Вінничан переведуть на «цифру». Дорого (ВІДЕО)

До першого липня соціально незахищені версти населення можуть подати заявку на безкоштовне отримання адаптерів звичайного сигналу в цифровий. Іншим, щоб дивитись в «цифрі», доведеться заплатити за відповідний пристрій 560-600 гривень

Операція «Цифра». Україна слідом за Європою почала переходити на цифрове телемовлення. Поки що повільно. Незважаючи на те, що сьогодні багато українських телеканалів на повну «віщають» у «цифрі», бачать в ній же – далеко не всі. Пришвидшитись процес оцифровування телепростору має уже в 2015 році. За задумами влади, тоді дивитися телевізор за допомогою звичайної антени стане просто неможливо.

Дорого і сердитоЩоб сприймати телевізійний сигнал у «цифрі», телевізор повинен мати вбудований пристрій спеціального стандарту. А за відсутності такої технічної можливості доведеться докуповувати спеціальний пристрій – ресивер, або... новий телевізор. Але навіть якщо ви купили телевізор у цьому році, це не завжди означає доступ до цифри. Більшість телевізорів у будинках вінничан сьогодні мають вбудований ресивер стандарту DVB-T. Саме телевізори з такими пристроями закуповували мережі побутової техніки, починаючи з 2008 року. Але в 2011 році Нацрада з питань телерадіомовлення замінює стандарт DVB-T на DVB-T2.Тобто сприймати цифру з 2015 року зможуть телевізори з ресиверами стандарту DVB-T2. Такі телевізори уже є сьогодні в продажу. От тільки коштують на кілька тисяч дорожче, ніж їх аналоги з ресиверами іншого стандарту: в середньому від 6,5 до 15 тисяч гривень, в залежності від діагоналі LCD-пристрою. Інший спосіб дивитись у «цифрі» – купівля спеціальної приставки, адаптера, телетюнера до існуючого телевізора. Називати їх можна по-різному, але суть від цього не змінюється – це спеціальний перехідний пристрій між телевізором та антеною, який і дозволяє телевізору «бачити» «цифру». Така приставка коштує в середньому від 560 гривень. Крім того, за словами провайдерів, декому доведеться ще й поміняти телевізійну антену, а це ще близько 200 гривень. Крім того, якщо телевізор «не першої свіжості», скоріш за все, доведеться купити новий. - Насправді, тут важко судити, але, дійсно, покоління телевізорів певного типу можуть бути несумісними з цими адаптерами, - каже представник Національної Ради України з питань телебачення та радіомовлення у Вінницькій області Вадим Мазурик. - З іншого боку – ці пристрої не є технічно складними. Це адаптер – перетворювач сигналу між телевізором та антеною.

Пільговикам – безкоштовноЗаконодавством передбачається, що пільгові категорії населення зможуть отримати телетюнери безкоштовно. Але при умові подачі відповідної заявки до управління соцзахисту населення за місцем проживання. Причому, щоб потрапити у список, заявку потрібно оформити до першого липня. Тобто часу фактично залишається зовсім нічого. За словами Вадима Мазурика, право безкоштовно отримати адаптери мають близько 60 тисяч жителів Вінницької області. Але сьогодні подало заявку близько 16 тисяч. Виникає питання, якщо чиновники знають пільговиків «в обличчя» – чому б процес отримання приставок не зробити автоматичним? Експерти кажуть, що обов’язковість подання заявок прописана законодавством. Причому не відомо, чи буде подовжено граничний термін подачі заявок у випадку низької активності населення.

Спірна якістьМожливість дивитися цифрове телебачення теоретично є у вінничан з грудня 2011 року. На території Вінницької області розміщено чотири мультифлекси у п’яти точках. Але сьогодні все ще залишається чимало технічних проблем. За словами телепровайдерів, «цифра» «ловиться» не в усіх районах області. Серед районів, де в «цифрі» «не бачать» - половина Крижополя, Козятина, Гайсина, частина Могилева-Подільського і Мурованих Курилівців. - Цьому є технічні пояснення, пов’язані зі звичайними законами фізики, - каже Володимир Мазурик. – Наприклад, ми в свій час пропонували зробити як базовий центр не Деребчин, а Могилів-Подільський. Але за час, що залишився, потрібно зробити все, щоб підвищити якість охоплення «цифрою». Адже сьогодні навіть у Козятині, який знаходиться у зоні впевненого прийому, половина міста не може приймати цифровий сигнал. Зі схожими проблемами ми свого часу стикались по аналоговому мовленні. Тоді ставили ретранслятори, які виконують функцію передавачів. Як буде з «цифрою» – сьогодні ніхто не знає. Можливо, через це телепровайдери поки що не спішать відмовлятись від аналогових пакетів. За словами начальника юридичного відділу компанії «Еверест» Сергія Ольштинського, незважаючи на наявність цифрового пакету, аналогове телебачення на даний момент є одним із пріоритетних напрямів компанії.

Інші варіантиЕксперти телеринку кажуть, що у зв’язку з доволі високою вартістю ресиверів виникає питання, хто купуватиме такі приставки. Вони припускають, що люди можуть переключитись на супутникове телебачення. Сьогодні «тарілки» для прийому каналів через супутник можна знайти і за 100 доларів. До речі, вартість тих же ресиверів у Росії складає всього близько 1000 рублів (близько 250 гривень).

Хто має право отримати телетюнери безкоштовно- інваліди I та II групи (у тому числі інваліди війни цих груп), а також інваліди війни III групи;- особи, які виховують дитину-інваліда за умови, що дитина проживає разом з ними і не перебуває на повному державному утриманні;- особи з малозабезпечених сімей, які отримують державну соціальну допомогу згідно із Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям»;- особи, на яких поширюється право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг протягом опалювального періоду 2011 - 2012 рр.

Для того, щоб отримати обладнання для підключення до цифрового телебачення, потрібно до 1 липня 2012 року надіслати або подати особисто відповідну заяву в управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання. При цьому до заяви необхідно додати такі документи:- інвалідам I та II групи - копію довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності;- інвалідам війни III групи - копію медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності і копію посвідчення інваліда війни;- особам, які виховують дитину-інваліда - копію медичного висновку про дитину-інваліда віком до 18 років і копію свідоцтва про народження дитини.