Піч-камін із чавунною топкою — непростий опалювальний пристрій, його слід правильно експлуатувати та обслуговувати. Господарю топки доведеться вивчати, як вона працює, яке паливо підходить, чи є слабкі сторони пристрою. Але якщо все врахувати, можна буде насолоджуватися теплом печі довгі роки.

Чому вибирають камінні топки з чавуна?

Це класика камінів — із чавуна топки роблять уже більше двох століть. Матеріал стійкий до впливу відкритого вогню, він накопичує тепло, поступово й рівномірно віддає його за рахунок високої теплопровідності. Чавун не деформується при нагріванні і не піддається корозії.

Печі та каміни з чавунними топками на 60% краше опалюють приміщення у порівнянні з приладами з інших металів. Потужність топок — 10—18 кВт. Цього достатньо, щоб обігріти дачне приміщення площею тридцять — шістдесят квадратних метрів з висотою стелі у три метри.

Якщо купити чавунну топку в надійного виробника, вона прослужить до тридцяти років. Технологічно такі топки конструюють так, щоб піч довго зберігала герметичність і цілісність конструкції.

Чавунна топка опалює як одну кімнату, так і суміжні приміщення. Топки також встановлюють, щоб забезпечити будинок теплою водою. Залежно від задачі вибирають конвенційну чи водонагрівальну піч.

У топках тривалого горіння дрів вистачає на шість — вісім годин. Її використовують як основний пристрій для опалення і як додатковий обігрів, який може працювати у безперебійному режимі. Єкономію на дровах можна відчути вже в перший після установки пічки опалювальний сезон.

Чавунні печі підбирають під різний дизайн будинку або дачі — класичний, лофт, хай-тек. За розміром та об’ємом вони також розрізняються. При чому малий розмір не означає меншу потужність. Має значення режим роботи, конструкція, якість палива.

Є варіанти, як конструюють і забирають топку: суцільнолиті або з розбірними частинами. Якщо треба буде провести ремонт установки, в розбірній конструкції не прийдеться демонтувати портал і саму топку.

Камінні топки виготовляють для різних способів установки: кутові, конвенційні агрегати, тунельні системи для міжкімнатних перегородок, панорамні з закритими камерами та дверцятами із жаростійкого скла.

У топках із чавуна використовують різні види палива — дрова, пелети.

Які недоліки чавунної топки слід врахувати?

  • Камінні топки з чавуна коштують недешево. Цей прилад для опалення і обігріву, який купують на роки — економити на якості не варто.
  • Чавунні топки довго нагріваються. Одразу обігріти приміщення не вийде.
  • Як будь-який прилад та обігрівач, камінна топка потребує експертного обслуговування. Якщо з якоїсь причини елементи виходять з ладу, розбирати і ремонтувати їх мають спеціалісти. Герметик періодично треба замінювати, бо він з часом вигорає.
  • Чавун крихкий і погано переносить перепади температур. Коли метал нагрівається, лінійні розміри можуть розширюватися на 2-3 см.
  • Важку чавунну топку треба монтувати на спеціальному фундаменті й враховувати міцність підлоги та покриття.
  • Практично всі топки з чавуна чорного кольору, тому виробники грають з дизайном поверхонь, решіток, аксесуарів.

Придбати камінну топку — відповідальне рішення. Її треба правильно обслуговувати, дотримуватися інструкцій з техніки безпеки і враховувати особливості пристрою. Тоді вона віддячить сумлінною службою і стане частиною теплої домашньої історії.