• Головна
  • 10 березня в історії України та Вінниччини.
10:24, 10 березня 2016 р.

10 березня в історії України та Вінниччини.

10 березня в історії України та Вінниччини

1933 року Рада народних комісарів УРСР прийняла рішення про створення в Україні перших державних університетів. Отож, університетами стали інститути Одеси, Харкова, Києва та Дніпропетровська. Крім підготовки спеціалістів, завданням університетів було ідеологічне виховання. За досить короткий час, ці університети стали справжніми освітніми центрами України.

1990 року у Києві з'явилася перша Українська Автокефальна Православна Церква. Заснували її ще у 1921 році, проте через цькування більшовиків частина священиків виїхала закордон, іншу частину – розстріляли. Ті, кому вдалося втекти, розвивали УАПЦ закордоном і тільки з прийняттям Україною незалежності Автокефальна церква знову повернулася в Україну.

У 2014 році на Херсонщині люди знаходять російські сигнальні ракети на своїх полях.

Того ж дня знайшли сліди Януковича у Каневі – вертолітний майданчик екс-президента.

Того ж дня у Криму продовжують захоплювати українські частини, деякі військові переходять на бік окупантів, проти частина військових все ще тримають свої позиції. Світова спільнота не визнала Кримського референдуму.

Торік у Криму заарештували трьох учасників Шевченківської акції за використання української символіки.

Того ж дня у Вінниці майже 10 годин обирали запобіжний захід для Оксани Царевич, так і не обрали. Нагадуємо, що її звинувачували у незаконному переслідуванні автомайданівців.
Оксана Царевич фото
Фото: gazeta.ua


Того ж дня продовжуються обстріли на Сході України – 31 раз бойовики обстрілювали позиції АТО. Дев'ять військових поранено, проте загиблих немає.

У цей день народилися:

1787 року – національний герой України, ватажок повстанського руху на Поділлі Устим Кармелюк. Народився у селі Головчинці Літинського повіту Подільської губернії, нині Кармалюкове Жмеринського району Вінницької області. Протягом 23 років боротьби повстанські загони Кармелюка здійснили понад 1 тис. нападів на поміщицькі маєтки. Захоплені у поміщиківгрошіта майно роздавали селянській бідноті. Образ Кармалюка відобразили у своїх творах, Марко Вовчок, Степан Васильченко, Василь Кучер та інші. Харківський композитор Валентин Костенко — автор опери «Кармелюк». Фольклорні добутки про народного героя збирали Микола Костомаров і Тарас Шевченко (останній назвав його «славним лицарем»).
 Портрет Кармелюка Василя Тропініна фото
Портрет Устима Кармелюка, автор: Василь Тропінін


1930 року – вчений у галузі економічної кібернетики Володимир Михалевич. Володимиром Михалевичем особисто і в співавторстві опубліковано понад 200 наукових праць, у тому числі біля 20 монографій. Основні праці з теорії оптимальних рішень, розробки математичного апарату економічної кібернетики. Брав участь у створенні високопродуктивних ЕОМ, пакетів програм, формуванні напрямів розвитку інформатики. Протягом усієї своєї діяльності він приділяв значну увагу підготовці кваліфікованих наукових кадрів, створив авторитетну наукову школу з оптимізації та системного аналізу.

1938 року – науковець в галузі генетики та селекції рослин Володимир Моргун, Герой України. Він уперше здійснив перенесення низки генів від донора до реципієнта за типом генетичної трансформації, та отримав перші в Україні трансгенні рослини кукурудзи, що було пріоритетним дослідженням не лише в Україні, а й у світі. Вчений обґрунтував новий напрям генетичного поліпшення рослин — мутаційну селекцію. Володимир Моргун виконав унікальні дослідження, пов'язані з генетичною загрозою, що виникла внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

1963 року – український композитор, автор та співак Тарас Петриненко. Автор пісні «Україна», що перетворилась на своєрідний неофіційний гімнУкраїни. Найвідоміші пісні: «Пісня про пісню», «Господи, помилуй нас», «Любов моя», «Новий рік», «Ми не закінчили розмову» та інші.У 1999 році став Народним артистом України. На численні пропозиції стати народним депутатом, посісти інші чиновницькі посади Тарас Петриненко відповідає: «Кожен має займатися своєю справою».

Не забувайте вітати – Олександра, Євгена та Антіна!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...