• Головна
  • ЖИТЕЛІ ЛІТИНА В ОЧІКУВАННІ ЕКОЛОГІЧНОЇ КАТАСТРОФИ
17:57, 26 серпня 2015 р.

ЖИТЕЛІ ЛІТИНА В ОЧІКУВАННІ ЕКОЛОГІЧНОЇ КАТАСТРОФИ

Неймовірно «чисту» воду доводиться щодня вживати жителям Літина. Люди скаржаться, що якість питної води погіршується з кожним днем, а владі байдуже, пише сайт  vlasno.info.

– Вода брудна, з неприємним запахом та жахливим смаком. Дітям ми взагалі не даємо води з криниці. Доводиться кожен день їхати і шукати звідки привести чистої води щоб хоч їсти зварити, – зізнається житель Літина Валерій Одноочко.

– Вода покрита великими жирними плямами. Має колір іржі. Ми вже й забули, коли пили нормальну чисту якісну воду, а привозити її кожен день теж дуже важко, – каже жителька Літина Еліна Божук.
Віктор Вальчук фото

– Як тільки починаєш кипятити воду, вона відразу мутніє і стає оранжевою. Як з такої води можна зварити дітям їжу? – обурюється житель Літина Віктор Вальчук.

Також читайте: Літинчани б'ють на сполох: «Вода у наших криницях жовта, із жирною плівкою та смердить»


Люди кажуть, що вода в криницях така брудна через відстійники, в які зливають відходи кілька підприємств Літина. Неподалік містечка, на пагорбі, знаходяться резервуари, в які зливають нечистоти. За словами людей, бруд через ґрунтові води потрапляє прямо у криниці. Літинчани розповідають, що колись тут був охоронець, однак згодом його звільнили, а хтось навіть вкрав шлагбаум. Зараз сюди може приїхати будь-хто і злити в ці відстійники будь-що.
Іван Приймак фото

– Не потрібно бути великим науковцем, щоб зрозуміти куди течуть ці відходи, бо течуть вони в річку, а потім в наші криниці, – каже житель Літина, громадський активіст Іван Приймак.
Анатолій Бичок

В Літинській селищній раді кажуть, що про проблему забруднення води знають і найближчим часом її вирішать. Селищний голова Анатолій Бичок запевняє, що до кінця місяця буде готова проектно-кошторисна документація на будівництво магістрального водогону.
Ярослав Чернега фото

Голова Літинської районної державної адміністрації Ярослав Чернега каже, що про нечисту воду в мікрорайоні "Фоса" знає, неодноразово виїздив і спілкувався з людьми. Чиновник обіцяє, що буде шукати кошти для побудови нового водогону.

В результаті звернень літинчан, комунальним підприємствам "Комунсервіс" та "ЖКП Літинське" ще до 01.11.2014 було доручено провести дослідження підземних вод та води у криницях людей щоб підтвердити чи спростувати факти впливу сміттєзвалища та полів фільтрації на питну воду. Однак, керівник одного з комунальних підприємств Василь Дячинський каже, що контроль за відстійниками не здійснюється, бо не можуть визначитися, хто за яку територію відповідає.

Люди розповідають, що нещодавно, за сприяння влади КП " Вінницяоблводоканал" був проведений аналіз води в колодязях, також літинчани вирішили перевірити якість води за власний кошт у приватній лабораторії. За результатами дослідження приватної лабораторії, вміст марганцю у питній воді перевищує гранично допустиму концентрацію майже в 40 разів. Вміст заліза перевищує норму у 105 разів. Мутність води перевищує гранично допустиму концентрацію майже в 170 разів. Жорсткість – у півтори рази. Однак, найбільше жителів Літина дивує те, що результати обох лабораторних досліджень мають суттєві розбіжності, зокрема, за результатами перевірки комунального підприємства «Вінницяоблводоканал» у воді відсутні марганець та мутність. На підставі лабораторних досліджень хіміко-бактеріологічної лабораторії КП " Вінницяоблводоканал" комісія дійшла висновку, що хімічні властивості води не відповідають діючим нормативам по вмісту заліза. Ймовірною причиною перевищення даного показника є природні властивості водоносного горизонту.
криниця фото

Люди кажуть, що відстійники переповнені через те, що місцевий молокозавод зливає у них понаднормову кількість відходів. Хоча місцева влада не пов'язує забруднення води у людських криницях з діяльністю молокозаводу, виникає питання, чому завдання тимчасового підвозу води, місцевою владою було покладене саме на молокозавод.

Нещодавно редакція "Власно Інфо" відправляла до Літинського молочного заводу інформаційний запит про те, чи вивозилися та зливалися заводом протягом 2010-2015 років переробні, зокрема хімічні відходи у озера аерації, що знаходяться неподалік мікрорайону «Фоса» і в якій кількості. Відповідь отримали таку: "З урахуванням гарантованих та закріплених статтею 19 Конституції України прав, згідно яких "правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством", підприємство не має жодної можливості надати необхідну інформацію в будь-якому вигляді". Як розповів керівник "Комунсерву", відповідний договір між комунальним підприємством та молокозаводом на вивезення відходів підписаний не був, а отже, проконтролювати кількість вивезеного неможливо. Частково місцеве керівництво погоджується, що молокозавод є найбільшим забруднювачем екології в Літині, але й кажуть, що це підприємство, яке приносить неабиякі кошти в бюджет селища.
Ярослав Морий фото

Юрист Ярослав Морий каже, що відповідно до звернень громадян про проблему, селищний голова мав особисто ініціювати перевірки якості води та експертизи земельних ресурсів.

Місцеві активісти розповідають, ще у 2011 році головним лікарем районної санепідемстанції було винесено постанову про припинення експлуатації сміттєзввалища смт. Літин. В Державній екологічній інспекції у Вінницькій області нас повідомили, що до них звернення жителів про незадовільний екологічний стан полів фільтрації не надходили і перевірки не здійснювали. Перевірку пообіцяли здійснити у наступному кварталі.

Наразі слідчим відділом Літинського районного відділу міліції проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом забруднення земель на території сміттєзвалища. Ми будемо слідкувати за розвитком подій. Сподіваємося, що незабаром літинчани все-таки питимуть чисту воду.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...