• Головна
  • Наталія Гижко: «Гендерна квота – механізм оновлення політичної еліти»
10:40, 22 жовтня 2015 р.

Наталія Гижко: «Гендерна квота – механізм оновлення політичної еліти»

Ще навчаючись у 10-й вінницькій школі, а пізніше у Вінницькому національному технічному університеті Наталія Гижко завжди була активісткою. Здобула дві вищі освіти - технічну та економічну, працювала бухгалтером на спільному українсько-іспанському підприємстві “Сперко-Україна”, а згодом у державній бюджетній установі "Вінницький регіональний центр з інвестицій та розвитку". Нині вона - відома на Вінниччині громадський діяч, координатор та організатор проектів. А щоб принести ще більше користі людям, на місцевих виборах-2015, які відбудуться 25 жовтня, вирішила балотуватися в депутати міської ради.

*** "Батьків заповіт" для розвитку громади

Останніх  10 років Наталія Валентинівна займається розвитком громадянського суспільства. На її тверде переконання, кожен громадянин повинен бути активним: змінювати свій двір, свою вулицю, квартал, місто, а потім заходити у владу і проводити зміни на вищому рівні.

- Саме побудова якісного громадянського суспільства допоможе змінити якість життя. Тільки знизу ми можемо щось змінити, - резюмує пані Наталія. - Тому я намагаюся сприяти активному залученню самих мешканців громади до вирішення тих чи інших проблем, допомагати їм повірити у свої сили.  Бо, що б там не говорили, а об'єднавши зусилля, можна гори звернути. Це як у тій казці «Батьківський заповіт»,  коли старий чоловік перед смертю зібрав трьох своїх синів, дав їм по прутику і попрохав переламати. По одному молоді дужі чоловіки зламали їх без особливих зусиль. Коли ж батько склав ті прутики докупи і знову дав переламати синам, у них нічого не вийшло. "Тепер ви розумієте, в чому ваша сила? Тримайтеся разом - тільки вкупі можна здолати будь-які перешкоди".

Працюючи з громадами, Наталія Гижко допомагає визначати найбільш актуальні для них проблеми, і з урахуванням наявних ресурсів, шукати шляхи їх вирішення.

- Нині практично у всіх громадах є кілька головних проблем: погані дороги,  безробіття, водопостачання. До речі,  у питаннях з водопостачання люди якраз виявляють найбільшу активність, бо якщо в чомусь іншому можна відмовити, то без води - і ні туди і ні сюди. Позитивний досвід вирішення цієї наболілої проблеми  яскраво продемонстрували громади Бершадського, Калинівського, Мурованокуриловецького та інших районів.

За словами пані Наталії, один із яскравих прикладів, де громада може себе проявити, - написання проектів, що дозволяє залучити на вирішення тих чи інших проблем кошти ззовні.  До речі, протягом багатьох років  на Вінниччині діє обласний конкурс проектів територіальних громад, який допомагає громадам  отримати перший  досвід підготовки та реалізації проектів, а також залучити додаткові кошти з обласного бюджету.

*** Децентралізація як складова патріотизму

Наталія Гижко переконана, що покращити ситуацію в країні може реформа місцевого самоврядування.

- Децентралізація сприятиме проведенню більш активної економічної та соціальної політики органами місцевого самоврядування, власній фінансовій самостійності. До речі, щоб допомогти об'єднаним громадам,  держава пропонує фінансову підтримку через  Державний фонд регіонального розвитку. Пріоритетними є проекти, які направлені на розвиток об’єднаних громад.  

Зрозуміло, для якісних змін потрібен час і активність самих людей. Дуже важливо, як нові керівники, котрі прийдуть до влади після місцевих виборів, впроваджуватимуть ці реформи і як до цієї роботи долучатимуться громади. Власне, це і є своєрідний прояв істинного патріотизму.

*** Політика демократії та... "жіночі квоти"

Спілкуючись з Наталією Гижко, торкнулися жіночої активності у житті громади. Тим більше, що Президент  України Петро Порошенко переконаний, що "було б краще, якби у нашій  політиці було більше жінок", а новий Закон про місцеві вибори  передбачає гендерне політичне квотування - 30% представників однієї статі.

- Така квота - своєрідний бонус підтримки жінок, які  в силу того, що в Україні досі панував патріархальний тип політичної культури, поки ще не мають тієї доступності  і багажу знань як політика, - зазначає Наталія Валентинівна. - Багато це чи мало - 30%? Замало, якщо врахувати,  що жінки складають 54 % населення країни. Але навіть цих 30 % - вже позитивний "захід" з метою зміни гендерного дисбалансу у владі,  своєрідний поштовх для оновлення політичної еліти.

*** Про очікування від місцевих виборів

- Наталіє Валентинівно, вибори-2015 - особливі, місцеві. Як людям не помилитися, не наступити на ті ж самі граблі?

- Суспільство має зрозуміти, що місцеві вибори - це один із прикладів децентралізації, коли кожен громадянин бере на себе відповідальність обрати людину, яка  як депутат буде представляти інтерес його, його сім’ї чи  громади  в органах влади, але лише в тісній співпраці із своїми виборцями та при підтримці  і депутат, і громада зможуть досягти успіху. 

- Ви самі балотуєтеся до міської ради. У разі обрання депутатом, які ініціативи  будете реалізовувати?

- Усю свою діяльність спрямовуватиму на розвиток Вінницької громади та впровадження дієвих реформ. Для мене дуже важливо, щоб громади ставали самодостатніми, долали перепони і впевнено дивилися у майбутнє. Актуальною для розвитку громади вважаю децентралізацію фінансових ресурсів і запровадження нової системи податкового стимулювання розвитку рад базового рівня. І це можливість громади не лише підтримувати своє існування за рахунок дотацій, яких завжди не вистачає, а ще розвиватись, за рахунок ряду податків, які зараз залишаються в бюджеті громади.  Проте щоб бюджет отримував більше надходжень необхідно щоб громада заробляла більше коштів, тому головною задачею для всіх рівнів влади я вбачаю створення умов для розвитку малого і середнього бізнесу.

*** Про плани, мрії та... здоровий егоїзм

...Кожна жінка сама вибирає свій шлях. Хтось почувається комфортно у сім'ї, інші прагнуть реалізувати себе у творчості, ще інші - у громадській роботі... 

Наталія Гижко головну місію жінки - народити і виховати дитину - виконала. Вона - матір 12-річної доньки Анни, школярки. Але...

- Поки є запал і сили, я повинна щось робити для суспільства, - каже пані Наталія. -  Не можна на усі сто відсотків віддаватися лише родині. Бо побут (від цього нікуди не дінешся) забирає дуже багато часу і не дає можливості наповнювати себе духовно. Тому потрібно залишати ще щось для себе, шукати себе в чомусь, а не розчинятися в буденності. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...