УКРАЇНСЬКІ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІ ЗА ЗВАННЯ ОТРИМУЮТЬ «РАДЯНСЬКІ» ОКЛАДИ

Посадові оклади військовослужбовців керівництво держави не збільшувало ще з радянського часу. Не змінювалися з першого дня незалежності. Про це  повідомили у прес-службі обласного об'єднаного військового комісаріату області.

У Радянському Союзі лейтенанту за військове звання платили 120 рублів, старшому лейтенанту — 130 рублів, капітану та майору — 140 рублів, підполковнику — 160 рублів, полковнику — 170.

Сучасні посадові оклади визначені Указом Президента України № 98/99 "Про підвищення окладів військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за військовими (спеціальними) званнями". Указ вийшов ще у 1999 році.

Згідно з цим документом, молодший лейтенант отримує 105 гривень, лейтенант — 110, старший лейтненант — 115, капітан — 120, майор — 125, підполковник — 130, полковник — 135 гривень. Фактично, у незалежній Україні військовослужбовцям платять менше, аніж у Радянському Союзі.

Втім, у 2008 році цей документ втратив свою чинність на підставі Указу Президента Ющенка. В цьому ж році було видано новий наказ міністра оборони Юрія Єханурова, в якому йшлося про посадові оклади військовослужбовцям.

Вже наприкінці 2015 року Департаментом фінансів Міністерства оборони України видано пам'ятку щодо нарахувань та виплат грошового забезпечення військовослужбовців.

А постановою Кабінету Міністрів від 2007 року визначено посадові оклади військовослужбовців. Молодший лейтенант тепер отримує 105 гривень; за кожне наступне звання (офіцерського складу) збільшують плату на п'ять гривень.

Якщо приміряти тодішні приблизні 100 рублів та 100 гривень у нинішній реальності, то їхня "цінність" – очевидна. Скажімо, у Радянському Союзі житня хлібина коштувала 16 копійок. На сто гривень можна було купити більше, ніж шістсот хлібин. Зараз житній хліб коштує 8 гривень 60 копійок, на сто гривень військовий зі званням може придбати лише 11 хлібин. На цей хліб за радянського часу можна було прожити два роки, зараз — близько тижня.

Підвищувати військові оклади для військовослужбовців у Міноборони поки що не планують.

– На мою думку, військовий оклад не збільшують для того, щоб не перераховувати пенсій військовослужбовцям, які перебувають у відставці. Держава обманює своїх громадян, які йшли служити своїй Батьківщині, – розповідає підполковник запасу, вінничанин Дмитро. – Доречною була би ще при службі адаптація військовослужбовців до цивільного життя, коли люди у розквіті сил і здоров'я опиняються на пенсії. Серед іншого, у нинішній Україні військові є фактично безпритульними псами, адже їх мляво забезпечують житлом.