«Храм є храм, а Бог є Бог, і вічно не пройде» - 135 років тому народився Валер'ян Тарноградський

20 серпня виповнилось 135 років з дня народження в Уланові на Вінниччині поета Валер'яна Тарноградського. Автор дослідження "Натхненний Вічністю" історик Костянтин Завальнюк розповів кореспонденту Gazeta.ua:

Валерян Тарноградський — поет унікальний, яких було мало в Україні, він відчував вищі клани буття. Поет дуже тонко відчував життя і природу. Його вірші мають трохи містичний відтінок і космогонічні мотиви. Наприклад:

Дух невідомий, дух крилатий!

Як ніч одягне в сині шати

Ліси і степ, і все кругом,

До мене нишком він приходить

Розмову мудру він заводить...

Першою помітила Тарноградського Олена Пчілка, яка підтримувала його матеріально. У передмові до його збірки "Барвінковий цвіт", яка вийшла в Києві в 1911 році вона зазначила: "Шановний автор не гониться лише за тим, щоб бренькнути дзвінким акордом: його вислів маючи гарну рифму, гарний розмір та плавкість мови".

Батька Валер'яна Тарноградського вигнали в 1885 році з Київського університету за участь у студентських заворушеннях, де здобув освіту поет?

Якраз в рік смерті батька — 1890 — Валер'ян почав навчатись у Кам'янець-Подільській гімназії. Але мусив залишити через чотири роки, бо не мав чим заплатити за навчання. Потім він склав екзамен на звання народного вчителя і почав працювати в школах Літинського повіту на Поділлі.

Коли починає писати вірші?

Перші збірки російською мовою вийшли в 1902 і 1903 роках у Жмеринці. Протягом наступних десяти років видав ще три. Перший вірш українською "Всевидящий" надрукував у газеті "Подолія" в 1907 році. В ранніх його віршах йшлося:

Минуть літа, пройдуть віки,

Як сірі тіні сна,

Засиплють попіл і піски

Славетні імена.

А неба зоряний чертог

Сіяти все буде,

Бо храм є храм, а Бог є Бог,

І вічно не пройде.

Активно писав протягом 1917-1920 років, коли жив у Києві. Категорично відмовився оспівувати політику більшовиків, славити вождів. Тому не мав ніяких пільг і навіть нормального забезпечення.

"Мене, хворого, серед зими, під час хворости та відпустки по хворости, зняли з місця, - писав Валер'ян Тарноградський у скарзі до Наркомосвіти 18 лютого 1929 року, коли позбавили роботи в Лелякській школі Жмеринського району. - Зняли завдяки агітації учительки Срєлкової, підтриманої райінспектором Спіциним. Стрєлкову за гарну поведінку, зробили завідуючою школи, дарма, що вона без усякої освіти. Але навіщо та освіта, коли в неї повна Жмеринка симпатій та приятелів. А мене "підозрівають", як кореспондента. Прошу справі дати ход. Мене переводять на пенсію 15 рублів. Погрожують викинути із квартири, арештувати, віддати під суд, а вчителька Стрєлкова пустила чутку, що я божевільний. В неї діти здебільшого, носять помиї та воду, рубають дрова... Сама Стрєлкова значну частину лекцій просижує в своїй кімнаті. В неї, бачте все ухажори та покровителі. Чего стеснятся. Вимагаю компенсації за три місяці, а винним кари."

Чи добився справедливості?

Ні. Переїжджає до обласного центру, де існує на літературну пенсію 23 карбованці. "У Вінниці живе в скрутному становищі поет Тарноградський. Письменницькій громадськості треба допомогти поетові поліпшити умови його життя і творчої роботи", - писала окружкомівська газета "Червоний край".

На захист став і літературний критик Фелікс Якубовський. Він писав: "Невже старий і досить відомий поет-інвалід, що має 30 років літературного стажу і 33 — педагогічного, не заслужив на уважніше ставлення до себе. Невже в місті Коцюбинського нічого не можуть зробити аби забезпечити старого поета, єдиного зі старих письменників, що живе у Вінниці?!".

"Если бы мой брат, Николай Тарноградский (двоюрідний брат, член ВЦВК, репресований 1938 року), был где-то вблизи, он был бы удивлен теперешним моим положением. У меня 35-летний юбилей, а я не имею даже приличных платья и обуви, чтобы показатся на люди", - скажився Валер'ян Тарноградський до Вінницького обкому.

З приходом німців поет працює в газеті "Вінницькі вісті", яку редагував Михайло Зеров (Михайло Орест) — рідний брат Миколи Зерова. На сторінках газети він проникливо відгукнувся на розкопки жертв НКВС у міському парку:

За те, що рідний край любили -

В ямах... Кров в серці застига...

Згадай синів твоїх могили,

Вкраїно, мати дорога!

З наближенням фронту до Вінниці Тарноградський переїздить до Львова, а потім до Варшави, але потім повертається назад. Чому так вчинив?

Очевидно через брак коштів та погане знання мови він вирішив повернутись. Час був воєнним тому знайти роботу і житло було дуже складно. Тому він голодним і виснаженим повернувся додому. Біля Жмеринки його у напівсвідомому стані затримала міліція. Доставили й райлікарню. Коли трохи окріп, дружина забрала його додому. Але 17 липня 1944 року його арештували працівники НКВС, звинуватили у співпраці з німцями та зраді.

"За немцев я не был. Я больше разделял взгляды националистов, ведущих борьбу за "самостийну Украину", то есть также и я являюсь националистом", - заявив Тарноградський на одному з допитів. В кінці вересня винесли вирок "18 років каторжних робіт". 19 травня 1945 року Валер'ян Тарноградський помер у таборі в Іркутській області.

Яка доля його сім'ї?

Дружина Надія Захарівна тихо доживала віку у Вінниці. Остання згадка про неї пов'язана з кражею. На початку 1950-х років вдову обікрали. Поцупили кабана вагою 55 кілограм. Єдиний син Всеволод, який народився 1919 року в Києві, після війни закінчив Вінницький медичний інститут і працював у Львові.

gazeta
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
30 просмотров в сентябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Мастер на все руки - именно так можно сказать о жителе Винницкой области, который создает просто невероятные работы из металла. К слову, именно за это его признали лучшим в Украине. Речь идет об известном винницком кузнеце Руслане Бойчуке. Именно он победил на VII Международном фестивале кузнечного искусства "Металлическое сердце Украины". Мужчина получил сразу две награды - первое место по результатам голосования кузнецов и приз зрительских симпатий. - Мн...
Происшествия
20 сентября в Погребищенском районе водитель «семерки» съехал в кювет и перевернулся. В результате ДТП погиб пассажир легковушки. Авария произошла около 18.30 возле села Павловка. 28-летний житель одного из сел района, управляя автомобилем «ВАЗ 2107» в состоянии алкогольного опьянения, съехал в кювет, где его машина перевернулась. В результате ДТП 48-летний пассажир легковушки погиб на месте происшествия. Водитель задержан в процессуальном порядке. Сейчас...
Общество
В 2018-ом государственное Шендеровское лесничество обзавелось десятком самок пятнистых оленей, которые уже на Винничине родили молодняк. А теперь для стада привезли первого взрослого самца. В лесничестве пятнистые олени живут в вольере для полусвободного содержания диких охотничьих животных площадью 163,2 га. Также здесь содержится и восстанавливается поголовье дикого кабана. Чтобы животные удачно адаптировались к новым условиям проживания, на территории в...
Новости компаний
Лучшие студенты украинских транспортных и железнодорожных вузов посетили ведущую отраслевую выставку мира InnoTrans 2018 в Германии. Поездка была организована благотворительным Фондом Бориса Колесникова в рамках проекта «Железнодорожник», который он реализует для творческой и активной молодежи. Проект длился полгода, в нем приняли участие около тысячи конкурсантов. После нескольких этапов отбора жюри определило 70 победителей, в том числе из учебных заведе...
Происшествия
В ночь на сегодня, 21 сентября, в Осиповке Казятинского района Винницкой области, умер младенец. Об этом сообщает "Вестник Коазятинщины ". Селом распространяется слух, что месячного мальчика задушила мать. Утром она прибежала к соседке, сказала, что малыш не дышит и убежала. Правоохранители ищут женщину. Супруги не местное, в мае перебралось в Осиповку из Киевской области. Сняли жилье с правом последующего выкупа. У женщины это уже шестой ребенок, на старш...
Происшествия
В Винницкой области прогремел взрыв в одном из жилых домов. Об этом сообщает пресс-слжуба ДержНС.Как уточняется, спасателей вызвали сегодня около 6:52 до частного жилого дома в пгт Турбов Липовецкого района. Там произошел взрыв без последующего горения."Во время проведения разведки под обломками было обнаружено травмированного мужчину, им оказался 71-летний владелец домохозяйства", - подчеркивается в сообщении.Пострадавшего госпитализировали в ближайшую бо...
Происшествия
Сегодня, 21 сентября 2018 года, в Виннице на пешеходном переходе произошла авария. Авария произошла около половины десятого утра. Девушка переходила дорогу на регулирующем пешеходном переходе и попала под колеса такси. По предварительной информации, такси на евро номерах. Обстоятельства выясняются. Фото сайта 20минут
Общество
Работники по обслуживанию газовых сетей «Винницагаза» жалуются на низкие зарплаты. Говорят, что за рабочее место не держатся. Только за этот год с предприятия уволилось более 2 сотни человек. В администрации предприятия утверждают, что поощрить сотрудников повышением платы не могут из-за ограниченного фонд. Подробнее – смотрите в сюжете телеканала “Вита”:
Общество
Восьмой сезон крупнейшего светомузыкального фонтана в Европе, расположен в Виннице, в этом году завершится 13 октября.Об этом говорится на официальном сайте фонтана "Рошен". В то же время на сайте не сообщается, состоится ли традиционный концерт в честь закрытия сезона.