• Головна
  • У будинку вінницького мера виховують дітей
12:45, 17 листопада 2015 р.

У будинку вінницького мера виховують дітей

18 років Вінницю очолював Микола Васильович Оводов, на зламі двох століть, у 1899-1917 роках. З того часу у Вінниці залишився будинок міського голови.

На вулиці Першотравнева, в історичній частині Вінниці, розташовується будинок, у якому мешкав Микола Оводов. Саме цю – стару частину вулиці – вулиці планують перейменувати іменем дбайливого міського голови.
small__600_gr0abwlefy9z1hxc

Будинок, що розташований за адресою Першотравнева, 64, є пам'яткою місцевого значення. Між фахівцями досі точаться дискусії щодо авторства споруди.

Але однозначно встановити авторство вдасться лише після віднайдення копії проекту, що повинна була затверджуватись в Управі. Або інших документів, які би вказували на справи домашнього господарства Оводова. У результаті деструктивних процесів у час націоналізації часів революції будинок перепланували під комунальні квартири. В процесі укрупнення комунальні квартири перетворились на вісім повноцінних квартир.
ескіз будинку Миколи Оводова у Вінниці фотоескіз будинку Миколи Оводова у Вінниці фото

Споруда є цікавим синтезом будівельних періодів та стилів, але у головному фасаді присутні елементи модернової, неоготичної, неомавританської стилістик; міська еклектика кінця ХІХ – початку ХХ століття. Складається враження, що автор споруди намагався
створити образ замку у ХХ столітті. Синтез стилів пізнього Середньовіччя надає формам приміщення суворості.

Але, попри все, необхідні масштабні відновлювальні роботи, аби відтворити першопочатковий вигляд, хоча б у частині структури фасадів.

Зараз у будинку вінницького мера Оводова розташовуються нотаріальна контора, продовольчий магазин, офіс туристичної компанії, дитячий садочок, центр психо-соціального розвитку. Із тодішнього екстер'єру залишилися також дерев'яні вікна на задній стіні.


Продавчиня продовольчого магазину "Копійка", до якого вранці забігають містяни за кавою перед робочим днем, лише нещодавно працює у цьому будинку.

– Перепрошую, а Ви знаєте, хто мешкав у цьому будинку понад століття тому? – запитую.
– Ой, дівчата, не знаю. Недавно працевлаштувалася сюди. Але розмови ходять, що це будинок когось відомого, – збентежено відповідає пані.

У році 2015-му будинок, очевидно, втратив свій первісний вигляд, але ознаки розкоші таки присутні. Помилуватися ним та відчути дух минулого можна за адресою Першотравнева, 64, яка згодом, ймовірно, стане вулицею Оводова у процесі декомунізації Вінниці.

Саме під керівництвом Оводова містяни змогли пізнати, що таке телефон, водогін, трамвай, почали відвідувати театр, а гості міста мали змогу зупинятися у готелі "Савой", який став першою шестиповерховою спорудою міста. Саме у тандемі із Оводовим працював відомий архітектор Григорій Артинов, чий внесок у розвиток тогочасної Вінниці відчувається і донині.

Освіту Микола Оводов здобув у Київському університеті Святого Володимира; потім молодого фахівця направили на практикування у Подільську губернію. Тут його призначили ямпільським міським лікарем, через рік перевели на аналогічну посаду у Вінниці.

Крім професійних досягнень Микола Оводов мав ще й активну позицію громадянина. Це стало чи не одним із ключових факторів того, коли у 1899 році гласні міської Думи обрали його міським головою Вінниці. На момент призначення на посаду Миколі Оводову було всього 35.

Вінниця_-_Особняк_міського_голови_Оводова._Вул._Першотравнева,_64_DSC_4334

Вінниця_-_Особняк_міського_голови_Оводова._Вул._Першотравнева,_64_DSC_4334

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...