• Головна
  • Представники Мінприроди, експерти проекту ЄС та журналісти відвідали ДТЕК Ладижинську ТЕС
11:24, 25 листопада 2015 р.

Представники Мінприроди, експерти проекту ЄС та журналісти відвідали ДТЕК Ладижинську ТЕС

Фахівці та журналісти відвідали ДТЕК Ладижинську ТЕС для ознайомлення зі станом української теплової генерації та перспективами їх екологічної модернізації в контексті виконання Угоди про асоціацію Україна-ЄС. 

На прикладі однієї з 14 ТЕС України журналісти та фахівці-екологи змогли побачити ситуацію в українській тепловій енергетиці та проаналізувати зусилля, які потрібно докласти Україні, аби виконати європейське екологічне законодавство в частині скорочення викидів в атмосферу, повідомляє прес-служба ДТЕК Ладижинської ТЕС.
Переважна більшість українських ТЕС відпрацювала більше 50 років, навіть наймолодшій Зуївській ТЕС виповнилося 33 роки. Тож 80% обладнання українських ТЕС вже давно перетнуло межу паркового ресурсу і вкрай потребує оновлення. За 2007-2015 роки в Україні загалом було реконструйовано 21 енергоблок та 2 електрофільтри, що складає 30% усього парку енергообладання ТЕС. З них 17 енергоблоків та 2 електрофільтри– це обладнання  на ТЕС ДТЕК. Важливо, що разом із оновленням основного обладнання замінюється й пилоочисне. Так, на модернізованих енергоблоках встановлені нові сучасні електрофільтри, які знизили викиди вугільної золи до атмосфери у десятки разів від початкових. Сьогоднішня вартість однієї реконструкції складає не менш, ніж 1-1,5 млрд грн. Тож, для проведення модернізації усіх останніх блоків Україна потребує до 90 млрд грн. Однак, жодна з українських ТЕС не обладнана системами очистки відхідних газів від викидів оксидів сірки та азоту, бо це не передбачалося проектами на момент їх введення в експлуатацію.
 
Наразі виконання проектів реконструкції на ТЕС призупинено. Після відміни у квітні 2014 року нарахування Національною комісією регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) інвестиційної складової до тарифу на електроенергію, яка на 80% покривала витрати генкомпаній на модернізацію, у компаній немає фінансової можливості виконувати такі масштабні проекти.

Фінансова ситуація на українських ТЕС вкрай тяжка. У 2015 році теплова генерація працює з мінусовою рентабельністю, через затверджений НКРЕКП економічно невиправданий тариф на виробництво електроенергії. Теплова генерація України отримала збитки від економічно необґрунтованого тарифу станом на 1 жовтня – 3,2 млрд грн.
 
З іншого боку, в рамках Договору про приєднання до Енергетичного співтовариства та Угоди про асоціацію з ЄС Україна взяла на себе зобов’язання, серед іншого, запровадити низку директив щодо скорочення викидів шкідливих речовин з подальшим досягненням європейських нормативів викидів, що вимагає значних інвестицій та скоординованості дій на найвищому державному рівні. 
 
Процес розробки Національного плану скорочення викидів великими спалювальними установками тривав в Україні впродовж 2012-2015 років. У роботі брали участь представники Міністерства енергетики та вугільної промисловості, галузевих науково-дослідницьких установ, всіх українських генкомпаній ТЕС, екологічних громадських організацій та міжнародні експерти. У березні 2015 року відбулося громадське обговорення цього документа.
 
Наразі, прогнозовані обсяги інвестицій на реалізацію заходів Національного плану скорочення викидів та скорочення викидів до європейських нормативів складають більше 24 млрд. євро.
 
Тож, враховуючи кризовий стан теплової енергетики, без суттєвого залучення держави як координатора процесу та гаранта для отримання кредитів власноруч компанії теплової генерації з виконанням Національного плану скорочення викидів не впораються.
 
Візит на ДТЕК Ладижинську ТЕС відбувся за сприяння Проекту Європейського Союзу «Додаткова підтримка Міністерства екології та природних ресурсів України у впровадженні Секторальної бюджетної підтримки” на підтримку діяльності Міністерства природи України для просування в суспільстві розуміння еколого-економічних проблем, пов’язаних з застосуванням великих спалювальних установок в контексті впровадження директив Угоди про Асоціацію Україна-ЄС.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...