Картинки по запросу Формування тарифів на електроенергію

На оптовому ринку постачальники електроенергії (генеруючі компанії, імпортери електроенергії) продають покупцям два товари - електроенергію та потужність. Оптовий ринок діє на території більшої частини країни та розділений на слабо пов'язані між собою «цінові» зони. Тому ціни на електроенергію 2020 можуть значно відрізнятися в окремих регіонах, що пов'язано з різною ефективністю електростанцій, які обслуговують різні регіони країни, та недостатньою пропускною спроможністю ліній електропередачі.

Торгівля потужністю здійснюється в окремому секторі оптового ринку - на ринку потужності. Потужність - особливий товар, покупка якого надає учаснику оптового ринку право вимоги забезпечення готовності генеруючого обладнання до вироблення на конкурентних умовах електричної енергії встановленої якості в кількості, необхідній для задоволення потреби в електричній енергії даного учасника.

Продаж потужності дозволяє виробникам електроенергії отримувати необхідні кошти для забезпечення надійного функціонування існуючих генеруючих потужностей і будівництва нових об'єктів генерації, а споживачам електроенергії - здійснювати перспективне планування своєї інвестиційної, фінансової та виробничої діяльності відповідно до зобов'язань постачальників. Крім того гарантовану наявність сплаченого резерву потужності мінімізує ймовірність значного підйому цін в період максимальних навантажень, а так само знижує ризик перерви в енергопостачанні.

Роздрібний ринок електроенергії

На роздрібному ринку постачальники і збутові компанії реалізують куплену на оптовому ринку електроенергію кінцевим споживачам. Постачальник - енергозбуткова компанія, зобов'язана укласти договір з кожним споживачем в зоні її діяльності. Договір з постачальником носить публічний характер - це значить, що його умови прозорі і однакові для всіх споживачів. Зона обслуговування постачальника, як правило, збігається з межами суб'єкта країни. Інші компанії, які не забезпечують населення, можуть укладати договори зі споживачами на будь-яких умовах, в тому числі в частині встановлення цін на електроенергію.

На роздрібному ринку можлива як покупка за двома тарифами на електроенергію та потужність, так і покупка за єдиним тарифом на електроенергію з урахуванням ціни потужності.

Лібералізація енергоринку - це перехід від державного встановлення тарифів до ринкового ціноутворення.