Сьогодні у католиків – Різдво, а в рідновірів – Коляда
На католицьке Різдво Христове, крім релігійних традицій, є й чимало світських різдвяних звичаїв. Наприклад, різдвяні символи:
Різдвяний вінок – вічнозелений атрибут з чотирма свічками, які запалюють поступово, щоб освітити шлях Господа.
Свічки — світло полум'я здатне розігнати темні сили і створити неповторну атмосферу свята.
Подарунки – за переказами, дарувальником довгоочікуваних дарів на Католицьке Різдво може бути Ісус Христос, Святий Миколай, чарівні гноми, Санта Клаус зі своєю оленячою упряжкою, спритний невидимий чоловічок.
Різдвяний дзвіночок – його дзвін вітає появу на світ Христа і допомагає розігнати злих духів в темряві.
Різдвяний бенкет – близькі люди збираються разом за загальним урочистим столом і пригощаються різноманітними смачними стравами, оскільки в цей день закінчується строгий піст. Наприклад, в Америці – індичкою з журавлинним соусом; у Литві – кутею, стравами з риби; у Данії смажать гусака або качку з яблуками, готують рисовий пудинг і солодку кашу з рису з додаванням родзинок і кориці; в Австрії та Угорщині – навпаки, не готують птицю, вважаючи, що так може відлетіти удача і щастя; у країнах Скандинавії напередодні свята ріжуть поросят, роблять м'ясні копченості та варять солодовий напій.
А прихильники рідної віри нині відзначають Коляду. Це – дохристиянське слов'янське свято, що припадає в ніч з 24 на 25 грудня і утверджене на честь народження сонця та Різдва (народження сина Дажбожого). Це – старе слов'янське свято в честь поворота Сонця на весну. З часом було витіснене або злилось з християнським Різдвом і Святками..
Готуватися до Святвечора наші предки починали із початком грудня. До свята кожному члену родини робили нову сорочку та білили хату. На покутті виставляли дідуха та плели павучки – язичницькі символи сучасних традицій. Ще до світанку в переддень Різдва палили сім полін, які відкладали сім тижнів. На цьому вогні готували дванадцять пісних страв, серед яких обов`язково кутю і борщ з вушками.
Колядники готували колядки та вертепи, а колядувати йшли у найкращому вбранні. У давнину колядників пригощали млинцями, особливо гречаними, горіхами, цукерками. Дуже рідко давали гроші. Причому їх обов’язково треба було витратити на святкування Різдва (харчі), а не на інші потреби.

різ1
Просити гроші або щось інше вважалося негарним вчинком. Зараз же, навпаки, у юних колядників у моді вирази на кшталт “Або дай ковбасу, або хату рознесу!”, “На полиці кораблі, дайте, дядьку, три рублі”, “Ми прийшли колядувати – мусите вина нам дати”. Тобто діти і молодь перетворили унікальну традицію у свого роду бізнес.
Коментарі