• Головна
  • Екологи закликають рятувати Південний Буг
14:29, 29 лютого 2012 р.

Екологи закликають рятувати Південний Буг

У рамках підготовки до Дня Південного Бугу, який святкуватимуть у третю суботу травня, екологи розпочали природоохоронну акцію «Хвилі Гіпаніса».

Організаторами акції є Басейнове управління водних ресурсів Південного Бугу, Українська річкова мережа та екологічні організації Вінницької, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Хмельницької, Черкаської областей, де несе свої води Гіпаніс – таку назву у давнину мав Південний Буг, або його притоки. Акцію підтримує Чорноморська програма Wetlands International.

Краплина чистої води для річки
- У 2010 році захисники річки провели акцію «Віддай Південному Бугу краплину чистої води», - каже один з її організаторів, голова Вінницької обласної асоціації «Зелений світ Поділля» Олена Яворська. – Було це у травні. Тоді ж на базі Немирівського санаторію «Авангард» відбулася науково-практична конференція «Збережемо Південний Буг!». Тоді і прийняли рішення встановити День річки. Визначили дату – третя субота травня. 
Річку потрібно рятувати, каже співрозмовниця, бо в деяких місцях її вже можна перейти вбрід. Зокрема, такі місця є у Хмільницькому районі нашої області. Русло замулюється через розорювання берегів. Сотні тонн ґрунту щорічно змивається у воду. Плугом пройшлися навіть біля витоку річки у Хмельницькій області.

«Чорна мітка» для ворогів Бугу
Під час названих заходів природолюби встановили тих, хто завдає найбільшої шкоди річці. Представники з усіх областей України, де протікає Південний Буг, привезли плакати і фотознімки, на яких зафіксували порушення екології річки. У такий спосіб визначили найбільших її ворогів. Усім їм надіслали так звані «чорні мітки». 
Пані Яворська згадує, що велику «чорну мітку» вручили керівництву Південноукраїнської атомної станції (Миколаївська область) за порушення природоохоронного законодавства, зокрема, захоплення частини ландшафтного парку «Бузький гарт». Друге місце в антирейтингу дісталося жителю Вінниці на прізвище Комаха, який збудував пляжну зону на березі річки у районі вулиці Івана Богуна.
- Нинішня акція триваліша в часі і передбачає більше заходів, - продовжує Олена Яворська. – Ставимо за мету долучити до участі в ній якомога більше тих, кому небайдужа доля річки, у якої є ще одна назва – Бог.
Природоохоронці оголосили фотоконкурс для усіх бажаючих з метою показати красу ландшафтів басейну Південного Бугу, а також негативні моменти варварського ставлення до природи. Умови конкурсу можна прочитати за адресою photokonkurs.com/articles/gipanis.html. А у травні цього року запланували експедицію від витоку до гирла Південного Бугу, із зустрічами з тими, хто захищає річку і тими, хто порушує екологічне законодавство. 
- Сподіваємося на підтримку, а також чекаємо пропозицій від усіх, кому небайдужа доля нашої річки, - каже Олена Яворська.

Довідка
Південний Буг - третя за довжиною (після Дніпра та Дністра) річка України і найбільша, яка тече винятково територією України (довжина її 806 км). Починається у Хмельницькій області, впадає у Бузький лиман Чорного моря на території Миколаївської області. Південний Буг відомий своїми порогами. 
Упродовж століть назву річки змінювали. Слов'яни нарекли річку Богом (в розумінні «багата» або «та, що тече по багатій, родючій землі»). Ще у француза Ґійома де Боплана, який може вважатися засновником української картографії, вона зафіксована саме як Бог Руський. Турки називали її Ак-су, що означає «біла вода», греки - Гіпанісом або Іпанісом.
Сучасну назву річка отримала випадково. Проводячи на початку XX століття дослідження Правобережної України, російський геолог Володимир Ласкарєв звернув увагу на існування двох річок з однаковими (як йому здалося) назвами – Буг. Західна річка й справді звалася Бугом, південна - Богом. Проте Володимир Ласкарєв не помітив цього і, щоб можна було в подальшому розрізняти річки, наніс їх на карту як Західний Буг і Південний Буг.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...