Як пересічному вінничанину стати депутатом?

В депутати я б пішов… Як пересічному вінничанину стати депутатом на цьогорічних виборах до місцевих рад? Згідно з новим Законом України «Про місцеві вибори» висувати кандидатів у депутати обласних, районних та міських рад можна тільки через списки місцевих політичних партій.

Отже, якщо ви свого часу вступили до котроїсь із партій, то є шанс, що вас до того списку таки включать. Для цього потрібно, щоб товариші по партії вирішили, що ви достойні цієї високої місії, і проголосували за вас на партійних зборах чи конференції (ці заходи проходитимуть з 5 по 19 вересня). 

Просіться до партійних
Ну а якщо ви все життя були осторонь політики, але відчуваєте в собі нереалізований потенціал і категорично бажаєте послужити на благо громади, тоді все трохи складніше. Єдине, що говориться в законі щодо такої ситуації – це те, що за списками політичної партії можуть балотуватися або її члени, або ж безпартійні громадяни. І все. Жодної конкретики. 

Очевидно, безпартійному вінничанину треба звертатися до місцевого осередку вподобаної ним партії, яка, на його думку, має шанси подолати 5%-й прохідний бар’єр. Далі все залежить від того, чи потрібні ви цій партії. Якщо ви сподобаєтеся партійцям, вашу кандидатуру можуть запропонувати для затвердження на зборах. 

Ну а якщо у них і серед власних партайґеноссе вже вишикувалася черга з бажаючих стати слугами народу, то шансів у вас – самі розумієте… До того ж крім обов’язкових документів, які необхідно подавати кожній особі, включеній до виборчого списку кандидатів у депутати, в місцевій організації партії вам можуть запропонувати заповнити ще й додаткові папери – тестові, так би мовити, які допоможуть уточнити вашу життєву позицію. 

Самовисуванці – в село
Обираючи партію, пам'ятайте, що у виборах не можуть брати участь місцеві організації партій, які не відповідають вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

Якщо ж ваша кандидатура потрапила нарешті до заповітного списку, не поспішайте радіти – цей список ще відправлять центральному керівному органу партії на затвердження.

Офіційне висунення кандидатів у депутати (а також кандидатів на пост мера) місцеві партійні осередки почнуть 21 вересня. Крайній термін для тих, хто бажає взяти участь у виборах - 30 вересня.

Остаточні рішення про реєстрацію кандидатів (або відмову в ній) виборчі комісії повинні ухвалити 1 жовтня.
Право на самовисування новий закон залишив для кандидатів у депутати сільських та селищних рад, а також кандидатів на посаду сільського, селищного чи міського голови. Так що в селі депутатом стати трохи простіше – до речі, там і грошову заставу платити не потрібно. 

Коменти експертів

Руслан Штогрин, політтехнолог
- Новий закон про вибори, на мою думку, доволі вдалий і демократичний, а досконалого виборчого законодавства взагалі не може бути. Встановлення 5%-го прохідного бар’єру вважаю позитивною новацією. З недоліків можу назвати скасування вирівнюючого коефіцієнта – він не дозволяв перемогти за суто кількісним показником, враховувалося, скільки відсотків виборців проголосували за певного кандидата. 

Василь Вовк, кандидат юридичних наук, генерал-майор СБУ

- Цей закон - крок до європейських цінностей і має багато демократичних ознак. Корисні новації: відкритість партійних списків (виборець оцінює не тільки партію, але й кандидата); економія паперу і не тільки (буде всього один бюлетень); скорочення депутатського корпусу місцевих рад приблизно на третину. Проте партії все одно шукатимуть грошовитого кандидата, спроможного матеріально «закривати» свій округ.

Сергій Ткачук, юрист
- Тепер не партія буде визначати, кому видати мандат, а виборці: хто з кандидатів набере більше голосів, той і стане депутатом. Негативний момент – те, що безпартійна людина, яка хоче балотуватися, мусить звертатися з проханням до певної політичної партії. І якщо їй відмовлять у тій партії, яка їй близька по духу, доведеться шукати іншу політичну силу, тобто зраджувати своїм принципам, а це неправильно. 

Де на Вінниччині депутатство найдорожче 

Розмір грошової застави на чергових місцевих виборах залежить від кількості виборців у конкретній місцевості. Найбільша грошова застава передбачена для виборчого списку кандидатів у депутати Вінницької обласної ради - 61 556 грн. Чимала сума застави визначена і для кандидатів у депутати Вінницької міської ради - 13 709 грн. Таку ж заставу доведеться вносити кандидатам на посаду мера Вінниці. 
Серед міст області «найдорожчою» для бажаючих стати міським головою виявилася Жмеринка: там кожен із кандидатів має витягти з кишені (власної чи партійної) 1 472 грн. Найменшу заставу заплатять охочі зайняти крісло мера у Шаргороді: всього 267 грн. 
Серед районних рад лідирує, звичайно ж, Вінницька: 3 120 грн, другу сходинку займає Бершадська районна рада: 2 407 грн. А найменшу заставу попросять з кандидатів у депутати Піщанської районної ради – лише 763 грн.

Зважуйте «передвиборну» гречку
Закон забороняє проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах товарів. Але це правило не поширюється на товари, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора місцевої організації партії - за умови, що вартість таких товарів та інших матеріальних цінностей або робіт чи послуг не перевищує п’яти відсотків розміру мінімальної заробітної плати (це приблизно 61 грн). Так що, шановні вінничани, коли вам пропонуватимуть гречку в пакеті з логотипом певної партії, зважте той пакет і порахуйте: якщо виходить менше 61 грн, то вас не підкуповують, а просто роблять подарунок. Від щирої душі…

Документи, які необхідно подати особам, включеним до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії 

 • заява про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу та згоду на оприлюднення біографічних відомостей;
   
 • автобіографія, що обов’язково повинна містити: прізвище, власне ім’я та по батькові, число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім’ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
   
 • декларація про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру;
   
 • чотири фотографії розміром 4x6 см;
   
 • ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання.
20minut
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
213 просмотров в октябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Криминал
В центре Винницы сотрудники внутренней безопасности ГУ Национальной полиции в Винницкой области совместно со следователями прокуратуры задержали при получении взятки двух патрульных полицейских. Задержание происходило около 17:00 на улице Василия Стуса. Видео и фото с задержания полицейских выложил глава общественной организации “Ревизия власти” Виталий Павловский. По его словам, среди задержанным – командир первой роты Управления патрульной полиции Винниц...
Происшествия
Правоохранители уже провели большой объем работы и сейчас ожидают информации из "черного ящика" самолета. Правоохранители изучили место происшествия, опросили всех свидетелей и кое-какие выводы уже есть Следствие по делу о падении истребителя Су-27 Военно-воздушных сил Украины в Винницкой области рассматривает четыре версии причин катастрофы, заявил главный военный прокурор Анатолий Матиос в эфире телеканала 112 Украина в пятницу, 19 октября. "Сейчас отраб...
Общество
В субботу, 20 октября, часть Виннице останется без воды. Все из-за ремонтных работ.Об этом сообщают в Винницкой городском совете.20 октября в связи с проведением реконструкции водопроводной насосной станции по ул. Чехова с 6:00 до 21:00 будет отключено водоснабжение по улицам: Семенец, Чехова (д. № 35-45, 56-70), Чумацкая, Кооперативная, Кузнецова, Тропинина, Кибальчича, И.Пулюя, Постышева, пр.Кооперативный, пр. Кузнецова, 1пр.Кузнецова .
Криминал
Винницкими работниками прокуратуры, управления уголовного розыска и следователями ЧП, выявлено и задокументировано деятельность преступной группы - семья, незаконно продавала наркотические средства.Об этом сообщает пресс-служба прокуратуры Винницкой области.Организатором преступной группы оказался представитель одной из национальных меньшинств Винницкой области, который уже имел проблемы с законом за совершение аналогичных преступлений на территории Одесск...
Общество
17 октября в Ладыжинское водохранилище выпустили 8,28 тонн малька рыбы. Как сообщает пресс-служба Госрыбагентства, пользователь зарыбил водоем 69 тыс. экз. двухлеток толстолобика навеской около 120 г. В зарыблении приняли участие представители Винницкого рыбоохранного патруля, Госэкоинспекции в Винницкой области, органов местного самоуправления и общественности.
Общество
С 1 октября в Виннице введено ограничение для частного автотранспорта на проезд через центральную улицу города - Соборную. Если первые несколько дней патрульная полиция проводила только разъяснительную работу, то сейчас ежедневно составляют около 50 протоколов на водителей.Об этом 18 октября сообщил начальник патрульной полиции в Винницкой области Редван Усеинов.Мы штрафуем, уже не предупреждая. Предупреждали первые 3 - 4 дня, - говорит Редван Усеинов.На в...
Общество
На днях работники полиции приехали на вызов к винничанке, которая заявила, что у нее пропал внук.Вроде, ребенок вышел погулять и не вернулась домой.Полицейские тут же взялись за работу - начали опрашивать соседей, знакомых и прохожих.Оказалось, что малый шутник просидел все это время во дворе дома в старом шкафу и наблюдал за поисками.Почти через три часа поисков несовершеннолетнего нашел заместитель начальника Левобережного отделения полиции Тарас Калачик...
Общество
На численні прохання та дитячі вимагання Фіксики знову у Вінниці з Фікси ШОУ «Як ДімДімич став Фіксиком» — 28 жовтня о 12:00 в Будинку Офіцерів! НайХІТовіша ліцензійна вистава від творців мультсеріалу! Хто не мріяв хоча б раз побувати у світі Фіксиків? Перетворитися на маленьких чоловічків і подивитися на всі прилади зсередини? Найрейтинговіші мультяшні герої Фіксики, популярні в більше ніж 90 країнах світу, знову запрошують всіх поринути у світ технічних...
Политика
Не так давно на сайте петиций появилось обращение, автор которого предлагал сделать котов частью экосистемы Винницы. Очень быстро оно собрало необходимое количество голосов. Похоже, власть нашего города не оставит без внимания пушистых и поддержит стремление тысяч винничан в определенной степени помочь котам. На сайте мэрии Винницы уже появился проект решения, которое призвано решить несколько проблем, касающихся винницких бездомных кошек, страдающих от си...