Чого ми не знали про єврейську Вінницю?

Історія Вінницького єврейства налічує більше п'яти століть. Євреям у Вінниці довелося пройти найтяжкі випробування - від гайдамацьких повстань до Голокосту, - але трагедії не знищили, а загартували цей народ. Багато євреїв Вінниці емігрували і стали відомими за кордоном, багато залишилися, реалізувавши свої таланти на своїй батьківщині. Про унікальні єврейські місця та видатних євреїв Вінниці пише портал Jewishnews.

1. Єрусалимка

Перші документальні згадки про євреїв Вінниці датуються 1532 роком. Звичайно, XVI століття не сприяло зростанню громади - в козацьких повстаннях основна частина іудеїв була знищена, але ті, які вижили, все ж таки змогли повернутися в місто і відновити громаду. Так, в 1767 році у Вінниці жив 691 єврей, в 1847 році - 3882, а в 1897 році - 11 689 (що становило 36% усього населення). Як і в багатьох великих містах, у Вінниці євреї сворили  цілий окремий квартал - він отримав назву Єрусалимка.

Квартал почав формуватися наприкінці XVIII століття - спочатку він був  небагатою ремісничою частиною міста. Але вважати цей район місцем проживання однієї лише бідноти неправильно - в Нижній Єрусалимка справді стояли бідні халупи, але у Верхній Єрусалимці селилися люди заможніші. Сьогодні цей квартал став одним з центральних частин міста, в якому збережений бароковий колорит єврейського містечка.

Чого ми не знали про єврейську Вінницю?, фото-1

2. Бершадська скромність

На початку XIX століття Бершадь, містечко у Вінницькій області, став одним з центрів хасидизму - саме там жив цадик раббі Рафаель з Бершаді, який був одним з найближчих учнів раббі Пинхаса з Корця. Репутація цього рабина була настільки бездоганною і світлою, що поширювалася навіть на жителів містечка - женихам і нареченим Бершаді віддавалася в єврейських сім'ях перевагу як вкрай благочестивим. Кажуть, що бершадци відрізнялися особливою скромністю і воліли не говорити про свій родовід, навіть якщо вона була знатна.

Сам же Рафаель був знаменитий не тільки скромністю, але й абсолютної чесністю. На жаль, нічого нового в хасидизм він не вніс - вважається, що цей факт також можна пояснити його скоромної і вірністю ідеям Баал Шем-Това. Але він зумів закласти в жителів свого міста унікальні моральні принципи, які передавалися з покоління в покоління. Кажуть, що побоюючись сказати неправду і спотворити реальність, бершадці використовували виразу «мені здається» або «мені думається, що це так» замість «це, звичайно, так».

3. Заваркін і син

У Вінниці знаходиться музей-магазин «Пан Заваркiн та Син», історія якого безпосередньо пов'язана з єврейством. У 1900 році у Вінницю приїхав підприємець Мойсей Флігельтуб з сім'єю і став знімати квартиру на другому поверсі прибуткового будинку братів Гельблу. Він відразу зрозумів, що це місце - жваве, людей у ​​цій частині міста буває багато, а значить, і гроші водиться тут будуть. Через деякий час Флігельтуб викупив квартиру, в якій жив, а потім придбав ще одне приміщення - на першому поверсі - під магазин колоніальних товарів. Торгівля пішла швидко - тим більше, що це було перший подібний заклад в місті, а заможні міщани чай, кава, заморські спеції і горіхи дуже любили.

Крім роздрібного продажу, Флігельтуб почав займатися і оптовою торгівлею колоніальними товарами - він укладав угоди в Києві, Москві та Петербурзі. Але через його віросповідання все йшло не так гладко, як хотілося - деякі великі купці-християни відмовлялися мати справу з юдеєм. У 1904 року Мойсей Флігельтуб за порадою друзів охрестився (кажуть, він змінив віру лише номінально і сам залишався прихильником іудейської традиції) і став Матвієм Заваркіним - все заради того, щоб більше нічого не заважало йому розвивати свою справу.

Заваркін поставляв чай, кава і шоколад навіть імператорського двору. В архівах збереглися деякі свідчення, а також листи подяки від «Ея Величності», які підтверджують цей факт. До революції сім'я Заваркіних була одна з найбагатших у Вінниці, але потім вирішила емігрувати - спочатку до Парижа, а в 1922 році в США. Як і всі інші магазини і крамниці, магазин Заваркіних був націоналізований, а від колишнього багатства сім'ї на їх колишній батьківщині нічого не залишилося.

Кілька років тому новий господар цього приміщення, дізнавшись історію будівлі, вирішив відновити справедливість і заново відкрити там чайну крамницю в стилі ретро, ​​яка стала ще й музеєм - з патефоном, старими вагами, гасовими лампами, безліччю заварювальних чайників, самоварів і плакатів початку XX століття .

Чого ми не знали про єврейську Вінницю?, фото-2

4. Портрет Ахматової кисті Альтмана

Натан Альтман (1889-1970) народився в бідній єврейській родині у Вінниці і рано втратив батька - той помер від сухот. Коли Натану було всього 12, він відправився на навчання до Одеське художнє училище, де провчився 5 років, а потім відправився відточувати майстерність в Париж, де провчився ще 2 роки, з 1910 по 1911 рік. Там він підхопив віяння нових стилів у мистецтві - його привабив кубізм, який і став головним напрямком його робіт.

Наприкінці 1912 року молодий, але талановитий Альтман переїжджає до Петербурга і починає писати картини в новій манері. Він пробує себе не тільки в живописі, а й у сценографії, графіці і скульптурі. Багато його робіт присвячені єврейської темі, але, мабуть, його найбільш відомою його картиною став «Портрет поетеси Анни Андріївни Ахматової» (1914). Велика представниця Срібного століття Ахматова писала про цю роботу так:

…Как в зеркало, глядела я тревожно

На серый холст, и с каждою неделей

Всё горше и страннее было сходство

Моё с моим изображеньем новым…

tmb_1000100070cce3fc3445d8945fdeed160a95801b

Натан Альтман прийняв Жовтневу революцію - після перевороту він створив серію робіт, присвячених «лівій» філософії та баченню нового світу. До першої річниці революції він спроектував святкове оформлення площі Урицького (Двірцева), а також створив серію портретних начерків Леніна - вони були видані окремим альбомом. У ті роки Альтман займається графікою книжковою та станковою (він створив серію портретів сучасних письменників, 1926-27 рр.), А також працював театральним художником.

У 1928 році Альтман відправився на гастролі в Європу та вирішив залишитися у Франції - але не як емігрант, а лише тимчасово. Він писав натюрморти та пейзажі в стилі імпресіонізм, а також створив ілюстрації до «Петербурзьких повістей» Гоголя (1933-34 рр., Видані в 1937 році). Він повернувся в СРСР напередодні початку найжорстокіших репресій - і новий світ старої батьківщини, який став поклонятися соцреалізму, його творчість прийняти незміг. Альтман був змушений кинути живопис і переключитися на сценографію та книжкову графіку.

Чого ми не знали про єврейську Вінницю?, фото-3

5. Переможець туберкульозу

Зельман Абрахам Ваксман (1888-1973) народився в Новій Прилуці в сім'ї дрібного орендаря Якова Ваксмана. Батьки цінували хорошу освіту, і тому спочатку наймали синові домашніх вчителів, а потім відправили його в одеську гімназію.

Коли Ваксману виповнилося 22 роки, він емігрував до США - ближче до своїх сестер, які там вже влаштувалися. Він продовжив свою освіту в Америці - закінчив сільськогосподарський коледж, став магістром природничих наук (в 1915 році), потім почав вивчати хімію ферментів в Каліфорнійському університеті в Берклі і отримав там ступінь доктора. Потім він почав співпрацювати з Ратгерським університетом в Нью-Джерсі - в 1925 році його запрошують на посаду ад'юнкт-професора, а в 1931 році роблять професором.

У 1932 році до професора Ваксману звернулася Американська національна асоціація з боротьби з туберкульозом з проханням вивчити процес руйнування палички Коха в грунті. Саме це завдання і стало початком грандіозного наукового дослідження, яке увінчалося відкриттям стрептотріціна - антибіотика, який показав свою сильну бактерицидну на паличку Коха і став першими ефективними ліками найнебезпечнішого тоді захворювання.

У 1952 році «за відкриття стрептоміцину, першого антибіотика, ефективного при лікуванні туберкульозу», Зельману Абраму Ваксману присудили Нобелівську премію з фізіології і медицини.

Чого ми не знали про єврейську Вінницю?, фото-4

6. «... виглядає, як Марлен Дітріх, а пише, як Вірджинія Вульф»

Клариса Ліспектор (1920-1977) народилася в єврейській родині у Чечельнику в складні часи становлення нової країни (а для українських земель вони були особливо важкими). Коли їй було всього 2 місяці, батьки емігрували до Бразилії, де і пройшло дитинство Клариси. У молодості вона жила в Європі - з 1944 по 1949 року, а в 50-х перебралася на кілька років у США. Ліспектор цілком і повністю присвятила себе літературній праці - вона займалася журналістикою і перекладала Агату Крісті.

Клариса Ліспектор була неймовірно красива, і її портрети писали багато художників, в числі яких Карлус Скляр і Джорджо де Кіріко. Тільки у неї вдома висіло не менше 10 картин з її зображенням, але при цьому фотографуватися вона не любила. Клариса Ліспектор писала романи - головний з них «Пристрасть словами Г. Х.» (1964) і новели, багато з яких були покладені в основу фільмів.

Американський перекладач Грегорі Рабасса, який перекладав на англійську твори Хуліо Кортасара, Габріеля Гарсіа Маркеса і самої Ліспектор, говорив про неї так: «Я був приголомшений зустріччю з рідкісною жінкою, яка виглядає, як Марлен Дітріх, а пише, як Вірджинія Вульф».

Чого ми не знали про єврейську Вінницю?, фото-5

7. Останній єврей

Знищення євреїв нацистами - одна з найтрагічніших глав єврейської історії. Залишила вона свій відбиток і на вінницькій землі ... Збереглося безліч історичних документів, пов'язаних з тим періодом, і ця фотографія розстрілу останнього єврея Вінниці - одна з них.

На фото зображений невідомий чоловік, одна з мільйонів жертв нацистів, за кілька секунд до смерті. Фото було зроблено офіцером німецької айнзатцгрупи, яка займалася стратою осіб, які підлягали знищенню (в першу чергу євреї). На зворотному боці картки написано, що це - останній єврей Вінниці.

Чого ми не знали про єврейську Вінницю?, фото-6

Хоча дати розстрілу там не було, можна сказати, що фото було зроблено в кінці літа 1942 року. Євреї міста знищувалися нацистами в кілька етапів. 22 вересня 1941 були вбиті більшість ув'язнених вінницького гетто (близько 28000 чоловік), але деякі «особливо цінні кадри» - ремісники, робітники і техніки - були залишені як робсила для служби окупаційній владі, але лише на час. Передбачалося, що саме у Вінниці буде знаходитися нова ставка Гітлера, і німці хотіли знищити всіх євреїв - останні 150 людей єврейської крові з гетто були розстріляні 25 серпня 1942 року.

Але напис на зворотному боці фото не відповідала дійсності. Нацистам не вдалося ліквідувати всіх євреїв Вінниці. Ті, яким чудом вдалося вижити долучилися до опору - серед партизанів їх було не менше 17.

8. Перший професор-репатріант з СРСР

Велвл Барбі (1916-1988) з'явився на світ в Чернівцях Вінницької області в бідній єврейській родині вчителя. Щоб допомогти батькам, він вже в 8 років пішов на фабрику - там він влаштувався рахівником. Тоді робота була важливіша класів - навчання в школі він так і не закінчив, незважаючи на відмінні успіхи в науках.

Потім Володимир (а саме так він значився в документах) зумів вступити до Інституту легкої промисловості: він сказав, що у нього вкрали документи і він занесе їх пізніше. Через пару місяців йому вже погрожували відрахуванням, але хлопця врятував випадок - його вчитель математики, який у своїх справах зайшов туди, заступився за колишнього учня і відзначив його високі здібності.

Під час війни він опинився в німецькому полоні і потім довго сидів у радянських таборах. Він вийшов за рік до смерті Сталіна, але докторську дисертацію на тему «Стійкість ліофобних золів» зумів захистити тільки через 10 років. Звичайно, Барбі багато разів намагався репатріюватися, але радянська батьківщина шансів йому не залишала. Замість дозволу виїхати, йому в підсумку запропонували стати завідувачем кафедри і отримати значну прибавку до окладу, а коли він відмовився - звільнили з роботи і посадили на 15 діб за хуліганство.

Але свого Барбі все ж добився. Перед приїздом президента США Ніксона в СРСР він наполіг на видачі йому візи в Ізраїль і покинув країну Рад назавжди. Так відомий київський сіоніст став першим професором, що емігрував з СРСР до Ізраїлю. Після повернення на землю предків Володимир Барбі отримав місце в Єрусалимському університеті, де викладав хімію на івриті.

Чого ми не знали про єврейську Вінницю?, фото-7
i-vin
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать
Комментарии