• Головна
  • БІЛЬШЕ НІЖ ФЕРМЕР: НА ВІННИЧЧИНІ ДИРЕКТОР АГРОФІРМИ КОНТРОЛЮЄ ТИСЯЧІ ГЕКТАРІВ СЕЛЯНСЬКОЇ ЗЕМЛІ
22:56, 24 серпня 2015 р.

БІЛЬШЕ НІЖ ФЕРМЕР: НА ВІННИЧЧИНІ ДИРЕКТОР АГРОФІРМИ КОНТРОЛЮЄ ТИСЯЧІ ГЕКТАРІВ СЕЛЯНСЬКОЇ ЗЕМЛІ

Директора ТОВ «Теплик-Агро», депутата районної ради, який обирався від Партії Регіонів, Василя Анченка мешканці Теплицького району називають місцевим царьком, який живе «по понятіям». Селяни звинувачують фермера у захопленні земель, оборудках з майном колишніх колгоспів, сумнівному будівництві та розорюванні сільських доріг і пасовищ. За їх словами, правоохоронці, прокуратура та екологічна інспекція Вінничини не реагують належним чином на усі їхні заяви та скарги. Кримінальні провадження відкривають-закривають, рішення судів не виконуються.

Є уже багато рішень суду у людей по району про скасування державної реєстрації земельних ділянок, які забрано у користування самовільно, – говорить мешканець Теплика Віктор Рись. – Він від Партії Регіонів і досі думає, що живе в часи Віктора Федоровича Януковича і почуває себе тут царьком. У нього є багато впливових друзів у Вінницькій прокуратурі та судах. Це очевидно з того, що він творить, що хоче та нікого не боїться. Для Тепличчини з часів президентства Віктора Януковича – нічого не змінилося

Щоб підтвердити чи заперечити викладену по телефону інформацію журналісти виїхали у Теплицький район. На підтвердження своїх слів жителі різних сіл Тепличчини принесли кіпи документів, серед яких заяви у міліцію, прокуратуру, екологічну інспекцію, рішення судів. На місці ми пересвідчились у фактах розорювання польових доріг та прибережної смуги, зібрали свідчення очевидців.

Сам Василь Анченко, усі звинувачення відкидає, називає наклепом. За його словами, він законослухняна людина і діє виключно в правовому полі. Звинувачення називає проявами не доброчесної конкуренції. Він вважає, що «Теплик-Агро» платить найкращу ціну за землю орендодавцям – 2500 грн за гектар, що невигідно конкурентам.

– Це наклеп, за який потрібно буде відповідати усім, хто має до цього стосунок. По кожному факту у вашій статті юристами буде зроблений детальний аналіз, ми розставимо усі крапки над І, – говорить він.

У МОЧУЛЦІ ЗАХИСНУ СМУГУ ВОДОЙМИ ЗАСІЯЛИ

Фермер з села Велика Мочулка Петро Хащук орендує у селі ставок, він каже, що розорано захисну смугу водойми, сільське пасовище, польові дороги. Чоловік виховує четверо онуків – дітей своєї доньки. Каже, що як тільки він почав скаржитись по інстанціям, до нього приїхали перевіряти чи він законно на дітей гроші отримує.

Все «окультурив», дороги загального користування поорав. Із захисної смуги, яка має бути 25 метрів залишилось лише 60 сантиметрів від води. З полів зносить усю землю з хімікатами в ставок. А далі усе йде нам криниці, – каже чоловік. – А порахуйте, скільки землі самозахоплено: довжина 2 кілометри 200 метрів, а ширина, візьмемо, навіть 20 метрів. Вийде більше чотирьох гектарів землі. У нас тут бере початок річка Ялта, яка поїть усі місцеві ставки, то уже й там взялися по захисній смузі корчувати дерева. Там віками було болото. А зараз, якщо це джерело всохне, то всохне річка повністю, всохнуть ставки, в криницях не буде води. У нас було два озера раніше, до якої йшли рукави річки. Їх прокопали, розорали, а тепер у селі проблема з водою.

Чоловік каже, що звертався з заявою до колишнього керівника держкомзему Вінниччини, у компетенції якого знаходились землі за межами села, але там не побачили порушень.

Все «окультурив», дороги  загального користування поорав, - каже фермер Петро Хащук

Все «окультурив», дороги загального користування поорав, - каже фермер Петро Хащук

Все «окультурив», дороги загального користування поорав, – каже фермер Петро Хащук

За його словами, у районній раді ситуація аналогічна, оскільки велика частина депкорспусу – регіонали, які підтримують усі рішення, які потрібні Анченку. У 2010 році були обрані депутатами райради 15 членів Партії регіонів.

Ситуація на місцях про які розповідав чоловік, підтвердила його слова про вирубані кимось дерева, розорану та засіяну землю та витравлені хімією бур’яни, які, ймовірно, незабаром переорють та засіють.

ЗЕМЕЛІ В ПЕТРАШІВЦІ ВІДБИВАЮТЬ ЧЕРЕЗ СУД

Бухгалтер підприємства фермера Івана Зублевича, також депутата районної ради, що орендує землі в селі Петрашівка каже, що підприємство яким керує пан Ананченко самовільно захопило їхні землі.

У нас певні люди підбурили людей розривати договори з нашим підприємством, які були до до 2025 року. Тобто, наші договори були не розірваними, а він уже зареєстрував свої з цими людьми, – говорить Надія Поник. – В кожному селі є люди заколотники, які взявши гроші, підбурюють людей. Я вважаю, що самі керівники мали зустрітись та не робити в селі війни. У нас уже було все добре, землі почали оброблятися, а зараз знову брат воює з братом. До 2005 року у нас на полях росли дерева, нічого тут не робилося. Тоді Анченка ця земля не цікавила, а тепер її хочуть забрати. Зараз ми займаємо перші місця в районі по врожайності. Скільки в цю землю усього довелося вкласти, тоді нікого не було, а тепер знайшлися хазяї.

У СОКИРЯНАХ ВІДІБРАЛИ МАЙНО КОЛГОСПУ

В селі Сокиряни люди зустрічали журналістів, зборами у будинку культури. Вони прийшли з головним питанням, а чим ви нам можете допомогти? Люди кажуть, що розчарувались у всіх правоохоронних структурах і не вірять, що справедливість може восторжествувати. Вони навіть не мають на руках документів, скільки точно коштувало майно колишнього колгоспу, яке продали без їхнього відома за підробленими документами. Говорять про 13 мільйонів гривень. У 2013 році апеляційний суд Вінницької області визнав, що їхнє майно розпродали незаконно. З того часу нічого не змінилося, кажуть селяни.

У 2011 році наш сільський голова повідомив, що усі наші землі хоче взяти в оренду Василь Анченко. Люди возмутились, – розповідає представник власників майнових паїв та одна засновниць кооперативу «Сокирянське СВК» Катерина Суха. – Що не було ніяких зборів і у людей нічого не спитали. Хтось пішов до нього, бо там якісь гроші давали. А самі робочі люди, які проробили по 40 років в колгоспі, прийшли до нього та й кажуть, де наше майно, де розпайовка, до паювання. Ми вимагаємо збори зробити. То він поїхав по під хати, позбирав у людей підписи, щоб статут зробити заднім числом. Ми дізналися про це. Подали в суд. Півтора року судилися. Ми зверталися в районну прокуратуру, а нам кажуть, що ви не маєте права, бо ви продали своє майно. А ми його не продавали. Ми його дали в оренду фермеру, що землі наші орендує. Землі також через суд довелось відсуджувати. Він дав нам за нього свої гроші, але майна не отримав. Потім він дав мені довіреність, і люди дали довіреності. І я маю право питати де те майно.

«В натурі» того майна немає, – уточнює Катерина Суха. Вони собі зібрали свою спілку, з тих, хто в колгоспі мало проробив або й ні дня і розпоряджаються майном тих, хто став каліками все життя там відробивши. До 2000 року у нас були розпайовані будівлі колгоспу, а техніка була у заставі і її не розпайовували. Потім ми гроші за кредит повернули. Але майно нам ніхто не віддав. Було 24 трактори, 26 машин, оприскувачі, сівалки, олійня, струдер, більше 800 голів ВРХ. Було техніки багато. На яку суму ми не знаємо. Частка майна нашого колгоспу вкладена в консервний завод. Але вона пропала так як усе наше майно.

У 2013 році  апеляційний  суд Вінницької області визнав, що наше майно розпродали незаконно. З того часу нічого не змінилося, -говорить Катерина Суха

У 2013 році апеляційний суд Вінницької області визнав, що наше майно розпродали незаконно. З того часу нічого не змінилося, -говорить Катерина Суха

У 2013 році апеляційний суд Вінницької області визнав, що наше майно розпродали незаконно. З того часу нічого не змінилося, -говорить Катерина Суха

Жаліються селяни й на розоране пасовище, відключення води по селу, відсутність земель під забудову. Кажуть, що зверталися з заявами до прокурора району Юрія Пролєєва, але той, не реагував. Тепер він за їхніми словами, працює прокурором у Вінниці.

Ала Янкевич, яка 12 років працювала в колгоспі і не отримала майна, каже, що її чоловік-колгоспник навіть земельного паю не може отримати

– Немає землі й під будівництво у селі синові-правоохоронцеві, який зараз несе службу в АТО. Але я чоловікові не можу землі добитися, вже мовчу про сина, – каже вона.

Інша мешканка села, яка не забажала представитись, плачучи розповіла журналістам, що чоловік її зараз в АТО.

– Заробив за 22 роки в колгоспі майновий пай на 5 тисяч гривень, то хоч би йому їх віддали. А нам кажуть, що ця «ніщета» хоче?

У МЕТАНІВЦІ НАМАГАЮТЬСЯ ПОРІЗАТИ ЗЕРНОСХОВИЩЕ

Схожа ситуація з майном колишнього КСП «Дружба» склалася у селі Метанівка. Але тут людям вдалося на руки отримати більше документів та добитися порушення кримінальних проваджень за фактами їх підробки.

У 2012 році 12 членів комітету співвласників майна вирішили долю 645 співвласників майна колишнього КСП «Дружба» балансовою вартістю близько п’яти мільйонів гривень, не рахуючись з інтересами 30 відсотків власників майнових паїв. Щоб спільно користуватись майном пайового фонду колишні колгоспники створили спілку співвласників майна. За десять років багато, що змінилося: деяке майно переобладнували, виводили з пайового фонду, списувалося, віддавалося за кредиторську заборгованість. Співвласників завідомо про такі зміни не повідомляли, що викликало нарікання селян.

На зустріч з журналістами селяни прийшли в клуб

На зустріч з журналістами селяни прийшли в клуб

На зустріч з журналістами селяни прийшли в клуб

Але головний «хід конем» здійснили у 2012 році. Зборами комітету вирішили виділити цілісного майнового комплексу вартістю понад три мільйони 435 пайовикам. Усе було б добре, якби саме пайовикам віддавали майно, поставивши до відома усіх інших. Близько сотні людей відмовились свої паї продавати. Саме вони сьогодні лишилися з нічим та відстоюють свої права у суді. Рішенням Теплицького районного суду вдалося визнати недійсним та скасувати рішення членів комітету співвласників майнових паїв. Але 2 червня 2015 року Апеляційний суд Вінницької області це рішення скасував. Наразі справа знаходиться на касації у вищому спеціалізованому суді.

Василь Анченко каже, що має на усі об’єкти свідоцтво на право власності.

– Це підтверджується рішенням судів. Звичайно та сторона, яка з якихось причин не заключила договір оренди земельної ділянки, я їхні майнові сертифікати не викупляв. Усе, що мені належить, що пройшло спілкою та загальними зборами, я відповідно відібрав, – каже він.

Наразі за інформацією прокуратури Теплицького району, наданої представнику постраждалих співвласників майна Галині Горич, ведуться розслідування двох кримінальних проваджень. Обидва за статтею 358 КК України «Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, їх збут, використання підроблених документів» – № 12015020280000073 від 3 березня 2015 та № 12014020280000344 від 24 жовтня 2014 року.

Надати цю інформацію журналістам на інформаційний запит прокуратура області відмовилась, посилаючись на те, що ми не є сторонами у справі. Сектор зв’язків з громадськістю обласної міліції повідомив, що по обом провадженням заплановано ряд заходів та слідчих дій, які планується провести у найкоротший термін. Провадження порушено «за фактом», осіб винних, на даний час, не встановили.

РОБИ ЩО ХОЧ, НІХТО НЕ ПЕРЕВІРИТЬ

Скаржаться мешканці Метанівки й на розорані польові дороги між селами Метанівка-Петрашівка, Метанівка-Орлівка – це десятки гектарів самозахопленої землі. За неї не платять ні орендну плату, ні податки.

Ще в 2013 році Галина Горич звернулася з заявою у сільську раду по проблемі розораних дороги, приклавши викопіювання з кадастрової карти. Звідти її відправили в Теплицьку райдержадміністрацію, потім у держінспекццію сільського господарства у Вінницькій області. Там відповіли, що не мають законних підстав проводити позапланові перевірки.

З відповіді на інформаційний запит до Теплицької районної ради чи скаржився хтось на Василя Анченка за час його діяльності, ми дізнались, що так само відмовилась робити позапланову перевірку Державна екологічна інспекція у Вінницькій області. Депутат Володимир Шарданюк, який подавав запит, повідомив про факт звезення «Теплик-Агро» в околиці села Погоріла рідкого аміаку. Під зверненням до депутат підписалось 243 мешканці села.

У селі Комарівка держгоспінспекція у Вінницькій області у 2014 році встановила, що ТОВ «Теплик Агро» в особи директора Василя Анченко самовільно використовує 24,83 га земель історико-культурного призначення. Комісія встановила розмір заподіяної шкоди майже у 101 з поливиною тисяч гривень.

З відповіді на інформаційний запит також стало відомо, що мешканцям села Комарівка вдалося відстояти своє пасовище та садок, які Василь Анченко хотів забрати під поля.

НЕУГОДНОГО СІЛЬСЬКОГО ГОЛОВУ ПРИБРАЛИ

У селі Кивачівка сільського голову Олену Левченко, яка відмовилась «співпрацювати», за її словами, прибрали з посади.

У 2013 року я записалась на прийом до губернатора, щоб розповісти, що коїться на території нашої сільської ради. Після обрання мене сільським головою, перше що я зробила – це інвентаризацію земель, – каже Олена Левченко, колишній сільський голова села Кивачівка. – Побачила той «бєспрєдєл», що коїться. Були виявлені самозахвати земель, несплата податків, неоформлені на роботу працівники.

– Я все це неодноразово висвітлювала на районних сесіях. Але є у нас такий підприємець Василь Григорович Анченко, директор «Теплик-Агро», одночасно директор концервного заводу та депутат райради. У нього дуже велика кількість самозахоплення земель та несплата податків була. В результаті цього в 2013 році щляхом підкупу депутатів, шляхом погроз та підробки документів мене відсторонили від роботи. На сесію приїхав Анченко. В порядок денний на сесії включають питання про недовіру сільському голові. Це питання не можна було включити тому, що воно не обговорювалось на постійних комісіях. В результаті поставили свою людину секретарем, яка виконує обов’язки сільського голови. Я зверталася в прокуратуру, мені давали відписки. Сотні тисяч гривень у людей привласнили по майну і нічого не виплатили. Все це наша доблесна прокуратура закривала, заминала. Корупція. У мене є усі документи.

Жінка виграла суд першої інстанції у суді про своє незаконне звільнення, але програла апеляцію. Далі не було сил та часу відстоювати свою позицію, каже вона, намагалася врятувати смертельно хворого чоловіка.

– Апеляційний суд навіть у справу не підшив докази, які були офіційно представлені суду. Були сфабриковані документи, які взяли до уваги і прийняли рішення, – говорить жінка. – Ось дивіться документи підроблені. Дуже чітко видно, колишній голова Мукоїда, Киванчівська сільська рада. А ось договір по цьому ж ставку, тут чітко видно як виправляють п’ять років на десять, а липня на листопада, а саме смішне, що печатка не «Кивачівська сільська рада». У нас печатка по великому кругу, а тут по малому. Видно тільки сільська рада, зверху затерто і підроблений підпис.

«ТЕПЛИК-АГРО» ВОЛОДІЮТЬ КІРОВОГРАДЦІ

За даними ЄДРПОУ власником «Теплик-Агро» є Віктор Соловчук , батько Євгенія та Леоніда Соловчуків. Віктор Соловчук керівник Добровеличковського концервного заводу в Кіровоградській області, Добровеличківського молокозаводу та ще кількох фірм аграрного профілю. Леонід – генедиректор ТОВ «Міжнародний Аграрний інвестиційний фонд», Євген – гендиректор ТОВ «Згода». Родина у 2014 році балотувалися по Печерському району міста Київа у депутати міської ради від партії Анатолія Гриценка. У Верховну Раду у 2014 році по 100 округу Леонід Соловчук йшов представником політичної партії Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина», Євген Соловчук – по 101 від «Народного фронту».

За словами директора «Теплик-Агро» Василя Анченка, підприємство орендує земельні паї 6000 мешканців Теплицького району, це близько 10 тисяч гектарів землі, на підприємстві працюю близько 500 людей. «Теплик-Агро» вирощує пшеницю, соняхи та інші зернові та технічні культури.

Як переможець тендерів по державним закупівлям у сфері сідльського господарства, починаючи з 1 січня по сьогоднішній день, «Теплик-Агро» жодного разу не «засвітилась».

Селяни також стверджують, що за часів президентства Януковича, Василь Анченко, якого при колишній владі дуже цінували, визнавши навіть «Людиною року-2013», зарився на землі ще однієї агрофірми, котра працює на теренах Тепличчини – «Зоря Поділля». Кінцевий бенефіціарний власник якої нинішній Президент України Петро Олексійович Порошенко. Селяни кажуть, що з тих пір змінилася лише тактика Василя Анченко – тепер він землі перекуповує у селян-власників. Тобто, пропонує більше грошей за оренду та виплачує їх наперед. Мабуть, Петра Олексійовича ця ситуація наразі не дуже турбує, оскільки правоохоронні органи свою тактику реагування на звернення громадян не змінили.

Інга Фляжнікова

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...