• Головна
  • Спалах лейкозу в Чернявці на Вінниччині розсварив громаду
12:49, 24 липня 2015 р.

Спалах лейкозу в Чернявці на Вінниччині розсварив громаду

Селяни кажуть, що це атака на їхніх корів, щоб вирізати найбільше у районі стадо. Люди просять ветеринарів провести незалежне обстеження тварин

У селі Чернявці Оратівського району свій “донбас” - ворогують сусід з сусідом, брат з братом. Родині Дуди сусідка пригрозила навіть потруїти корови на подвір’ї, якщо не позбудеться худоби.

Проблеми з коровами -годувальницями почалися два роки тому, коли ветеринари під час виводки виявили кілька особин, хворих на важке невиліковне вірусне захворювання крові. Люди кажуть, що ветлікарі поставилися халатно до такої епідемічної проблеми й нині у селі третина стада - 85 корів - лейкозних. Вирізано 50 голів.

- А як виживати? - кричать люди. - Роботи в селі немає, тому позаводили по 3-4 корови, здаємо молоко і маємо готівку. За скраплений газ заплати, навчання дітей - заплати і навіть дріжджі на хліб треба за щось купити. Якщо в обійсті немає пенсіонера, то хоч помирай з голоду без “живих грошей”.

Багато людей здали хворих корів, а багато хто продовжує утримувати, бо навіть за дві здані корови не купиш одну здорову, яка коштує 15-18 тис. грн. Лейкозні корови люди мають право утримувати вдома протягом двох років, щоб народилося телятко. Але в селі триває війна: чому я здав, а ти не здав?! Одні одним забороняють випускати корови у череду, кажуть заготівельникам не брати у цих дворах молока.

Однак люди засумнівалися, чи справді їхні корови лейкозні. Платні аналізи, по 50 грн. за корову, проводять районні ветлікарі кілька разів на рік, але в частих випадках одні дані чомусь відрізняються від інших.

- Один чоловік з нашого села здав корову, а коли прийшли повторні аналізи, то вже про хворобу не йшлося.

Причн лейкозу чимало. Найперша та, що у 2007 році при розпаюванні колгоспу вони дуже багато худоби позабирали з ферми по домах у рахунок зарплати. Пригадують і те, що ветлікар нібито одним “пістолетом” проводив усім коровам щеплення. Звернули увагу, що в кого гарна корова, то ветеринар ставив цяточку на шприці з кров’ю, який передавав на аналіз, який обов’язково вказував на лейкоз.

- Це зговір ветеринарів і заготовачів проти нашого великого стада чисельністю майже 300 голів, яке найбільше у районі, - кажуть люди. - Чомусь, як тільки приходять приписи про лейкоз, то одразу з’являється в селі заготовач зі списком господарів і пропонує свої послуги забрати корови, звісно, по дешевій ціні. Торік здали 50 штук худоби, на черзі приписи 85 коровам. Їх замінили новими, здоровими, а потім і в цих лейкоз. Хіба таке можливе?

Сільський голова Ганна Титаренко розповідає, що в селі склалася дуже напружена ситуація. Три рази на рік ветеринари з району беруть аналізи крові й кожного разу результати різні. Щоб не фігурували прізвища господарів, сільська рада з депутатами виготовили номерки й приклеювали до пробірок. Чия корова під яким номерком - трималося у секреті. В такий спосіб багато лейкозної худоби виявилася здоровою. Хоча мешканці споживають молочну продукцію і від так званих хворих своїх корів, будучи переконаними в недолугості проведених обстежень. Аналізи повинні проводитися комплексні: на мастит, мутелиці, лейкоз, бо будь-яке з цих захворювань може показувати підвищення лейкоцитів у крові. А цього ветеринари не роблять.

Мешканці Чернявки звертаються до обласної ветеринарної служби з проханням провести незалежне обстеження їхньої худоби, щоб зберегти стадо.

Коментар начальника головного управління ветеринарної медицини у Вінницькій області Григорія Сидорука.

- Захворювання худоби на лейкоз у с.Чернявці для нашої служби проблема №1. Із усієї реагуючої худоби у Вінницькій області на Оратівський і Погребищенський район припадає більше 70%. І ця проблема через нерозуміння власників тварин загрози для себе, особливо для тваринництва. Цікаво, що в Чернявці реагуючу худобу утримує голова села. Торік по Чернявці було 75 хворих на лейкоз корів, з яких залишилося 20, і вони розповсюдили хворобу на решту - ще 65 ВРХ - й цього року вже 85 хворих. Тобто, розповсюдження лейкозу - це справа рук самих власників. Вони абслютно не хочуть сприймати ні результати досліджень, ні рекомендації ветеринарної служби і взагалі ігнорують будь-що. Мій заступник виїздив на схід села, де була відверта розмова. Ми провели “закодоване” дослідження всього поголів’я у Чернявці шляхом нумерації, без прізвищ. Номери знали тільки директор лабораторії і мій заступник. Результат на 95% той самий. А люди обіцяли, якщо проведемо кодування, то виконають вимоги спеціалістів. Ми нікого не заставляємо здавати, ми заставляємо ізолювати - не пускати тварин у загальне стадо і не здавати молоко на молочарню, а самим споживати після кип’ятіння. Я більш ніж впевнений, що сім’ї, які утримують по 2-3 і більше корів споживають молоко тільки від нереагуючих корів, а все інше здають на молоковоз.

Так, люди можуть провести повторні дослідження, які є платними, написавши заяву і вказавши спектр дослідження. Попередні перше, друге, третє дослідження були для господарів безкоштовними, за рахунок держави. Коштують вони не менше 120 грн. один. Люди платили тільки за фіксацію і сам процес приблизно 30 грн.

Вірус нікуди не втік. Він все там - чи гуляє, чи розмножується, чи він активний, чи ні - все залежить від фізіологічного стану тварини, але розповсюджується через кров, яку переносять комарі, гедзі, через поранену ротову порожнину під час випасу. Лейкоз призводить до загибелі худоби через один-п’ять, а то й десять років. Але утримання її навіть удома не варте того, що реагуюча тварина заразить хоча б одну людину.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...