• Головна
  • ПЕРШИЙ ПАМ’ЯТНИК НАЦІОНАЛЬНОЇ ЗГОДИ З’ЯВИВСЯ САМЕ НА ВІННИЧЧИНІ
17:19, 24 серпня 2015 р.

ПЕРШИЙ ПАМ’ЯТНИК НАЦІОНАЛЬНОЇ ЗГОДИ З’ЯВИВСЯ САМЕ НА ВІННИЧЧИНІ

Чи не найперший пам'ятник національного примирення та злагоди з'явився на Вінниччині ще у 1996-му році. Точніше - відразу два пам'ятники. Їх встановили громади двох сусідніх сіл – Заболотного та Городківки, що у крижопільському районі, на честь п'ятої річниці незалежності України, про це пише сайт  vlasno.info.

З вигляду пам'ятники зовсім прості – високий дубовий хрест , які колись встановлювали козаки на могилах своїх бойових побратимів. Біля підніжжя могили гранітна меморіальна дошка з викарбуваними словами: « Синам, України, котрі боролися за її волю та добробут у супротивних станах. А всіх їх праведних і грішних примирила вічність. Мир прахові вашому у политій вашою кров'ю предківській землі. Скорботна Мати- Україна.»
пам'ятник національного примирення та злагоди фото

Володимир Кубаль, тодішній керівник городківської агрофірми згадує, що почув про ідею від свого давнього товариша, письменника Миколи Рябого буквально за кілька тижнів до Дня Незалежності. Микола Рябий удвох з Василем Романцовим, директором заболотнянського сільськогосподарського училища взялись власними силами становити такий пам'ятник у Заболотному, а Володимир Кубаль – у Городківці.

– Місце під пам'ятник підготували діти з училища, а хреста, якого виготовив місцевий столяр, ми з Василем Романцовим удвох принесли на власному горбі й самі вкопали в землю, – згадує Микола Рябий. – Місцеве сільське начальство тільки здалеку споглядало за нашими діями, а в день відкриття пам'ятника воно про всяк випадок взагалі утекло з села, не знаючи як реагувати, бо жодних вказівок згори не отримало. Сельчан на цю подію зійшлось зовсім мало, здебільшого учні з училища.
пам'ятник національного примирення та злагоди фото

А ось у Городківці все відбувалось зовсім інакше. За давньою народною традицією тут насипали високий курган, обклали його дерном, навколо самого хреста висадили квіти. А на верхівку кургану звели бетонні сходи з поручнем, аби було зручно підніматись.

– На той час не всі зрозуміли ідею такого пам'ятника, як у самому селі , так і в районі, – розповідає Володимир Кубаль. – Та все ж народу зійшлось дуже багато, відкриття вийшло дуже зворушливим й урочистим, освячували хреста батюшки з української, московської церви та ксьондз. Коли встановлювали хрест, то були страхи, що він довго не простоїть, що його зруйнують, як не раз руйнували біля пам'ятника Загиблому Солдату, тут же в центрі села. Але минуло майже двадцять років, а хрест стоїть доглянутий , все як має бути. Люди приходять й приносять сюди квіти не лише на державні свята, як от у день Перемоги чи День Незалежності, а й на релігійні свята. А це значить, що пам'ять наша жива.
пам'ятник національного примирення та злагоди фото
пам'ятник національного примирення та злагоди фото
пам'ятник національного примирення та злагоди фото

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...