• Головна
  • Вінницьких журналістів не озброюють
14:54, 2 грудня 2015 р.

Вінницьких журналістів не озброюють

Кожному журналісту засобів масової інформації бодай раз у своїй роботі доводилося стикатися з небезпекою. Це і агресивна поведінка, і погрози, журналістів можуть не впускати до приміщень, а найбільше дістається телевізійникам, стрімерам і фотокорам — у них можуть відібрати або побити техніку, знищити інформацію на носіях. Журналісти відносяться до спеціальної групи осіб, чия професійна діяльність пов'язана з небезпекою для життя та здоров'я.

Нещодавній інцидент з журналістом Vlasno. Info під час виборів 25 жовтня, коли в кореспондента невідомі особіи відібрали телефон і виштовхали з приміщення, був не єдиним у Вінниці за той скандальний день. Тоді ж на дільницю, що розташована на Вінницьких Хуторах не допустилипозаштатного кореспондента газети "33 канал", в неї вимагали знищити відзняту інформацію та заборонили їй працювати на дільниці. Також журналіст видання "20 хвилин" написав заяву в міліцію по факту перешкоджання його роботі. Ще одній журналістці Vlasno голова однієї з ДВК побив смартфон, заборонивши брати в нього інтерв'ю. До того ж, пригадаймо скандальні вибори ректора педуніверситету, на які взагалі не допускали пресу. Чи зустріч керівництва партії "Вінницька європейська стратегія" та Володимира Гройсмана з колективом та студентами медуніверситету, на яку пускали лише за таємничими запрошеннями.

Вільний доступ в адмінустанови

Тож, які права мають журналісти, і як вони можуть їх захистити? 27 жовтня ми звернулися до керівництва УМВС у Вінницькій області з вимогою роз'яснити, як діяти журналістам у разі небезпеки до прибуття правоохоронців, або ж коли правоохоронці поводяться пасивно.

Відповідь надійшла за місяць за підписом заступника начальника ГУ Національної поліції у Вінницькій області С. Сокирана.
"Стосовно роз'яснень, як діяти журналістам у випадку нападу на них повідомляю, що потрібно діяти у рамках чинного законодавства." – йшлося у відповіді.
відповідь заступника начальника ГУ Національної поліції у Вінницькій області Сокирана фото

Розтлумачили ці "рамки" більш детально нам вже у Відділі комунікації ГУ Нацполіції у Вінницькій області.

Отже, у своїй роботі журналісти керуються Законом України "Про інформацію". Згідно зі ст. 25, журналіст під час виконання службових обов'язків має право (крім випадків, передбачених законодавством):

– здійснювати письмові, аудіо- та відеозаписи із застосуванням необхідних технічних засобів;

– безперешкодно відвідувати приміщення суб'єктів владних повноважень, відкриті заходи, які ними проводяться, та бути особисто прийнятим у розумні строки їх посадовими і службовими особами;

– не розкривати джерело інформації;

– збирати інформацію в районах стихійного лиха, катастроф, у місцях аварій, масових безпорядків, воєнних дій (після пред'явлення посвідчення).

У разі, якщо у вас вимагають вимкнути камеру, вийти з приміщення, стерти записи, необхідно викликати поліцію і написати заяву про перешкоджання законній професійній діяльності (ст.171 Кримінального кодексу України). За це порушників можуть покарати штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.

Перешкоджанням може бути:

– недопущення журналіста до участі у прес-конференції;
– позбавлення журналіста чи засобу масової інформації можливості скористатися переважним правом на одержання інформації;
– необгрунтована відмова у задоволенні запиту щодо доступу до офіційних документів або наданні письмової чи усної інформації;
– незаконне вилучення тиражу друкованої продукції, техніки, аудіо-, фото-, відеоматеріалів.

Крім того, службова діяльність не може бути підставою для його арешту, затримання, а також вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених ним матеріалів та технічних засобів, якими він користується у своїй роботі (ст.17 Закону України «Про державну підтримку ЗМІ та соціальних захист журналістів»).

Право на самозахист

Щоб мати можливість захистити себе та свій матеріал, журналісти ЗМІ можуть скористатися правом на самозахист. Можна скористатися газовим балончиком, електрошокером, газовим пістолетом. Крім того, журналісти є однією з невеликої кількості категорій осіб в Україні, у яких є право та можливість на отримання дозволу для придбання та володіння-носіння травматичної зброї. Пістолет для відстрілу гумових набоїв можна придбати в магазині, а дозвіл отримати в поліції за письмовим клопотанням головного редактора засобу масової інформації.

— Наразі отримання дозволів на зброю тимчасово призупинено, — говорить речник Національної поліції Вінницької області Анна Олійник. — Адже у зв'язку з тим, що міліцію реформували в поліцію, триває переоформлення і зараз відповідний законопроект знаходиться на погодженні в Мін'юсті.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...