Археологи знайшли у Вінниці підземний хід, декілька поховань та частину торгової пломби

У Вінниці вже три роки тривають археологічні розкопки на території кафедрального Спасо-Преображенського собору. За цей час там виявили фрагмент дерев’яної споруди, що попередньо датується кінцем ХV – початком ХVІ ст, залишки підземного ходу та підземних споруд, декілька поховань, половинку торгової свинцевої пломби, тощо. Наявність залишків підземного ходу й підземних споруд, монет початку ХVІ ст. та матеріалів литовського часу дозволяють зробити попередні припущення про існування на цій території міста ХV-ХVІ ст. Про це йшлося сьогодні під час засідання виконкому.

У 2013-2015 роках Інститут археології Національної академії наук України на замовлення департаменту архітектури містобудування та кадастру Вінницької міської ради проводив археологічні дослідження у місті. Вони велися на території пам’ятки архітектури та містобудування національного значення «Домініканський монастир» (вул. Соборна, 23/П. Осипенко, 1, Спасо-Преображенський кафедральний собор) та частково розпочато дослідження на Замковій горі.

У 2013 році у траншеї №1 на території пам’ятки «Домініканський монастир» було відкрито частину цегляного муру з прохідною аркою. У західній стіні траншеї був знайдений підземний хід. Під час досліджень було виявлено, що підземний хід йшов далі на захід. Зафіксовані невеликі провали вказують на розгалуження цих підземних ходів. На всій площі траншеї №1 трапляється в основному кераміка 17-18 століття, зафіксовано фрагменти керамічних виробів 16 століття. Асортимент посуду досить великий, в основному це кераміка столового призначення, фрагменти дрібних тарілок. Дуже цікавою знахідкою став кахель з вишуканим рельєфним зображенням грифона та рослинним орнаментом, виконаним в ренесансному стилі за думкою фахівців можливо італійського походження. Такі речі притаманні західноєвропейському мистецтву кінця 16 початку 17 століття.

На глибині 4,5 метрів виявлено череп людини, особливості будови якого дозволяють припускати, що він належить чоловіку 30-40 років. На черепі простежуються сліди прижиттєвих травм, скоріш за все, нанесених зброєю, – слід від шаблі. Знайдено також сланцеву пластину ХVII ст. з борговим записом польською мовою. На глибині 5,6 метрів знайдено фрагмент кістяного двобічного гребінця, зробленого з рогу корови.

У траншеї №2 було виявлено фрагменти різночасових матеріалів, заповнення яких вказують, що на цій ділянці тривалий час існувала дерев’яна і кам’яно-цегляна забудова. Тут знайдено багато фрагментів керамічного столового кухонного посуду, горщиків 16 століття, мисок, полумисок і глечиків. У 2013 році в траншеї №2 знайдено три часткових поховання 17-18 століття, у тому числі в західній частині траншеї – череп літньої жінки (можливо, відбувалося перепоховання решток), та два чоловічих поховання. А 5 серпня 2013 року у День археолога за допомогою металошукача була виявлена дуже цікава знахідка – бронзовий двосвічний канделябр на круглій підставці. На траншеї №3 виявлено продовження цегляного муру з прохідною аркою.

По закінченню археологічних досліджень у 2013 році було проведено роботи з консервації цих розкопок. У 2014 році роботи продовжилися. Під час вибірки споруди траншеї №2 було знайдено половинку торгової свинцевої пломби круглої форми із двома отворами. На лицьовому боці пломби зображено дві башти замку. У верхній частині – вздовж краю зберігся фрагмент напису латиною «Секрет». Можливо це не пломба, а печатка. Тому наразі фахівці досліджують це питання. Також є знахідка свинцевої печатки або пломби, на якій зображене клеймо дуже схоже з родовим знаком молдавських господарів 15-16 століття.

У траншеї №2 було знайдено декілька поховань, в тому числі скелет новонародженої дитини, поховання чоловіка у поховальній ямі та жіноче поховання у дерев’яній труні, на чолі черепа якої залишився відбиток шкіряної пов’язки. Також знайдено відбитки кахелю, які зафіксовані на уламках глинобитних стін груби початку ХVІ ст. Біля розвалу печі знайдений комплект посуду, що складався з двох горщиків, макітри та кришки до горщика (кін. ХV – І пол. ХVІ ст.).

У 2015 році також продовжилися розкопки. Вони тривали з 14 липня до 25 вересня. Здебільшого всі артефакти було знайдено під час розкопок траншеї №2. Виявлено поховання, чоловічий скелет у ямі, і фрагменти керамічних кахлів різних часів, серед яких трапляються рештки декоративного фриза та кахлі початку 20 століття навіть у стилі модерн з рослинним візерунком.

«У результаті археологічних досліджень, що виконувались 2013-2015 рр. на території внутрішнього подвір'я колишнього Домініканського монастиря в двох розкопах виявлено різночасові архітектурно-археологічні об'єкти. А саме, залишки кам'яних фундаментів та стін ХVІ-ХVІІ століть, залишки дерев'яної споруди ХVІ ст. та цегляна стіна ХVІІ – початку ХVІІІ століття. Наявність залишків підземного ходу й підземних споруд, монет початку ХVІ ст. та матеріалів литовського часу дозволяють зробити попередні припущення про існування на цій території міста ХV-ХVІ ст.», – каже в.о. директора департаменту архітектури, містобудування та кадастру Вінницької міської ради, головний архітекторОлександр Рекута.

Також у 2015 році було розпочато археологічні дослідження на території «Замкової гори», що знаходиться між вулицями Г.Успенського та Жовтневою.

«Ми однозначно повинні берегти нашу історичну спадщину. Багато вінничан, мабуть, пам’ятають, у якому стані були Мури, умовно кажучи, кілька десятків років тому і у якому стані вони нині. Тоді історичну пам’ятку, яка має важливе значення для історії Вінниці, фактично перетворили у господарські будівлі, гаражі, склади тощо, – каже в.о. міського голови Сергій Моргунов. – Взагалі, спеціалісти пропонували нам три місця для проведення розкопок – це Мури, Замкова гора та район Сабарова. Ми зупинилися на Мурах, адже в результаті вже проведених досліджень виявилися деякі факти, які ніде не зафіксовані у першоджерелах. Крім того, ми однозначно повинні зберегти Мури. У рамках наукової і практичної концепції збереження Мурів потрібно відпрацювати всі заходи, необхідні для реставрації на майбутній період».

Також Сергій Моргунов зазначив, що потрібно попрацювати над створенням музею на цьому об’єкті та популяризувати історичну спадщину міста. «Ми повинні попрацювати над цим питанням у співпраці з вінницькою єпархією, наскільки нам відомо, є повне розуміння того, що потрібно працювати саме в реалізації концепції «Вінницькі мури». Це лише початок роботи. Ми виявили навіть і дерев’яну культову споруду і, по непідтверджених оцінках, науковці оцінюють її приблизно 14 століттям, але поки що немає ще повного розуміння, що саме це було. Але що цікаво, там є елементи і італійської культури ренесансу, і польські артефакти, але саме головне, що там було життя, і саме період починаючи з 14-16 століття там відбувалися різні процеси: будівництво, перебудови тощо. А це фактично центр нашого міста на сьогодні. Тому ми й надалі повинні працювати в цьому напрямку. Пропоную на наступний рік почати розкопки на Замковій горі».

myvin
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
Общество
Арт-объект из недостроенной школы - в Винницкой области  активисты создали символическую выставку в школе, которую начали возводить еще 30 лет назад, и до сих пор не достроили. Таким образом хотят привлечь внимание властей и напомнить им давние обещания. Подробнее смотрите в сюжете ТСН:
Бизнес
Два сахарных завода из шести начали нынешний сезон сахароварения в Винницкой области. Процесс уборки корнеплодов сдерживает погода. На одной из сахароварен возник пожар. По состоянию на начало второй половины сентября урожай свеклы собран меньше, чем на двух процентах из общей площади, которая составляет 47 000 гектаров. В прошлом году на эту дату аграрии справились с копанием корешков на площади большей более чем в четыре раза. Такую информацию сообщила н...
Культура
Оперный певец Андрей Кимач стал лучшим оперным певцом мира по версии ВВС и одержал победу в престижном конкурсе "Кардиффские голоса", но успех дался украинцу не так легко. Парень из винницкого села должен был долго упорно работать и даже съездить на заработки в Польшу, чтобы заработать деньги на прослушивания. Об этом сообщается в сюжете ТСН. На конкурсе в Британии Андрей исполнил украинскую песню "Ой ти, дівчино, з горіха зерня". Певец рассказывает, что д...
Общество
На днях у Музея моделей транспорта на улице Соборной установили пожарный автомобиль. По словам представителя музея Михаила, автомобиль был приобретен за 800 долларов, а дальше решали каким его сделать. Сначала была идея сделать "божью коровку", но из-за того, что автомобиль в оригинале был красным то решили сделать его пожарным. В случае стали также в музее экспонаты пожарной тематики в частности огнетушитель и пожарный рукав, а для бутафории установили ле...
Политика
Согласно постановлению Кабмина, в Украине сократят штатную численность должностей в райгосадминистрациях. В Винницкой области их уменьшат на 1040 рабочих мест. Эта цифра представляет собой треть нынешнего штата. Процесс сокращения планируют начать с 1 октября. Об этом сообщается на сайте Винницкой областной государственной администрации. Сегодня, 17 сентября, состоялось рабочее совещание главы облгосадминистрации Валерия Коровия с председателями райгосадми...
Общество
Недавно на улице Соборной, возле ТРЦ SkyPark "работала" неприкрыто "мадонна" — молодая женщина, которая выпрашивала милостыню с ребенком на руках. Как известно, такой тип нищих собирает большие суммы денег. Об этом сообщает сайт VinMedia. Жители города обратили внимание на то, что нищенка держала младенца открытым под прямыми солнечными лучами, а сам ребенок вообще не двигалась – руки ее беспомощно свисали, глаза были закрыты. По словам неравнодушных винни...
Криминал
В понедельник, 16 сентября, оперативники Винницкого отдела полиции задержали 19-летнего парня, который в областном центре делал закладки с наркотиками. После задержания преступник показал следователям семь таких тайников. Злоумышленнику грозит до 8 лет лишения свободы.Задержали правонарушителя оперативники в г. Виннице на берегу реки Южный Буг. У правонарушителя полицейские изъяли 5 пакетиков с марихуаной и 8 - с кристаллической коричневым веществом. В дал...
Происшествия
В Виннице возле ресторана «Казацкий стан» произошла авария с участием трех легковых автомобилей. ДТП произошло примерно в 9:10.В отделе коммуникаций полиции прокомментировали, что в результате ДТП погибших нет. Травмирован водитель одного из легковых, его доставили в больницу. На месте работает следственно-оперативная группа, которая устанавливает причины и виновников аварии.Фото и видео ДТП винничане выложили в мобильном приложении Telegram.
Политика
Владимир Зеленский подписал указ, которым назначил четырех судей в Винницкую область."Согласно части пятой статьи 126, части первой статьи 128 и подпункта 2 пункта 161 раздела XV "Переходные положения "Конституции Украины, части шестой статьи 147, абзаца первого пункта 3 i пункта 40 раздела ХII "Заключительные и переходные положения" Закона Украины "О судоустройстве и статусе судей" постановляю:1. Назначить y местных общих судах на должности:судей Винницко...
Новости по теме
30-летняя школа-долгострой: в Винницкой области активисты выставкой привлекают внимание чиновников (видео)
В Виннице возле музея моделей транспорта появился пожарный "Запорожец" (фото)
Винницкие нищие издеваются над детьми, в полиции заявили, что "не имеют полномочий" (фото)
В Виннице предприниматель самовольно установил вагончик для бизнеса
В Винницкой области открыли местную пожарную команду (фото)
17 сентября в нескольких районах Винницы понизится давление водоснабжения. Перечень
В Виннице завершили реконструкцию Замостянской: как сейчас выглядит улица после проведения строительных работ (фото)
Винницкие школьники приготовили гигантский гамбургер (фото)
Вышла книга о загадочной Виннице (фото)
В Виннице 200 байкеров создали мотоколонну в форме флага Украины (видео)