Які існують види твердопаливних котлів?

Як вибрати твердопаливний котел, який підійде саме вам, не складно. Але, варто ознайомитися з типами опалювальних агрегатів, що відрізняються великою кількістю характеристик. Існують чотири основні типи обладнання:

  • Класичний.
  • Піролізні.
  • Тривалого горіння.
  • Автоматичні.

Класичний варіант

Схема роботи така, що тепло виходить шляхом полум'яного спалювання палива.Вони мають дві дверцята. Через одну ви завантажуєте паливо, а через іншу – очищаєте від золи та продуктів спалювання. Працюють як на дровах, так і на вугіллі. Теплообмінник виготовляють із різних матеріалів: чавун або сталь.

Газогенераторні твердопаливні котли

В основі роботи даного котла – процес піролізу (розпад та газифікація твердого палива). Він активується при закритій димохідній трубі та закритій камері спалювання. Після того, як газ з полін вивільняється в процесі піролізу, він рухається в сопло пальника, а там перемішується з вторинним повітрям, що накачує вентилятор. Далі суміш газу прямує в камеру спалювання і спалахує вже там. Горіння здійснюється при температурі, що іноді досягає 1200 °С. Процес триває, доки тверде паливо не згорить повністю.

Котел тривалого горіння

Тривале горіння забезпечується спеціальними прийомами. Відомі дві системи тривалого горіння – Булерьян (Канада) та Стропува (Прибалтика).

Обладнання Булерьян - це піч з двома камерами, де в нижньому відсіку здійснюється тління та формування газу. Після того, як газ надходить у другу камеру, він змішується з повітрям і паливо без залишку згоряє.

Система Стропува має два циліндри, де один розташовується всередині другого (у вигляді матрьошки). Простір між циліндрами наповнений водою, що повільно нагрівається. Внутрішній циліндр виконує функцію камери згорання, куди за допомогою розподільника потрапляє повітря.

Автоматичний котел

Мається на увазі, що йде автоматизоване паливне завантаження та очищення від золи. Він має шнековий та транспортерний бункери. У моделях на вугіллі є рух пласта горіння палива, необхідне для повного спалювання. З цією метою в автоматичний котел вбудовані рухомі колосники (або рубаючі та рухові механізми).

Параметри вибору твердопаливного котла

У питанні вибору твердопаливного котла важливо звернути увагу на його параметри. Розглянемо, які саме:

  • Паливо. Якщо ви вирішите топити котел вугіллям, краще розглянути агрегати з високолегованої сталі. Якщо обираєте дрова - тоді чавунні колосники будуть найдоречніший.
  • Потужность камери сгоряння. Цей параметр показує, скільки палива можливо завантажити в камеру топки для однієї закладки, і з якою періодичністю потрібно буде дозавантажувати її.
  • Вага та вартість. Сталевий котел важить менше у порівнянні з обладнанням з чавуну (приблизно на 16%). Таким чином вартість установки та доставки набагато нижча.
  • Ефективність. Продуктивність котла з чавуну нижче, ніж у сталевої моделі. У той самий час охолоджується чавун набагато довше.
  • Технічне обслуговування та зручність роботи. Теплопередача котла, фізичні та енергетичні витрати на завантаження та очищення камер згоряння залежить від цих параметрів.
  • Термін служби. Твердопаливні котли мають середній термін служби 10 років. Як правило, незалежно від моделі, з регулярним належним технічним обслуговуванням він може працювати набагато довше.

Котли, паливом у яких виступають дрова, вугілля, торф, пелети, давно закріпили за собою позицію надійних та якісних приладів. Ефективність роботи та тривалість терміну служби безпосередньо залежить від того, наскільки правильно виконано обв'язування твердопаливного котла. В цьому відношенні дров'яні та вугільні теплогенератори відрізняються від інших опалювальних приладів, і до цього питання вони мають свій підхід.

Призначення обв'язування котла

Правильно виконана обв'язка твердопаливного котла має суттєві переваги:

  • У системах з природною циркуляцією забезпечується рівномірний рух теплоносія по всіх трубах. У всьому, що пов'язано з примусовою циркуляцією, за його рух відповідає циркуляційний насос.
  • Робота стає безпечною. Це особливо актуально у випадках, коли тиск води в системі різко підвищується. Якщо не вживати жодних заходів щодо усунення цієї проблеми, то котел і сама обв'язка можуть пошкодитися. А якщо в цей момент поруч із приладом будуть люди, то постраждати можуть і вони.
  • Відбувається видалення повітря із системи. Це важлива функція, т.к. повітряні пробки в трубах можуть стати причиною того, що будь-яка ділянка радіатора не прогріється і залишиться холодною. А це означає, що тепло по приміщенню розподілятиметься нерівномірно.

Правила обв'язування твердопаливного котла

Здійснюючи таку процедуру, необхідно дотримуватися кількох правил:

  • різниця температур у трубах подачі та повороту не повинна перевищувати показника в 20°С. Це обов'язкова умова. Якщо знехтувати нею, то почне утворюватися конденсат;
  • тиск води не повинен бути вищим за задану норму. Для того, щоб контролювати ці параметри, монтуються манометри;
  • важливо відстежувати, щоб всі з'єднання були герметичними. Ця умова суттєво позначається на ефективності роботи системи. Для максимального ущільнення підійде пароніт;
  • у жодному разі для обв'язки не можна застосовувати горючі матеріали. Якщо ви вирішили вибрати поліпропілен, то купуючи його, звертайте увагу на якість, т.к. можно "нарватися" на підробку;
  • обов'язково контролюйте чистоту теплоносія. Від цього залежить термін експлуатації котла та всієї системи в цілому;
  • систему з природною циркуляцією теплоносія краще облаштовувати у невеликих за розміром одноповерхових будинках;
  • здійснюючи обв'язку, беріть до уваги міжсезоння, коли доведеться часто здійснювати регулювання температу теплоносія.

Витрата дров, вугілля, пелет твердопаливним котлом

Фактори, що впливають на рівень споживання твердого палива

Обчислити, скільки дров споживає твердопаливний котел опалення, труднощі не складе. Складніше правильно підібрати вихідні дані для виконання розрахунків.

Спочатку розглянемо вихідні дані:

  • тип деревини;
  • ступінь вологості;
  • коефіцієнт корисної дії твердопаливної печі або котла;
  • теплова потужність, необхідна для опалення приміщення.

Припустимо, поліна з берези виділяють більше тепла, ніж тополя або сосна. Це обумовлено різницею в щільності і теплової віддачі порід дерев. Обсяг дров на 1 кВт теплоенергії залежить від вмісту вологи в них.Чим вище вологість, тим більше тепла витрачається на випаровування рідини з дров, а на опалення житла залишається менше. В результаті палива на обігрів будинку піде більше.

Наскільки раціонально буде використовуватися енергія, що знаходиться в паливі, залежить від коефіцієнта корисної дії того чи іншого теплоджерела. Камін або піч більшість енергії виділяють в атмосферу разом з продуктами горіння, тому і їх тепловіддача досягає лише 60 %. У той самий час, твердопаливний або піролізний котел працює з віддачею тепла 80 %. Дані нюанси варто врахувати при підрахунку витрат на обігрів житла.

Значення теплової потужності, необхідної для обігріву будинку, краще прийняти за розрахунком, виконаним майстрами в період проектування житла. Однак, часто такі дані у власників нерухомості не зберігаються. Тому кількість дров і їх вартість можна дізнатися за усередненим значенням споживаної потужності. Визначається стандартним способом: на опалення 10 м2 йде 1 кВт тепла при найгірших умовах, а середній показник за сезон становить 0,5 кВт. Усереднений показник для житла площею 100 м2 буде 5 кВт/год.