• Головна
  • Куди течуть “молочні ріки” на Вінниччині? Селянам дешево, городянам дорого
15:17, 17 липня 2015 р.

Куди течуть “молочні ріки” на Вінниччині? Селянам дешево, городянам дорого

У селян молокосировина закуповується по - 2,5 грн. за літр, а покупцям у маркетах продається утричі дорожче?

На невеличкому ринку “Пасаж” у м.Вінниці, що за три трамвайні зупинки від Західного автовокзалу, кілька рядів займають “сиророби” з ближніх сіл Вінницького і Літинського районів. Молоді й середнього віку жіночки продають власно відігрітий сир, сметану, молоко, сироватку. Тут і перекупники, і виробники. Припрошують купувати. Покупці пробують на смак, торгуються. Зрання кілограм сиру коштує 35 грн., а після обіду відпускають на 5-7 грн.дешевше. Півторалітрову пляшку молока теж можна купити після обіду за зниженими цінами - за 8 грн., півлітри сметани - за 15 грн. Починаємо розмову за ціну: селянам дешево, городянам - дорого.

- Віддаю сир по 28 грн., щоб віддати й додому не везти, - каже Анна з Літинського району. - Хоча справжня його ціна набагато вища. У мене три корови. Випас поганий - все вигоріло і висохло, то змушена підгодовувати та напувати з криниці. Купую дерть з гороху, ячменю, кукурудзи, яку возять по селу машини й продають по 130 грн. за мішок. Вистачає для худоби на тиждень, сиплю по мисочці різної суміші тричі на день. Як не підгодую, то молока не вдою і буде пісне. Журюся, як на зиму заготувати сіна. Перший укіс свого був посередній, а отави мов не було. Думаємо купити ячмінні тюки. Під час жнив солому з поля продають недорого - по 10 гривень за один тюк. Утримувати корів дуже затратно, а тому в селі з торішньої череди залишилася половина - 20 голів. Сир і молоко продаю на базарі, на машину не здаю, бо не вигідно. Платить Літинський молокозавод по 2,7 грн. за літр, і я втрачаю у місяць 400 гривень на своїй важкій праці. А чому я повинна годувати магнатів, які наживаються на таких, як я?!

До розмови приєдналася продавчиня з Жмеринського району й повідомила, що в них молоко закуповують по 2,5 грн. за літр.

У маркетах у Вінниці молочна продукція набагато кусючіша цінами! Пакетик “Йогурта” - 8-10 грн., літр біокефіру - 18 грн., масло вершкове по 65-70 грн. за кілограм. Тверді сири по кишені далеко не всім. Досвідчені радять купляти дорожчі, приблизно по 100 грн. за кілограм, бо у дешевші, вважають, додається пальмова олія для жирності. Справжні вершки з молока на заводах відбирають.

Коментар директора Департаменту агропромислового розвитку ОДА Миколи Неїлика:

- На Вінниччині утримується 161,7 тисячі корів, з яких - 35,5 тис. у сільгосппідприємствах та 120,6 тис. у господарствах населення. Кількість поголів’я ВРХ зменшується навіть з тих причин, що утримує худобу старше покоління, яке вимирає та з роками втрачає здоров’я, а для молоді це дуже копітка справа, і за неї мало хто береться. Хоча на Вінниччині, порівняно з іншими областями - Волинню, Полтавою, корів набагато більше й надої одні з найвищих в Україні. У попередні роки у нас діяла програма з підтримки товаровиробників, відповідно до якої селянам надавалась дотація за вирощений молодняк, і люди почали заводити худобу, а зараз вона не діє, і змусити доглядати корів ніхто нікого не може. При здаванні молока обов’язково треба укладати договори з заготівельниками, і тільки в такий спосіб можна вимагати вищої закупівельної ціни на молокосировину.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...