Спалах лейкозу в Чернявці на Вінниччині розсварив громаду

Селяни кажуть, що це атака на їхніх корів, щоб вирізати найбільше у районі стадо. Люди просять ветеринарів провести незалежне обстеження тварин

У селі Чернявці Оратівського району свій “донбас” - ворогують сусід з сусідом, брат з братом. Родині Дуди сусідка пригрозила навіть потруїти корови на подвір’ї, якщо не позбудеться худоби.

Проблеми з коровами -годувальницями почалися два роки тому, коли ветеринари під час виводки виявили кілька особин, хворих на важке невиліковне вірусне захворювання крові. Люди кажуть, що ветлікарі поставилися халатно до такої епідемічної проблеми й нині у селі третина стада - 85 корів - лейкозних. Вирізано 50 голів.

- А як виживати? - кричать люди. - Роботи в селі немає, тому позаводили по 3-4 корови, здаємо молоко і маємо готівку. За скраплений газ заплати, навчання дітей - заплати і навіть дріжджі на хліб треба за щось купити. Якщо в обійсті немає пенсіонера, то хоч помирай з голоду без “живих грошей”.

Багато людей здали хворих корів, а багато хто продовжує утримувати, бо навіть за дві здані корови не купиш одну здорову, яка коштує 15-18 тис. грн. Лейкозні корови люди мають право утримувати вдома протягом двох років, щоб народилося телятко. Але в селі триває війна: чому я здав, а ти не здав?! Одні одним забороняють випускати корови у череду, кажуть заготівельникам не брати у цих дворах молока.

Однак люди засумнівалися, чи справді їхні корови лейкозні. Платні аналізи, по 50 грн. за корову, проводять районні ветлікарі кілька разів на рік, але в частих випадках одні дані чомусь відрізняються від інших.

- Один чоловік з нашого села здав корову, а коли прийшли повторні аналізи, то вже про хворобу не йшлося.

Причн лейкозу чимало. Найперша та, що у 2007 році при розпаюванні колгоспу вони дуже багато худоби позабирали з ферми по домах у рахунок зарплати. Пригадують і те, що ветлікар нібито одним “пістолетом” проводив усім коровам щеплення. Звернули увагу, що в кого гарна корова, то ветеринар ставив цяточку на шприці з кров’ю, який передавав на аналіз, який обов’язково вказував на лейкоз.

- Це зговір ветеринарів і заготовачів проти нашого великого стада чисельністю майже 300 голів, яке найбільше у районі, - кажуть люди. - Чомусь, як тільки приходять приписи про лейкоз, то одразу з’являється в селі заготовач зі списком господарів і пропонує свої послуги забрати корови, звісно, по дешевій ціні. Торік здали 50 штук худоби, на черзі приписи 85 коровам. Їх замінили новими, здоровими, а потім і в цих лейкоз. Хіба таке можливе?

Сільський голова Ганна Титаренко розповідає, що в селі склалася дуже напружена ситуація. Три рази на рік ветеринари з району беруть аналізи крові й кожного разу результати різні. Щоб не фігурували прізвища господарів, сільська рада з депутатами виготовили номерки й приклеювали до пробірок. Чия корова під яким номерком - трималося у секреті. В такий спосіб багато лейкозної худоби виявилася здоровою. Хоча мешканці споживають молочну продукцію і від так званих хворих своїх корів, будучи переконаними в недолугості проведених обстежень. Аналізи повинні проводитися комплексні: на мастит, мутелиці, лейкоз, бо будь-яке з цих захворювань може показувати підвищення лейкоцитів у крові. А цього ветеринари не роблять.

Мешканці Чернявки звертаються до обласної ветеринарної служби з проханням провести незалежне обстеження їхньої худоби, щоб зберегти стадо.

Коментар начальника головного управління ветеринарної медицини у Вінницькій області Григорія Сидорука.

- Захворювання худоби на лейкоз у с.Чернявці для нашої служби проблема №1. Із усієї реагуючої худоби у Вінницькій області на Оратівський і Погребищенський район припадає більше 70%. І ця проблема через нерозуміння власників тварин загрози для себе, особливо для тваринництва. Цікаво, що в Чернявці реагуючу худобу утримує голова села. Торік по Чернявці було 75 хворих на лейкоз корів, з яких залишилося 20, і вони розповсюдили хворобу на решту - ще 65 ВРХ - й цього року вже 85 хворих. Тобто, розповсюдження лейкозу - це справа рук самих власників. Вони абслютно не хочуть сприймати ні результати досліджень, ні рекомендації ветеринарної служби і взагалі ігнорують будь-що. Мій заступник виїздив на схід села, де була відверта розмова. Ми провели “закодоване” дослідження всього поголів’я у Чернявці шляхом нумерації, без прізвищ. Номери знали тільки директор лабораторії і мій заступник. Результат на 95% той самий. А люди обіцяли, якщо проведемо кодування, то виконають вимоги спеціалістів. Ми нікого не заставляємо здавати, ми заставляємо ізолювати - не пускати тварин у загальне стадо і не здавати молоко на молочарню, а самим споживати після кип’ятіння. Я більш ніж впевнений, що сім’ї, які утримують по 2-3 і більше корів споживають молоко тільки від нереагуючих корів, а все інше здають на молоковоз.

Так, люди можуть провести повторні дослідження, які є платними, написавши заяву і вказавши спектр дослідження. Попередні перше, друге, третє дослідження були для господарів безкоштовними, за рахунок держави. Коштують вони не менше 120 грн. один. Люди платили тільки за фіксацію і сам процес приблизно 30 грн.

Вірус нікуди не втік. Він все там - чи гуляє, чи розмножується, чи він активний, чи ні - все залежить від фізіологічного стану тварини, але розповсюджується через кров, яку переносять комарі, гедзі, через поранену ротову порожнину під час випасу. Лейкоз призводить до загибелі худоби через один-п’ять, а то й десять років. Але утримання її навіть удома не варте того, що реагуюча тварина заразить хоча б одну людину.

33kanal
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
82 просмотра в январе
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
22 января состоялось общее собрание религиозной общины Рождества Пресвятой Богородицы в с. Микулинцы Литинского района.После длительного обсуждения ситуации в церковной жизни Украины община единогласно принял решение о выходе из подчинения УПЦ в единстве с Московским патриархатом и присоединения к Поместной Православной Церкви Украины. Напосним, что в Винницкой области за неделю до Поместной церкви Украины присоединилось 6 приходов.
Криминал
САП закрыла дело о возможном получении судьей Барского районного суда Винницкой области Владимира Хитрука взятки в сговоре с адвокатом.  Постановление о закрытии дела 1 ноября вынес прокурор САП. Дело закрыли в связи с неустановлением достаточных доказательств для признания виновности лица в суде и исчерпанием возможностей их получить. Судья подозревался в получении в августе 2018 года 20 тыс. гривен по предварительному сговору группой лиц с адвокатом. В н...
Происшествия
Дорожно-транспортное происшествие с участием «Renault Kangoo» и «Оpel Vectra» произошла 22 января в с. Марьяновка. В результате аварии пассажирка автомобиля «Оpel Vectra» получила телесные повреждения и попала в больницу.Авария произошла около 10.20 часа.Предварительно, 24-летний водитель автомобиля «Renault Kangoo» не справился с управлением, выехал на полосу встречного движения и допустил столкновение с автомобилем «Оpel Vectra». Вследствие ДТП 34-летняя...
Общество
Предприниматель из Винницы производит масло с довольно необычного сырья - здесь и косточки абрикосов, семяна укропа и петрушки, и даже косточки малины. Рассказывает, что для своей продукции выбирает лучшие семена, а готовое масло поставляет эко-магазинам.Руководит небольшим предприятием Игорь Мудрик, который за 10 лет своей работы смог расширить ассортимент продукции в более 20 видов. Для этого имеет немало семян, например: черный кунжут и обычный, чиа, ор...
Происшествия
23 января в 6:57 в Службу спасения "101" поступило сообщение о том, что на ул. Б.Хмельницкого в Могилев-Подольском направляясь на вызов, автомобиль экстренной медицинской помощи застрял в снежном сугробе.Прибыв на вызов, бойцы ГСЧС отбуксировали транспортное средство на расчищенный участок автодороги. К проведению указанных работ от ГСЧСпривлекалось 4 человека личного состава и один спецавтомобиль.
Происшествия
Сегодня, 23 января, около 11:00 в Виннице остановились трамваи. Вагоны стоят вдоль Хмельницкого шоссе. Как рассказали  в диспетчерской трамвайного депо - на линии исчезло напряжение. Устанавливаются причины неисправностей. Трамваи на маршрутах №4, 2 и 5 пока не ходят. Стоит отметить, что из-за сильного снегопада Винница погрязший в пробках и небольших ДТП.
Новости компаний
Задавались ли вы когда-нибудь вопросом: сколько лет вы планируете прожить? Все мы устроены так, что нам проще поступать так, как проще, а не так, как для нас будет лучше. Мы знаем о том, что здоровье надо беречь. Мы знаем о том, что нам вредно, от каких привычек стоило бы отказаться, а какие, наоборот, прививать себе. Почему же мы этого не делаем? «Людям проще проявлять свои слабости, чем открывать для себя новые возможности», - говорит основатель школы «...
Происшествия
Сегодня, 23 января, Винницу накрыл мощный снегопад. Уровень осадков местами достиг 15 сантиметров. Спасатели и синоптики предупреждали об ухудшении погодных условий, а в области было объявлено штормовое предупреждение.Однако снег, покрывавший город еще с вечеру 22 января стал "неожиданностью" для водителей и коммунальщиков. В результате непогоды в городе образовались пробки и немалое количество дорожно-транспортных происшествий.Поэтому, пробки образовались...
Культура
22 января во дворце искусств "Заря" состоялся кастинг конкурса "Мисс Винница 2019". Жюри выбрало среди более семи десятков девушек 15 претенденток, которые будут соревноваться за главный приз - корону первой красавицы города.К число 15 счастливиц попали: Юлия Чернега (17 лет) Марина Сотник (18 лет) Виктория Брумар (20 лет) Яна Кравецкая (18 лет) Ирина Паламарчук (24 года) Анастисия Федоренко (21 год) Дарина Луцюк (17  лет) Влада Глубока (16 лет) Алина Рябо...