Роки незалежності навчили вінничан стріляти

Вінницькі спортсмени,попри всі проблеми і нерідко -- роботу на ентузіазмі, беруть нагороди на міжнародних змаганнях, виховують собі нову зміну, а дехто і боронить рідну країну в АТО

Напередодні Дня Незалежності України журналісти Depo.Вінниця поспілкувався з тренерами і керівниками базових для регіону видів спорту про те, наскільки змінився вінницький спорт за минулі з набуття Україною незалежності 24 роки. 

Наставники молодих спортсменів не без ностальгії згадують підтримку держави радянських часів, скаржаться на фінансові проблеми, але з оглядом на війну з Росією до безгрошів'я ставляться з розумінням. І пишаються, що незважаючи на всі проблеми, тренування в усіх 25 ДЮСШ Вінниці лишаються безкоштовними, як в старі добрі часи.

Грошей нема, але кількість спортшкіл росте

Колишній голова міського спорткомітету, екс-начальник облспортуправління і відділення НОКУ Федір Новік, який наразі очолює хокейну ДЮСШ "Олімпія", не став говорити лише про проблеми, а звернув увагу і на позитивні зрушення. Наприклад, на збільшення числа спортивних шкіл на Вінниччині.  "В радянські часи на Вінниччині було близько 30 спортшкіл, а наразі понад 50," - розповів він. 

Крім того, він наголосив, що в часи Незалежності вінницькі атлети, поза всі складнощі, регулярно здобувають путівки і навіть медалі на Олімпіадах. Наприклад, наші зірки - олімпійські чемпіонки Наталя Добринська (легка атлетика) та Інна Осипенко-Радомська (веслування). 

Як змінився вінницький спорт за роки Незалежності - фото 1
Як змінився вінницький спорт за роки Незалежності - фото 1

Втім, проблем у вінницькому спорті нині теж не бракує. "Головною з них є зменшення загального фінансування спортивної галузі в роки Незалежності. В місті над Бугом бракує муніципального Палацу спорту, адже практично всі спорткомплекси перейшли в приватні руки. Водночас нам вдалося реконструювати стадіон у Центральному парку", - додав Новік. 

Спортсмени-стрільці йдуть в АТО

Директор Вінницької обласної ДЮСШ зі стрільби, заслужений тренер України Віктор Щерба нагадав, що стрілецький спорт на Вінниччині став активно розвиватися лише з 2000 року. 

"В тому році була створена обласна федерація кульової стрільби. Активно почали розвиватися її осередки у Хмільницькому, Бершадському і Липовецькому районах, збільшилася кількість тирів в області. Все це призвело до вагомих результатів. Нині аж 23 стрільця Вінниччини входять до збірних команд України - 24 роки тому такого не було", - сказав Віктор Щерба. 

Як зазначив Щерба, 10 стрільців з Вінниці сьогодні перебувають в зону АТО. Всі вони - майстри спорту.

Як змінився вінницький спорт за роки Незалежності - фото 2
Як змінився вінницький спорт за роки Незалежності - фото 2

"На плаву" підтримують батьки. Буквально

Директор Вінницької ОСДЮШОР ім. Юлії Рябчинської В'ячеслав Настюк поскаржився на проблеми з фінансуванням і придбанням інвентарю. Каже, якби не батьки - юним веслувальникам було б непереливки.

"Добре, що батьки юних спортсменів, розуміючи складне фінансове становище школи, допомагають нам купувати якісні човни та інший спортивний інвентар", - ділиться наболілим Настюк. Втім, за його словами, нині веслувальний спорт активно розвивається в сільській місцевості. Наприклад, в 2010 році було відкрито філію СДЮШОР в Ольгополі.

При цьому рівень веслувальників Вінниччини - десятиріччями стабільно високий. "На Всеукраїнських чемпіонатах наша СДЮШОР в командному заліку займає 1- 3 місця, і нижче 6-го місця ніколи не опускається", - пишається Настюк.

Як змінився вінницький спорт за роки Незалежності - фото 3
Як змінився вінницький спорт за роки Незалежності - фото 3

"Вінницькі блискавки" пережили "Вінницьких зубрів"

Директор МСДЮСШОР з баскетболу Вінниці Олександр Аносов поскаржився на величезні проблеми з утриманням команд майстрів, чого не було в радянські часи. При цьому матеріальна база вінницького баскетболу аж ніяк не збільшується.

"Через брак фінансування ми поки не можемо відродити професійну чоловічу команду "Вінницькі зубри". Хоча готуємо класних баскетболістів - приміром, вони нещодавно в складі збірної техуніверситету взяли 2-е місце на Універсіаді України. Непогано йдуть справи в жіночому баскетболі - в Суперлізі України успішно виступає команда "Вінницькі блискавки", - каже Аносов.

Як змінився вінницький спорт за роки Незалежності - фото 4
Як змінився вінницький спорт за роки Незалежності - фото 4

Футбольні таланти "вимиваються" в інші регіони

Тренер вінницького Палацу дітей та юнацтва ім. Лялі Ратушної, заслужений тренер України Микола Кривов'язюк, на відміну від багатьох колег, відзначив позитивні зрушення у розвитку дитячо-юнацького футболу і покращення матеріально-технічної бази. "За роки Незалежності було побудовано спорткомплекс "Нива", де проводиться багато турнірів. Відновлено футбольний стадіон Палацу дітей та юнацтва ім. Лялі Ратушної, а екс-стадіон лампового заводу в Тяжилові передали ОДЮСШ Блохіна-Бєланова", - розповів він. 

Найбільшим негативом старійшина цеху футбольних тренерів вважає ліквідацію у Вінниці професійної команди: футболу на рівні майстрів у місті над Бугом немає з 2012 року. 

"Тому нині кращі вихованці вінницького юнацького футболу змушені грати за професійні команди інших міст. Хоча в 90-і роки наша "Нива" мала найбільші успіхи в своїй історії - грала у вищій лізі, доходила до фіналу Кубку країни, виступала в єврокубках", - згадує Кривов'язюк.

Як змінився вінницький спорт за роки Незалежності - фото 5
Як змінився вінницький спорт за роки Незалежності - фото 5

Пловцям не вистачає безкоштовних басейнів

Президент обласної федерації плавання, тренер МДЮСШ № 2 Вінниці Юрій Сізов поскаржився, що майже всі вінницькі басейни стали приватними. Тобто за задоволення поплавати навіть спортсменам доводиться платити, чого ніколи не було в радянські часи. 

"В місті залишився єдиний муніципальний басейн - у Палаці дітей та юнацтва. Наша ДЮСШ №2 орендує доріжки в ДЮСШ "Авангард" - це дорого, до того ж нас обмежують у часі, - бідкається Юрій Сізов. - Масовість у плаванні стала меншою, адже це нині дорого. Високі результати часто можуть демонструвати лише діти, батьки яких готові вкласти гроші у їхню якісну підготовку". 

Як змінився вінницький спорт за роки Незалежності - фото 6
Як змінився вінницький спорт за роки Незалежності - фото 6

Важка атлетика 100 тисяч за штангу та незламна результативність

Старший тренер збірної України з важкої атлетики, вінничанин Ігор Шевчук звернув увагу на дуже дорогий спортінвентар. Наприклад, професійна штанга коштує близько 100 тисяч гривень. Незважаючи на це, весь інвентар вінницьких важкоатлетів - досить сучасний. До того ж його постійно намагаються реконструювати, тому й результати вінничан не падають. 

"На Вінниччини регулярно готують майстрів спорту і медалістів України з важкої атлетики. Рівень найкращих атлетів нашої області та України не знизився в порівняні з радянськими часами. Але досягнень на міжнародному рівні стало дещо менше - через зменшення конкуренції на внутрішньому чемпіонаті. Причому нашим штангістам тепер доводитися боротися на чемпіонатах Європи і світу в основному з суперниками з країн колишнього СРСР", - розповів Шевчук. 

Як змінився вінницький спорт за роки Незалежності - фото 7
Як змінився вінницький спорт за роки Незалежності - фото 7

Спортивний "Світ" та "Європу" стали ближчими

За словами провідного тренера з самбо і дзюдо МДЮСШ № 5 Вінниці Івана Нагорняка, зараз вінничанам набагато простіше поїхати на чемпіонати Європи та світу. З цим погоджується і тренер з боксу та універсального бою Віталій Вдовкін, наставник екс-Інтерконтинентального чемпіона В'ячеслава Узєлкова. 

"Раніше для здобуття путівки на міжнародні змагання було необхідно виграти чемпіонат Радянського Союзу. Там був жорсткий відбір за участю спортсменів з 15 республік. Коли Україна стала незалежною, стало набагато простіше виграти чемпіонат в Україні і поїхати на "Європу" та "світ". Завдяки цьому у нас стало на порядок більше призерів міжнародних змагань", - інформує Іван Нагорняк. 

Водночас, за словами Івана Нагорняка, вінницькі борці продовжують займатися в тих же залах, що й кілька десятиліть тому, тобто матеріальна база майже не оновлюється.

Як змінився вінницький спорт за роки Незалежності - фото 8
Як змінився вінницький спорт за роки Незалежності - фото 8

Сучасний біг з "радянським" досвідом

Президент федерації легкої атлетики Вінниччини Костянтин Москалюк констатує, що тренерський корпус за роки Незалежності України не збільшився. Причому нерідко найкращі результати демонструють вихованці тих досвідчених наставників, які працювали ще в радянські часи. Молодь не поспішає йти в тренери - на мізерну зарплатню, проте з чималим фізичним і психологічним навантаженням.

За словами Костянтина Москалюка, з тренувальною базою вінницької легкої атлетики поки що не все гаразд. "Чудово, що за роки Незалежності реконструювали стадіон у Вінницькому Центральному парку культури і відпочинку, який отримав статус бази олімпійської підготовки. Але, на жаль, він є "гібридним" - водночас і для бігунів, для хокеїстів на траві. Тому там зменшені можливості для легкої атлетики. Зокрема, ми не можемо проводити змагання зі стрибків із жердиною, метання ядра, списа, молота", - зауважив Москалюк.

Як змінився вінницький спорт за роки Незалежності - фото 9
Як змінився вінницький спорт за роки Незалежності - фото 9

"Природній відбір" видів спорту

Спорт, як і наше життя, не залишається на місці, а постійно змінюється. Приміром, заборонені в часи СРСР карате і спортивний бридж в незалежній Україні стали офіційно визнаними видами спорту. Успішно розвиваються вони й на Вінниччині. Недарма в місті над Бугом відбувалися всеукраїнські змагання каратистів і бриджистів.

Нові неолімпійські види спорту набувають популярністю на Вінниччині. Серед них - стронгмен (силове багатоборство), фрі-файт (український вид бойових мистецтв), стрітворкаут (силова гімнастика просто неба), стрітбол (вуличний баскетбол). І що цікаво - їх починають розвивати не "зверху", як було в радянські часи, а ентузіасти на місцях. І це чудово, адже таким чином відбувається "природній відбір" видів спорту.

Як змінився вінницький спорт за роки Незалежності - фото 10
Як змінився вінницький спорт за роки Незалежності - фото 10
vn.depo
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии