгортанням загонів територіальної оборони, бачимо, що маємо і над чим потрібно ще працювати...

– Після призначення головою ОДА до вас звертались родичі, куми, свати, земляки щодо працевлаштування у органи влади? Чи працевлаштували ви своїх синів у владу, як це робили окремі ваші попередники? Де і ким працюють ваші сини?

– Перевірте всі прізвища людей, яких я призначив за 4 місяці, та переконайтесь — ніякого кумівства не було і не буде! Я категорично проти такого підходу в роботі, нікого з родичів у владу не брав, не просував і не буду цього робити.

Щодо синів, то вони працюють не у владі, а менеджерами у бізнесі.

– Чому Валерій Коровій досі терпить на посаді начальника відділу у справах чорнобильців «махрового» регіонала Юрія Яремчука? Хто влаштував його на цю посаду? Адже очевидно, що бійкою на останній сесії облради та висловами «су..и» на адресу інших депутатів він явно порушив кодекс держслужбовця?

– Яремчук став держслужбовцем ще до мого приходу на посаду голови облдержадміністрації. Я мав із ним «виховну» розмову після тієї ситуації на обласній сесії, бо там емоції справді вийшли за рамки етики та пристойності. Водночас, Юрія Яремчука захищають від звільнення два закони – «Про статус депутата місцевих рад» і «Про держслужбу», бо він перед призначенням пройшов усі перевірки... Звісно, він має право на висловлювання своєї думки і позиції, але в рамках загальноприйнятої моралі...

– Директорам комунальних підприємств у 2 рази підняли зарплату... Але як можна перемогти корупцію серед чиновників, які при 2-3 тисячах платні часто їздять на авто за 50 тисяч доларів?

– Хочу зазначити, що керівники цих підприємств отримують посадовий оклад на рівні мінімальної зарплати 1700-1800 гривень + різні надбавки за вислугу, стаж роботи, фах... Погодьтесь, що на сьогодні заробітна плата на рівні 4 тисяч гривень не є супервеликою чи надто престижною.

Водночас, про дорогі авто і їхню невідповідність чиновницьким зарплатам хочу сказати, що це базова загальна проблема всієї країни. Це корупція! Адже, починаючи від 500 тисяч доларів, знайдених днями у Генпрокуратурі, закінчуючи фактами нелегальних зарплат, доходів і хабарів на місцях, з цією проблемою ніхто не хоче реально боротись... І це питання політичної волі та особистої моралі.

Та коли мені кажуть, що всі чиновники беруть, то я відповідаю — не всім дають! Бо хабарі, перш за все, там, де контролюють, регламентують і щось розподіляють... Тому, якщо ми хочемо бодай зменшити корупцію, маємо максимально усунути чиновника від цих ресурсів можливого вимагання...Знаєте, в цьому плані мені сподобалось висловлювання мого колеги із Одещини до міліції: «Хочете заробляти — йдіть у бізнес!» Водночас, на державній службі люди мають отримувати нормальні зарплати, бо при нинішніх цінах півтори-дві тисячі гривень виглядають як приниження.

Це дуже серйозне питання, і однозначної відповіді на нього немає... Але до корупції я ставлюсь різко негативно.

– Громадськість області незадоволена призначеннями і роботою керівників, перш за все, прокуратури, міліції... Чому досі ці посади не виборні та не проходять через відкритий конкурс?

– Тут має бути дискусія в суспільстві, бо ці посади справді не виборні, та призначення «силовиків» у область із головою ОДА та громадою не погоджуються... В Європі муніципальна міліція 100-відсотково підпорядковується громаді.

Щодо суддів, то їх мають обирати і має працювати система присяжних. По прокуратурі можу сказати, що в неї забирають функції загального нагляду і передають префектам. Тому я вважаю, що має бути баланс між інтересами громади і держави... Одних мають обирати на місцях, інші служать державі та призначаються цією державою... Але область потрібно розвивати, і я бачу, як треба це робити. Та спершу ми маємо налагодити діалог між людьми та владою, показати успішний результат в аграрному секторі, у створенні нових робочих місць та чесно восени провести місцеві вибори.

– Ваш дім у Стрижавці увійде до території Вінниці після 1-го січня?

– Межі Вінниці розширяться лише до об’їзної дороги і до мого дому не дійдуть. Але хіба це проблема, коли половина села вільно їздить автобусами чи власним автотранспортом до Вінниці на роботу, в лікарню чи на навчання?! Загалом розширення меж Вінниці я оцінюю позитивно, бо люди в приміських громадах отримують вільний доступ до всіх переваг міських мешканців — якісних доріг, сучасного транспорту, адміністративних центрів, дитячих садків та лікарень.

– Ким буде Коровій після осінніх виборів, адже Гройсман обіцяє розігнати ОДА по всій Україні?

– Життя покаже... Але я планую йти в депутати обласної ради від партії «Солідарність» по одному із округів у Вінницькій області та перемогти на цих виборах.

– Що із перших кроків вашого одеського колеги — губернатора Саакашвілі — варто зробити у Вінницькій області?

– Ситуація в Одесі та Вінниці кардинально відрізняється... Тому Михаїл робить багато гучних публічних кроків та вчинків, які я не хочу коментувати. Але в цьому є і багато позитивних моментів, відкрита дискусія, яка має нарешті викрити, вилікувати «нарив» у суспільстві... Бо він не давав країні розвиватись всі ці 24 роки.

– Чи справедливо влада піднімає тарифи у 3-7 разів без індексації пенсій та зарплат? Як ви реагуєте на пікети ОДА людьми із пустими каструлями?

– Наш прогноз на цю зиму — збільшення кількості вінничан, що отримуватимуть субсидії, із 100 до 350 тисяч... Це якщо нові тарифи не будуть переглянуті. Бо ціна 7 тисяч гривень за тисячу кубометрів газу — це не нормальна ціна. І тому люди готуються, утеплюються, будують грубки, рубають дрова, переходять на електрику і тверде паливо. Так само котельні бюджетних закладів переходять на альтернативне паливо, бо грітись газом дуже дорого. Цієї зими ми вже скоротили споживання блакитного палива на 20%, і це не межа. Так само за динамікою звернень на оформлення субсидій Вінниччина посідає одне із перших місць в Україні.

– Захисні споруди на кордоні Вінниччини із Придністров’ям готові? Ми витримаємо можливий наступ 14-ї армії росіян із ПМР?

– На Сході наша область закінчила зведення 9 фортифікаційних укріплених районів на загальній площі 40 гектарів. І набули цінного досвіду, як і що треба для оборони. Щодо південного кордону області, то ми також проводимо тут роботу, ведемо спостереження. Але, як сказав Президент України Петро Порошенко у Вінниці, реальної загрози наступу з боку Придністров’я немає. Але є окремі політичні лідери, що розігрівають цю тему. Тому скажу коротко — ми готові!

– Це правда, що Вінниця може взяти на своє утримання фонтан «Рошен», про що говорять у місті...?

– Я вперше про це чую. Компанія «Рошен» повністю утримує та забезпечує безпечну роботу фонтана.

– До цих пір у нашій області працюють проекти клану Януковича — клюєвські сонячні станції, садки Азарова, заправки Ставицького, частка донецьких є на ДПЗ... Чому стосовно цих структур прокуратура досі не відкрила справ і не веде розслідування?

– Ви чудово розумієте, що саме на Януковича чи Азарова цей бізнес не записаний. Але якщо є порушення законодавства, сплати податків чи якісь інші — це питання до правоохоронних органів. Якщо по Клюєву йде кримінальне провадження, то й по можливих вінницьких об’єктах його структури будуть питання. Але я не можу діяти за межами правового поля, просити когось перевіряти, пресувати чи надто прискіпливо стежити за чиєюсь діяльністю. Ми йдемо в Європу, маємо бути чесними, відкритими і законослухняними.

– Ви задоволені роботою вінницької влади? Маю на увазі обласний центр, ваші управління та окремі райони і РДА?

– Я не перший рік працюю у владі, знаю, як люди до неї ставляться, чого вимагають і як контролюють буквально кожен крок голови облдержадміністрації. І це нормально, бо посада не дається тобі у спадок, довічно чи із безмежними правами. І я це сказав всім головам райдержадміністрацій: комфорту чи права на помилку не буде, ви мобілізовані на цю роботу, ми, як солдати, бо в країні війна. Хто боїться чи побіжить здаватись — краще одразу вийдіть і чесно зізнайтесь, що не готові... І якщо ви помітили — в моєму кабінеті небагато особистих речей, лише комп’ютер та фотографія внучок. Я готовий за 5 хвилин зібратись — і в бій. Ось так працюємо!

А задоволений я чи ні? Щось вдалось за ці 4 місяці, щось ні. Але діалог в області між людьми, владою та опозицією до влади налагодити, я думаю, вдалось. Бо щодня розрулюю різні кризові ситуації, конфлікти, і це моє життя.

– Коли знаходите час на внуків, що дивляться на дідуся із фото?

– Це Марія, а це Дарина! Першій 4 роки, другій — 7 місяців. Обох мені подарували син Богдан з дружиною. А щодо діток наших воїнів, то з Свєнтокшиським воєводством ми домовились про відпочинок 30 дітей наших воїнів АТО з Вінниччини вже у серпні. Діти — це наше все, заради них працюємо, воюємо, мріємо і будуємо нову Україну.

До речі, 8 липня голова Вінницької ОДА Валерій Коровій в Одесі звітував перед Президентом про ситуацію в області. Водночас, Петро Порошенко під час наради з головами обласних державних адміністрацій доручив активізувати боротьбу із корупцією, забезпечити громадську безпеку і через залучення інвестицій створювати в регіонах нові робочі місця.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...